Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija težave z odvajanjem – nemirnost

težave z odvajanjem – nemirnost

Lep pozdrav!

Imam 6 tednov staregA dojenčka, ki ima že cca slabe tri tedne težave z odvajanjem. Pred tem je normalno odvajal večkrat dnevno. Sedaj odvaja na cca 5 dni, s tem da ni zaprt v klasičnem pomenu. Odvaja mehko, blato je gorčične barve. Ko odvaja je dva dni dobro razpoložen, nato postaja vedno bolj nemiren, veliko joka, se zbuja po pol ure spanca, ga napenja, veliko pritiska kot da bo kakal, a iz tega ni nič. Po cca 2 dneh mu začnem dajati sladek kamilični čaj, na previjalni mizi “potelovadiva” z nogicami, a ne pomaga da bi odvajal. Tudi trebuščem mu masiramo, česar ne mara preveč, se otepa, brca. Dodala sem mu tudi donat- po predhodnem posvetu s pediatrinjo. Postaja tudi zelo nemiren čez dan, brca se zbuja- ko se “sprda” mu odleže se umiri, težave so tudi z uspavanjem, ko že skoraj zaspi se zbudi, brca, trza se zvija…

Sina dojim, le zvečer dodam cca 60 ml, saj mi mleka za popoln podoj zmanjka.

Rodil se je 11 dni po roku, porod je bil indiuciran, svojih popadkov nisem imela, porod je trajal cca 8 ur, sicer brez večjih težav. Bil je tudi zlateničen, 18 ur pod lučko drugi dan, potem je brednost bilirubina spontano padala. Otrok je izredno ješč, je hitro- veliko podiramo kupčke- zlasti ponoči, mu kupčka ne uspe podreti, zato je zjutraj zvijanja in pritiskanja zelo veliko. Po nasvetu pediatrinje sem pred 2 tednoma povsem opustila dodaJanje adaptiranega mleka čez dan, češ da ga ker preveč poje še bolj napenja. A tudi sedaj otrok ne kaka in ga še vedno zvija, čeprav se ne najeda preveč.

Zlasti včeraj je bilo to zelo izrazilo, napenjanje, trzanje, morov refleks ves čas ko je ležal, tudi ko je spal, preteogovanje, praskanje po obrazu- umiri se le ko je za kratek čas, potem spet- ko podremo kupček je spet malo miren, nato znova. Poliva ne preveč, ponavadi le 4,5 dni po tem ko je nazadnje kakal. danes pa je otrok nenavadno miren, še ko je, zraven zaspi- napenja ga zelo malo, kaka ne, poje pa tudi zelo malo.

Verjamem, da je normalno, da otrok več dni ne kaka. Mislim, da so tudi težave z nemirnostjo v povezavi s tem, vendar nisem povsem sigurna, da morda ni kak drug razlog. Ko je nemiren otroka tudi zvečer povijeva, ker sicer sploh ne more zaspati- nato takoj zaspi.

Malce zmedeno napisano, ampak me zanima ali je to s kakanjem normalno, oz. je še kak način kako otroku pomagati, da bi odvajal. Kako je z nemirnostjo-pretirano mirnostjo- je to normalno? ali bi bilo dobro o tem se posvetovati s pediatrinjo?

Hvala za odgovor

Po opisu bi sklepala, da gre res za napenjanje in motnje prebave, ki jih običajno pripisujemo nezrelosti črevesja (neposeljenost s koristnimi laktobacili, nezrelost na splošno), ki mine nekako do 3. meseca starosti. Morda bi najprej poskusili probiotike, ki pospešijo poselitev črevesja s koristnimi laktobacili (npr. BioGaia).
Sicer pa sladkane kamilice (1 žlička sladkorja na 1 dL vode) tako, kot ste napisali, lahko uporabite tudi Lactecon (laktoza, ki pa povzroča več krčev).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Še enkrat se obračam na vas z vprašanjem. Sedaj smo stari 8 tednov, motnje z odvajanjem se nadaljujejo. Sin odvaja na 7 dni, ta teden sem po posvetu z pediatrinjo po tem ko 9 dni ni odvajal vstavila tretjino svečke v danko. V tem ko sem mu jo vstavila, se je blato ulilo iz danke po cca manj kot pol minute- se pravi da svečka niti ni začela delovati. V času 9 dni sem mu dajala sladke kamilice, bio gaja kaplice že 1 mesec, masaža trebuščka, donat… vendar ni odvajal- le napenjal se je in spuščal vetrove, vsak dan je bilo stanje jasno hujše, do tega da ponoči ni spal, da je mleko precej polival po hranjenju, krči, nemirnost…

Opazila sem tudi, da namesto da bi se pokrčil ko želi kakat on stegne nogice, kar je logično, da ne more odvajat..če mu jih pokrčim, se prične odrivat in tudi od tega ni efekta, da bi napel mišice porebne za kakat.

Zanima me ali lahko storim še kaj, da bi bolj redno odvajal.Svečke predvidevam, da se dajejo le, da se sprazni črevo in ne preventivno, vsak dan. Pediatrinja mi je svetovala tudi Lactecon sirup- ali mu ga dajem preventivno vsak dan 5 ml, ali le ko ne odvaja. Oziroma koliko časa se čaka preden naj vstavim svečko oz. dam sirup? Blato je vedno tekoče (rumeno kot jabolčna čežana).

Glicerinsko svečko, ki ste jo uporabili (predvidevam), lahko date celo in po 3-4 dneh, ko otrok ne kaka. Glicerinska svečka ni odvajalo, zato jo mirno lahko uporabite. Za Lactecon sem vam že napisala, da ga uporabite, npr. 2x dnevno 2,5 ml po dnevu, dveh, ko otrok ne kaka in ima težave. Zelo svetujemo probiotične preparate, ki uravnavajo prebavo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close