Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Bakterijska angina

Bakterijska angina

Pozdravljeni,

na vas se obračam s prošnjo za nasvet glede zdravstvenega stanja moje triletne hčere. Najbolje, da začnem na začetku. Na začetku oktobra so hčeri diagnosticirali bakterijsko angino (vročina, vneto žrelo, pozitiven bris, malinasti jezik). Dobila je macropen, saj še takrat nismo vedeli, ali je alergična na penicilin (decembra 2010 je imela reakcijo po hikoncilu – to je bil do takrat tudi edini antibiotik). Po desetih dneh jemanja antibiotika je šla v petek v vrtec (v vrtec je začela hoditi letos), v ponedeljek pa ponovno diagnoza bakterijska angina. Ker je zdravnica domnevala, da je bilo prvo zdravljenje neuspešno, je hčera dobila nov antibiotik, tokrat zinnat. Na pregledu po enem tednu ji njeno grlo še vedno ni bilo všeč, tudi malinasti jezik je bil še vedno prisoten. Ker je bil po desetih dneh jemanja drugega antibiotika bris vseeno negativen, je bilo to zanjo zaključeno (kljub malinastemu jeziku, ki je sedaj vseskozi prisoten). Po mesecu in pol je hčera dobila vodene koze, na pregledu pa je zdravnica ponovno ugotovila vneto grlo in rahlo ušesa. Vzeli so ji kri (levkociti: 12, CRP: 12), brisa pa ne, ker se na to pri njej baje ne moremo zanašati. Tako je ponovno dobila antibiotik, tokrat hikoncil v kapsulah. Z jemanjem antibiotika je začela prejšnji ponedeljek, ko so se, kot že rečeno, začele tudi kozice. Dva dni je imela visoko vročino, okoli 39, ki je potem padla. Na splošno je bila v redu razpoložena. Kadarkoli sem jo tisit teden vprašala, če jo kaj boli, je vedno odgovorila, da grlo. Kljub temu je vseskozi jedla in pila, morda le malo manj. Tako sem ji v petek pogledala grlo in na mandljih so bile prisotne bele nitke. Klicala sem dežurnega, da vprašam, če je to normalno po skoraj petih dneh jemanja antibiotika. Dobila sem odgovor, da je to možno. V soboto pa ponovno vročina. Dva dni smo vročino komaj zbijali, saj je po štirih urah ali še prej ponovno prilezla do 39,5. Ko sem klicala dežurnega, če pridem, so rekli, da je ob kozicah verjetno dobila nov virus in da samo zaradi vročine ni treba hoditi k zdravniku. Grlo pa da jo verjetno boli zaradi kozic na sluznici (imela jih je na jeziku, za grlo ne vem). V nedeljo ponoči je vročina začela padati, v ponedeljek popoldan se je spet dvignila na 38 in vztrajala do ponedeljka zvečer. Potem se je vročina prenehala. V ponedeljak sva seveda šli tudi k zdravnici, ki je potrdila, da je grlo zelo grdo (mandlji otečeni, na njih bele lise) in in da verjetno spet ni prijel antibiotik. Vzela ji je kri (levkociti: 19, CRP: 66, bris negativen (antibiotik je še vedno jemala)). Rekla je, da naj prideva naslednji dan in da naj nadaljuje s hikoncilom. Poslala jo je tudi na bris grla (kulture), ki po dveh dneh še vedno ni pokazal nič sumljivega (ker je jemala antibiotik, ne vem, koliko se na to lahko zanašamo- končni rezultat bo načeloma čez dva dni). Kaj menite vi? Lahko upam, da je angina virusna? Če povem iskreno, me je zelo strah, da ne bi ozdravili bakterije. Nikakor pa si ne želim novega antibiotika, če ni potreben. Danes tudi precej več kiha in kašlja, počasi se izloča tudi sluz (ves ta čas ji nismo mogli kaj dosti sčistiti noska, saj je bil zamašen, ven pa nismo dobili skoraj nič; ko je spala je smrčala). Zelo vam bom hvaležna za vaš čimprejšnji odgovor in pomoč.

Kar malo eksperimentiranje s temi antibiotiki. Najprej bi bilo potrebno testirati ali gre res za alergijo na penicilin, kar pa močno dvomim, glede na to, da je jemala Hicnocnil (polsintetski penicilinski antibiotik amoksicilin). Zato je potrebno z brisom (hitrim ali mikrobiološkim) ugotoviti ali gre res za streptokoka in potem zdraviti z Ospenom in ne z Macropenom (ok, to je izbira pri alergiji na penicilin) in ne s cefalosporinom (dokler ni ventuelna alergija na penicilin s krvnimi testi dokazano negativna) in še manj s Hiconcilom (pri alergiji na penicilin).
Bris žrela je 24 ur po uvedbi antibotika najpogosteje negativen, zagotovo pa v 2-3 dneh in ponavljati bris, medtem ko je otrok na antibiotiku, ki tudi uspešno zdravi steptokoka (Hiconcil) je metanje denarja, saj bo bris itak negativen. In glede na to, da otrok itak jemlje (pz, je še včeraj ali predvečarjšnjim) jemal antibiotik, ni bojazni, da angine ne bi zdravili, saj ste jo tudi zdravili.
Ospen vedno pozdravi streptokokno angino.Če jo ne, potem ne gre za streptokokno angino, pač pa ne glede na krvni izvid bolj verjetno za virusno, zelo malo pa je možnosti, da bi to angino povzročal npr. stafilokok (to bi pokazal mikrobiološki bris).
Znano je, da številne rdeče mandlje in nekakšne lise in pike vidimo pri virusnih anginah, gnojne čepke pri otroku pa bolj pri adenovirozi in izjemno redko pri streptokokni angini, kjer je bolj značilno izjemno rdeče žrelo, krvavitve po nebnih lokih in zelo povečane vratne bezgavke.
Trenutno je potrbno počakati na mikrobiološki izvid, ponoviti odvzem krvi in počakati s tem eksperimentiranjem z antibiotiki. V Sloveniji bakterije vseeno niso tako resistente, da bi moral otrok prejemati neprekinjeno 3 antibiotike, pa njegova angina še ne bi bila podzravljena.
Smrkanje in kaelj sta značilna znaka prehladnih viroz, pri tej pa je virusno vnetje žrela sestavni del bolezenske slike.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close