Potovanja.Over.Net

Kam in kako na počitnice

Odgovarjajo: Potovanja.Over.Net

Razprave o popotniških destinacijah, mnenja glede izbora lokacij za počitnice in ideje za popolni dopust.

Potovanja.Over.Net

Potovanja.Over.Net

kakšno je življenje v Danski

Default avatar

dančica

Je že kdo bil v tej državi ali je res vse kako drage avtomobile imajo, kakšno je šolstvo, zdravstvo? Je mogoč kdo živel na Danskem in mi lahko iz prve roke opiše življenje na Danskem?
Default avatar

1 na Švedskem

Vsa Skandinavija nudi veliko več kot si navajena.
Default avatar

malo svetolbe, veliko alkota

Vse ŠTIMA - šolstvo, zdravstvo, delavske in človekove pravice, gospodarstvo, politiko na nivoju....!!!!

VREME je pa ŠIT!!!!!!!! Staaaalno piha mrzel veter, mraz, dež, zima. Ni mi všeč!!!!

Zato se ga na polno zapijajo!
Default avatar

nom nom nom

Na Danskem veliko ljudi sploh nima avta. Imaš prav, ko praviš da so dragi. Res so, ker se avto smatra za luksus in je obdavčitev nakupa (in posesti) avtomobila kar konkretna. Je pa vse temu podrejeno, zato ni problem (pre)živeti brez avta. Javni prevoz, dostop do vseh storitev, javnih ustanov, itd. Biti pešec na Danskem ni hendikep tako kot pri nas.

Javne storitve (šolstvo, zdravstvo) so nasplošno na visokem nivoju. Streha nad glavo se smatra kot potreba (ne luksuz), zato je dobro poskrbljeno za mlade, ki se postavljajo na noge, saj država priskrbi stanovanje in razmeroma dobro mesečno "žepnino". Tudi zaradi tega je tam zelo neobičajno, da bi mladi živeli pri starših do svojih tridesetih in dlje.

Meni je Danska kot urejena in napredna Slovenija. Majhen narod, ki ne škodi aktivno samemu sebi, ki ve kje so prioritete in razume, da je potrebno stopiti skupaj za boljšo prihodnost.

Toliko iz moje strani oz. mojih izkušenj iz malo več kot enoletnega bivanja v Aarhusu.
Default avatar

na Danskem

Za tiste, ki razumete hrvaško, prilagam link o življenju na Danskem. Ena zagrebčanka je šla za 3 leta z možem službeno na Dansko in natančno opisuje navade in življenje tam, ki je zelo različno od našega. Meni se po prebranem sploh ne zdi tako fino, mi je lepše pri nas...

Default avatar

OMFG

gnilo ☺
Default avatar

čungalunga

Prebrala članek, kar se tiče discipline, reda, zdravega načina življenja in birokracije, bi takoj živela na danskem, kar se tiče družbenega življenja pa nikoli.
Default avatar

kr_ena222

Hvala za članek, sem prebrala in so kar zanimivi ni kaj :)))) Sploh glede otrok, 99% popolnih monkelj bi totalno ponorelo v tistih vrtcih hahaha :))))
Default avatar

Po članku je Danska super.

Na Danskem imajo čisto obratne prioritete in vrednote in so srečni. Pri nas pa vse pazimo, čuvamo, dajemo denar in itd.......in smo nesrečni :-). Meni je danska všeč.
Default avatar

jahman

Ja ok v gospodarskem smislu nekaj mest pred Slovenijo, v smislu vremena, narave pa stila življenja sem pa veliko raje tukaj, hvala lepa. Ponosen Slovenec.
Default avatar

ne moreš verjeti.

jahman je napisal/a:
Ja ok v gospodarskem smislu nekaj mest pred Slovenijo, v smislu vremena, narave pa stila življenja sem pa veliko raje tukaj, hvala lepa. Ponosen Slovenec.

:-)))))))) nekaj mest :-)))))))))) Dokler časa boš ponosen Slovenec na to sranje, ki ga imamo, ne bo boljše v Sloveniji. Ko boš pa v svoje betico dal SRAM se pa lahko spremeni. Veš sram te popelje naprej. Ponos pa nič ne spremeni. In ti bi rad živel v taki Sloveniji kot je zdaj :-)))))) Upam, da si v manjšini.
Default avatar

tukaj super

tukaj je super !
samo stvari se naj pošlihtajo pa nihče ne bo hotel stran !
več denarja pa bo
Default avatar

Bae neprijavljena

Bila ze nekajkrat v dezelah Skandinavije in enostavno obozujem jih. Ze pri najbolj banalnih zadevah, kot je npr. stil oblacenja se vidi, bolj gres proti severu Evrope, bolj so ljudje sprosceni in simpl, skorajda ne vidis cenenih punc s tono mejkupa; babice so v pocijepanih kavbojkah in allstarkah itd. V vseh pogledih so generalno naprednejsi in sodobnejsi od nekaterih drugih proevropskih ureditev (morda iskati vzrok v protestantizmu)?
Default avatar

Nordic state of mind

Smo bili v par letih po celi Skandinaviji, sicer samo kot turisti, a smo bivali pri ljudeh (penzioni, air b&b, b&b) in lahko rečem dvoje (pred migrantskim valom):
- hiš navadno ne zaklepajo
- kjer stvar pustiš, jo boš kasneje tudi našel
Ljudje se ne obdajajo z materialnimi stvarmi, živijo z in v naravi, so športniki, ogromno berejo (razumljivo glede na podnebje) in so krasni sogovorniki.
Ne slinasto prijazni, ampak pošteni, naravni, ne komplicirajo in se držijo zakonov, ki so jih sprejeli.
Po migrantskem valu pa je verjetno slika drugačna, saj vsi vidimo, kako neprilagojeni so tujci, ki prihajajo..
Default avatar

Đorđe Đordoslav

jahman je napisal/a:
Se popolnoma strinjam pa nisem slovenc.
Default avatar

Obozujem dansko

Lani sem bila pol leta na Danskem in takoj ko koncam faks tukaj mi je interes da grem nazaj in tam ostanem. Ljudje normalni, prijazni, vsi ti zelijo pomagati, zelo veliko se druzijo, pa pri tem ne komplicirajo kot pri nas, ko moras cele pojedine pripravit. Res je drago, vendar pa neprimerljivo boljse kot v Sloveniji. Vreme se da potrpeti pozimi, vecino casa ni tako mrzlo kot pri nas, edino vlece se zima pa dnevi so kratki. Zato pa je potem spomladi in poleti toliko lepse in res dolgi dolgi dnevi. Kolesarji se znajo obnasat, ne kot pri nas ko niti nevejo kje se lahko vozijo. Danska, se posebej pa Kobenhavn, je res super za zivljenje.
Default avatar

pase 3 leta

Obozujem dansko je napisal/a:
Lani sem bila pol leta na Danskem in takoj ko koncam faks tukaj mi je interes da grem nazaj in tam ostanem. Ljudje normalni, prijazni, vsi ti zelijo pomagati, zelo veliko se druzijo, pa pri tem ne komplicirajo kot pri nas, ko moras cele pojedine pripravit. Res je drago, vendar pa neprimerljivo boljse kot v Sloveniji. Vreme se da potrpeti pozimi, vecino casa ni tako mrzlo kot pri nas, edino vlece se zima pa dnevi so kratki. Zato pa je potem spomladi in poleti toliko lepse in res dolgi dolgi dnevi. Kolesarji se znajo obnasat, ne kot pri nas ko niti nevejo kje se lahko vozijo. Danska, se posebej pa Kobenhavn, je res super za zivljenje.
Super truper, kar pojdi, pa tam ostani. Teta ki je spraševala kako je v Danski je to vprašala 2014???
Ti ji odgovarjaš 2017- to bo to! Pa veselo na Danskem!
Default avatar

Desiderius_da_Pietri - mobi

Zivimo kako uro proc od Danske in kaki dve proc od Nizozemska. Baltisko morje je na Danskem za odtenek cenejse, kakor v Nemciji, predvsem pa je raven storitev visja, zato je Danska priljubljena turisticna destinacija za tukajsnje prebivalstvo. Zivljenje na Danskem ni tako sprosceno, kakor je npr. v Hamburgu, Lübecku ali Kielu, je pa za odtenek bolj regelrecht. Nizozemska pa je ravno obratno, po obcutku ena najbolj sproscenih severnih drzav. Vremenska slika je ugodnejsa, kakor na Danskem, kar se pozna tudi v odnosu ljudi do življenja. Danska je monotona in umirjena, malenkost melanholicna, Nizozemska pa dinamicna in celo dokaj sprosceno optimisticna.

Moderatorji

Potovanja.Over.Net
Potovanja.Over.Net