Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Pogosto vnetje jajčnikov

Pogosto vnetje jajčnikov

Spoštovani,

na vas se obračam z naslednjo težavo: od julija sem imela že trikrat vnetje jajčnikov oz. se prvotno vnetje do sedaj še ni pozdravilo. Ginekologinja mi je v tem času predpisala naslednja zdravila: Sumamed, Nolicin, Amoxiklav 1000.
Nazadnje sem bila pri ginekologinji pred 15 dnevi – ponovno vnetje, okrog levega jajčnika tekočina (ugotovitev na podlagi ultrazvočne preizkave), ponovno mi je prekdpisala Amoxiklav. Antibiotik sem tudi tokrat pojedla do konca, ampak sem po dveh tednih zopet začela krvaveti, bolečine so zelo majhne (od julija dalje krvavim tudi med menstruacijami, kar bi naj spadalo k vnetju??).
Pred dvemi leti je ginekologinja na ultrazvoku ugotovila, da imam v maternici majhno pregrado. Ali je to lahko vzrok za vmesne krvavitve?
Naj omenim še to: stara sem 25 let, kontracepcijskih tablet ne jem že 3 leta zaradi visokega pritiska, naslednje leto bi rada zanosila.
Glede na to, da se moja težava neuspešno zdravi že nakaj časa in da me že skrbi, vas prosim za mnenje.
Lep pozdrav, Tina

Pri tako nejasni sliki in takorekoč že “kroničnem vnetju” bi bila verjetno bolj uspešna laparoskopija. Ta bi prvič pripeljala do natančnejše diagnoze, ki po treh mesecih zdravljenja postaja že malce vprašljiva in drugič, bi verjetno v primeru, da gre res za vnetje ob samem posegu tudi odstranili oziroma popravili morebitno škodo, ki je ob tem nastala. Samo kot info: po resnem pelvičnem vnetju je lahko v trebušni votlini prosta tekočina prisotna še mesece po odstranitvi bakterij, čeprav ne gre več za aktivno vnetje temveč le za posledice, ki za to, da “izginejo” potrebujejo svoj čas. Prisotnosti proste tekočine v trebuhu ni potrebno zdraviti z antibiotiki.

Poprosite svojega ginekologa, naj vas usmeri na Ginekološko kliniko k nekomu, ki se posebej vdano ukvarja prav s “problematiko pelvičnih vnetij”. Če boste poslali svoj e-mail, vam lahko osebno koga priporočim.

Ker sem imela podobne težave z vnetji bi Vas prosila za nasvet. Lani novembra sem prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet (po 4 letnem neprekinjenem jemanju). Marca sem imela vnetje jajčnikov in sem dobila najprej kombinacijo antibiotikov (vibramycin in efloran) -10 dni, nato pa še 3 tablete sumameda. Po dveh mesecih sem zopet opazila vmesne krvavitve. Septembra sem spet občutila bolečine v spodnjem delu trebuha. Pri pregledu je bilo ugotovljeno, da sta uterus in ovarija bp, da pa se nekje nahaja prosta tekočina. Dg. endomyometritis in aolnexitis(ne vem če sem prav prebrala). Spet sem dobila enaka zdravila kot prejšnjič. Zanima me kakšne posledice prinašajo moja obolenja in zakaj sem septembra spet dobila antibiotike, čeprav nisem imela vnetja jajčnikov temveč, kolikor znam razbrati iz diagnoze, vnetje maternične sluznice. Koliko časa po takem vnetju ženska lahko zanosi? Je možnost za zanositev manjša?

Draga Dora,

adneksitis pomeni vnetje jajčnikov oziroma materničnih priveskov kar so jajčniki in jajcevodi. Zato verjetno tako agresivno zdravljenje. Dokler vnetje traja nosečnost ni možna in če se vnetje ne pozdravi lahko ostanejo posledice za plodnost. Poveča se možnost za zamašene oziroma nedelujoče jajcevode, kar poveča tveganje za zunajmaternično nosečnost in neplodnost. Poskus zanositve je možen po ozdravljenju, recimo 3-6 mesecev po dogodku. Če nosečnosti ne načrtujete svetujem KT, ker precej dobro ščitijo tudi pred ponovitvami vnetij. Po prvem vnetju je možnost zapletov v smislu neplodnosti cca 15 – 20% po ponovitvi pa že preko 50% (statistično seveda).

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in vas prosim, da mi priporočite še zdravnika na katerega se lahko obrnem na Ginekološki kliniki.
Prosim še za pojasnitev laparoskopije: ali gre za poseg z anestezijo, je potrebna hospitalizacija, kakšne so lahko posledice.

Lep pozdrav, Tina

Laparoskopija je “minimalno invaziven poseg” z velikimi možnostmi za popravljanje sprememb in celo nekdaj velike operacije se danes lahko opravijo z laparoskopijo, skozi nekaj v “trebuh vpeljanih cevk in vidokamere”. Poseg je v narkozi, domov pa je po preprostem posegu mogoče iti včasih že naslednji dan ali po dveh, treh dneh oziroma vseakakor veliko prej kot po klasični operaciji.

Spoštovani,
najprej najlepša hvala za vaše odgovore.
Sem šla na pregled h ginekologinji; vnetja menda ni več, obstaja pa sum na endometriozo, glede na to, da je še prisotna tekočina okrog jajčnikov, vmesne krvavitve in bolečine. Dobila sem tbl. Diane 35 za tri mesece. Če v tem času stanje ne bo boljše bo potrebna laparoskopija. Sem se pa zgrozila, ko sem prebrala stranske učinke KT Diane 35…je kakšen poseben razlog glede na diagnozo, da sem dobila ravno te KT? Ali so te KT “znane po večanju telesne teže”?
LP, Tina

Glede na vašo “zgodbo” in glede na sum, da gre morda za endometriozo bi bila smiselna laparoskopija. To je edini način, da pridemo do natančne diagnoze i ns tem tudi do ciljanega zdravljenja. Diane-35 ni sredstvo izbora za zdravljenje endometrioze, lahko se jemlje katrokoli obliko KT in smiselno bi bilo jemati take z najmanj hormoni, ki še zavrejo ovulacijo (vendar kot rečeno najprej diagnoza!)

Spoštovani!

menim , da imam vnetje jajčnikov, medicinska sestra mi je po telefonu rekla naj se vležem na sonček in pijem šumeče tablete in da bo minilo, paa da je brez veze da hodim tja saj mi tak ne morejo drugače pomagat…kaj naj storim, saj berem po forumih da so ženske dobile antibiotik meni pa bi naj sonček pomagal?

tale izjava sestre je res “kr neki”! kako si sestra sploh drzne kaj več kot vam postaviti dodatna vprašanja, iz katerih bi lahko ugotovila, če je kaj resnega ali ne?!? O tem, kaj lahko storimo ali ne moremo storiti, nima sestra kaj “klamfati”, ne da se konkretno posvetuje z zdravnikom!!! Sicer si sami vnetja jajčnikov tudi ne morete diagnosticirati, ampak, če imate bolečine, je edina oseba, ki je kompetentna za diagnostiko in zdravljenje, zdravnik.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close