Najdi forum

Elektrin kompleks

Ve mogoče kdo kaj več o Elektrinem kompleksu? Hvala!

Elektrin kompleks ne obstaja. Pred zadnjimi spisi dr. Freuda je bil Elektrin kompleks sklepan kot variacija Oidipovega kompleksa za ženske. V tem primeru naj bi punca doživela zaljubljenost do očeta, potem pa to razrešila in sprejela mamo ne kot sovražnico ampak zaveznico.

Seveda temu ni tako. Elektrin kompleks ne obstaja iz čisto preprostega razloga, ki ga je imenoval prav Freud: tudi deklice so dojene. Kar pomeni, da je proces identičen kot pri fantih, ergo, punce imajo oidipov kompleks.

Oidipov kompleks se razreši do 3. leta starosti, pride pa do akutne zaljubljenosti v mamo ob dojenju, ko otrok doživi svoj prvi orgazem. Ker so tako fantje kot punce dojene pomeni, da oboji doživijo orgazem ob mami. Od tu tudi eksplanacija za homoseksualnost med ženskami: nerazrešen oidipov kompleks.

Elektra se je zaljubila v svojega očeta, od ta izraz.
Tukaj imaš nekaj kratkih povzetkov, sicer pa v Googlu pobrskaj za več informacijami.

Falična faza:
3 – 5 let, igranje s spolnimi organi. Ojdipov kompleks: deček pri 4 letih začne doživljati seksualno navezanost na mater in očeta doživlja kot seksualnega tekmeca – grozečo figuro. Oče-hči: elektrin kompleks.

Elektrin kompleks
Osnovni princip je enak kot pri dečkih, le da ni strahu pred kastracijo, ker so deklice že »kastrirane«. Zato Freud namesto strahu pred kastracijo, uvede strah pred izgubo ljubezni. Meni, da ženske občutijo zavidanje penisa moškim. Zavidanje penisa lahko uresničijo samo s tem, da moškemu rodijo moškega potomca. Pri tem je nevarnost, da moškega potomca zamenjajo za partnerja. Če se to zgodi, postane otrok »mamin sin« in ima v življenju lahko veliko problemov (homoseksualnost, impotenca, prezgodnja ejakulacija).

Kot je dejal-a Someone, Elektrin kompleks NE obstaja.

Bi bilo potemtakem bolje, da deklice ne bi bile dojene? Včasih pa je imelo tudi veliko otrok dojilje. Enostavno ne razumem. Elektra pa naj bi iz ljubezni do očeta nagovorila svojega brata, naj ubije njuno mater. Torej kompleks obstaja, ker gre za bolestnost.

Freud je svoje teorije o elektrinem kompleksu zavrgel. Na smrtni postelji je rekel: “tudi deklice so dojene”. Kulturna antropologija danes je obravnava več elektrinega kompleksa.

Tudi če ga kulturna antropologija ne obravnava, ali je možno, da obstaja?

Kdo te je pa zasekiral sedaj s tem?

Ma, nekaj razmišljam, pa se mi ne da iskati, pa sem malo povprašala. Sem kar nekaj komot ratala, kar sem na forumu. Pa ti, je vse OK?

“Meni, da ženske občutijo zavidanje penisa moškim.”

JA GLIH!!! 😛

Jaz bi rekel da ne. Ker oba spola rešujeta isti kompleks do tretjega leta starosti in to je ljubezenska navezanost na mamo. Govorimo torej o istem kompleksu, kjer starša v obeh primerih zavzameta identični poziciji: mama kot nedosegljiv seksualni objekt in oče kot sovražnik

Razrešitev pa mora biti v obeh primerih prav tako identična. Potlačitev frustracije nedosegljivosti, sprejetje očeta in zavrnitev mame v analni fazi (ko se preneha input dojenja in brisanja riti in se otrok navaja na kahlico in zameri mami ker ga preneha spolno dražiti oz. mu nuditi neko ugodje).

ma frojd je itak bil manijak.

ko da dojenčk res doživlja orgazme, ko mu mama usrano ritko briše, halo??

------------------------------------------------------------------- Think of how stupid the average person is. Then realise half of them is stupider than that.

Ne gre za orgazem kot ga poznamo v odraslih letih. Seveda ni tako, da dojenček doživi erekcijo in mu pride ali pa da punčka doživi vaginalne krče. Gre za ugodje in reakcijo na to ugodje. Dojenje je prvo ugodje, ki ga bitje dobi po rojstvu. Nanj reagira in si ga zapomni.

Prav tako reagira na ostala ugodja… hranjenje, nega, crkljanje. Ugodje je večje pri stimulaciji občutljivih točk, torej genitalij in anusa, zato govorimo o odvzemu ugodja v fazi privajanja na kahlico.

Otroci itak jokajo kadar se jim zahoče ugodja. In v kolikor mu mama ponudi ugodje ob jokanju, poveže oboje in potem joka večkrat, vsakič, ko si zaželi ugodja. In ko prejema več, ker joka več, kmalu ne ve več kaj še bi, zato razvajeni otroci jokajo brez potrebe tudi potem ko so siti, zrigani, previti in umiti.

Hvala za razlago. Žal me nisi prepričal. Vsi otroci pač niso dojeni. In kaj če oče hrani otroka po steklenički? Ali je potemtakem možno, da do razrešitve ne pride in je frustracija res potlačena za določen čas!?

Hvala za razlago. Ampak še vedno ne razumem, zakaj nekateri otroci rabijo več ugodja kot drugi. Saj na koncu koncev niso sposobni namerno jokati in zahtevati več od osnovnih potreb ali pač?

Če otrok ni dojen, je večja verjetnos, da postane kadilec.

Je potem tudi možno, da punce, ki niso bile dojene, rajši fafajo (saj veš, kaj),kot tiste, ki so bile dojene?

To je učeni refleks. Če daš miški hrano povezano z elektriko bo parkrat poskusila, potem pa nehala, ker bo povezala hrano z bolečino.

Otrok joka by default. Ko pa vidi, da kadar joka, sledi ugodje (previjanja, umivanje, hranjenje) poveže to dvoje skupaj.

Ne gre toliko za dojenje per se, kot za to občutek, ki ga otrok doživi ob prvem zaužitju hrane izven telesa matere. Je pa res, da je vprašanje kako posledično vpliva hranjenje prek stekleničke na razvoj tega kompleksa. Zanimivo razmišljanje, bom ob priliki malce povprašal strokovnjake … hmm

No, daj no, ko si že tako prijazen. Hotela sem še reči, da kljub temu, da pravite, da Elektrin kompleks ne obstaja, da pa ženske, ki imajo probleme predvsem z odraščajočimi hčerami, velikokrat uporabijo ta izraz: “Ima Elektrin kompleks!”

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close