Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija zobna prha Sonicare in higiena pri paradontalni bolezni

zobna prha Sonicare in higiena pri paradontalni bolezni

Pozdravljeni,
Stara sem 35 let in imam paradontalno bolezen. Pred leti sem bila tudi na stomatološki kliniki, kjer so mi kiruško očistili zobne korenine/vratove. Navodila paradontologa je bilo, da je zdravljenje pri njih končano in da naj stanje vzdržujem z rednim čiščenjem. Ustno higieno sedaj vzdržujem s ščetkanjem z zobno krtačko sonicare, nato si z medzobnimi krtčakami zvečer očistim še medzobne prostore in na koncu očistim še z zobno nitko. Zanima me ali je to dovolj ali lahko še kako pripomorem k boljši higieni dlesni in zob? Videla sem tudi, da obstaja zobna prha Sonicare in me zanima ali mislite, da bi bila uporaba zobne prhe smiselna pri moji bolezni ali ne? Vem pa , da reklame ne smete delati, vendar vas vseeno prosim za vaše mnenje.

Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam!

Katarina pozdravljeni,

kot opisujete, zelo dobro skrbite za ustno higieno, kar je bistvenega pomena. Vendar žal le to pri pacientih z napredovalo parodontalno boleznijo ni dovolj za ohranjanje stabilnega parodontalnega stanja. Mikroorganizmi, ki so glavni vzrok parodontalne bolezni, tudi po kirurškem zdravljenju ponovno kolonizirajo kritična mesta in povzročijo ponovno infekcijo. Temu se izgnemo le z rednim profesonalnim odstranjevanjem mikrobnih depozitov iz področij nad in pod dlesnijo, s t.i. vzdrževalnim zdravljenjem. Oceno tveganja za ponovitev parodontitisa določimo po končanem kirurškem zdravljenju. Pri pacientih z napredovalo parodontalno boleznijo in visokim/srednjim tveganjem za ponovitev, je kontrole in vzdrževalno zdravljenje potrebno izvajati v 3/6 mesečnih intervalih, pri pacientih z nizkim tveganjem pa intervali ne smejo biti daljši od enega leta. Zdravljenje je doživljensko, opravljajo pa ga splošni zobozdravniki in ustni higieniki.

Pravilna ustna higiena je izrednega pomena pri preprečevanju nastanka parodontalne bolezni, pri pacientih s parodontalno boleznijo pa eden od osnovnih terapevtskih ukrepov, ki ustavi napredovanje bolezni. Osnovna pripomočka pri tem sta zobna ščetka in zobna nitka, s katero čistimo medzobne prostore. Pri pacientih s parodontalno boleznijo ali pacientih, ki imajo mostičke, pa je čiščenje medzobnih prostorov enostavneje z medzobnimi ščetkami.
Zobne obloge oziroma bakterijski biofilm se tako čvrsto pričvršča na površine zob, da ga vodni curek zobne prhe ne odstrani. Študij, ki bi primerjali učinkovitost zobne prhe, ki jo omenjate, s preostalnimi prhami, ne poznam. Na splošno pa velja, da so zobna nitka in medzobne ščetke veliko učinkovitejši pripomoček za čiščenje medzobnih prostorov kot zobna prha.

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

New Report

Close