Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo nove tehnike anestezije

nove tehnike anestezije

Spoštpvani,
Sem Ladeja, večni strahopetec zaradi anestezije. Nekaj bi vas strokovno vprašala. Moj mož je bil pri zobozdravniku in mu je pulil zob. Dejal je, da imajo sedaj novo tehniko anestezije (kot pištolo), da injekcije ni niti videl niti čutil. Takoj bo tem mu je že izpulil zob (brez bolečin) in ni sploh čutil ohromelosti (ne ob posegu, ne kasneje) zvečer ni čutil več nobenih bolečin ne otrdelosti. Sprašujem vas, kakšna tehnika je to? Ali tudi pri tem injiciranju lahko pride anestetik pomotoma v kri in povzroči reakcijo? Kako se sploh lahko prepričaš, če je injekcija delovala? Kakšni anestetiki so to, da ni čutiti nobene ohromelosti? Enkrat mi je pokazal ta zdravnik listek (XILANAEST, 2ML),prav v zvezi z mojo težavo. O tej tehniki sem že večkrat slišala. Eden oo splošnih zdravnikov mi je dejal, da je še vedno majhna možnost alergije na anestetik, ki pa je bila prikrita zaradi dodanega adrenalina. Predlagal mi je morebitni alergološki test. Ali obstaja tudi alergološko testiranje brez nevarnosti reakcije (spet novih travm)? Prosim za čimprejšnji odgovor. Če je ta tehnika varna, potem se bom lažje odločila za morebitno lokalno anestezijo, saj me že pogled na iglo zelo prestraši (a ne pri odvzemu krvi). Prosim za čimprejšnji odgovor. Hvala, vaša prestrašena obiskovalka foruma.

Spoštovana Ladeja,

zobozdravnik je verjetno uporabil t.im. intraligamentarno anestezijo, kjer je anestetik vbrizgal v prostor med korenino zoba in obzobna tkiva. Ker anestetik na ta način vnesemo direktno v območje, ki ga želimo analgezirati, je učinek skoraj takojšen. Kljub temu pa tudi tu uporabljamo manjšo iglico, ki je vaš mož očitno ni videl. Ostale oblike anestezije vedno učinkujejo v širšem območju, zato tudi čutimo odrevenelost, mravljince,…. Možnosti, da anestetik povzroči alergično reakcijo pa, po mojem mnenju, niso zato nič manjše.
Če menite, da obstaja možnost, da ste alergični na anestetik, potem vam vsekakor svetujem testiranje. Ponavadi se izvajajo kožni testi (pod nadzorom zdravnika), ki večinoma ne izzovejo sistemske reakcije.

New Report

Close