Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina MR slike – kaj pomenijo?

MR slike – kaj pomenijo?

Spoštovani

Opravila sem MR glave in vrata in prejela naslednji izvid. Prosim za vaše mnenje, kaj izvid sploh pomeni, saj imam do pregleda še veliko. Sem po op glave – odstranili so mi cisto na pinealki.

Zanima me predvsem:
Kaj pomeni Manjša ksantogranulomatozna cista v horoidnem pletežu trigonuma ali levega stranskega ventrikla, ki je na tem izvidu omenjena kot klinično nepomembna, kaj je to, kakšne težave povzroča?
Kaj pomeni MR vrata?
Gre za slabe izvide?

Citiram izvid MRI GLAVE IN PINEALNE ŽLEZE:

Narejene so bile običajne T1 in T2 sekvence čez celo glavo in stanjšani T1 rezi v sagitalni in koronarni ravni čez področja centralnih struktur, tudi po kontrastu.

V področju pinealne regije žleze in ciste ni več videti. Cisterna lamine kvadrigemine in zgornja cerebelarna cisterna sta normalni, lamina kvadrigemina je normalna, akvedukt Silviji je normmalno prehoden. Strukture hipotalamusa so normalne, v normalno veliki seli leži normalna hipofiza. Po kontrastu ni videti patoloških obarvanj. Minimalno se obarva le tentorij po desni strani, verjetno po operativnem posegu.

Po kontrastu se kortikosubkortikalno desno obarva še manši venski angiom – slučajna najdba, klinično nepomembno. Drugod ni videti patoloških sprememb.

Manjša ksantogranulomatozna cista v horoidnem pletežu trigonuma ali levega stranskega ventrikla, je klinično nepomembna. Sicer so ventrikli in ostali likvorski prostori normalno široki.

Orbiti in obnosne votline so v mejah normale, razen nekoliko zadebeljene sluznice na dnu desnega maksilarnega sinusa.

Izvid MR vrata:
Cervikalna lordoza je izravnana z nakazano kifotično angulacijo C5-C6.
V višini C5-C6 je i.v. disk degeneriran, izsušen in nekoliko znižane višine, vidna je dorzalna in obojestranska dorzolateralna protruzija i.v. diska oz. diskosteofita, ki utesnjuje sprednji likvorski prostor in sega izraziteje proti desni in povzroča blago desnostransko foraminalno stenozo. Duralna vreča je s sprednje strani malo utesnjena, vendar je sprednji likvorski prostor še ohranjen, kompresije medule ni. Na MR mielografiji ni znakov utesnitve radikularnih rokavčkov. Na ostalih vratnih segmentih so i.v. diski primerne višine in signala, pomembnih protruzij, naplastitev, herniacij ali utesnitev ni. Vidna je zmerna ventrtalna spondiloza od C4 do C7.

Hvala za vaše mnenje.

Spoštovani!

Kar se tiče možganov, ni videti kakšnih tumorskih sprememb. Ksantogranulomatozno je izraz za obliko ciste v žilnem pletežu, ki ne kaže na nič nevarnega, in ne povzroča nobenih znakov.

Na vratu imate med 5. in 6. vretencem okvarjeno medvretenčno ploščico, zaradi katere je vrat ukrivljen, kar skupaj z izrastkom nekoliko zoži prostor za hrbtenjačo, a je ne pritiska. Vrat lahko boli, kakšnih večjih nevroloških problemov z rokami pa naj to ne bi povzročalo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani

Hvala za odgovor.
Zanima me le še tole.
Ko sem pokonci imam zelo veliko težav. Od tega da me res boli vrat, se omotična, kar nenadoma zaspana, začnem slabo videti, težko se koncentriram itd… (ko se uležem se stanje po 10 min izboljša) me zanima ali je možno, da hernija pritiska na kakšne žile in je morda moten pretok v možgane? Se lahko zaradi tega tako počutim? Je možno da hernija ovira pretok ožilja? Kaj v tem primeru?

Hvala.

Spoštovani!

To težko pojasnim. Prej bi pomislil na slabokrvnost.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni
Slisati bo nekoliko cudno a ko sem pokonci, ko hodim, telovadim, sedim mi otrpne desno lice, desna roka do komolca in noga do kolen. Ko se ulezem v vodoravni polozaj po cca kaki uri to mine. Ko se vstanem se zopet vrne. Zelo ocitno tezave nastopijo in se slabsajo glede na pozicijo telesa. Najslabse je ob aktivosti, ceprav blagi, ko so zile napete. Prakticno pol telesa otrpne. Najbolje se pocutim zjutraj, kakouro, dokler kaj dosti ne hodim, verjetno zopet ker celo noc lezim vodoravno. Ne prenasam dvignjenega vzglavja ali lezanja na desnem boku. Ima to kaksen smisel za vas glede na zgornji izvid?
Poleg tega pa me zanima ali veste ce je v Mr glave zajeto tudi mozgansko deblo?

Spoštovani!

Nenavadni znaki. Pričakoval bi večjo utesnitev hrbteničnega kanala. Nevrolog vas bo morda poslal še na elektromiografijo, da bi videli, če je przadet kakšen živec.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pizdravljeni
Zanima me, kakšne “funkcije” ima tretji ventrikel in lamina quadrigemina v možganih.
Hvala

Pozdravljeni,
obe strukturi sta v možganih, nimata pa neke posebne “funkcije”. V tretjem ventriklu je likvor, lamina quadrigemina pa je opna posebne oblike, od tod tudi ime. Več si preberite v anatomiji možganov.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close