Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nosečnost in srce

Nosečnost in srce

Pozdravljeni!
Stara sem 26let, tretjič noseča in sicer devet tednov. Me pa zanima nekaj glede srca. Vem, da srce v nosečnosti malce “nastrada”, zato bi vas nekaj vprašala. Kar precej pogosto me tišči oz. bolj špika/zbada v prsih pod levo dojko, včasih čutim tudi nekakšne mravljince oziroma nek občutek nemoči v levi roki. Občasno dobim “napad” težkega dihanja in sicer skoraj vedno ponoči ali zvečer ko ležem v posteljo. Lahko globoko vdihnem in ne čutim bolečin pri tem, samo še vseeno se mi zdi da rabim več zraka, da bi morala vdihniti še globje. Če med tem “napadom” tipam pulz ni navadno nič posebnega. Naj povem, da smo v družini zelo obremenjeni s srčnimi bolezni. Vse od popuščanja srca, koronarne bolezni, aritmije, srčnega infarkta v mladosti(babica ga je prvič doživela pri 30ih letih), povišanega krvnega tlaka…skratka precej pestro in to vse pri najožjih družinskih članih. Ker se je neko tiščanje pojavljalo že kakšno leto nazaj sem bila tudi na EKG-ju, poslušali so mi srce in izmerili krvni tlak in pulz. Takrat je bilo vse bp. No krvni tlak je še vedno(ponavadi okoli 120/60-70) imam pa pulz zadnje tedne precej višji kot ponavadi- prej je bil okoli 55, sedaj pa ni nikoli pod 70, večinoma se giblje od 80-95. Zanima me, koliko je na podlagi napisanega možno reči ali gre za kakšno bolezen srca ali le za vpliv nosečnosti? Prejšnji nosečnosti in poroda sta potekala brez kakršnih koli težav. In sicer sem rodila pred petimi in dvemi leti.

Hvala za odgovor in lep dan!

V dopisu navedene težave ne kažejo na organsko bolezen srca ali srčnih žil. Me ne preseneča, da ste mislili na tako možnost zaradi družinske anamneze. Mislim, da gre morda za večje duševne obremenitve z nezadostno možnostjo relaksacije in počitka. Predsatavljam si, da bi se stanje zboljšalo že s polurnimi sprehodi, delno s pospešeno hojo, več krat na teden in zdravim načinom življenja. Ni zadržkov za rabo manjših odmerkov blagih pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Najprej se vam naj zahvalim za odgovor. Med tem sem že bila pri osebnem zdravniku, ki me je zaradi normalnega EKG posnetka izpred enega leta kratko malo odslovil. Mene pa vse te spremembe “mečejo iz tira” in me skrbijo. Npr. včeraj zvečer ko sem ležala v postelji sem čutila, kako mi srce utripa v prsnem košu, čutila sem tudi utripanje v trebuhu, slišala sem ga v ušesih. Ko sem si izmerila tlak je bil 120/70 in 79pulza. Utripanje v trebuhu sicer zelo pogosto občutim. Večkrat čutim med vdihom pekoč/hladilen občutek sape(kot bi prej pojedla kakšen mentolov bombon ali žvečilni)-ali to kaže na srce ali bolj na zgago? Zanima me tudi, v primeru da je prisotna kakšna organska motnja na srcu, če se to vidi na npr. ultrazvoku? Ker bi rada vsaj kakšen pregled opravila, že zato, da me pomiri, ker ne želim celo nosečnost delati panike glede tega. Mogoče še en pomemben podatek; imam povišan holesterol in sicer na 6,4.

Najlepša vam hvala za odgovore.

Napisal sem vam izredno dolg odgovor. Zdaj sem dobil prazno stran, ki je sumljiva, da odgovor “ni šel naprej”. Ponovim. Ne bojtese, da bi lahko bil kriv za vaše težave povišan holesterol. Lahko le dolgoletno povišanje holesterola povzroči nastanek zožitev žil srca. V takem primeru ima bolnik povsem drugačne težave od vaših sedanjih. Drugi vzrok za težave srca so ponavljajoča virusna vnetja, ki povzročijo popuščanje srca, kar pri vas zanesljivo ni. Sumite, da bi težave lahko bile posledica še neodkrite bolezni srca, pri kateri so prisotne spremembe vidne le pri UZ-pregledu srca. Ne izključujem možnosti, da imate manjše spremembe vidne samo pri UZ-pregledu srca. Take manjše spremembe ne povzročajo samo občasnih težav, pač pa stalne, nikoli pa ostrih. Zelo nagibam k mnenju, da so pri vas sedaj prisotne funkcionalne motnje, ki so posledica neugodnih vplivov duševne narave (Ali poteka nosečnost nenormalno? ali so prisotnne živčne napetosti zaradi vplivov okolja – neskladja v družini? v okolju? na delovnem mestu? brezposlenost?). Kot sem vam že sporočil, mislim, da boste premagali težave z zdravim načinom življenja (sprehodi, izogibanje stresnim situacijam, zadosti nočnega počitka, po potrebi blaga pomirjevala. Morda ne bo odveč tudi konzultacija z gastroenterologom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.
Sem zelo vesela, da ste omenili popuščanje srca, kar me odkrito povedano najbolj skrbi. Se je pa danes zjutraj pojavila nova “težava”. In sicer sem med merjenjem pulza zatipala deset rednih udarcev, ki so jim sledili štirje zelo počasni, nato je bilo nekaj hitrih in potem po istem tempu naprej kot takrat, ko sem začela merit. Sem v neki reviji prebrala, da je višji in nereden utrip znak popuščanja srca- res, da je revija namenjena starejšim ljudem ampak vseeno…nekako mi je nagnalo strah v kosti. Sem pa že tako ali tako po naravi kar precej velik paničar in zadnje čase samo čakam na srčni infarkt.

Resnično sem vam zelo hvaležna za vaše odgovore!

Morda še ena pomembna zadeva: večkrat mi je slabo, včasih tudi bruham. Res, da je to moč povezati tudi z nosečnostjo, je pa tudi res, da se vedno pred bruhanjem tresem, srce mi razbija.

Navedena težava (tresenje) je znak duševne obremenitve (zaskrbljenosti) ob “razbijanju ” srca. Bodite brez skrbi, navedene motnje nimajo nobenega vpliva na življenje ploda. Ni zadržka, da po potrebi vzamete blago pomirjevalo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni!
Samo
da vam povem; sem bila na pregledu pri zdravniku, ki nadomešča mojo
osebno zdravnico in je sicer kardiolog. Posnel mi je EKG, izmeril krvni
tlak na obeh rokah(sede in stoje), poslušal srce in večje žile okoli
njega. Vse je bilo normalno, nobenih šumov ali karkoli spremenjenega na
EKG-ju. Se pravi, da so nekako večje srčne težave “odpisane”? Me pa
zanima, zakaj meritev pritiska sede in stoje? Kaj se pri tem ugotavlja?

Morda ste zdravniku povedali, da ste včasih vrtoglavi, omotični in je želel ugotoviti ali se pri vas ponavlja ortostatska hipotenzija.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Najprej me zanima, kaj pravzaprav je hipostatska hipotenzija? Imam pa sicer še eno vprašanje; kaj pomenijo modri nohti? no, saj nekaj sem že brala ampak vzroki, ki sem jih našla so strašni. Od približajoče se možganske kapi, močno zgoščene krvi in pa vse do srčnega popuščanja-pomanjkanja kisika v krvi. Ker imam že dva tedna modro-vijolične nohte oz. kožo pod njimi. Noht je takšne barve do sredine, naprej pa je normalno svetlo rožnate barve. To je stalno prisotno, na desni roki bolj izrazito kot na levi, na nogah so nohti normalni. Naj omenim, da kakšnih posebnih sprememb v tem času pri počutju ni bilo. V bistvu se ne utrudim tako hitro kot sem se(npr. včeraj sem prekolesarila dobrih 20km brez pretiranih težav). In še nekaj: kako se pravzaprav ugotovi, da ima nekdo gosto kri? Ker ginekologinja je 3 tedne nazaj kontrolirala hemogram, ki je bil bp.
Saj vem, da sem panična-morda malo preveč. Pred zanositvijo sem se tudi zdravila za anksioznostjo s Cipralexom 10mg/dan. So lahko težave povezane s tem? Sedaj ga ne jemljem več cca. dva meseca, prej sem ga redno jemala leto in pol.

Naj omenim še to, da večkrat težko diham, imam občutek, kot da moram hitreje dihat oziroma kot da diham “slab” zrak, v katerem je premalo kisika. Običajno se tem obdobjam težkega dihanja pridruži tudi neka čudna bolečina v prsnem košu, podobna tisti, ki je prisotna med hudim prehladom ali gripo-le da jaz nisem niti malo prehlajena. Pač neka mešanica pekoče in tope bolečine locirane po sredini prsnega koša v širini cca. 20cm. Če takrat poskusim malo zakašljat ni nobene spremembe, se pa takrat počutim izčrpano in brez moči. Večkrat imam tudi mravljince v levi roki, najpogosteje v postelji. Pa tudi sicer jih imam zadnje čase precej pogosto, tudi v nogah. Na internetu sem našla preizkus, kako veš ali je to težko dihanje posledica stresa ali težav s srcem: da greš dvakrat po stopnicah gor in dol, in če je dihanje še težje je to znak srčnih težav. No jaz sem pretekla 30stopnic(gor in dol) in sem bila zadihana, ni pa bilo prisotnih bolečin v prsnem košu. To vse že tako zelo vpliva name, da si ne upam biti sama, ker me je strah da doživim infarkt. Ne upam si biti telesno aktivna iz istega razloga. Najraje samo sedim/ležim, si kontroliram pulz, tlak in razmišljam o tem, če me boli v prsnem košu in kdaj bom začela težko dihat. Glede modrih/sivih nohtov je pa tako, da opažam danes in včeraj, da ni tako izrazito kot je bilo. Se opazi, ampak je treba bolje pogledat. Mogoče je to kaj v povezavi s tem, da sem 3dni zapored vzela po eno tableto aspirina zaradi glavobola?!

Klljub veliki družinski obremenitvi glede srčnih bolezni, bodite brez skrbi. V dopisu navedene težave ne kažejo na bolezensko prizadetost srca pač pa na funkcionalne motnje (zbodljaji pri srcu, občutek težav pri dihanju, itd.), ki jih zdravniki imenujemo “nevrovegetativni sindrom” zaradi duševnih napetostih in stresnih situacij. Na splošno je srčna frekvenca v času nosečnosti nekoliko višja kot sicer. Mislim, da se vam bo stanje lahko zboljšalo ob zdravem načinu življenja, kamor spadajo redni polurni sprehodi z blago pospešeno hojo, 4 – 5 krat na teden, izogibanje stresom, zadostni nočni počitki in po potrebi jemanje blagih pomirjeval

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Naj vam povem, da sem obiskala osebno zdravnico, ki je prišla z dopusta. Omenila sem ji modre nohte zato mi je izmerila saturacijo, ki je znašala kar 99%. Verjetno je saturacija nižja, če je vzrok modrih nohtov v srcu? Tako da je za vse težave podala razlog: stres. Sem pa dobila napotnico za ultrazvok srca-za pomiritev.

Najlepša hvala za vse odgovore.

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Zopet se vam oglašam. Težave se še nadaljujejo-zlasti moteči so ti preskoki srca, ki so včasih res pogosti in močni. Prav dih mi zastane, začutim kot neko vibriranje/premikanje za prsnico nato pa sledi zares močan udarec srca, ki ga čutim v prsih, želodcu in vratu. Ali so to tako imenovane ekstrasistole? To se pojavljalja kadarkoli, brez “opozorilnih znakov”. Zadevo skušam miriti s Persenom, a zaenkrat brez uspeha. Se je pa špikanje v prsnem košu(skoraj vedno pod levo pazduho, v višini dojke) spremenilo v ostro bolečino, ki traja nekaj minut in nato mine. Kaj pa glede modrih nohtov? Če je saturacija visoka, a to pomeni, da ne more biti kaj hujšega? Sem pa opravila UZ srca. Pokazalo se ni nič posebnega, razen tega; “Zaklopke tesnijo, le nad mitralno zaklopko je prisoten minimalen regurgitacijski jet. Iztisni delež znaša 71%.”
Torej so neke hujše nepravilnosti v delovanju srca izključene? Človek temu težko verjame, če ima težave. Zlasti ti preskoki so res nadležni in vzbujajo strah.

Pri mnogih ljudeh so ekstrasistole ( “preskoki srca, zbodljaji”, itd.) zelo moteči ker bolnika psihično destabilizirajo. Mislim, da ste lahko brez skrbi, saj tako kažejo izvidi. Zakaj še niste uspeli zmanjšati število ekstrasistol bi težko odgovoril. Pri zdravljenju je pomembnih je več dejavnikov ( zdrav način življenja, duševno dobro počutje, odsotnost stresnih vplivov, zadostno gibanje (zelo priporočamo polurne sprehode, delno s pospešeno hojo 4 – 5 krat na teden) in pomirjevala. Kot ste napisali, Persen je premalo učinkovit. Lahko poizkusite pomirjevalno zdravilo, ki je “na recept zdravnika” ali pa zdravilo proti aritmiji, na pr. Rytmonorm, ali podobno). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Naj vas povprašam za nasvet o neki novi težavi, ki me pesti. Najprej naj povem, da se je preskakovanje srca precej umirilo-včasih ga ne občutim nekaj dni pa potem spet, ampak niso več tako moteči. Razen včeraj je bilo grozno-predvidevam da zaradi živčnosti zaradi obiska pri zobozdravniku. Je pa še vedno prisotno špikanje pri srcu.

Naj opišem novo nastale težave: po fizični aktivnosti(intenzivnejše pospravljanje, hitra hoja, kolesarjenje-nekje do 30minut ne preveč intenzivne vadbe) sem popolnoma izčrpana, popolnoma brez moči. To se pojavi nekje pol ure po prenehanju vadbe. Sem tako brez moči, da ne morem niti stat na nogah, roke se mi tresejo, vsak gib je muka in napor, včasih se mi tudi malo vrti. Pulz je medtem nekje od 90-110/minuto. Pojavi se tudi težje dihanje, ampak ne pretirano. Bolečin v prsnem košu ni, imam pa občutek kot da me nekaj vleče navzdol, da se ne morem držati vzravnano-kot da imam namesto želodca in prsnega koša eno veliko luknjo, celo telo se trese. Potem spijem kozarec vode, se usedem ali še bolje uležem in potem to počasi(do sedaj najkasneje v roku ene ure) mine.

Seveda se zopet pojavljajo skrbi. Predvsem zato, ker ima babica podobne simptome in težave zaradi srčnega popuščanja.

Kaj menite? Kri imam bp., pijem dovolj tekočine.

V dopisu ni podatkov, ki bi kazali na organsko bolezen srčne išice ali srčnih žil. Mislim, da gre za akutno preobremenitev zdravega srca nosečnice. Priporočam zmanjšati akutne obremenitve.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close