Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Sinusna tahikardija

Sinusna tahikardija

Zdravo.

Občasno imam napade sinusne tahikardije, ki jih je tudi EKG pokazal in trajajo nekaj minut. Splošno je moj krvni tlak normalen in nimam drugih obolenj. Zanima me kako je z vadbo pri takih situacijah. Sem namreč redno telesno aktiven.

Hvala in lep pozdrav!

Napisali ste, da imate napade tahikardije. Iz vsebine dopisa ni mogoče sklepati ali imate napade sinusne tahikardije ali napade paroksizmalne supraventrikularne tahikardije. V prvem primeru bi dal prednost pomirjevalom (Persen ali podobno, ki se dobi v lekarna v prosti prodaji). V drugem primeru pridejo v poštev različna zdravila (Lekoptin, Concor, Ritmonorm) in posvet pri kardiologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor!

Bil sem pri zdravniku in imel med “napadom” pregled z ekg ki je pokazal “sinusna tahikardija”. Ali so take tahikardije nevarne?

Lep pozdrav!

“Sinusna tahikardija ” je besedna zveza s katero povemo, da srce bije malo hitreje (100 – 150 utripov na minuto) in, da dražljaj za krčenje nastaja v “sinusnem vozlu”, ki je “fiziološka” centrala v kateri nastajajo vzgibi za krčenje srca. Tako stanje dobimo pri razburjenih, telesnih obremenitvah, povišani telesni temperaturi, povišani temperaturi ambienta, pri povečanem delovanju ščitnice, itd. Taka oblika pospešenega delovanja srca nastane lahko pri zdravih kot pri bolnih srcih. Če tahikardija bolnika moti, mu predpišemo zdravilo za upočasnitev delovanja (pomirjevala, zdravila iz skupine betablokatorjev, Procoralan, pregled funkcije ščitnice, itd.)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zdravo!

Nekaj novic. Včeraj sem bil na ultrazvoku srca in je vse v redu. Po pogovoru s kardiologom in opisanimi simptomi med napadom (povišan utrip, slabost, vrtoglavica) je ugotovil,, da gre najbrž za napade supraventrikularnih tahikardij. Zdravnica mi je predlagala pred časom naj si pomagam z vagalnimi manevri in te tudi pomagajo. Edino me moti to, da čeprav celoten napad traja zelo malo, me pa zelo izmuči. Pojavijo se ne glede na to kar delam in kje sem. Glede na to, da se zdravim zaradi depresije in anksioznih motenj me zanima, če le-te lahko tudi prispevajo k pogostejšim pojavom tahikardij. Trenutno sem že pol leta vsak dan neprestano napet in živčen zaradi službe.

Lep pozdrav in še enkrat hvala za pomoč!

Napisali ste, da imate pogoste napade supraventrikularne tahikardije, ki jih uspete razmeroma hitro prekiniti z vagalnimi manevri in, da vam, kljub temu zelo slabšajo počutje. Napisali ste, da se zdravite zaradi depresije in anksioznih motenj in sprašujete ali to bolezensko stanje prispeva k pogostim tahikardijam. Misel ni zgrešena. Ali vam je kardiolog predpisal antiaritmik? Ali jemljete poleg antidepresiva tudi anksiolitik? Pogovorite se z izbrano zdravnico.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdrvljeni.

Pozabil sem dodati da so to napadi paroksizmalne supraventrikularne tahikardije. Anksiolitike imam, ampak jih poredko uporabljam. Kaj naredim v slučaju napada med vadbo? Prekinem vadbo ali ko gre mimo lahko nadaljujem?

Lep pozdrav!

Ko je konec tahikardije ni zadržkov, da nadaljujete z vadbo. Morda se bo pokazalo, da ne sme biti pavza prekratka.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor in prijaznost!

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni, prosim za mnenje.
Po stari poškodbi vratne hrbtenice(10 let), katero zdravljenje še vedno traja zaradi pozne postavitve diagnoze, so se mi pred pred kakšnim letom začeli pojavljati naslednji simptomi: hitro bitje srca, nenehna utrujenost, vznemirjenost in razdražljivost. Moj zdravnik je mnenja, da je le to posledica razdraženega avtonomnega živčnega sistema-zaradi poškodbe vratne hrbtenice-upam, da sem prav zapisala.
Kardiolog je zaključil, da pri meni gre za epizode sinusne tahikardije, na samem pregledu je EKG pokazal znake zvečane simpatikotonije, po 24 urnem EKG-ju-tisti dan sem se počutila popolnoma vredu, pa je zaključil, da ni dokazal zvečane simpatikotonije, le sinusno tahikardijo, ter, da terapija ni potrebna.
Zanima me, ali je mogoče, da 24 urni EKG ni dokazal zvečane simpatikotonomije, ker sem se tisti dan počutila res dobro?
Poleg tega, je kardiolog na samem pregledu rekel, da mi bodo pomagali beta blokatorji za sinusno tahikardijo, da se bom boljše počutila, kasneje je pa zapisal, da terapija ni potrebna, kljub dokazani tahikardiji-kako to?
Ker je bila storitev samoplačniška sem izvid dobila po pošti, tako, da zdravniku nisem mogla postaviti teh vprašanj.
Srčno hvala za odgovor in Vaš čas.

,

Izgleda, da imate zdravo srce, ki ob vsakdanjih vplivih (notranjega in zunanjega sveta) reagira s kratkimi motnjami osnovnega ritma. Kardiolog pričakuje, da se jih boste rešili z zdravim načinom življenja, pri čemer imajo redni polurni sprehodi z živahno hojo zelo pomembno vlogo. Lahko po potrebi vzamete blago pomirjevalo (Persen ali podobno). Ni zadržkov za prehodno jemanje zdravila iz skupine betablokatorjev.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Včeraj popoldne sem opazila blago bolečino v levi roki. Ko sem se zvečer vozila v autu me je nenadoma zmrazilo, se mi zvrtelo, v prsih sem imela tak čuden tesnoben, pekoč občutek, pred očmi se mi je stemnilo in zmanjkovalo mi je zraka. V tistem momentu sem postala popolnoma zmedena in nisem mogla govoriti. S fantom sva se odpeljala do dežurnega zdravnika. Ta mi je naredil EKG, izmeril pritisk in sladkor. Ekg je rekla, da je normalen, pulza sem imela 103, sladkorja sem imela 5 in pritiska 153/93. Načeloma imam drugače vedno nizek pritisk.
Zdravnica je rekla, da je to verjetno posledica dehidracije in utrujenosti, vendar sem ji povedala, da sem v teku dne spila vsaj 2l vode. vseeno sem po poti domov po požirkih pila vodo in je pred spanjem spila cca 2l.
Ko sem prišla domov sem takoj zaspala in spala vso noč. Zjutraj sem se počutila v redu sedaj se je vse ponovilo. Čutim razbijanje srca, na nič se ne morem skoncentrirati, roke, noge in glava pa so težke. držim se navodil zdravnice in počivam ter pijem vodo, ampak ona je rekla, da naj bi bilo danes že v redu. Je lahko to kaj hujšega ali samo preiravam?

Najlepša hvala za odgovor, lp maja

V dopisu ni podatkov, ki bi bili sumljivi, da so posledica prizadetosti srca. Kažejo pa na moten krvotok, ki je lahko posledica vznemirjenosti, vplivov menstruacijskega ciklusa, izsušenosti (ki ni bila) itd.). Priporočam zdrav način življenja (nekajenje, čim manj alkohola in kave, izogibanje stresnim vplivom). Če se bodo ponavljali, jih lahko skušate obvladati z blagimi pomirjevali.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close