Najdi forum

Hrana 3 mesečnika

Pozdravljene mamice in vse ostale!

Kaj ste dajale jest 3 mesečnikom. Naj dodam da, se je otrok rodil mesec dni pred rokom in je zdravnica rekla, da mu naj od dejanske starosti odštejemo vsaj 3 tedne.
Ali ste mu že dajale, kekse v mleko, in fruteke čeprav so od 4 mesecev dalje?

Moj sin je prvo gosto hrano začel jesti pri 5 mesecih in pol, prej pa sem ga polno dojila. Mislim, da tako majhen dojenček še nima dovolj razvitega prebavnega sistema, da bi jedel piškote, sadje…

NITI POD RAZNO! Njegov želodček se je šele zdaj navadil na mleko, prezgodaj je še, da bi ga obremenjevala s keksi in fruteki. Mi smo začeli pri skoraj 5. mesecih – ZEEEEELO počasi. Najprej je dobil le kanček (kolikor sem dobila na prst) postrganega jabolka PO hranjenju z mlekom. Pa mu je bilo všeč! POtem je 2. dan dobil pol žličke in tako naprej – v enem tednu je pojedel nekaj žličk sadja PO hranjenju. Zavedati se je treba, da je vse do 6. meseca mleko še vedno glavna hrana otroka, da sadje morda nadomesti kak obrok, toda največ hranilnih snovi dobi otrok iz mleka (maminega ali adaptiranega).
Pri 3. mesecih pa je še prezgodaj. Našim mamam so sicer že od 2. meseca priporčali, naj nam dajo pomarančni sok (zdaj citruse ne prej kot pri 9 mesecih, zaradi alergij) in ovseno kašo. Kako ja to napačno! Če boste prezgodaj začeli (kekse sploh ne do 6. meseca zaradi glutena!) z gosto hrano, je toliko večja nevarnost, da bo telo reagiralo z alergijo. Se ne splača riskirati! Če se vam zdi, da je otrok nenehno lačen – povečajte za nekaj časa dojenje (morda raste) oziroma pri adaptiranem mleku preidite na dvojko (Aptamil 2, Hipp 2 itd), da bo bolj izdatno.
Morda zveni, kot da solim pamet, vendar imam izkušnje z alergijami na hrano iz neposredne bližine (k sreči ne moj otrok), zakaj bi potem zaradi nestrpnosti izzivali?
Lep pozdrav
T.

Draga Marija,
Jaz sem sina do 4. mesecev izključno dojila, potem pa sva zelo počasi pričenjala z drugo hrano. Najprej zelenjavne in sadne kašice, pa mlečne kašice od Milupe in postopoma tudi ostalo. Ampak takšne hrane je v začetku pojedel zelo malo, tako, da bi lahko rekla, da je bil pretežno hranjen z mlekom do 6. meseca, ko je postal “večji jedec” običajne hrane. Dober tek vama želim.
Andrea

Pozdravljene,

naj vam povem celotno zgodbo, sem spremenila nick sem pa tista, ki je pisala o tem da ima moj brat ‘pametno ženo’ in ste me večina obsojali, da se naj ne vmešavam v vzgojo njenega otroka. Ker je ona pač mama in ve kako je prav.

Sedaj neusmiljno gledam kako ravna z otrokom- otroku je danes pri kosilu dala frutek že drugič prvi obrok zajtrk je bil seveda frutek in sedaj spet frutek, moja babica in mama sta rekle, da mu naj ne daja pa je odsekala DA TO MORA JESTI JE ŽE ZADOSTI STAR IN DA MU MLEKA NE BO DELALA. Jaz sem sedela nasproti nje in gledala otroka ki se je jokal tako, da je že bil ves plav in se davil z frutekom, dokler ni ves frutek izpljunil ven. Včeraj mu je dala za jest dva bebi piškota.
In veste s čim se igra- kot se mi je sama pohvalila- ‘IGRA SE Z ZELO ZANIMIVO IGRAČO’ ko sem jo vprašala s čim mi je pokazala- bila je plastična vrečka (naj naredim reklamo, takšna kot jo dobite v DM) DEJALA JE DA LEPO ŠUŠLJA IN GA ZAPOSLI. Ko sem ji rekla, da mu je naj neda da se mu lahko kaj zgodi in ji hotela vzet vrečko je dejala da se mu nebo nič zgodilo, ker je še premajhen in mi vzela vrečko ter mu jo dala v roke.

In sedaj čaka, da boste me zopet obsojale da nič ne storim proti temu..

LP

A je tako ravnala s 3 mesečnim otrokom?
T.

Popolnoma se strinjam s Tinkaro, ki je pravi ekspert. Otrok pri treh mesecih starosti naj se izključno doji ali dobiva polno prilagojeno mleko. Do uvajanja goste hrane vas ločijo še trije meseci.
Nina

Torej- kaj naj rečem, otroka ima očitno res lahko vsak!
V tvoje dobro ti priporočam, da čimbolj distanciraš od problema vzgoje svojega nečaka in se ne zapletaš po nepotrebnem (čeprav je tudi meni jasno, da bi bilo zelo potrebno) v besedne dvoboje z milo rečeno, umsko zaostalo, svakinjo, ker boš očitno potegnila krajšo.
Jaz imam zelo svoje mnenje o takih mamicah; brala sem tvoj prejšnji post in vem, da so taisto mamico nekateri poskušali braniti, češ da trpi za posledicami poporodne depresije…
Osebno sem mnenja, da bi bil skrajni čas, da nekdo teh mamici izpraši vest, če že ne hlače….
Pa ne mi (ostali bralci) spet o ubogi deprimiranki; očitno je hotela postati mati (v nasprotnem primeru obstaja več različnih možnosti) in imela je dovolj časa, da se sprijazni z novo vlogo. Je odrasel človek, odgovorna za svoje življenje ter za živo bitje, ki ga je nosila pod srcem, zato me je ob branju tvojega posta kar mrzlo spreletavalo….
In spet se vprašam, zakaj se morajo otroci roditi takim staršem, ko pa veliko parov, ki bi otroka z ljubeznijo sprejeli v svoj topel dom, zaman čaka….
To me res zjezi do nezavesti!
Lep dan vsem,
Ali

Nisem še mati in ko sem objavila prejšnje pismo in so mi nekatere-nekateri govorili, da mama že ve kaj dela so me skoraj prepričali, da bo že tako.

Mati še nisem zato, ker se počutim še premlado, nezrelo in nepripravljeno zato (22 LET) ne obsojam tistih, ki so v teh letih mamice saj jih poznam veliko in če ravnajo z otrokom kot je treba in so se zato odločile z srcem. Vem, da bom še jaz počakala toliko, da bom se čutila pripravljeno zato-pa tudi partner je zato.

Boli me ko to vse gledam, ko mi mama z solzami pripoveduje, kako je doma, da ji nič ne sme povedat, ker ji vse ogovarja in pove da ona že ve- ME VČASIH ZGRABI DA BI JO NAGNALA IZ HIŠE! Ničesar ne bom več napisla pa bi lahko še marsikaj, ker postanem samo jezna in žalostna.

LP

Pohvala Marija, da želiš biti pripravljena na starševstvo – vse preveč je tistih, ki se na nos zaletijo v to, potem pa ugotavljajo, kaj vse so zamudili (ali pa po možnosti otroku čez leta to celo očitajo).
Nekaj je…midva sva si otroka zaželela, potem je trajalo več kot 1 leto preden sem zanosila, potem je tu še nosečnost 9 mesecev – veliko časa za priprave, za branje, za posvetovanje….še zdaj me včasih ujame situacija, ko ne morem, ne znam ali ne zmorem več. Pa sem vedela, brala in bila do obisti pripravljena na materinstvo.
T.

sori, spet prehitro klikam
T

Dojenček naj bo prvih šest mesecev polno dojen ali hranjen z adaptiranim mlekom. Vsako prezgodnje uvajanje druge hrane lahko pripelje do alergij, drisk, ter drugih težav.
Vsekakor je treba opazovati otroka ali je že pripravljen za hranjenje z gosto hrano (kar nekaj znakov) in ne koledarja, ker so otroci različni.
Prvih šest mesecev ali nekaj manj , pa prebavila še, poenostavljeno rečeno, dozorevajo.

Oprosti, ce se ti zdi da smo te nadrle, vendar saj veš, vsak zgodba ima dve plati medalje. Smo pač hotele braniti tisto možno drugo stran.

Kar se tiče tvoje….ma sej ni normalna, samo v red jo lahko spravi samo tvoj brat. On bi ji moral na prste stopit. Ubogi otrok.

Marija, poglej si še odgovor dr. Kersnika na forumu družinske medicine, kjer sem
mu zastavila vprašanje glede goste prehrane pri tri mesece starih dojenčkih…
…pod nalovom “prehrana” datum pa je 19.11.2001

upam da ti bo kaj v pomoč
lep pozdravček

To pa se mi zdi, da se nebi zgodilo nobeni mamici, ki da kaj na otroka.

Danes, ko je mamica hranila otroka sem pogledala stekleničko, na kateri v rdečem okvirčku na sprednji strani piše od 6 mesecev naprej.

Ker mi je prekipelo sem jo vprašala, zakaj ga hrani z tem če je od 6 mesecev naprej. Pa je rekla da je za od 4 mesece naprej, ko sem ji pokazala kako na veliko piše : je dejala, samo, da je vzela s poličke kjer je bila hrana za od 4 mesece naprej.
Potem je pospravila in mu dala frutek za od 3 mesece naprej.

Mogoče bi ji verjela, če bi ga prvič hranila ampak, ker že nekaj časa je iz te stekleničke, se mi pa zdi groza.

hej, punca, ustavi konje!
Še prekmalu boš imela težave, ker ne boš mogla tako hitro privažati toliko hrane v hladilnik, kot je bo poba pospravil..!

New Report

Close