Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina UZ abdomna

UZ abdomna

Spoštovani dr. Kersnik.

V soboto sem bila na uz abdomna, kjer so mi ugotovili sledeče diagnoze:
Hyperlipidemia
Panchreatitis ch.
Cholecystolythiasis
Hernia hiatalis
konrement v žočniku.

Zdravnica mi je predpisala strogo dieto in predlagala, da naj opravim ph-metrijo in rtg v+d ker sem kandidat za op. poseg za laparoskopsko fundoplikacijo.

Prosila bi vas, če mi lahko nekoliko razložite te diagnoze, ter kako potekata ph-metrija in omenjen laparoskopski poseg, koliko časa je treba biti v bolnišnici oz. staležu pri posameznem posegu. Zdravnica je omenila tudi strog režim po op., pa me zanima, kaj to pomeni.

Lepa hvala že v naprej.

Spoštovani!

Vaša zdravnica je, kot kaže, veliko bolj načitana od mene, le da svojega znanja ne zna posredovati tudi vam, zato vam bom poskušil pojasniti bolj po svoje. Ni nujno, da bo vse držalo, kot si je zamislila ona. Ni mi sicer jasno, kako so vam vse te diagnoze postavili z UZ. Hiperlipidemije se z UZ ne vidi. Kamen v žolčniku boste v bližnji ali daljni prihodnosti operirali in drugih dodatnih preiskav ne potrebujete. Kronično vnetje trebušne slinavke je najbolj verjetno posledica kamnov v žolčniku (če ne popijete več kot pivo na dan). Operacija je tako slej ko prej neizbežna. Ne vidim pa razlogov za dodatne preiskave.Prav tako sem skeptičen o možnosti, da se na UZ vidi hiataln hernija, pa morda se motim.

V dieti se morate izogibati stvari, ki vam sprožijo napad žolčnih kamnov ali nov zagon pankreatitisa. V tem pogledu je dieta res stroga. Kar pa se tiče preponske kile, hernia hiatalis, pa se jo najbolje oceni z rentgenskim posnetkom po zaužitju kontrastnega sredstva, ki prikaže, kako in koliko sega želodec skozi prepono v prsni koš.

Samega posega vam ne znam natančno opisati, predvidevam pa, da tisti tel želodca, ki sedaj tišči v prsni koš, s pomočjo instrumentov za laparoskopske posege pričvrstijo pod prepono, da ne zdrsne več v prsni koš.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pozdravljeni.

Najprej lepa hvala za odgovor. Sicer sem bila malce nerodne pri pisanju sporočila, saj vam nisem opisala, da je velika večina mojih diagnoz bila ugotovljena že pred dvema letoma z gastroskopijo, s svežim izvidom krvne slike in z UZ je samo bilo vse skupaj še potrjeno.
A mi lahko pojasnite, ali je za operacijo potrebna tudi PH metrija? Tega se namreč najbolj bojim.

Še enkrat hvala za pojasnila in lep pozdrav.

Spoštovani!

Mislim, da je običaj, da pred operacijo opravijo tudi to preiskavo, ne znam pa vam razložiti, čemu. Prosite kirurga, ki vas bo operiral, da vam mogoče razloži tudi to.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close