Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija TEGRETOL, maternič.vložek Jaydess…?

TEGRETOL, maternič.vložek Jaydess…?

Pozdravljeni!

Na vas se obračam, ker res ne vem več, koga naj vprašam, kar me zanima. Približno 10 let jemljem zdravilo Tegretol ( 300 mg/dan in Abilify – 30 mg/dan ). Ko sem pred enim letom šla h ginekologinji, da bi mi predpisala kontracep.tabletke, je rekla, da v mojem primeru tabletk ne pridejo v poštev, kr jemljem Tegretol, saj ne bi imele dovoljšnjega učinka in bi bila tako zaščita nezadostna; rekla je, da bi bilo, kot da bi jemala bonbone. Bila sem zelo neprijetno presenečena, saj česa takega nisem pričakovala. Zanima me, ali mi ginekologinja lahko predpiše KT ali ne, oz. ali je to res, kar mi je povedala. Na tem forumu sem tudi zasledila, da je po novem na voljo maternični vložek Jaydess, ki je menda primeren za ženske, ki niso rodile. Kako je s tem, je to res? Bi bil ta vložek primeren tudi zame ( nisem še rodila )? Da ne pozabim: postavljeno imam diagnozo bipolarna motnja. oz. shizoafektivna bipol. motnja. Stara sem 33 let.

Prosim, če mi lahko odgovorite, saj ne vem več, koga naj o tem vprašam.

Najlepša hvala za vaš čas in odgovor, zelo vam bom hvaležna zanj!

LP,

Anabea

Uporabljali bi lahko navaden bakreni maternični vložek ali pa mat. vložek z levonorgestrelom (Mirena ali jaydess).

Pozdrav

kakšna bistvena razlika je med mireno in yayddes? Kako je s krvavitvami, pri katerem jih je manj?

lp

Jaydess je manjša izvedba Mirene in je primerna za ženske, ki niso rodile.

Pozdravljeni,

vem za kar veliko primerov žensk, ki imajo zaradi Mirene hude težave (še dolgo po odstranitvi le-te).
Ali je za težave pri Mireni kriv hormon levonogestrel (ali poleg tega hormona vsebuje še kakšnega?), ali je krivo kaj drugega?
Sama se namreč odločam o vstavitvi Jaydess (ki ravno tako vsebuje enak hormon) in me skrbi, da bi se enake težave, le v malo blažji obliki, pojavile tudi meni.

Za odgovor se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni;
levonorgestrel je progestin, ki zmanjšuje možnost zanositve z vplivom na sluznico maternične in cervikalnega kanala ter preprečuje ovulacijo, seveda pa vpliva tudi na celoten hormonski sistem ženske. Predvsem zmanjšuje normalno izločanje progesterona, kar pa ima lahko določene stranske učinke. Kakšen bo učinek vnašanja kateregakoli hormona v telo in kakšni bodo oziroma ali sploh bodo stranski učinki, žal ne moremo predvideti. Mirena (tudi Jaydess) sicer vsebuje samo ta hormon. Res je, da nekaterim ženskam ne ustreza oziroma imajo neprijetne stranske učinke, ampak zelo veliko pa je tudi zadovoljnih uporabnic. Prednost je zelo zanesljiva in dolgotrajna kontracepcija, krvavitev je zelo malo ali celo nič. Običajno lahko traja nekaj mesecev, da se sistem uravnovesi, tako da svetujemo, da ne obupajte prehitro. Žal drugače ne gre, kot da poskusite. Vsekakor pa se temeljito pogovorite s svojo ginekologinjo, ali je ta metoda za vas najprimernejša.

New Report

Close