Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva izostanek menstruacije

izostanek menstruacije

Lep pozdrav!

Sem zaposlena ženska, stara 26 let. Moj problem ni samo izstanek menstruacije ampak manjkajoča menstruacija. Prave menstruacije nisem imela že dobro leto. Naj pojasnim mojo situacijo. Pred začetkom jemanja kontracepcijskih tablet Femoden je bila menstruacija redna in sicer prihajala je na 28 dni. Pred približno tremi, no zdaj že štirimi leti sem začela jemati t.i. Femoden tablete. Po njihovi prekinitvi, junija leta 2000 pa se menstruacija ni več pojavila. Seveda sem vzrok najprej iskala v nosečnosti in tako na različna obdobja opravila več testov. Vsi so bili negativni. Med tem sem tudi obiskala svojo ginekologinjo, katera mi je svetovala naj še malo počakamo, češ da se bo menstruacija slej kot prej pojavila. Ker po 6 mesecih le te še ni bilo, sem se ponovno odpravila k njej. Takrat mi je predpisala tablete, katerih imena se trenutno ne spomnem, za njeno sprožitev. Po jemanju le teh se je menstruacija pojavila, nato pa je spet ni bilo. Avgusta letos sem jo ponovno obiskala. Trenutno jemljem tablete Cyclo Proginova.
Da bo slika mojega stanja še nekoliko bolj jasna naj povem, da sem pred začetkom jemanja Femodena tehtala 55 kg, v času jemanja pa sem shujšala za 6 kg. Visoka sem 167 cm.
Zanima me ali je vzrok izostane menstruacije res samo izguba telesne teže, saj drugih psihičnih težav nimam oz. se jih zavedam. Pred slabim letom sem namreč zaključila študij, se zaposlila in poročila. Sami lepi in veliki dogodki, v katerih vzroka izostanka menstruacij ne morem iskati, saj so me prej razveseljevali kot obremenjevali. Večji psihični šok sem doživela le v srednji šoli, a le ta ni botroval izgubi menstruacije, saj kot sem povedala sem le to takrat imela redno na 28 dni.
Naj zaključim še z enim povdarkom, da me vsak mesec oz. v enakem mesečnem obdobju boli v spodnjem predelu trebuha.

Poleg vzroka izostanka me zanima tudi ali je morda ohromljena moja možnost zanositve in ali lahko za prekinitev nastale situacije poskrbim sama morda z zvečanjem teže, pitjem zdravilnih čajev, obiskom bioenergetika, hoemopraktika?

Za odgovor se vam že v naprej najlepše zahvaljujem,
Barbara

Draga Barbara,

Na pamet je težko sklepati. Znan dejavnik tveganja za amenorejo (izginulo menstruacijo) je premajhna telesna teža (oziroma premajhen odstotek maščevja). tudi KT lahko povzročijo nekajmesečno odsotnost, ki pa pri vas ni več opravičljiva. Nekateri razlogi za amenorejo se razvijejo kasneje. Lahko gre za hormonsko motnjo na ravni centralnega živčevja, hipofize ali drugih žlez z notranjim izločanjem. In kaj zdaj?
Vi lahko naredite nekaj za “normalizacijo vaše brez dvoma premajhne telesne teže” in ustrezen zdrav naćin živjenja. Ginekolog pa lahko čez nekaj časa opravi sam ali vas napoti na preiskave usmerjene v hormonski status in stanja, ki nanj lahko vplivajo. Dokler ni menstruacije je zanositev le malo verjetna, čeprav ni nemogoča, saj imamo tudi izkušnje z nosečnostmi pri popolnoma amenoroičnih ženskah.

Spoštovani doktor Pušenjak!
Zaradi neplodnosti se zdravim s Klomifenom. Do sedaj sem dobila menstruacijo vedno 3 tedne po zadnji tableti. Ta ciklus (šesti) pa je drugače. Najprej sem 5 dni po ovulaciji (dokazano) 3 dni imela rjavo-krvavi izcedek. Sedaj pa sem na dan pričakovane menstruacije spet dobila podobni izcedek: rjave-črne barve in le redko rdeče. KOličinsko ga je zelo malo, tako da vložki niso potrebni(vidi se le, ko se obrišem). Imam pa krče kot pri menstruaciji. Moje vprašanje je naslednje: KEr moram jesti Klomifen od 3.dne menstruacije, ali se šteje za prvi dan menstruacije prvi dan izcedka, čeprav ga je komaj kaj bilo ali recimo tretji dan izcedka, ko je bil dvakrat rdeče barve in ne le rjave, čeprav ga je bilo malo? Ali je možno, da so menstruacije zaradi Klomifena(sicer imam PCO) tako šibke?VEm, da je težko odgovarjati, ker je moj opis precej subjektiven, če mi boste odgovorili, bom zelo vesela!
Lep pozdrav!
MAja

Najprej je potrebno izkljulčiti nosečnost, predvsem izvenmaternično, nato šele lahko pomislite na morebiten “nov ciklus”. V dvomu raje “preskočite” en ciklus in počakajte na naslednjo menstruacijo ali pa se dogovorite z ginekologom, da jo sproži, če se sama od sebe (PCO) ne bo pojavila.

New Report

Close