Najdi forum

strešna kritina

Pozdravljeni. Gre za pritlično hišo v obliki črke L. Na enem delu bo tudi mansarda -nebivalna. Hiša je v okolici Celja, naklon strehe 35. V bližini ni gozda, reke, jezera,…
Nekako se odločujem med Bramac glazuro in Creaton ali Tondach engobo. Kateri zidak najmanj vpija vlago? Ali za to obstaja kakšen koeficient ali kaj podobnega?
Katero kritino mi priporočate? Hvala za nasvete.

Vpliva na vlago? V kakšnem smislu vpliva na vlago?
Opeka itak preprečuje, da v stanovanje/hišo ne pride “vlaga”, dež od zgoraj, tako, da…. 🙂

Pri kritini je bolj pomembna teža same kritine zaradi statike objekta in konstrukcije strehe. Lahko gledaš tudi iz vidika zbiranja deževnice, kakšen vpliv ima.
Če te pa skrbi vlaga v mansardi pa ta praviloma prihaja tja iz bivalnih prostorov zaradi kuhanja, pranja, bivanja, spremembe v temperaturi in slabe tesnosti/izolacije stropa v bivalnem delu. Z vrha vlaga praviloma ne more prit ker pod to kritino se v današnjem času daje tudi pod kritina-folija, ki preprečuje morebitno puščanje ali kondenz osnovne kritine.

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

http://www.deloindom.si/enostanovanjske-hise/izbiro-kritine-narekuje-naklon-strehe

http://med.over.net/forum5/read.php?98,5665176


VPIJA. 🙂
Verjetno zaradi strahu pred nastajanjem maha.


VPIJA. 🙂
Verjetno zaradi strahu pred nastajanjem maha.[/quote]Oooooo pa res…. sem narobe prebral….. :)))

Tehnologija izdelave je danes tako napredovala, da je ne vpija ne betonski ne glinen. Pri slednjem je pomembno na kateri temperaturi se “žge” (kot se temu reče).
Glineni strešniki za mediteransko področje so manj žgani, ker se tam ne pričakuje tako hudih zmrzali, ki lahko uničijo opeko, če zaradi prenizke temp. vpijajo vlago. Taki strešniki se potem začnejo luščit, so tudi bolj svetlega izgleda in bolj zamolklo zvenijo od tistih, ki so žgani na višji temp. (prib na 1400C)
Pomembno je tudi prekrivanje opek na žlebičih ob robovih. Če je žlebič samo eden, streha pa bolj položna je zelo verjetno, da bo zamakalo, vsled kapilarne napetosti vode in umazanije, ki se bo z leti nabrala v tem delu.

Pri nas so v Križevcih so včasih delali kvalitetno opeko. Nato je prišla privatizacija…..
Zmanjšali so temp. peči, posledično so imeli mnogo reklamacij, kar je vplivalo na vrednost firme. Ko jo je kupil tujec so nastavili temperaturo nazaj…. :/

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

iris123,
samega testa in rezultata vpojnosti ni mogoče zaslediti v publikaciji, ki je na voljo v trgovinah.
Malce test po domače: izbrano kritino/strešnik stehtaj ; posuši v pečici ; namoči jo v škaf z vodo in jo pusti 24 ur;ponovno stehtaj; strešnik vstavi v šporhet/pečico za 12 ur ter ga zpete stehtaj; razlika (%) v teži je voda , ki je bila posrkana v strešniku. Po tem še lahko izvedeš test/ciklus zmrzovanja in odtajanja.

Bramac je betonska kritina.
Creaton je glinena kritina.
Tondach je glinena.
Bi rekel, da betonska vpije več vode; testa vpojnosti nisem delal!
Primerne so vse tri izbrane kritine za tvoj primer. Verjetno bo tu igrala cena vlogo.
Tehnični postopek izdelave zaščitnega sloja je različen.

LP

Grezilo hvala za predlagan test, vendar je to bolj ,delo, proizvajalca. Prosim za kaj več podatkov o zaščitnem sloju. >Engoba, glazuron,..? Nudi kdo garancijo na barvo? hvala.

iris123,
drži da je test delo proizvajalca. A tega podatka ni v tabelah!
To smo izvedli kontrolo/test po domače.:-))
Na barvo ne dajo garancije.
Vse te dodatne zaščite izvajajo na že osušen strešnik. Nato ga pečejo.
Glede Tondacha: zastopnik za 03 področje je g. Strehar, številke nimam. (http://www.tondach.si/Informacije/Storitve-in-informacije/Online-prospekti) na tretji strani imaš komnetar.
Glede Creatona. ne vem kako je sedaj v 03 področju.(http://www.creaton.de/sl/podjetje/proizvodnja/proizvodni-proces/plemenitenje/)
Bramac : nekako se mi najmanj dopade.(http://www.bramac.si/navigator/zakaj-bramac/protectorr-povrsina.html)

Kako so ti izbrale očke strešnik?? Meni je všeč ravni strešnik; ob sanaciji mi je bil adut Golobov (http://www.stresniki-golob.si/stresnik-prestiz.html).

LP

Odsvetujem ravne strešnike, ker so najmanj odporni na obremenitve, ker val zdrži več pritiska kot ravna opeka. Če je pa lepota bolj pomembna od funkcionalnosti potem pa kar…. 😉

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

niso pa dobre tud kritine, kjer je površina enega kosa velika. Sicer je pokrivanje precej hitro, ampak pride malo močnejši veter in potem ostanete brez kritine. Škoda je pa tako visoka potem, da je groza. NIkoli več ne ponovim te napake.

Nam so pred leti zelo dobro svetovali na podjetju IBA d.o.o

No zdaj bom pa predstavil moj problem

Podjetje CREATON obljublja 50-letno garancijo , letošnjo zimo so mi po 7-ih letih popokali slemenjaki .
Ko sem želel uveljaviti garancijo ,nočejo o tem nič slišat. Arogantno pošiljajo odgovor v nemščini , da garancija tega ne krije in da je zadeva brez pojasnila zaključena .
Sprašujem se, kaj je 50-letna garancija ,gre samo za zavajanje za boljšo prodajo?
Očitno se zavedajo , da nisem več potencialni kupec njihove kritine in sem za njih zato nezanimiv .
Toliko v vednost vsem ,ki ste v dilemi katero kritino izbrati.

Ta vinklkugla je neumoren. V vse teme z veseljem obeša svoj problem, kjer sem prepričan, da je zanj tudi sam prispeval, čeprav mu je streho izvajal renomiran krovec… Moje mnenje moram pripopat tudi tukaj

Tukaj nekaj ne štima…..
Renomiran krovec? Dati mora garancijo na delo in material. Reklamacijo sproža on pri svojem dobavitelju, ki jo posreduje proizvajalcu. Zakaj si preskakoval na proizvajalca v Nemčijo? Tako se to ne dela…
Vzrok loma slemenjakov ali pokanja je lahko samo zaradi nenormalne sile, ki deluje z notranje strani navzven. Tudi pri montaži se lahko zamoči zaradi pretesnega naleganja na slemenski strešnik. Le ta lahko deluje kot vzvod, ki v kombinaciji z naklonom nenormalno in nepravilno obremeni slemenjak.
Kaj pa led? Sleme je najtoplejši del strehe. Prekritje slemena s snegom in topli zrak s spodnje strani naredi na slemenjaku ledeni oklep z velikimi silami…
Če bi bili slemenjaki premalo žgani, se testira zelo preprosto, in sicer najprej z “zvočno” kontrolo in nato z vodovpojnostjo. Pečica na 200 za popolno izsušitev vzorca, tehtanje, namakanje v vodi in ponovno tehtanje… dobiš % vlage. Prepričan sem, da je s slemenjaki vse v redu, ker poznam kontrolo Creatona. Proizvajalec je prepričan v kvaliteto svojega proizvoda. Za napačno vgradnjo, preslabo prezračevanje,… pa ni garancije.
So me opozorili, da “pljuvaš” po Creatonu tudi v sorodnem forumu. Če pogledam število tvojih prispevkov tam in tukaj, se vidi tvoj namen blatenja renomiranega podjetja z željo mu povzročati škodo, ker ne znajo dati obliža na tvoje ipično obnašanje.
Zakaj ipično? Že reklamacija je sprožena napačno!!! Kako bi reagiral pri reklamaciji avtomobila

Odločam se za menjavo strešne kritine.
Starejša hiša z razgibano streho in tremi različnimi nakloni – tudi zelo strmim.
Zanimiv mi je CREATON RAPIDO .
Imate mogoče kakšne izkušnje o tem strešniku
Hvala in LP
Bojan

uff. bramac ne.
je pretežka in beton je v principu neprimeren (kljub zaščiti) za odpor proti vodi.

Gerard je izvrstna kritina. Tudi toče odporna.

Tukaj je seznam vseh vrst kritin, povprečne cene, prednosti in slabosti… Ter še preverjeni krovci https://omisli.si/nasvet-strokovnjaka/kleparstvo/kleparstvo-cena-trendi-ideje-in-preverjeni-kleparji-za-streho/

sry, tale link bo pravi https://omisli.si/nasvet-strokovnjaka/stresna-kritina/stresna-kritina-cena-trendi-ideje-in-preverjeni-krovci-prednosti-in-slabosti-vseh-vrst-kritin/

New Report

Close