Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Vrtoglavica

Vrtoglavica

Obračam se na vas z vprašanjem….pred dnevi sem bila v bolnišnici, ker se mi je zjutraj tako smotlo, da se nisem mogla dvignit niti za pol metra…..naredli so mi preiskavo EKG pa vodo pa kri pa je vse vredu. Imam problem, da kadar se na levo obrnem se mi zasmoti…na desni pa sem vredu, ce na desni strani spijem mi paše na levo pa se sploh ne obrnem ker se mi kar malo zasmoti. Zdravniki so rekli da mogoče je pritisk samo jaz mam že od nekdaj vredu pritisk normalen…zdaj tudi ko sem doma sem si parkrat zmerila pa imam normalen pritisk. Ni velikega odstopanja. Mogoče veste kako bi mi svetovali?
Sama menim, da bi morala na magnetno resonanco glave. Stara sem 23 let.

Pozdravljeni
Če si naredim slovarček, pa mi vi potrdite, če sem si prevedel prav:

SMOTLO = ZAVRTELO
ZASMOTI = ZAVRTI
SPIJEM = SPIM

je ok?

No, če slovarček drži, in glede na to, da je vrtoglavica povezana z obračanjem glave, imate morda (če boste googlali) benigni pozicijski vertigo (v prevodu nenevarno vrtoglavico, odvisno od položaja glave). Predvidevam sicer, da ste neko diagnozo dobili že ob odpustu iz bolnišnice. Malo verjetno se mi zdi, da bi kar takoj potrebovali magnetno resonanco, morda pregled na ORL
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

brez zamere, ker se oglašam prek foruma 🙂

Danes se mi je na hodniku, ko sem se odpravljala na kratko »šetnjo«, pojavila vrtoglavica in hude težave z ravnotežjem kar iznenada. Ob spodnašanju tal pod nogami sem se s težavo priplazila nazaj do stanovanja, začenjala občutiti grozen nemir in slabost. Zdelo se mi je da imam visoko temperaturo, a je ta pokazala le (!) 33,4°. Po tbl tbl Helexa se mi je stanje umirilo. Drugače 16. dan jemljem Cipralex, potem ko sem sredi noči doživljala panične napade, mučila me je večtedenska nespečnost, čez dan pa so se pojavljali občutki tesnobe in omotičnosti.

V zadnjem tednu se mi je stanje zelo izboljšalo, zdaj pa je očitno panični napad ponovil popolnoma nepričakovano kar sredi dneva! In to s tako vrtoglavico, da sem z rokami in koleni po tleh lovila ravnotežje..

Ali bi ta težava z ravnotežjem lahko bila posledica padca s kolesom pred dvema dnevoma? Ker lovljenja ravnotežja običajno ob paničnih napadih ni bilo. Ob padcu sem z glavo in rokami naprej poletela med skale, na mestu nesreče sem čutila hudo slabost, sililo me je na bruhanje. Od takrat me občasno spremljajo glavoboli, še vedno pa čutim bolečine v vratu in seveda po roki in nogah zaradi odrgnin in modric.. Predvsem si ne upam ven iz stanovanja, saj se bojim, da se mi tako huda vrtoglavica zunaj še enkrat ponovi..

LP iz Kranja 😉

Pozdravljena!
Malce je trajalo, da sem opazil tale post med vsemi, saj me ni bilo… Od cipralexa pravega efekta še ni. Enkraten pojav vrtoglavice bi težko naprtil cipralexu, prav tako težje tudi neposredno poškodbi. Na sliki sem videl sicer le roko, ne vem, kaj je z glavo sicer, če ni bilo udarca vanjo, se mi zdi malo verjetno, pa tudi sicer, če ne gre za poslabševanje težav, naraščajoče glavobole ipd… Glede na zgodovino težav, se mi zdi še najbolj verjetno, da gre za vrtoglavico zaradi same osnovne težave…. Čeprav je paničnih napadov manj, bolezen seveda še ni pod kontrolo (zdravil), poleg tega, da je 16 dan, tudi to, da je polni odmerek cipraleksa šele nekaj dni… Kar se tiče kolesarjenja in bojnih ran, bi jih bilo pametno pokazati kljub vsemu. Zelo nehvaležno je po netu bolečinev vratu, slabosti ipd odpraviti, kot da ni nič, pa čeprav te poškodbe najbrž ne bodo povezane z omenjenim napadom. Vračam kolesarske pozdrave v Kranj 😉

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,
bojne rane v Kranju so recimo skorajda zaceljene, upam pa da gre tudi v Kamniku precej na na bolje.. 😉

Ginekologinja mi je zaradi vmesnih krvavitev oz. rjavih izcedkov v času ovulacije že pred časom predpisala Primolut Nor 2tbl/dan 10 dni. Po 5 dnevih jemanja oz. 10 tbl se mi je stanje močno poslabšalo: vrtoglavica, omotica, slabost, brezvojnost, nespečnost, mravljinci po ustnicah in dlaneh. Podobno se mi je zgodilo že prejšnji ciklus, pa sem Primolut po treh tbl opustila.

Kaj svetujete? Naj kljub vsemu prekinem z zdravljenjem, tako kot sem pred mesecem? Je ob vseh teh tbl priporočjivo, da po 2 tednih ponovno zaužijem Helex? Ginekologinja je pred dvema dnevoma, ko še ni bilo tako izrazitega poslabšanja osnovne bolezni, svetovala naj poskušam zdržati in odsvetuje prenehanje zdravljenja, saj bi povzročila zmedo v ciklusu. A počutje je “za strel v glavo”, zaradi vrtoglavice/omotice se npr. med jedjo držim mize, ker se pred mano vse maje in imam občutek, da bom padla in izgubila tla pod nogami, podobna je situacija v stoje.

Od začetka jemanja Cipralexa je natanko en mesec, počutje pred tednom dni pa je bilo že skorajda bp…
Hvala za nasvet pa lep dan… ki to žal ne bo na kolesu 😉

Dobro jutro v Kranj!
Glede, da gre za enake težave že drugič zaporedoma v enakih okoliščinah in ta je poslabšanje depresije v povzetku temelnjih značilnosti zdravila opisano kot razlog za takojšnjo prekinitev zdravljenja s primolutom, vam moram svetovati prekinitev. Mislim tudi, da je depresija in povezane težave trenutno krepko prevladujoč zdravstven problem pri vas in da ima pri zdravljenju absolutno prednost. Če bodo tudi po tem ostali simptomi v smislu vrtoglavic ali česar koli me seveda kontaktirajte!
En (ne)kolesarski pozdrav! Kolo je v optimističnem planu čez dva tedna, ko se znebim gipsa 😉
lep dan!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,
Ob omotici/vrtoglavici me je osebni zdravnik napotil na nadaljnje preiskave k nevrologu, psihiatru. Danes sem opravila še CT glave, ob prebiranju izvida pa me je vrglo na rit – mislim na tisti del z anevrizmo. Citiram:
+++
Razmerje med sivo in belo možganovino je primerno, v možganovini ne vidim patoloških sprememb. Ventrikli in ostali likvorski prostori so primerno široki, pomikov osrednjih struktur ni.
Širši supraklinoidni segment leve notranje karotidne arterije (vijugava daljša arterija?, anevrizma?). Priporočam MR angiografijo velikih možganskih arterij v doglednem času za natančen prikaz in opredelitev opisane spremembe.
Orbiti in obnosne votline so v mejah normalnega.
Na prikazanem skeletu glave ne vidim patološki sprememb.
Mnenje: Normalen izvid?
+++
Surfam po netu in me je začelo skrbeti. Anevrizma, možganska kap, ipd… Je iz izvida (predvsem del v oklepaju) razbrati karkoli nevarnega?
Hvala za odgovor. Se bom oglasila pri osebnem zdravniku. Itak 🙂 
Lp iz Kranja

Pozdravljeni,
Ob omotici/vrtoglavici me je osebni zdravnik napotil na nadaljnje preiskave k nevrologu, psihiatru. Danes sem opravila še CT glave, ob prebiranju izvida pa me je vrglo na rit – mislim na tisti del z anevrizmo. Citiram:
+++
Razmerje med sivo in belo možganovino je primerno, v možganovini ne vidim patoloških sprememb. Ventrikli in ostali likvorski prostori so primerno široki, pomikov osrednjih struktur ni.
Širši supraklinoidni segment leve notranje karotidne arterije (vijugava daljša arterija?, anevrizma?). Priporočam MR angiografijo velikih možganskih arterij v doglednem času za natančen prikaz in opredelitev opisane spremembe.
Orbiti in obnosne votline so v mejah normalnega.
Na prikazanem skeletu glave ne vidim patološki sprememb.
Mnenje: Normalen izvid?
+++
Surfam po netu in me je začelo skrbeti. Anevrizma, možganska kap… ipd… Je iz izvida (predvsem del v oklepaju) razbrati karkoli nevarnega?
Hvala za odgovor. Se bom oglasila pri osebnem zdravniku. Itak 🙂
Lp iz Kranja

Pozdravljena spelka23
Pravzaprav je izvid v celoti ok, razen tistega, česar s to preiskavo (CT) ni bilo možno opredeliti in tu namiguje na dve možnosti, torej bolj anatomsko posebnost vijugavo arterijo, ali pa razširitev (anevrismo) te arterije. Tudi ta slednja ni nastala čez noč in glede na to, da mi je poznan potek vaših težav, ni nujno, da je v povezavi z vrtoglavicami (čeprav zaradi pritiska na okolico lahko povzroča težave) Anevrizem res ne maramo, saj so neprijetne in nevarne, če zakrvavijo in to je razlog, da je treba stvar raziskati kmalu, ne gre pa za nobeno kap ali karkoli, samo za potencialno nevarnost krvavitve in morebitne težave zaradi pritiska. Panike torej ni, razloga za čakanje pa tudi ne, zato predlagam, da jutri kontaktirate svojega zdravnika. Lep pozdrav v Kranj!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Vprasanje v povezavi s prejsnim vprasanjem gospodicne: ali se zile in morebitno anvrizmo vidi tudi na magnetni resonanci ali samo na CT slikanju? Hvala za odgovor!

Tudi, še bolje pa z preiskavo z uporabo kontrasta.
lp

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Meni so delali MR za multipla sklerozo, čeprav je na napotnici pisalo s kontrastom se radiolog za slednjega ni odločil, češ da se vidi ok. Če se ne bi, so mi rekli, da me pokličejo na ponovno slikanje. Izvidi so že prišli in nevrologinja pravi, da so povsem OK brez suma na MS. Torej sem lahko pomirjen, da tudi anevrizme in podobnih stanj ni v glavi, saj bi se jih verjetno videlo? Star sem pa 24 let. Hvala za vaše hitre odgovore! Lep pozdrav

Pozdravljeni,
vem, vprašanja se kar ne končajo 😉

Bi nastanek anevrizme arterije karotis velikosti 7,5 mm lahko bil povezan s padcem na kolesu?
Je možno, da pri endovaskularnem zdravljenju telo zavrne tujek tj. spiralo za zapolnitev anevrizme?
Na nevrološki kliniki so mi danes pojasnili, da me osebni zdravnik pred posegom napoti na krvne preiskave, podrobnejša navodila pa bom dobila po pošti cca 2 tedna pred posegom.

Pa še to: Zadnji mesec čutim špikanje oz. občasno znosno bolečino v ušesih in ob požiranju sline tisto pokanje v ušesih, ki ga čutimo ob spremembi višine. Bi to lahko bil vzrok za vrtoglavico oz. omotico?

Lep dopust., pa pozdrav iz Kranja 😉

Pozdravljeni!
Ne, tiste anevrizme ni povzročil tisti padec s kolesom, tudi pri endivaskularnem zdravljenju je povsem odveč strah pred tisto zavrnitvijo, vrtoglavice pambi sicer lahko povezane z ušesi oz. tlakom, a pri vas se mi zdi to glede na trajanje in vseskupaj precej malo verjetno. Tiste krvne preiskave boste lahko opravili v zdracpvstvenem domu, kjer imate vašega osebnega zdravnika, oglasite se takoj, ko dobite tista navodila (večino izvidov dobite v 24 urah). Če bo vaš zdravnik takrat na dopustu, ima v svojem turnusu urejeno nadomeščanje (oglasite se na kartoteki). Ne googlajte preveč in tudi vam čim lepše poletje 😉

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdrav v čudovite kraje 😉
Ker vidim, da tudi drugi pacienti ne dajo miru in da tudi vi obcasno zaidete sem gor, si bom dovolila tudi jaz 🙂
Ob vseh možnih spodaj naštetih zapletih med endovaskularnim zdravljenjem možganske anevrizme me strah en teden pred operacijo pošteno razjeda in ne da mirnega spanca.
Je zadeva res nujna za poseg? Bi se vi odločili za tako operacijo?

Ob vseh teh vprašanjih, ki jih imam v glavi, se je vrtoglavica oz. omotica še pojačala. Istočasno pa želim v tem tednu čim večkrat biti športno aktivna, saj se bojim, da nikoli več ne bom obula superg, spd čevljev, pancarjev, šla v savno ali kam poletela z letalom. .

5 dni pred posegom naj bi začela jematiPlavix 75 mg in Aspirin protect 100 mg. V navodilih piše naj bi druga zdravila vplivala na Plavix, in sicer flukonazol, vorikonazol ali moklobemid – zdravila za zdravljenje depresije. Ali Cipralex sodi v katero izmed teh?

Risks of endovascular coiling include:
* stroke,
*aneurysm rupture during the procedure
*aneurysm recurrence and rupture after the procedure.
*serious complications such as abrupt deterioration of neurological status, stroke, or death
*Post-procedural bruising or hemorrhaging at the point where the catheter enters the vein
*Allergy or other reaction to local anesthesia, radiographic contrast dyes, metallic stents, etc.Infection introduced by the catheter or other tools
*Short-term (1-2 hours) post-procedure dizziness or headache
*Migration/slippage of inserted devices (e.g. stents)
*Blood clotting
*Puncture of a vein wall

Čimlepši dopust in fajn vreme želim 🙂
in srčno upam, da preživim poseg se ne oglašam zadnjič :-/

Pozdravljena Spelka23 in hvala za pozdrave 😉 Res ne morem, da me ne bi zaneslo na net in semle gro, zato po vrsti: 😉
Ja, povsem verjamem mnenju konzilija in glede na to sem prepričan, da je res potreben poseg (recimo temu inducirano moje mnenje, saj meni kriteriji v detajle niso poznani). Noče,, da bi izpadlo, da se odločam o čemer koli namesto vas, če bi šlo za mojo glavo v enakih okoliščinah pa bi se odločil za poseg. Sicer me niste vprašali, ampak ja, imel bi tudi tremo pred posegom in komj bi čakal, da bo mimo in mislim, da je povsem naravno, da je tako tudi pri vas. Sam bi se za razliko od vas izogibal branju o posegu in posledicah. Sicer je prav, da je “bolnik” informiran o posegu in zapletih, osebno pa bi me branje verjetno obremenjevalo in povečalo tremo. Pri vas pričakujem, da boste iz dneva v dan našli nove razloge, zaradi katerih kao “ne bi bilo treba”…
O zdravilih: prvi dve sta za zdravljenje glivic, le zadnje je antidepresiv iz druge skupine (inhibitor monoaminooksidaze in ne SSRI, kot je cipralex)
O nevarnostih posega: ni posega brez nevarnosti in ni poti v bolnišnico in nazaj domov brez nevarnosti in tudi samo življenje ni brez nevarnost…. Bolj kot seznam nevarnosti določenega posega pa je pomemben podatek, o seznamu nevarnosti same možganske anevrizme (da ne bi o tem, da je poseg kratkotrajen, anevrizma pa brez posega večna, da bo poseg mimo čez 1 teden, anevrizma brez posega pa nikoli, da ne bi o povečevanju možnosti razpoka tekom let, kar bi vam z veliko verjetnostjo dokonč o sezulo SPDje in še kaj….
No, prepričevanje morda ni najbolj prav in nočem, da bi tako izpadlo, morda pa boste v tem našli nekaj iztočnic za razmišljanje (mimogrede lahko pogooglate o tem, koliko smrti na leto je zaradi zdravila, ki se ga nihče ne boji jemati in nastopa v srbski pesmi in reklami s premočenim psom in njegovim lastnikom (in velja enako za celo skupino zdravil (google jih najde pod NSAR ali NSAID)… Spet samo ena iztočnica in namig, da morda študij posegov začenši z zapleti ni najbolj produktiven 🙂
Lep dan in javite, ko bo mimo!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,
hvala za izčrpen odgovor in vzpodbudne misli, res ne vem kako bi brez vas..

Zanima me še, če ob jemanju cipralexa, betaserca, plavixa in aspirina protect lahko čez kak dan, dva ob menstruaciji in morebitnih krčih vzamem pol nalgesina, kot običajno. Ob vsem tem seznamu me najbrz od polovicke analgetika ne bo “pobralo”? 😉

Je pa hecno, da mi sestre na nevrološki ne znajo odgovoriti, če zna biti menstruacija ob endovas. zdravljenju težava. Najbrž bom zvedela na oper. mizi..

Sicer pa sem ob prisotnosti dveh prič zapisala izjavo, naj me ne vzdržujejo pri življenju v primeru, da bodo moji možgani prizadeti do te mere, da ne bom mogla opravljati osnovnih življ. funkcij.
Googlam ne preveč, zahvaljujoč celodnevni službi in gledam na vse skupaj malo bolj optimistično.
Lep dan in še en teden brez pacientov 😉

Pozdravljena Spelka23 😉 Na plaži vleče wifi in vsi so videti zdravi, kar pomeni, da pacientov se en teden ne bo 😉 Menstruacija ne bo ogrozila posega in te skrbi so odveč. Tiste pol nalgesina sicer res najbrž ne bi povzročilo kakšne drame, ker pa mešanje NSAR hkrati ni najbolj “hvaležno”, bi vseeno raje poskusil z paracetamolom (3×1000 mg če bi bilo treba). Tista izjava se mi zdi smiselna iz pač svete previdnosti (in ne zaradi dvomov v sam poseg). Ne-googlanje je ok, do sedaj ste izvedeli vse detajle in dvomim, da bi tik pred zdajci odkrili kaj, kar bi vas razveselilo (zadnji dan učenja pred izpitom na faksu tudi nikoli recimo ne odkriješ nič, kar bi pregnalo tremo ampak vedno kaj, kar te naredi še bolj živčnega 😉 Lep dan in veseli me, da bo vaša trema trajala le še nekaj dni!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,
Blagor vam, čimdalj od nadležnih bolnikov 😉 Tudi jaz bi morala ravno jutri za 3 tedne na dopust.. ampak je anevrizma prekrižala načrte.
Ja, strah bo tu samo še do jutri.
So me pa kar napsihirali, ker anevrizma ni velika 7,5 mm kot je pokazal MRI, ampak 11,0 mm po CT angiografiji.. torej je operacija res “must to do”? Nekako menim, da ne sodim sem. Ljudje okrog mene ne vedo katerega leta smo.
Da ne omenim prvega vprašanja, in sicer kdo je kontaktna oseba v primeru smrti..

Lep dan 😉

Pozdravljeni
Mislim, da da sam poseg jutri ta sprememba v velikosti (ali v meritvi) ne bo pomenila ključne razlike, da je potreben, pa mislim da že prej ni bilo večje dileme. Podpis tistega o obveščanju svojcev je neprijeten, ko gre za tistega, ki ga mora podpisati, je pa pač enak za vse in ga ni dovolj banalnega posega, da bi bil 100% varen. V delu je to zaradi posega samega, v precejšnjem pa tudi zaradi predhodnega in pogosto slabega stanja bolnikov. Da “ne sodiš nekam” je lahko tudi posledica naše narave, ki nam sugerira, da so tegobe zdravja rezervirane le za druge, primerjavo z ostalimi bolniki pa glejte z druge strani – da so posegi, postopki, zdravljenje veliko bolj smiselni, koristni, perspektivni pri mladih, sicer zdravih, športnih, kjer je namen posega enkrat in dokončno odpraviti neko težavo, kot pri bolnikih z že pred tem slabo kvaliteto življenja in prognozo, nepokretnostjo (ne da bi s tem želel komu odrekati pravice do zdravljenja)…če pogledava s te strani, vi verjetno trenutno najbolj sodite tja. Sicer pa držim pesti za jutri in sporočam, da so najlepši dopusti jeseni 😉

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close