Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Spet bronhiolitis?

Spet bronhiolitis?

Lep pozdrav!
Sem zelo zaskrbljena,pa nevem,ali naj obiščemo zdravnika,saj nebi po nepotrebnem rada izpostavila dojenčka še dodatnim virusom.

Imam dojenčka starega 5 mesecev,korigirano 3.5 mesecev.Pred mesecem in pol je zbolel za RSV (bronhiolitis + plučnica) z hujšimi zapleti…10 dni je bil na umetnem dihanju.Zadnje štiri dni pa ima zopet poven nosek,ven mu sicer ne teče,ampak ko sesam vedno potegnem ven.Sliši se mu nekje zadaj kot hropenje,sočasno je zaznati tudi v plučih neke vibracije…vendar je to le občasno.Vročine nima,zraven pa še pokašljuje bolj suho.Frekvenco dihanja ima okoli 33/min,težkega dihanja ne zaznam.Apetit ima,vendar danes malce poliva,kar pa prej ni skoraj nič.Vsokodnevno mu delam do 4 inhalacije z fizjološko raztopino.Toliko bolj me skrbi,ker je bila tudi starejša hčerka v prejšnji teden v bolnici zaradi navadnega bronhiolitisa,1 dan na kisiku,trenutno pa je tudi na antibiotikih zaradi vnetja ušes.

Rada bi pravočasno prišla do zdravnika.če bo potrebno,zato vas res prosim,da me opozorite na kaj naj bom pozorna,kateri so tisti znaki,ko nesmemo več čakati…in s čim mu lahko najbolje pomagam!Res si nepredstavljam,da bi še enkrat šli čez vse to.
Najlepša hvala,ker nam vedno pomagate najti rešitev za naše malčke!

Dojenček je zaradi bronhiolitisa prej ogrožen kot večji otrok. Ali gre za preodzivnost dihal po prebolelem bronhiolitisu ali za nov bronhiolitis pa ni mogoče reči. Opazujte dihanje. Če diha s trebuščkom, ugreza jamico pod vratom, ugreza medrebrne prostore, piska pri izdihu, morda celo stoka pri izdihu, potem je pregled nujen. Sicer že povečana frekvenca dihanja brez drugih znakov težkega dihanja lahko napoveduje težave. Zato bodite pozorni.
Virusi so postali zelo nesramni. Imam dojenčka, ki je bil hospitaliziran zaradi bronhiolitisa prejšnji teden in potrdili so mu istočasno: adenovirus, rinovirus in RSV!

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala za tako hiter odgovor.A mi lahko samo še poveste mejo,ki naj bi bila hitro dihanje….je to nad 45 vdihov/minuto?
Jaz sem sicer že klicala pediatra,pa je sestra rekla,da to ni nič takega in ne rabimo hodit.

Želim vam veliko zdravja,pravtako tudi dojenčku in ostali družini!

Če je dojenček brez vročine, potem je frekvenca dihanja, ki narašča proti 40 ali 45 tisti znak, ko morate opazovati otroka na uro, dve in v primeru znakov težkega dihanja oditi k zdravniku.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Bom kar tu nadaljevala ker se navezuje na to temo.

Naša 1 mesečna deklica je bila teden dni hospitalizirana(3dni na intenzivni) zaradi bronhiolitisa, doma smo od nedelje in stanje je vsaj navidezno ok, skoraj ne kašla več ko ji iz noska pred obroki aspiriram je še nekaj sluzi vendar ni zelena.
Zanima me kdaj greva lahko ven na sprehod in ali je potrbna kontrola pri pediatru saj v bolnišnici nisem dobila nobenih posebnih navodil.
Prosila bi tudi za kakšen nasvet kaj je še priporočljivo (inhalacije, vlažilec zraka..) pri bronhiolitisu in kako veš kdaj je otrok dokončno zdrav, zasledila sem da ima lahko posledice vse do 5-6leta??

Ven greste, ko je otrok 1-2 dni brez vročine in je vidno izboljšan. Trenutno podnevi ni nizkih temperatur, zrak je primeren tako po temperaturi kot po vlagi.
Če otrok ni Ventolin responder, kot rečemo (če mu torej Ventolin ni bistveno pomagal pri poskusu zdravljenja), potem pri bronhiolitisu skrbimo za nos, dvignemo vzglavje in inhaliramo fiziološko raztopino, da ovlažimo dihala.
Ponavljajoči bronhiolitisi ali en zelo hudo potekajoč bronhiolitis (potreba po intubaciji zaradi odpovedi dihanja) prizadene dihala, lahko izmerimo slabše dihalne funkcije še daleč v otroško dobo, do povprečno 6. leta.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Tudi mene zanima nekaj o bronhiolitisu.

V družbi na sprehodih smo mamice, ki imamo otročke stare okoli 7 mesecev, 2 enojčka in dvojčici. Zdaj sta obe mamici povedali, da sta pri enem enojčku in pri eni izmed dvojčic dobili s strani svojega pediatra diagnozo bronhiolitis, saj naj bi jima piskalo v pljučih.
Od drugih znakov je bila prisotna povišana temperatura in kašelj; pri enem suh, pri drugem moker. Otroka nista težje dihala, saturacija je bila pri obeh ok, sta pa oba bila neješča.

Tudi naš fant je v ponedeljek začel mokro kašljati, dobil je povišano temperaturo (do 38) in poln nosek, postal je neješč. V torek je bil brez temperature, občasno je še kašljal zelo mokro iz nosa skoraj ni šlo. Enako je bilo v sredo, vendar sem ga vseeno peljala do zdravnice, kjer so bila pljuča ok, saturacija ok, ušesa bp. REčeno je bilo, da se ne pričakuje več poslabšanja.

Danes fantek še vedno kašlja, občasno mokro, občasno pa suho, iz noska mu gre zelo malo, ima pa notri sluz, ker se sliši. Drugače je ok, slabše spi in še vedno malce slabše je, vendar je že veliko bolje.

Koliko časa lahko traja tako stanje in kako bi lahko vedela, da je tudi naš dobil bronhiolitis? Je sploh pomembno da bi ga peljala nazaj za vsak primer, saj tako ni kaj narediti, fantek pa ni vidno prizadet?

Malo sem bila dolga, samo ni mi jasno, kako bi lahko doma prepoznala bronhiolitis, glede na izkušnjo zgoraj omenjenih mamic. Vsak kašelj verjetno ni bronhiolitis? Je pa naš precej prezgodaj rojen, pa sem malo bolj previdna (beri: panična).

Hvala!

Bronhiolitis je virusna okužba srednjih in spodnjih dihal z znaki težkega dihanja, pokanjem pri vdihu in piskanjem pri izdihu ter posledično slabšo oskrbo s kisikom. Običajno otrok zboli z znaki prehladnega obolenja, v nekaj dneh (povprečno 2-3, včasih pa tudi po 5 dneh) se pokažejo znaki prizadetosti spodnjih dihal z opisanimi znaki.
Kašelj sam ni znak samo bronhiolitisa, prisoten je pri vsaki prehladni virozi in traja tudi še 2 ali več tednov po preboleli bolezni, je pa vsak dan boljši.
Bronhiolitis prepoznate po znakih težkega dihanja, dihanjem s trebuščkom, ugrezanjem jamice pod vratom, ugrezanjem medrebrnih prostorov, splošnim slabim stanjem otroka.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lepo pozdravljeni,

tudi sama se bom priključila pod Vašo temo. Doma imam 4 mesece starega fantka in leto in pol staro punčko. Punčka ima danes 5 dan vročino, kašlja, kiha- sicer pa se ji stanje izboljšuje. Fantek je pred 3 dnevi začel mokro kašljati, za to sem oba peljala na pregled. Ker je bila pediatrinja mnenja, da gre pri nfantku samo za rahel prehlad je vztrajala na 1. cepivu in ga kljub mojim opozorilom tudi cepila. Ker mi ni dalo miru, sem ga danes peljala k dežurnemu. Ta mu je ponovno poslušala pljučka in zaključila, da gre za bronhiolitis… Naj povem, da sem dopodlan merila vdihe v spanju in jih je bilo med 55-57 ( sem tudi povedala pediatrinji). Po inhalacijah in ventolinu so zdaj padli na 45.. Vročine nima, je kar dobro razpoložen, tudi apetit ima. Iz noska mu ne teče- spiram ga z fiziološko in mu dajem inhalacije na maskico..

Kaj pomenijo ti vdihi? Piska ne..mogoče malo bolj globoko diha, vendar se ob vdihu ne duši.. Ker sem brala Vaše poste.. da je nad 40 dihov že problematično, sem resnično prestrašena, še toliko bolj, ker ga je pediatrinja cepila.. kako lahko to cepivo vpliva na razvoj bolezni?

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za Vaš čas in odgovor.

Hitro dihanje pomeni, da mora otrok s povečano frekvenco dihanja zagotavljati primerno oskrbo s kisikom. Če je zdrav in diha z normalno frekvenco, je vse v redu. če pa poteka neko vnetje na pljučih (bronhiolitis, pljučnica) ali ima astmo, je izmenjava plinov slabša, telo ne dobi dovolj kisika, kar sprva telo kompenzira s povečano frekvenco dihanja.
Ker gre za mrtva cepiva, se ne pričakuje kakšnih zapletov tako za pridobivanje imunosti po cepljenju kot za samo prehladno virozo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,nasa nedonosenka je stara1,5 meseca kor 1dan. Zaradi hudih a zapletov bronhilitisaa je bilaa teden dni na respiratorju,danes 6dan brez.sat od 94-ne100. Ima se vedno poln nosek in diha nekoliko pospeseno in neenakomerno. Zanima me koluk casa ima lahko se poln nosek in koliko je za to starost normalna frekvenca dihanja. Imela je diagnozo bronhiolitis zarado rsv in parainfluence ter pljucnico zaradi streptokoka.zanima me tudi na kaj naj bomo v naprej pozorni. Do sedaj smo izvajali vso preventivo p smo vseeno vse pokasirali. Hvala

Nosek redno čistite, kot so vam verjetno tudi pokazali. Izcedek traja običajno 7-10 dni, je pa vsak dan manjši.
Pri zdravem novorojenčku, brez zamašenega nosu in brez znakov težkega dihanja zaradi bronhiolitisa ali druge okužbe dihal, je lahko frekvenca dihanja v spanju tudi do 55 na minuto.
Preprečevanje stika z vidno bolnimi otroki in odraslimi je najboljša preventiva pred obolevanjem novorojenčkov in malih dojenčkov.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close