Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Prehrana v nosečnosti

Prehrana v nosečnosti

Prehrana v nosečnosti mora biti uravnotežena.Kaj in koliko naj bi nosečnica pojedla, da dobi vse vitamine, minerale,… vse kar potrebuje? Ko prebiram koliko vseh snovi nosečnica potrebuje in koliko je teh snovi v hrani se mi zdi, da ne moreš vsega toliko pojest, da pridobiš vse potebno. Ali obstaja kje kakšen primerek jedilnika za nosečnico? Mogoče se va zdi to
vprašanje neumno, vendar me res vse te table ipd. begajo.
Najlepša hvala in lep pozdrav.

Draga Tina,

pustite različne tabele in priporočila iz različnih revij pri miru! Če imate normalno mešano prehrano z mesom, zelenjavo in sadjem potem imate vse kar je potrebno in ne potrebujete prav nič zraven. Morda ima smisel edinle uporaba dodatka folne kislin 0,4 g na dan za morebitno preprečevanje nepopolnega zaraščanje živčne cevi pri plodu, kar pa je potrebno najkasneje v 4. – 6. tednu nosečnsoti ko se to zaraščanje dogaja.

Pozdravljeni,
Zanima me vaše mnenje o porodu na pručki. Meni se zdi bolj naravno. Mnenja so zelo različna.
Lep pozdrav
Vesna

Draga Vesna,

lepo bi bilo, ko bi preverili, kaj se dogaja z odgovorom na vaše vprašanje, ki ste ga postavili 12.8.2002 in na katerega sem vam odgovoril že 13. 8. 2002. Za vsak slučaj, da vam splet dela težave, vam takraten odgovor prestavljam še na to stran.

O tem sem vsaj na kratko že pisal. Za porodnico je tak položaj vsekakor bolj “prijeten” oziroma “manj neprijeten”, če hočete. Za osebje, (babico), ki pomaga pri porodu pa je čepeč položaj precej manj primeren, saj mora pri tem zraven vsaj klečati, če že ne skoraj ležati, hkrati pa varovanje presredka nima prave opore in je zato manj učinkovito. Kakorkoli, odvisno je pač od tega, kaj želite. Medicina je marsikaj postavila na glavo z namenom “izboljšati statistiko zapletov”. Saj verjetno razumete, da narava do posameznika ni najbolj prizanesljiva. Nekoč je ženska živela 30, morda 40 let in ko je zaključila reprodukcijo, je običajno “odšla”……danes se pri 40 letih šele prične njena kariera, družbena vloga ipd. Z “raztrganimi in naravno zaraščenimi” posledicami naravnega poroda bi bilo to precej manj prijetno kot s “tehnološko dovršenimi” a manj “naravnimi” prijemi. A ciklus “vračanja k naravi” mora še dozoreti tudi med nami. Narava je s čepečim položajem predvsem poskrbela, da se je porod najlažje odvijal za potomca in seveda, da je ženska čimpogosteje preživela, na samo “estetiko” poporodnega stanja in na morebitno funkcijo organov po porodu pa le približno. Ravno slednje postaja v civilizirani družbi vedno bolj pomembno, kar pa medicino od narave kvečjemu oddaljuje. S filozofskega stališča je sodoben porod nekaj podobnega kot “izstrelitev astronavta v vesolje”. Tistih nekaj minut do orbite morajo preživeti v neverjetno čudnem položaju vendar le tak položaj omogoča delovanje možganov, torej zavestno sodelovanje pri letu. Pri tem nam narava zelo malo pomaga, saj človek ni bil “programiran” za bivanje v vesolju. Prav tako narava ni “predvidela”, da bodo ženske živele 100 let z vsemi težavami, tudi s poporodnimi posledicami.

New Report

Close