Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Vpliv energijske pijače na krvni pritisk in srčni utrip

Vpliv energijske pijače na krvni pritisk in srčni utrip

Pozdravljeni!

V okviru šole, bom izvedla nekakšno raziskovalno nalogo/seminarsko nalogo o učinku, ki ga ima energijska pijača (npr. Red Bull) na posameznikov krvni pritisk in srčni utrip. Za raziskovanje bom uporabila le ljudi, ki so podobne pijače (tudi kavo) že kdaj zaužili, ali pa jo občasno. Preiskovala pa bom, ali se krvni pritisk in srčni utrip povečata, po zaužitju ene enote (to je ene pločevinke s 250 ml). To sem preizkusila že na enem primeru, in sicer takole: zjutraj okoli 7.30 ure, sem najprej sem preiskovancu, ki ni še ničesar zaužil izmerila pritisk in srčni utrip (z digitalnim merilcem). Nato je preiskovance popil eno pločevinko (250 ml) energijske pijače Red Bull. Da bi ugotovila, za koliko se pritisk in srčni utrip spremenita po zaužitju le te, sem meritev ponovila po petih minutah in nato še po naslednjih petih minutah. Rezultati so bili naslednji:
PRED ZAUŽITJEM ENERG. PIJAČE:
krvni pritisk: SKT: 120 mmHg
DKT: 71 mmHg
<3 utrip: 63/min

PO ZAUŽITJU:
* 5 min po zaužitju
krvni pritisk: SKT: 114 mmHg
DKT: 73 mmHg
<3 utrip: 57/min

* 10 min po zaužitju
krvni pritisk: SKT: 119 mmHg
DKT: 73 mmHg
<3 utrip: 64/min

Po prvem merjenju sta se krvni pritisk in srčni utrip zmanjšala. Ali je to normalno? Koliko časa po zaužitju energ. pijače bi bilo najbolj priporočljivo merjenje? Je bilo morda 5 minut premalo? Ali pa je to morda odvisno od vsakega posameznika? Ta oseba, na kateri sem izvedla to preiskavo, vsaj 2x na mesec zaužije eno pločevinko po 250ml energijske pijače in trenira nogomet. Ima to morda kakšno povezavo? Najpomembnejše kar bi Vas rada vprašala je, če mi lahko nekako svetujete, po kolikšnem času naj opravim meritev po zaužitju energijske pijače, oz. koliko časa traja da energijska pijača pospeši bitje srca in poveča krvni pritisk? Zanima me še, je morda kakšna huda razlika med energijsko pijačo Red Bull ali med energijsko pijačo znamke Merkator. Sama sem opazila, da je kar precejšnja razlika v ceni, ter v merkatorjevi energijski pijači je na oznaki sestavin nekoliiko manj vitamina B12 kar mi pa ni povsem jasno. Neznansko se Vam zahvaljujem za odgovore, še posebno zato ker me ta raziskava zelo veseli 🙂
Še enkrat hvala, da ste si vzeli čas!
Lep dan še naprej,

Špela

Mislim, da so registrirane vrednosti tlaka pri vašem opazovancu bile posledica duševnega stanja. Večina ljudi ima pri prvi meritvi krvni tlak nekoliko višji kot pri drugi in tretji, ki sta opravljeni v presledkih nekaj minut. Če želite izvedeti učinek energijske pijače na srčno frekvenco in na višino krvnega tlaka opravite pri preiskovancih natančne meritve tlaka tako, da pri vsakem merjenju opravite tri meritve v presledkih nekaj minut in ponovite postopek 15 – 3o minut po zaužitju pijače, ki jo preiskujete. Mislim,da Vitamin B12 ne vpliva na višino tlaka. Srečno. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Pišem Vam še enkrat, saj imam nekaj vprašanj. Zanima me, ali energijska pijača lahko deluje na različne ljudi različno? Npr. da telo nekoga rabi več časa, da doseže učinek energijske pijače. Ali telesna teža lahko vpliva na to koliko se pritisk poveča po zaužitju energijske pijače? Ali morda tudi redno uživanje kave vpliva na rezultate te raziskave – ali se pritisk in utrip povečata po zaužitju energijske pijače. Ali se morda telo lahko navadi na vnose energijske pijače, npr če piješ večkrat na teden. Pri enem preiskovancu sem izmerila krvni pritisk 132/92, ki pa je ostal enak tudi po zaužitju energijske pijače. v čem bi lahko bil vzrok? Oseba je povedala da ne pije kave, ampak pije energijsko pijačo nekajkrat na teden. (raziskava je potekala z dijaki starimi 17 – 18 let).
Najlepša hvala za odgovore!!
Lep pozdrav

Postavili ste mi več vprašanj na katera bi težko pravilno odgovoril in so me vzpodbudila, da se zanimam za pravilne odgovore. Ne vem ali imajo vse energijske pijače v glavnem enake snovi, ki večajo “energijo”. Kolikor mi je znano sedanja uradna medicina nima v seznamu zdravil preparatov, ki bi imeli posebno “roborantno” delovanje. Bogati pa sta s temi proizvodi ljudska in športna medicina. Ko sem pred 80 leti hudo zbolel za visoko vročino in hudim kašljem mi je krajevni splošni zdravnik predpisal neko mešanico, ki sem jo jemal po 3 žlice na dan za moč. Ne vem kaj je vsebovala. Današnji roboransi vsebujejo snovi, ki jih ne poznam in ne vem kako in če dejansko delujejo. Učinki kave so nam poznani iz študijskih let na fakulteti. O njih vem, da lahko pospešijo delovanje srca in, da lahko blago ter za kratek čas dvigajo krvni tlak.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni.. sem ravno naletela na to temo in imam za vas en super izdelek. Indigo! deluje isto kot redbull.. itd, le da drži dlje in je 100% naraven.. ce katero zanima kaj več, vam bom z veseljem povedala vec podrobnosti 🙂

kontaktirajte me na [email protected]

Hvala za informacijo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Kar se tiče Indiga in BHIP-a … ti izdelki povzročajo enako odvisnost kot red bull in druge energijske pijače in nikjer ni dokazano, da so 100% naravne, ti praški vsebujejo sladkorje in barvila, pa bog ve kaj je še notri

Mnoge energijske pijače vsebujejo kofein, ki blago in za kratek čas pospeši srčno fekvenco in porast krvnega tlaka.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close