Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihiater odgovarja Strah pred ponovnimi težavami po porodu

Strah pred ponovnimi težavami po porodu

Pozdravljeni,

takoj po 1. porodu so se mi začeli pojavljati panični napadi in razni telesni simptomi, kot so vrtoglavica, težko dihanje, pritisk v glavi, omotica, motnje vida, bila sem brez energije in stalno v strahu, da bom padla, ko bom skrbela za otroka…. Hitro sem prišla do spoznanja, da gre za težave psihičnega izvora in sem obiskala svojo zdravnico, ki mi je predpisala Asentro, ki sem jo jemala skoraj 2 leti. Takrat sem tudi obiskala psihiatra, ki je menil, da se težav dobro zavedam in anksioznost obvladujem. Panični napadi so se po prenehanju jemanja Asentre še kdaj pojavili vendar sem se jih nekako naučila obvladovati, ne prestrašijo me več, vem da ne bom omedlela se zadušila ali kaj podobnega. Sedaj pa sem tri tedne pred drugim porodom in čutim nekakšno tesnobo, ker me je strah, da se stanje po porodu zaradi hormonov in težav v preteklosti ponovi. Strah me je tudi, da se bom takrat, ko me bo otrok najbolj potreboval ponovno borila s stranskimi učinki Asentre, ki 2 meseca niso najbolj prijetni. Prvič sem se prve tri mesece počutila tako nemočno od fizičnih simptomov, da bi jih najraje izbrisala iz spomina, poleg tega pa sem občutila stalni strah pred poslabšanjem stanja, najbolj na svetu sem se bala, da bi kaj škodovala otroku,čeprav mi je takoj pomenil vse in zavestno nikoli nisem pomislila, da bi mu škodovala. Včasih zvečer o tem razmišljam in se mi pojavi strah s težkim dihanjem, ki sem ga sposobna sama odgnati, preusmeriti misli. Zanima me ali se stanje lahko ponovi zaradi naštetih dejavnikov ali sem že zamudila vlak in bi se morala zdraviti preventivno. Vem tudi, da sem dovolj sposobna stanje premagati, če se ponovi me pa zanima, če se lahko kaj takega spreobrne v kakšno psihozo, kar me je potiho strah. Naj dodam še to, da me poroda ni strah, dojenčka se veselim in komaj čakam in da me skrbi le to, kar sem opisala, čeprav sem po naravi zelo predvidljiva in včasih preveč v naprej zaskrbljena oseba. Upam, da nisem preveč obsežno vse skupaj opisala in Vam ne vzamem preveč časa. Hvala in lep dan!

Pozdravljeni!

Najprej vam moram povedati da vas zelo dobro razumem. Psihične težave v obporodnem obdobju so v tem, za žensko zelo občutljivem obdobju, precej pogoste. V poporodnem obdobju so najpogostejše duševne motnje poporodna otožnost, poporodna depresija in poporodna psihoza.

Poporodna otožnost je običajno blaga motnja, ki se pojavi v prvih dneh po porodu in spontano mine. Prizadene okoli 80% porodnic, za Slovenijo bi to pomenilo, da ima izkušnjo s poporodno otožnostjo več kot 17 tisoč žensk letno.

Poporodna depresija prizadene od 10 do 15 % porodnic v prvem letu po porodu, najpogosteje se pojavi nekaj tednov po porodu. Za Slovenijo bi to pomenilo, da poporodno depresijo doživi med 2100 in 3200 žensk letno. Nezdravljena ali slabo zdravljena poporodna depresija lahko pomeni začetek ponavljajoče se in kronične depresivne motnje.

Najbolj dramatična duševna motnja je poporodna psihoza, ki se običajno pojavi v prvem mesecu po porodu. Je relativno redka, pojavlja se pri eni do dveh na 1000 porodnic; za Slovenijo to pomeni 21–43 bolnic letno.



Zaradi same narave motenj, neozaveščenosti in stigmatizacije, so motnje duševnega zdravja v obporodnem obdobju prepogosto neprepoznane in nezdravljene, kar ima lahko usodne posledice. Situacijo še dodatno zapletejo nerealna pričakovanja ki jih ima okolica do nosečnice in mlade mamice ter perfekcionistična sporočila ki nam jih postrežejo televizija in splet. Nosečnice in mlade mamice lahko dobijo občutek, da vsi pričakujejo srečno, nasmejano, urejeno žensko, popolne postave takoj po porodu, ki brez kakršnihkoli težav skrbi za dojenčka. Vemo pa, da je realnost drugačna.

Na vaše vprašanje ali se lahko problem ponovi, je logični odgovor da lahko. Seveda je pri vas morda nekoliko večje tveganje da se bodo podobne težave ponovile, ker že zdaj opažate stopnjevanje anksioznosti. Niste pa zamudila prav ničesar, lahko začnete z jemanjem antidepresiva, v treh tednih se bodo učinki že začeli kazati.
Naj vas poporodna psihoza ne skrbi, za to je res izredno malo tveganja, in se običajno pojavi pri ženskah ki imajo neko genetsko predispozicijo.

Razen zdravil, odlična izbira (ki ne izključuje ena drugo) bi bila psihoterapija. Omogočila bi vam da vsaj začnete raziskovati vzroke, zaradi katerih vam prihod dojenčka sproži tako anksioznost. Časa, seveda, ni veliko, ampak, v primeru da bi se težave res ponovile, bi bilo zelo koristno da se s psihoterapevtom že poznate.

Lep pozdrav,

Daniela Fiket,dr.med.
Specializantka psihiatrije in transakcijski analitik-svetovalec

Individualna psihoterapija, skupinska terapija za razpoloženjske in anksiozne motnje, specijalni programi zdravljenja odvisnosti od iger na srečo in odvisnosti od psihoaktivnih supstanc….
Naročanje na:
Tel: 070/544096
Mail: [email protected]

Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije - transakcijska analitičarka, svetovalka Inštitut Neocortex; Kontakt: 070/760-769 ali [email protected]; Spletna stran: http://psihoterapija-fiket.si

Hvala za zelo hiter odgovor, poiskala bom pomoč v obliki psihoterapije in težave omenila še svoji ginekologinji, da me ustrezno preusmeri. Hvala še 1x in Lep dan!

New Report

Close