Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje 7. mesečna dojenčica – količina mleka

7. mesečna dojenčica – količina mleka

Lepo pozdravljeni,

imava 7 mesečno dojenčico, ki ima sedaj na dan že 3 obroke GH (opoldne, popoldan in zvečer), dojim pa jo polega tega še zjutraj, pred spanjem ter ponoči običajno dvakrat (okoli dveh zjutraj in še okoli šestih).

Ker jo dojim nimam občutka koliko mleka popije pri meni, me pa skrbi , da morda ne dovolj, glede na to, da bi naj dojenček te starosti (če se ne motim) popil na dan okoli 500 ml mleka poleg obrokov GH. Razmišljala sem tudi že o tem, da bi ukinila nočno dojenje, ali pa vsaj en obrok,saj mi je deklica nekajkrat uspela spati tudi že 9 ur v kosu (zdaj se pač žal zbuja večkrat), vendar pa me skrbi, da če bi ji ukinila še nočno dojenje, bi bila količina mleka, ki ga popije v roku 24 ur še manjša in morda res premajhna…

Zato me zanima , če mi lahko odgovorite seveda, koliko ml mleka nekje povprečno ali pa običajno popije dojenček ob dojenju v npr. 10 minutah (najina dojenčica sesa tudi z bolj umirjenim tempom, vendar je do sedaj, tudi ko je bila izključno dojena, vedno lepo napredovala). Oz kako naj vem ali deklica sedaj, ko ni več samo dojena dobi dnevno še vedno dovolj mleka…

Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Andreja

Pozdravljeni, Andreja!

Glede na število obrokov, ki ste jih navedli, je vse v najlepšem redu, količine vam ni treba meriti in ne obremenjujte se s smernicami, ki so zgolj priporočilne narave (večinoma temeljijo na hranjenju s prilagojenim mlekom). Materino mleko nikakor ni zgolj neka količina mleka, ampak tudi: idealna absorbcija hranilnih snovi, odlična sestava maščobnih kislin, ki jih telo veliko laže uporabi za izgradnjo možganov, živčevja, skeleta…), protitelesa…

Ste vedeli, da se v času postopnega odstavljanja in prehajanja na gosto hrano sestava materinega mleka precej spremeni glede na prve mesece? Tako, da tudi v manjši količini zadošča potrebam vašega rastočega otroka. Mleko se spremeni tako, da se kljub zmanjševanju količine v njem ohranja primerna raven hranil in da imunološka zaščita ni ogrožena. Raziskave sestave človeškega mleka so pokazale, da raven natrija in anorganskih soli naraste, če otrok pri materi posesa manj kot 400 mililitrov mleka na dan. Vsebnost maščob, beljakovin in železa prav tako naraste, raven kalcija ostane enaka, raven cinka pa se zniža. V mleku, ki se tvori v času odstavljanja, so zaznali upadajočo koncentracijo mlečnega sladkorja laktoze; kot glavni vir kalorij laktozo postopoma nadomešča večja vsebnost maščob. Vsebnost kalorij, ki jih otrok dobi z beljakovinami, je stabilna. Koncentracija imunoloških sestavin se ob postopnem odstavljanju ohranja, rahlo višja je le raven IgA, sekrecijskiha IgA, lizosomov in laktoferinov. Pri nenadni odstavitvi se koncentracija omenjenih sestavin celo dramatično zviša.

Nočno dojenje lahko opustite, če menite, da bo deklica vseeno zadovoljno prespala noč, verjetno vam bo sama sporočila, ali ga še potrebuje.

“Zato me zanima , če mi lahko odgovorite seveda, koliko ml mleka nekje povprečno ali pa običajno popije dojenček ob dojenju v npr. 10 minutah (najina dojenčica sesa tudi z bolj umirjenim tempom, vendar je do sedaj, tudi ko je bila izključno dojena, vedno lepo napredovala).”
***Žal vam tega ne morem povedati. Tega nikoli ne merimo, ker je povsem individualno. Ne le hitrost in količine, tudi izkoristki mleka so različni, kaj šele sestava in vsrkanje hrani, kot sem vam navedla. Narava je naredila kompleksen sistem, ki ga ljudje že več desetletij poskušajo stlačiti v tabelice in priporočila, vendar se bojim, da jim to še dolgo ne bo uspelo. In kako potem veste, da je vse vredu? Tako, da deklici dajete polnovredno gosto hrano, tako da jo dojite po njeni potrebi, in seveda tako, da polni pleničke, dobro napreduje ter se primerno razvija.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Spoštovana Mojca,

najlepša hvala za tako izčrpen odgovor.

Se pa ponovno navezujem na mojo temo, ker sem še vedno oz. ponovno v dvomih …

Zdaj je moja punčka stara dobrih 8 mesecev. Zadnje dni opažam, da imam dejansko manj mleka. Dojim jo le še 2x: zjutraj, ko se zbudi in pa zvečer, s tem, da je včereni podoj kratek in gre bolj za cartanje, saj ob 18-ih poje mlečno kašico, okoli pol osmih – osmih pa gre že spati, tako da pri meni dejansko ne poje veliko, ampak se bolj carta, pa še to je na dojki morda maksimalno 7 minut.

Torej imava praktično samo en “tapravi” podoj zjutraj, ko se zbudi. Je pa po tem podoju zdanji teden hitro spet lačna – npr. po eni uri in pol ali po dveh urah kaže interes po dojenju, vendar pa ko jo pristavim, se joče, saj nič ne priteče oz. je dojka prazna. Naj ob tem omenim,da se na drugi strani ne želi dojiti, tako da mi ostane samo ena dojka, v kateri pa očitno nimam več dovolj mleka, da bi ji ponudila še en podoj dopoldan. Najbrž se mi je ponudba mleka prilagodila njenemu povpraševanju, saj jo že nekaj časa dojim samo zjutraj, ker je običajno zdržala do prve kašice, sedaj pa ni več tako. Ker torej opoldan nimam dovolj mleka, ji zato ponudim ali stekeničko ali pa obrok s skuto, sadjem ipd…

Vem, da občutek praznih dojk, ne pomeni, da mleka ni… pa vendarle se mi zdi, da mi po podoju zadnje dni dejansko mleka zmanjka. Namreč, ko jo podojim in si potem skušam stisnit bradavico, da bi še kaj priteklo, ne priteče popolnoma nič…

Iz zgoraj navedenih znakov sklepam, da se mi količina mleka zmanjšuje in se bojim, da ga bo zmajnkalo. Naj omenim še, da sem imela pred tednom dni smrt v družini, saj je preminula moja mami in sem tudi zato psihično precej na dnu.

Mi lahko kaj svetujete, da bi vendarle zmogla dojiti mojo deklico vsaj do 1. leta, pa četudi samo zjutraj in zvečer… Naj jo pristavljam tudi med obroki, tudi če ni lačna in tudi če ne bo jedla – ali tudi samo cartanje spodbuja laktacijo ali ne?

Še glede nočnega dojenja: deklico ponoči ne dojim več, ker očitno ponoči ni lačna. Sicer se kljub temu še zbuja ca 3x na noč, vendar jo nekako potolažim brez dojenja in ker zdrži do jutra oz. tudi ko se zjutraj zbudi, takoj ni lačna, sklepam,da nočnih hranjenj ne potrebuje. Zdaj samo še šakam, da bo prespala noč brez zbujanja 🙂

Zahvaljujem se vam za vaš odgovor in vaš čas tudi tokrat in pošiljam en topel pozdrav.

Pozdravljeni, Andreja,

moje sožalje ob smrti vaše matere. Tragični dogodki so zelo stresni in lahko vplivajo na zmanjšanje ponudbe mleka.

Trenutno dojite osem-mesečno dojenčico samo dva-krat dnevno, zjutraj in zvečer. Opažate, da imate vedno manj mleka in se bojite, da ga bo kmalu zmanjkalo. Če želimo, da dojke proizvedejo več mleka, jih je potrebno pogosteje stimulirati, bodisi z dojenjem ali s črpanjem. Tudi če se dojenčica “samo crklja” na vaših dojkah, jih s tem stimulira in jim sporoča, naj naredijo več mleka. Pristavite jo lahko kadarkoli se vam zazdi. Nekateri dojenčki, ki podnevi ne spijejo dovolj mleka, potem to nadoknadijo ponoči oz. vsaj želijo nadoknaditi.

Glede nočnega spanja bi zapisala, da nočno prebujanje dojenčkov in otrok ni povezano z dojenjem. Otroci se največkrat ponoči zbujajo vse do četrtega leta. Na srečo staršev se do takrat ponoči prebujajo vedno redkeje. Marsikateri starš svojega dojenčka žal natrenira, da le-ta sam zaspi nazaj, tako da ga pusti samega, vendar je, še posebej za dojenčka pomembno, da se prebudi, če mu kaj ne odgovarja in da mu starši pomagajo. Ko so zelo majhni, pa seveda potrebujejo hrano, saj imajo zelo majhne želodčne in hitro rastejo. Če želite imeti več mleka, potem lahko ponovno razmislite o nočnem dojenju. Lahko pa povečate dnevne podoje.

Nekateri dojenčki so manj zahtevni od drugih in so zelo vljudni ter mamic ne prosijo glasno, naj jih nahranijo. Sprijaznijo se s situacijo, ko se ne morejo nahraniti in se morajo zadovoljiti samo z dudo ali božanjem ali sami s seboj.

S povečano stimulacijo dojk, s crkljanjem sebe in dojenčka, lahko povečate tvorbo mleka.

Srečno!

Prijazen pozdrav, tokrat od
LLL Urške

Ga. Urška lepo pozdravljena,

rada bi se vam samo zahvalila za vaš prijazen in vzpodbuden odgovor.

Danes sem deklico čez dan že večkrat pristavila in opazila, da je pri vsakem podoju vendarle malo tudi jedla, enkrat celo tudi na drugi dojki, kjer običajno ni želela, kar me navdaja z optimizmom, da lahko ponovno povečam število podojev. Čutim namreč, da ne želim ostati že sedaj samo pri dveh oz. celo enem podoju, saj bo že tako to prekrasno obdobje prehitro minilo.. Žal sem preveč poslušala nasvete drugih, ne pa sebe oz. svojega srca in moje punčke…

Še enkrat hvala in želim vam en lep večer.

Andreja

New Report

Close