Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Dihanje in otroške bolezni ter virusi

Dihanje in otroške bolezni ter virusi

Pozdravljeni,

pred nekaj dnevi sem vam že pisala, pa se je očitno moje sporočilo “izgubilo” v sistemu, no zato še enkrat….:)
Sem mamica triletnika, ki obiskuje vrtec in 3 tedne starega novorojenčka.

Zanima me sledeče:
1. Glede virusov in otroških nalezljivih bolezni – po nasvetih okolice in tudi pediatrinje starejšega sina, naj bi le tega izpisala iz vrtca…Naj povem, da je starejši sin v enem letu odkar obiskuje vrtec zbolel le enkrat, vrtec obiskuje rad, zato me zanima ali je res tako nujno, da bi s prihodom novega družinskega člana bilo potrebno starejšega sina takoj izpisati iz vrtca (poleti tako ali tako dva meseca ne bo v vrtcu). Ali je katera otroška nalezljiva bolezen še posebej nevarna za dojenčka?

2. Naš novorojenček se občasno malo napenja (predvidevam, da so to že rahli krči), velikokrat pa godrnja oz. stoka, nam se zdi, da še posebej ponoči:)….naj povem, da drugače izredno malo joče, se zelo pridno doji in skratka, ni videti, da bi ga kaj “mučilo” Ali moramo biti pozorni na to godrnjanje?

3. Kako je z dihanjem pri novorojenčkih – sama namreč opažam, da njegovo dihanje ni “enakomerno”, včasih namreč diha izredno hitro – sunkovito, včasih pa popolnoma umirjeno. Je to normalno?

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav.

TOLE je edino vprašanje, ki ste ga zastavili na tem forumu. Ni izgub v sistemu.
1. Svetujemo, da je starejši otrok doma, če imamo novorojenčka in malega dojenčka, saj starejši nosijo domov okužbe, čeprav sami morda samo malo pokašljujejo ali smrkajo in niso evidentno bolni. Najbolj nevaren je seveda RSV virus, ki povzroča BRONHIOLITIS, ni pa za zanemariti črevesnih okužb, med temi najbolj rotavirusno drisko.
2. Godrnjanje, raznorazno oglašanje ne pomeni nič zaskrbljujočega, dokler to ni boleč jok. Ko se prebuja, ko začne sporočati, da je lačen, se preteguje, se pač različno oglaša.
3. Doojenčki dihajo še nezrelo, nekaj časa hitro, nato počasi, v spanju skoraj neslišno. TO je povsem normalno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

da ne odpiram nove teme, bom vprašala kar tukaj. Imamo podobno situacijo kot mamica, ki vam je pisala zgoraj – 4,5 letnika in 4,5 mesečno dojenčico. Sin je od začetka obiskovanja vrtca (pri 3 letih) precej oboleval, nazadnje je imel lani decembra pljučnico. Takrat smo dobili dojenčka, zato je bil od takrat doma (in tudi zdrav, trkam). Po prvomajskih praznikih smo ga nameravali ponovno vključiti v vrtec, se pa glede na vaš odgovor zgoraj sprašujem, če je to smiselno in prav? Bi bilo bolje, da ostane doma do septembra ali celo do konca porodniške? Naslednje šolsko leto bo sicer njegovo zadnje pred vstopom v vrtec.

Do katere starosti dojenčka sta bronhiolitis in rotavirus življenjsko ogrožujoča?

Mimogrede (zgolj kot komentar) – med prijatelji in znanci s podobno starimi otroci smo mi edini, ki smo se odločili za ta ukrep in nas vsi gledajo kot “ultra komplikatorje”…..

Hvala za odgovor in prijetne praznike.

Pomladi in proti poletju pade obolevanje za nevarnejšimi dihalnimi okužbami, čeprav se takrat pojavljajo poletne črevesne okužbe (pa manj rotavirusnih, čeprav še vedno). Trenutno je še vedno zelo veliko adenoviroz, streptokoknih angin in škrlatinke, peta infekcijska bolezen, najde se tudi gripa (sum, glede na potek in nizke levkocite), po moje pa tudi že enteroviroze (driska+izpuščaj+blagi meningitisi). >Torej epidemiološko situacija še ni čisto v redu.
Zagotovo pa je bolje da ti otroka sedaj v vrtec kot pa npr. takoj po novem letu. Še bolj za dojenčka pa, če gre v vrtec jeseni (lčeprav bo jeseni starejši verjetno ponovno bolj oboleval).
Rotavirusna driska lahko vedno povzroča hudo dehidracijo, enako bronhiolitis lahko težko poteka tudi v starosti 2 ali 3 let.
Tudi “moji” starši me malo čukasto gledajo, ko razlagam, da je bolje, da je starejši doma. Ampak samo do prvega resnejšega infekta dojenčka. Potem je starejši doma z lahkoto. Žal se še vedno največ naučimo iz lastnih napak in nam nasvet, zgrajen s številnimi izkušnjami, ne pomeni nič, dokler nas ne izuči lastna izkušnja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Pri nas imamo podoben problem z vrtcem in dojenčkom. Dojenčica je stara mesec in tri tedne, bratca pa 4,5 in skoraj 2 leti. Punčka je pri 4 tednih prebolela bronhiolitis (bila v bolnici, vendar ni bila zelo huda oblika), nalezla se je od srednjega, ki je ravno preboleval bronhiolitis. Sedaj sta oba doma že cel mesec, vendar še tudi pokašljata in imata kdaj poln nosek (pa ne hodimo po trgovinah ali po obiskih, tudi če kdo pride k nam mora biti obvezno zdrav itd.). Punčka je zaenkrat OK. Starejšega smo nameravali po praznikih dati nazaj v vrtec, mlajši pa naj bi bil še nekaj časa doma. Sedaj sem pa res v dvomih ali naj bo tudi starejši še doma cel mesec pa šele junija nazaj? Ali bolje septembra? Srednji je sploh občutljiv na dihalih (4x že bronhiolitis, drugih bolezni nič), starejši pa pač običajni prehladi. Na pediatrični so rekli, da starejši bi lahko šel, mlajši pa naj bi bil še doma (ker starejši tudi že bol zna paziti kako kašlja itd.). Po zgornjih odgovorih in naših izkušnjah naj bi šele september prišel v poštev, čeprav starejši že komaj čaka da bi šel…

Hvala za odgovor!

LP

Če starejši na oboleva pogosto in boste pazili nanj oz. zgodnje znake ev. okužbe, bi lahko poskusili s starejšim v vrtcu. Pogosto moramo malce voziti med eno in drugo možnostjo in tokrat se zdi, da bi morda s starejšim šlo:=) Saj je ptorebno tudi njega razumeti, če mu je v vrtcu lepo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tukaj se ena cudna mama, ki je starejso v casu, ko je mlajsa okrevala po tednu kisika, dala v “rejo” k babi in dopoldan v vrtec in naslednjo zimo vzela mlajso iz vrtca in je ostala pri babi.

Lansko zimo sem se noseca spet “gostila” na PK, deklica pa je sla konec marca v vrtec. Aprila sta dobili sestrico, ki pa na sreco dobro prenasa vse krize in tezave, ki jih starejsi dve prinasata do,ov.

Tanc, zdaj pa vprasanje za vas. Najmlajsa je ze stara eno leto, septembra gre v vrtec. Njeno prvo zimo je prenesla odlicno (pa sta bili obe sestrici v vrtcu). Prebolela je 6. bolezen, eno vneto uho in nekaj smrkalno&driskastih viroz z vcasih vnetimi ocmi. Ali je to dober znak, da naslednje leto v vrtcu ne pricakujemo viroze na virozo? Ce bo treba, bo sicer zimo pri babi, ampak ….

Lep soncen dan vsem

Pozdravljeni,

hvala za zgornji odgovor. Zanima me še naslednje: ali se dojenček okuži od vsaj malo obolelega starejšega sorojenca (torej recimo vsaj malo kihanja, kašljanja,…) ali je lahko starejši tudi čisto zdrav in “prinese” kaj dojenčku?

Da ne odpiram nove teme, bi vas vprašala še glede uvajanja GH pri dojenčku, ki ima večje tveganje za alergijo (starejši otrok je alergik) – zasledila sem namreč 2 različna nasveta, in sicer uvajanje že po 4. mesecu ter drugega, ki pravi, da absolutno ne pred dopolnjenim 6.mesecem. Kaj torej drži?

Hvala in lp.

Ni mogoče napovedati. Verjamemo, da če dojenčke v prvem letu preboli več viroz, da manj oboleva v drugem letu. Po drugi strani je njegov imunski sistem v prvem letu še povsem nezrel in ne tvori primernih protiteles, pa še težje preboleva tudi banalne okužbe. Skratka, ni mogoče reči, upajmo pa, da boste med sicer redkejšimi, ki so zdravi kot dren:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!


Starejši sorojenci so že prekuženi in lahko neko virozo prebolijo mimogrede, le z blagim smrkanjem ali kašljem. Dojenčke, ki je popolnoma neodporen in se ni srečal še z ničemer, oboli s polno sliko te iste viroze. Da bi zdrav sorojenec prenašal bolezen je le teoretična možnot, npr. da bi ravnokar obrisal smrkelj ali bil poškropljen s kihanjem/kašljem od nekoga, potem pa se s temi rokami dotikal dojenčka.
Glede uvajanja GH pri dojenčku s tveganjem za alergijo, preberite v pripeti temi PREHRANA DOJENČKA, kjer se v prvem linku dostop do SMERNIC PREHRANJEVANJA ZA DOJENČKE, strokovne in trenutno edino veljavne sheme za dojenčke, vključujoč otroke s tveganjem za alergijo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close