Najdi forum

Mama in njen partner

Prosim za nasvet…

Star sem 23 let in živim z mamo. Oče je umrl pred petimi leti. Mama si je pred letom in pol omislila partnerja (ona ima 56 let,on pa 44). Od takrat se je precej spremenila. Pušča me samega, ne da mi denarja, od mene pobere celo socialno podporo (ker sem avtist, imam aspergerjev sindrom in 7psihiatričnih diagnoz – sem nesposoben za delo), na moj račun preživlja dopust, kadar pa pride domov, se samo dere na mene in me obsoja, dajo klevetam in ji krham ugled (sama nikjer ne dela, ima 130 kil in se komaj premika) , ker se pač kdaj potožim kakemu sosedu – dolgčas mi je. Njen partnernje skrajno čudaški – noče priti k nam, čudno se vede in govori. V službi ga imajo za gejamoz.biseksualca. Mislim da mamoizkorišča ona pa je vesela, čenjo kdo povoha z njenim izgledom.
Prosim pomagajte. Kaj naj nareim?

Spoštovani Aljoo521!

Nahajate se v težki in zoprni situaciji in vam ni enostavno. Živite z mamo in ste, če sem vas prav razumela, na nek način še vedno odvisni od nje, saj omenjate, da ste nesposobni za delo in da ste odvisni od socialne podpore in morebitne mamine pomoči. Pred nekaj leti ste izgubili očeta in to vas je gotovo globoko pretreslo. Življenje v vaši družini se je po njegovi smrti verjetno zelo spremenilo, vi pa ste ostali sami z mamo.

Opisujete, da si je mama pred časom našla novega partnerja, ki vam ni všeč in o katerem slišite čudne stvari, kar vas še bolj skrbi in jezi. Mama je odrasla ženska, odgovorna za svoje življenje in tudi sama odloča o svojih partnerjih in svojem življenju (razen, če ste vi morda poslovno nesposobni in mora mama še vedno skrbeti za vas!). Na njene izbire (tudi če vam ne bodo všeč) vi ne boste mogli vplivati, lahko pa ji poveste, da vas skrbi zanjo in za vas. Verjetno se vi ob maminem sedanjem življenju, (ko se bolj posveča moškemu in ne več (samo) vam) čutite jeznega, zamenjanega, odrinjenega in prezrtega in to vas jezi in boli. Koliko (morda zatrte) jeze, bolečine in prezira je v vas, lahko le ugibam. Sigurno pa vam mora biti težko tako živeti… Verjetno se počutite kot v začaranem krogu. Kot ptič, ki si želi poleteti, pa (še) ne more. Morda so mu prirezali krila in res ne more, morda pa ga je samo strah, ker še nikoli ni letel…. Doživljate se kot da bi bili nemočni, čeprav ste v resnici gotovo močnejši kot si mislite. Že s tem, da si iščete pomoč na tem forumu, ste naredili velik korak.

Glede na kompleksnost situacije, v kateri ste in ker imam premalo informacij, s katerimi razpolagam, vam ne bi želela storiti krivice in pritiskati na vas z odgovornostjo za svoje življenje, hkrati pa vas ne bi želela pomilovati in podcenjevati. Tu se namreč pojavi več vprašanj, na katere nimam odgovorov in si jih boste lahko našli vi, glede na vaše stanje, sposobnosti, zmožnosti… Od tega pa je odvisno marsikaj.

Dobro bi bilo razmišljati v smeri kaj boste vi storili zase? Da vam ne bi bilo tako dolgčas? Kaj bi vi lahko storili, da bi se na nekem področju lahko izrazili, modra kaj počeli, delali, ustvarjali, si na nek način zapolnili čas, se ob tem počutili koristnega in sposobnega?…

Od česa lahko živite vi? Kako si vi predstavljate svoje življenje čez nekaj let? Je morda kaka možnost, da se osamosvojite? Koliko je mama stara in od česa živi mama (omenjate, da ona ne dela – ali ona dobiva kako podporo, se trudi najti kako službo, ali vsaj pomaga ali dela kje, da zasluži kak evro ipd…).Ko omenjate socialno podporo – čigava je? Jo dobite vi ali mama? Imate vi poslovno sposobnost in lahko s svojimi sredstvi samostojno razpolagate? Koliko ste vi sposobni samostojnega življenja ali ste popolnoma ali delno odvisni od mame ali drugih? Koliko boste v smeri čim večje samostojnosti lahko vi še storili in seveda, če si takšnega samostojnega in neodvisnega življenja tudi želite? Koliko vi lahko razmišljate o tem, da v prihodnosti poskrbite za kak prisluženi evro zase? Kako je z dediščino po očetu? Morda doživljate (psihično) nasilje – omenjate vpitje, obsojanje…???? Zaslužite si spoštljivost. Glede vsega tega in še marsičesa boste lahko razmislili in začeli dejavno delati v tej smeri, če se boste odločili svoje življenje vzeti v svoje roke in pomagati sam sebi…

Z mamo se boste skušali pogovoriti glede vas, vajinega odnosa, glede vaše prihodnosti, vaših načrtov, njenih načrtov za prihodnost, porabe vašega denarja, porabe njenega denarja, vaših prihodkov, njenih prihodkov… Od tega ali ste vi sposobni samostojnega, odraslega in odgovornega življenje je odvisno vse! Morda se lahko posvetujete tudi s kako osebo, ki ji zaupate (npr. prijatelj, sorodnik, sosed…), s kako osebo na CSD, z SOS telefonom, s kakim društvom, terapevtom, si poiščete informacije na internetu… Samo ne odnehajte… Iščite in boste našli. Trkajte in se vam bo odprlo…

Vse dobro vam želim.

Jerneja Dimec Bratina, spec.zakonske in družinske terapije, zakonska in družinska terapevtka NOVO UPANJE, individualne,zakonske in družinske terapije in izobraževanje, Goriška cesta 17 5270 Ajdovščina 030/235 117 [email protected] www.novoupanje.si Facebook: https://www.facebook.com/terapije.novo.upanje/

New Report

Close