"Ne morem se premikati, vendar se zavedam vsega kar se dogaja"

Ženska med doživljanjem spalne paralize
Foto: Profimedia

“Občutek je grozen, še posebej zato, ker imam občutek, kot da me vleče v nekak vrtinec in ne morem dihati. Večinoma se ob tem pojavijo še halucinacije – lahko vidim in slišim koga vstopiti, govoriti … Sprva se je to dogajalo vsako noč, zadnje čase pa le še nekajkrat na mesec. Strah me je spati sama.”

Tako je na forumu Med.Over.Net zapisala uporabnica, za katero se je izkazalo, da doživlja spalno paralizo, stanje, ki ga po navedbah organizacije Sleep Foundation izkuša 20 odstotkov ljudi. Pri nekaterih se začne pojavljati že v otroštvu (en uporabnik foruma je napisal, da jo je prvič izkusil pri zgolj štirih letih), pri nekaterih pa kasneje v življenju.

Spalna paraliza je začasna nezmožnost premikanja ali govorjenja (kratkotrajna izguba nadzora nad mišicami, znana kot atonija), ki se pojavi neposredno po tem ko zaspimo (hipnagogono) ali ko se prebudimo (hipnopompno). Posamezniki med epizodami spalne paralize ohranijo zavest, pogosto pa izkusijo tudi neprijetne halucinacije in/ali občutek dušenja.

Se lahko spalno paralizo prekine?

Spalna paraliza lahko traja od nekaj sekund do 20 minut. Običajno se konča spontano, lahko pa jo tudi prekine zvok ali dotik druge osebe, pa tudi močna volja osebe, da se zbudi. Pojavi se lahko enkratno ali večkrat, ob večkratnem ponavljanju je lahko povezana z narkolepsijo.

Med nasveti uporabnikov foruma je kar nekaj nasvetov, kako se iztrgati iz primeža spalne paralize: eden je svetoval, da se dogajanju ne upirati, saj bo minilo samo od sebe; drugi je svetoval, da se jo lahko prekine tako, da se osredotoči na nek del telesa in ga premika.

Grozljive halucinacije

Značilen simptom spalne paralize je atonija oziroma nezmožnost premikanja telesa ali govorjenja. Ljudje poročajo tudi o oteženem dihanju, pritisku v prsih in tesnobnih čustvih, kot sta panika ali nemoč. V večini primerov spalne paralize (75 odstotkov) so prisotne tudi halucinacije, ki se razlikujejo od ‘običajnih’ sanj. Večina oseb (90 odstotkov) poroča, da so halucinacije neprijetne, strašljive, manjši delež pa doživlja tudi prijetnejše.

Halucinacije pri spalni paralizi običajno obsegajo:

  • Vsiljivce: zaznavanje (nevarnih) oseb oziroma nekakšne prisotnosti v prostoru.
  • Pritisk v prsih: ljudje opisujejo občutek dušenja ali občutek, da nekdo sedi na njih.
  • Vestibularno – motorične halucinacije: občutki, da lahko letijo, ali občutki, da zapustijo svoje telo (levitacija)

Natančen vzrok za spalno paralizo ni poznan, raziskovalci menijo, da na pojav vpliva več dejavnikov. Več uporabnikov foruma je dejalo, da se jim je spalna paraliza večkrat pojavljala, ko so bili v stresu in ko so spali na hrbtu.

Spalna paraliza sama po sebi ni nevarna, lahko pa povzroči čustvene stiske, še posebej pri osebah, ki jo izkušajo pogosteje, saj lahko postane tesnobna že samo misel na spanje, posledično je lahko spanec manj kakovosten ali pa vse skupaj pripelje do nezadostnega spanja.

Ste doživeli kdaj spalno paralizo? Preberite izkušnje drugih ali delite svojo.

Viri:

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close