Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva bazalna temperatura

bazalna temperatura

Pozdravljeni g. doktor,

o bazalni temperaturi ste veliko pisali in tudi jaz tudi o tem veliko brala. Po iskalniku sem pravkar brskala in in ni mi jasno nekaj stvari zato , če mi dovolite bom citirala nekatere vaše poste, katere mi ne dajo mira in me malo begajo.

Dne 12-12-00 ste lepo povedali:
Zvišanje BT je posledica delovanja progesterona, ki deluje termogeno in se pojavi po ovulaciji. Po večmesečnem spremljanju BT je običajno kar jasno ali do ovulacij prihaja ali ne in če prihaja, kdaj se to zgodi. Zanositi je mogoče le nekaj ur po ovulaciji, do spolnega odnosa, ki lahko povzroči zanostiev pa mora priti najvč 3 dni pred ovulacijo in največ nekaj ur (cca 6 ur) po ovulaciji, sicer je prepozno.

Spet drugič ste napisali, da ko se temperatura dvigne za 0,5 -1 st C je čas po ovulaciji in je za zanositev prepozno.

Jaz bi rada dosegla vrh oz.čas ko se jajčece sproži. Ker si že nekaj časa merim BT opažam, da moja telesna temp. do polovice (16.dan) niha med 36,7 in 36,8 st. C, nekje 16.dan se mi spusti na 36,3 in pol poskoči na 37,2 st C (menstruacijo imam na 29 dni). Zato me zanima , kdaj se sproži jajčece oz. kdaj nastopi ovulacija, ko se temperatura spusti ali ko se dvigne.

Zakaj me to tako podrobno zanima vam bom povedala takoj. Sama sicer nimam problemov z zanositvijo ampak bi si želela s pomočjo ovulacije določiti spol otroka.

Namreč dne 16-05-01 ste zapisali, da
je pri parih s pogostimi spolnimi odnosi spol potomaca več ali manj naključen, pri paru, ki občue samo 3 ali več dni pred ovulacijo po tem pa do ovulacije nič več, velika verjetnost, da bosta spočela deklico, pri paru, ki občuje samo tik pred ovulacijo ali do največ nekaj ur po ovulaciji in pred tem vsaj 5 dni ne, pa bo zelo verjetno deček. Moški so hitri in kratkoživi, ženski počasni in dolgoživi.

Torej, če bi hotela spočeti dečka kdaj naj pride do semenskega izliva, ko se moja temperatura spusti na 36,3 ali ko se dvigne na 37,2.

In pa še nekaj ali je pomembno kje naj si merim temperaturo pod pazduho, v danki ali pod jezikom, katera je najbolj realna?

Upam, da vas nisem preveč zamorila in hvala za čimprejšji odgovor.

Lep dan želim še naprej !

Barbara

Draga Barbara,

dolgo zgodbo bom malce skrajšal.
1. BT ni uporabna metoda za določanje “aktualne ovulacije” temveč je metoda za ugotavljanje “običajnega časa ovulacije v rednem ciklu pri posamezeni ženski”. To pomeni, da si na podlagi BT, če se redno povišuje v istem delu cikla v enem izmed naslednji ciklov lahko “napoveste” ovulacijo. KO SE BT ZVIŠA PA JE RES ŽE PREPOZNO!
2. Poskus določanja spola otroku je možen pri ženskah, ki vedo kdaj imajo oziorma še bolje, kdaj “BODO IMELE” ovulacijo. Z metodo BT vi očitno tega cilja ne morete doseči, ker bodisi nekaj delate narobe ali (bolj verjetno) pri vas BT ne deluje uporabno. Če vam je res veliko do tega si nabavite clear plan testne trakove, ki se mislim da, dobijo le v tujini. S pomočjo 5 trakov je v obdobju največje verjetnosti za ovulacijo to mogoče določiti za cca 24 – 36 ur v naprej. Za “dečke” bi to bilo uporabno, ker ovulacijo “napove”, ne pa kot BT pove za nazaj, kdaj je bila.
Do izliva naj pride čimbliže ovulaciji.

Lep pozdrav!

Tudi mene muči bazalna temperatura, saj sem že pri koncu ciklusa pa se mi še vedno ne dvigne nad 37C. Konec septembra sem imela inseminacijo po zdravljenju s Pergonalom in naj bi si BT merila zato, da se bom lahko pravočasno naročila na še eno inseminacijo v kolikor bo ta neuspešna. Prvo STOP injekcijo sem dobila 28.09.01 ( 8 dan ciklusa) nato sta bili inseminaciji (9 in 10 dan) in 5.10.( 15 dan ) še ena STOP (PROFASI). BT si merim vsako jutro in mi niha med 36,6 in 36,8. Problem je pa v tem, da ne vem kdaj naj pričakujem naslednjo menstruacijo, saj si s tako BT ne morem pomagati, pa tudi ne vem ali je ciklus po zdravljenju s Pergonalom enako dolg (28 dni), ali se skrajša.

Hvala za vaš čas in vaš odgovor.

Ajda

Kolikor razumem vaša prizadevanja predvsem pričakujete nosečnost, ne toliko menstruacijo. Če niste zanosili, bo menstruacija slej ko prej prišla, seveda pa HCG injekcije lahko podaljšajo življenjsko dobo rumenega telesca in zato lahko M tudi zakasni. Nekje 14 dni ali še kak dan več po inseminaciji lahko poskusite narediti nosečnosti test (mora pa biti vsaj 10 dni od zadnje Profazi injekcije, sicer je lahko test lažno pozitiven). če BT ne deluje se ne ukvarjajte preveč z njo, deluje pa pri manj kot 50% žensk.

Spoštovani!

Zanima me kateri termometri so najprimernejši za merjenje bazalne temperature, navadni ali digitalni. Sama imam doma navednega (mislim da znamke Toshiba), pa se mi ne zdi najboljši. Še ko sem bolna in imam temperaturo nad 37 traja kar nekaj časa, tudi več kot 15 minut, da si izmerim temperaturo (živo srebro se premika zelo počasi). Temperaturo si merim pod pazduho.

Hvala za odgovor.

Uporabite bodisi živosrebrnega ali tistega na podlagi infrardečih žarkov, ki meri temperaturo v ušesu. Vse ostalo je samo orientacija, kar za merjenje BT ni dovolj natančno.

New Report

Close