Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Hashimotov tioriditis in prolaps mitralne zaklopke – ponovno

Hashimotov tioriditis in prolaps mitralne zaklopke – ponovno

Spoštovani,
lahko prosim sporočite, ali lahko pričakujem odgovor, glede na to, da odgovorite vsakemu.
In zakaj na moja vprašanja ni odgovora?
Hvala, če mi boste odgovorili.
LP Marjetka*

Prepričan sem, da sem vam odgovoril. Verjetno gre za “tehnično napako”. Prosim vas, da mi ponovno pošljete vprašanje. S spoštovanjem.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Kopiram vprašenje iz spodnjega sporočila:
http://med.over.net/forum5/read.php?103,7715715

Spoštovani gospod doktor,

novembra lani sem bila zaradi nepravilnih utripov srca (občutek, kot da bi srce zatrepetalo – vedno v mirovanju) s strani izbranega zdravnika poslana na pregled ščitnice in h kardiologu.
Stara sem 42 let, 2 x rodila, do sedaj brez nekih izrazitih težav.

Glede na krvne preiskave in UZ ščitnice sem dobila diagnozo: hipotiroza (Hashimotov tioriditis) s terapijo Euthyrox 50 mcg / dnevno; kontrola junija 2012.

Kardiolog pa je opravil klinični pregled in EKG, na UZ srca pa me je naročil šele v septembru 2012.
Izvid srca: iktus v V. ICP v MCL, akcija srca ritmična, tahikardna s frekvenco 95/min, poudarjen I. ton na vrhu srca in II. ton nad arterijo pulmonalis. V erbu slišen tih protomezosistolni šum. RR 140 / 90
EKG: normogram, sinusna tahikardija s frekvenco 95 / min, nakazani znaki motene repolarizacije miokarda

Dg: Prolapsus valvulae mitralis
Tachicardia paroksmalis supraventricularis
Hypothireosis (thireoiditis Hashimoto)

Gospa je kardialno kompenzirana, težave, ki jih navaja so posledica prolapsa mitralne zaklopke, nekoliko je dvignjen tudi krvni pritisk. Terapija: Concor Cor 2,5 mg 1 x dnevno.
Pošiljamo jo na UZ srca.

Zdaj pa moja vprašanja:
Ali sta težavi kako povezani? Kako dodajanje hormona ščitnice vpliva na srce?
Pritiska sicer nimam visokega (nekoliko dvignjenega prri kardiologu pripisujem 2-urnemu čakanju v nabito polni vroči čakalnici, kjer sem vsaj polovico časa stala).
Doma sem si nato 3 dni merila pritisk in utrip ob različnem času tekom dneva:
1. dan: pritisk … utrip
115 / 69 … 91
121 / 76 … 85
113 / 71 … 80
101 / 57 … 85
2. dan:
137 / 83 … 103
112 / 81 … 78
120 / 84 … 81
118 / 72 … 87
113 / 80 … 78
3. dan
119 / 80 … 83
117 / 85 … 86
128 / 86 … 91
109 / 70 … 87
109 / 70 …81

Utrip je ves čas nekoliko povišan – je za to lahko vzrok Euthyrox ali prolaps mitralne zaklopke? Kardiolog je rekel, da je prolaps mitralne zaklopke prirojen in kako to, da mi ga še niso diagnosticirali … menda naj bi dobivala antibiotično zaščito pred operacijami in zobozdravniškimi posegi … če je temu tako, kako to, da sem na UZ srca, ki naj bi po njegovem določil stopnjo prolapsa in insuficience, naročena šele septembra.
Ali menite, da bi morala UZ srca opraviti prej?
Sem pripravljena iti tudi samoplačniško, ker me zdaj skrbi in imam občutek, da nimam “popolne oz. zaključene diagnoze”?

V navodilih Concor-ja piše, da se uporablja za zdravljenje srčnega popuščanja …. ali imam potemtakem kakšno predstopnjo srčnega popuščanja? Ali to zdravilo vpliva samo na frekvenco utripa srca ali tudi na pritisk? Ali moram biti na kaj pozorna? Med pogostmi neželenimi učinki Concorja je tudi znižanje pritiska …

Se opravičujem za veliko vprašanj, ampak v kardiološki ambulanti sem ponovno naročena šele oktobra.

Hvala za vaš odgovor in prijaznost!
Marjetka

Ugotavljam, da ste zelo zaskrbljeni, ni pa potrebno.
Prolaps mitralne zaklopke je prirojena srčna napaka, ki je prisotna predvsem pri ženskah. Pri mnogih je tako blaga, da jo odkrijemo šele pri odraslih ženskah ali je sploh ne odkrijemo. Za to napako je značilno, da “povzroča” različne težave pri srcu (bolečine, zbadanja, neredne srčne utripe, neprijetne občutke v prsnem košu, itd.). V zadnjem času smo ugotovili, da prisotne motnje umiri Concor. Zato ga zdravniki predisujejo tudi za to, da motnje ne bi nastale. Concor zavira nastop napadov hitrega bitja srca, ugodno deluje na žilne stene, blago znižuje krvni tlak. Odmerek Euthyroxa podpira tvorbo ščitničnega hormona in blago pospešuje srčno frekvenco, mislim pa, da se delovanje Concora in Euthyroxa ne izničujeta pri glavnih vlogah.
Kardiolog, ki vas je pregledal je ugotavljal stacionarno stanje in zato je menil, da ni potrebna čimprejša kontrola.Vsekakor, če boste zboleli za visoko vročino priporoča, da vam izbrani zdravnik predpiše antibiotoik. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close