Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Mitralna zaklopka in prolaps

Mitralna zaklopka in prolaps

Spoštovani!

Danes sem imela UZ srca in sem sicer kup vprašanj že zastavila kardiologu,ampak mi vseeno ne da nekaj miru.
Najbolje, da prepišem ugotovitve pregleda:
”Srčne votline niso povečane. Miokard levega prekata ni zadebeljen. Segmentnih motenj krčljivosti ni videti.Sistolična funkcija levega prekata je v mejah normale (EF 60-65%,VTI24). Aorta je v nivoju zaklopke in v bulbusu normalnih dimenzij. Aortna zaklopka je trilistna. Morfološko je v mejah normale.Aortne stenoze ali regrutacije ni videti.
Mitralna zaklopka je morfološko spremenjena. Možen je manjši prolaps MZ. Mitralna regurgitacija je blage stopnje. Transmitralni pretok pokaže ‘normalen vzorec’ (E>A).
Trikuspidalna regurgitacija je blage stopnje. Ocenjen tlak v desnem prekatu ni povišan.
Perikardialna špranja ni razprta. Perikard se ne zdi spremenjen.
Spodnja votla vena se primerno zoži ob vdihu.
Mnenje: Morfološko spremenjena mitralna zaklopka, možen manjši prolaps zadnjega lističa. Svetujem kontrolni UZ srca čez 2 leti.”

UZ mi je delal drug kardiolog in ne moj, zato je podal mnenje,končni izvid svojega torej čakam,ampak to je to.

Pred 2 leti sem imela napad hitrega bitja srca in so mi diagnosticirali paroksimalno supervetr.tahikardijo. Od takrat napadov praktično nisem imela. Letos junija pa se je zgodil,ampak zraven so prišli še novi simptomi (slabost,vrtoglavica, mehke noge,oteženo dihanje oz.hiperventilacija). Ko se je to zgodilo smo vsi pomislili na napad panike in anksioznost in v času, ko sem čakala na ta UZ (3 mesece), sem se v to tudi sama prepričala,izvajala dihalne vaje ipd.. Danes me je pa to stanje zaklopke iztirilo.

Ni mi jasno , ali je možno imeti tako močne simptome, če je regurgitacija tako blaga. Ali je možno, da se mi prepleta to stanje in napadi panike? Sem bolj panične sorte. V preteklosti sem imela povišan krvni tlak, ki sem ga v zadnjih 2h letih s prehrano, opustitvijo kajenja in z več gibanja, uspela spraviti na normalo. Pri zdravniku še vedno naraste (sindrom belih halj). Ker si ga pa v teh mesecih, odkar se je napad zgodil, večkrat izmerim, opažam, da je spodnji vedno znotraj normale (75-85), zgornji pa je rad povišan, do 150,ponavadi takrat tudi čutim tesnobo in sem bolj nervozna.Dodala bi še to, da je najhuje zvečer, ko se odpravim spat. Sicer ne zaradi razbijanja srca,ampak težkega dihanja. Ko se skoncentriram na dihanje, zadevo nekako ustavim. Včasih me prebudi tudi iz spanca sredi noči. Zato je meni vse skupaj bolj podobno napadom panike,čeprav mi je danes zdravnik povedal, da je lahko tudi od tega in sem zato čisto zmedena.
Občasno imam utrip tudi pod 60,potem pa že ko se mi na 80 dvigne čutim kot bi ne vem kako razbijalo.

Ne vem kje se lotiti oziroma kako se spraviti v red. Zato me zanima ali je moje stanje s srcem bolezensko?
Ali lahko normalno športam (tek na dolge proge, plavanje, hiit vadbe)? Ali so ta preskakovanja srca nevarna, da se nenadoma kaj lahko zakomplicira? Moram pozdraviti tudi 2 zoba in berem po forumih o nekih antibiotikih. Ali jih moram preventivno prejeti pred posegom na zobeh oz. obisku zobarja?

Če strnem vse v eno vprašanje. Lahko v miru s tem živim kot do sedaj in sprejmem določene simptome kot nekaj normalnega, brez da bi bila v skrbeh, da bi se stanje drastično poslabšalo?

Se opravičujem,ker sem se tako razpisala, hotela sem podati čimveč podatkov. Mojo paniko ste pa najbrž začutili.

Hvala vnaprej za vaš čas in odgovor.
Phoe

Opravičujem se zelo pozen odgovor. Opisali ste vašo simptomatiko tako natančno, da je ugotovitev diagnoze “na dlani”: Prolaps mitralne zaklopke. Nevrovegetativni sindrom. Napadi panike.
V dopisu ni podatka če ste v internetu poiskali, kaj je napisano pri bolezni prolaps mitralne zaklopke. Na kratko: pri vas zadnji listič mitralne zaklopke se tesno ne zapira. Zaradi tega ob iztisu krvi iz levega prekata se manjša količina krvi vrača v prekat. Napaka je pri vas tako majhna, da nima nobene organske posledice. Edina “posledica” pa je rahločutna osebnost z nestabilnim delovanjem vegetativnega živčevja. Bolezen je prisotna predvsem pri ženskah (10 proti 1 pri moških). Značilno za bolezen je, da ima bolnica lahko dolga obdobja brez težav in kratka obdobja s težavami (bolečine pri srcu, napadi hitrega bitja srca, zadihnost tudi izven napora, hiperventilacija, itd.). V obdobju težav priporočamo predvsem zdrav način življenja (več krat na teden polurni sprehodi,delno s pospešeno hojo, nekajenje, omejeno uživanje kave in alkohola, izogibanje stresnim situacijam, zadostni nočni počitki, skrbno zdravljenje morebitnih drugih bolezni, po potrebi uživanje anksiolitikov in drugih zdravil po presoji izbranega zdravnika ali kardiologa

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za vašo obrazložitev. Medtem sem šla tudi do osebne zdravnice,ker mi enostavno moje stanje ni dalo miru in me je tudi ona pomirila, da to ni nič posebnega in da bom tak izvid imela najbrž še čez 10-15 let in naj me pač ne skrbi. V tako paniko sem zašla pa zato,ker sem UZ delala pred 2 letoma (ob diagnozi superventrikularne tahikardije) in se mi je zdelo nemogoče (pa tudi kardiolog je bil tega mnenja), da se to ‘naredi’ v 2h letih. Tudi pred 13 leti sem že imela UZ srca,pa je bilo vse bp. Omenjali so mi , da je to lahko prirojena napaka, a se mi to,vmojem primeru, ne zdi smiselno glede na ugotovitve obeh UZ v razponu 13 let. Zato me je tako zasekiralo, da če se je to v 2 letih naredilo, kaj me čaka čez naslednji 2 leti. Kot sem že rekla, totalna paničarka,ki se sedaj počasi umirja, saj vse kar potrebujem, so jasne razlage in od vas sem to dobila.
Glede bolezni prolapsa mitralne zaklopke sem paprebrala kar ste že pred časom zapisal , ja. Najlepša hvala.

Sicer pa se trudim zdravo živeti. Kave in alkohola sploh ne pijem. Kadit sem nehala pred 3 meseci, hodim in tečem dnevno najmanj 2 uri (ne vse v enem), ker imam aktivnega psa in sem zato dosti ‘v akciji’. Edina težava je stres,tega se ne znebim zlahka kot podjetnica,ampak se sedaj učim meditativnih tehnik in podobnega, da se bom z njim lažje spoprijemala. Ker imam življenje tako rada,me je srčna ‘napaka’ oz.’bolezen’ iztirila oz. bolj zavedanje, da se bo s časom to lahko slabšalo. Kot bi nekako vedela kaj me čaka, če malce karikiram.

Še enkrat najlepša hvala za vaš čas in pojasnila.

Lep pozdrav.
Phoe

Prolaps mitralne zaklopke je prirojena srčna napaka, ki je lahko “nema” celo življenje, lahko se pokaže v teku življenja z različnim občasnimi motnjami srčnega ritma in bolečinami pri srcu zlasti ob stresih, ki se lahko slabša in moti bolnika pri telesnih obremenitvah in je potrebna zdravljenja proti popuščanju srca in v zelo redkih primerih potrebna zdrvljenja z operacijo srca. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani !
Pred 5 leti so mi ugotovili prolaps mitralke . Ker nisem imela drugih težav (visok pritisk ali povečan holesterol ) nisem dobila nobenih zdravil Letos sem pa po prebolelih 3 zaporednih virozah , nisem bila pri zdravniku , ker so opozarjali ,da če ni vročine ali izpljunka ne hoditi , sem samo neprestano kašljala skoraj 3 mesece in še zdaj občasno , sem pa postala za vsak najmanjši napor utrujena in zanič, srce slišim biti, potim se nenormalno , zato sem le šla k zdravniku , ki me je zaradi slišanega šuma poslal h kardiologu. Na podlagi preiskav je izvid poleg prolapsa mitralke še stenoza aortne zaklopke. prestrašil me je , češ , da jo bo treba zamenjati , jaz pa se bijim , ker nam je znanka umrla na operaciji. .Tudi mi sicer ni dal nobenih zdravil le čez 4-6 mes kontrolo. Ker sem bila nad diagnozo presenečena in zgrožena, nisem nič kaj spraševala. Zdaj pa ne vem kaj lahko delam , da stanja nebi poslabšala in ali mi res ne preostane drugega kot zamenjava zaklopke ? Pripominjam , da sem sicer zdrava, ne jemljem nobenih zdravil , le bilobil in glukozamin (desni kolk imam zamenjan ), ter občasno pozimi kake vitamine in ,da nimam drugih težav.
Prosim za kako pojasnilo kako naj ravnam in lepo pozdravljam

Verjetno je kardiolog ugotovil stenozo aorte zaradi ateroskleroze, ki polagoma napreduje in lahko postane vzrok za popuščanje srca. V dopisu ni podatkov ali vas je naročil na kontrolni pregled čez 6 ali čez 12 mesecev, da bo ugotovil morebitno napredovanje stenoze. V dopisu ste navedli nesrečen izid operacije aorte pri vaši znanki. Lahko vas pomirim. Zdravniki, žal, ne moremo nikoli in pri nobeni bolezni jamčiti 100-odstotni uspeh zdravljenja. Ali ni nekaj podobnega tudi v našem vsakdanjem življenju? Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close