Odločni ljudje ne sprejemajo boljših odločitev

foto: Pixabay

Odločni ljudje so morda bolj samozavestni v svojih odločitvah, vendar to ne pomeni, da so pri sprejemanju odločitev boljši.

“Vedno sem bila neodločna oseba. Kaj obleči, katero jed izbrati na meniju, kdaj opraviti hišna opravila. Večno premišljevanje o scenarijih, preden se zavežete k celo najbolj nepomembnim odločitvam.”

Anonimni zapis

Če se lahko prepoznate v zgornji izjavi, niste med redkimi. Veliko ljudi se spopada s temi težavami. Nova raziskava, ki je bila pred kratkim objavljena vam mogoče ne bo mogla pomagati do lažje izbire restavracije, vendar vas bo morda vsaj pomirila.

Odločni ljudje so morda bolj samozavestni, vendar …

Izhodišče študije o razlikah med odločnimi in neodločnimi ljudmi je bilo iskanje razlik med njimi. Udeleženci so v vprašalniku o vsakodnevnih odločitvah in vedenju, na primer, ali vam je po učenju nove igre hitro dolgčas, odgovarjali z da ali ne.

Ta način je lahko razkril, ali je oseba usmerjena v akcijo ali bolj statične narave. Ljudje, ki so usmerjeni v akcijo, se osredotočajo na akcijo. So bolj odločni, prilagodljivi in verjetno bodo uresničili svoje namere v stiski.

Statično naravnani (ne želijo sprememb, imajo bolj močne navade in rutino) se bolj posvečajo svojemu čustvenemu stanju. So neodločni, pogosto se težko odločajo in pogosteje opustijo svoje obveznosti.

Anketirali so 723 udeležencev in v nadaljevanju izmed njih izbrali 60 najbolj akcijskih in 60 statičnih. Udeleženci so opravili niz kognitivnih nalog z nizko tveganimi izbirami. Preizkusili so njihovo zaznavanje in odločitve (na primer katerega od dveh prigrizkov bi raje pojedli).

Nato so primerjali kognitivne procese udeležencev obeh skupin:

  • hitrost obdelave dokazov (kako hitro lahko pridobite nove informacije);
  • previdnost pri odločanju (koliko morate vedeti, da se zavežete k izbiri);
  • začetna pristranskost (koliko na izbiro vpliva neko predznanje);
  • metakognitivna občutljivost (kako natančno lahko sodite pravilnost svoje izbire);
  • metakognitivna pristranskost (kako prepričani ste v svojo odločitev).

Kakšne so razlike med bolj odločnimi in neodločnimi ljudmi

Edina razlika v obeh skupinah v vseh poskusih je bila, da so ljudje, usmerjeni v akcijo, bolj samozavestni v svojih odločitvah. Ni bilo razlik v natančnosti, hitrosti, previdnosti, pristranskosti ali občutljivosti. Akcijsko usmerjena skupina je bila bolj samozavestna, kljub temu, da nikakor ni bila boljša, hitrejša ali natančnejša.

Vsekakor se lahko zdi včasih izčrpavajoče, ko se ne moreš odločiti, kaj bi jedel za kosilo. Neodločnost lahko ovira vašo sposobnost, da sledite svojim ciljem. Na primer, telovadba postane neizvedljiva, če se vsako jutro premislite in ostanete v postelji.

Toda raziskava kaže, da neodločni ljudje nikakor niso slabši pri odločanju. Dokaze lahko obdelajo enako hitro in izkoristijo predznanje enako učinkovito kot odločni.

Manjša ali višja samozavest z izbrano izbiro ne vpliva na izid, lahko pa vpliva na prihodnje odločitve. Ljudje, ki so bolj statično naravnani, so manj prepričani v pravilnost svojih izbir in jim tudi zato doseganje ciljev predstavlja večji izziv.

Kaj je razlog za pomanjkanje samozavesti pa je že naslednja tema, vredna svojega članka in raziskovanja. Nekatere raziskave kažejo da je to povezano s čustvi in kako jih uravnavamo. Morda se v tem tudi skriva razlog, zakaj nekateri ljudje uspejo, kjer drugi ne.


https://studylib.net/doc/8586964/action-control-scale–acs-90-
vir: https://neurosciencenews.com/decisive-people-decision-making-20746/

Avtor
Piše

Uredništvo

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
808
06.05.2024 ob 19:57
1,059
04.03.2024 ob 11:32
359
08.05.2024 ob 20:55
784
13.05.2024 ob 09:21
1,188
04.01.2023 ob 19:09
Preberi več

Več novic

New Report

Close