Najdi forum

Pozdravljeni ga. Mia

Upam, da boste našli čas tudi za mojo težavo.
Sem mamica 5 mesečne deklice. Deklica mi je v veliko veselje, sploh, ker sva se z možem dolga leta trudila, da sva jo dobila.
Ne vem, kako in zakaj, pred nekje 3 meseci so se začele moje težave s spanjem. Takrat sem imela eno obdobje, ko sem čutila nek pritisk, osamljenost, spremembo življenja, vendar se je to kar hitro uredilo. Začela sem pozitivno razmišljati, navadila sem se na dojenčka in na način življenja. Vendar pa so se takrat pojavile težave s spanjem. Vem, da je nespečnost spremljevalka depresije, vendar zase težko rečem, da sem depresivna, kar me sedaj spravlja v obup, so ravno težave s spanjem.
To ni neprespanost zaradi dojenčice, ampak preprosto ne zmorem zaspat, spim zelo rahlo, veliko sanjam …
Ko so se te težave začele, sem se po kakšnem tednu, ko sem prespala vsega skupaj nekaj uric, zatekla po pomoč v obliki melatoninskih tabletk. Vem, da ta izbira ni ravno najboljša, ampak tedaj preprosto nisem več vedela, kaj drugega narediti. Te tabletke jem pred spanjem še sedaj, pa vendar kljub temu pride obdobje, ko spim kar vredu (tudi glede na to koliko mi dopušča dojenčica, ki se zadnje čase res pogosteje zbuja), potem pa je dovolj ena noč nespanja in sem zopet v strahu in obupu.
Kot sem že napisala, me je nespečnosti neskončno strah, ker se bojim, da se je ne bom znala znebiti, saj se mi večkrat povrne. Čisto me vrže iz tira, sploh ko prebiram zgodbe ljudi, ki ne spijo več let. Potem se sprašujem, kako bom v življenju sploh funkcionirala, kako bom dobra mati, kako bom dobra žena, kako se bom vrnila v službo, če bom neprespana. Čudi me, koliko telo sploh lahko prenese ob toliko malo spanja.
Vem, da tudi uspavala niso trajna rešitev, sploh sedaj, ko se otrok zbuja.

Torej, ga. Mia, kaj mi svetujete Vi. Je lahko nespečnost posledica kakšnega hormonskega neravnovesja po porodu (ne dojim več) ali je vse to že v moji glavi. Kadar slabše spim, se potem res nenehno ubadam z vprašanjem, bom to noč lahko spala …
Mislite, da bi morala obiskati psihiatra? Mi lahko svetujete kakšno knjigo, s katero si pomagati, kakšno sprostitveno tehniko …
Na teh straneh velko priporočate Dominor tudi za težave s spanje, bi bila mogoče to rešitev tudi zame?

Skratka, res vam bom hvaležna, če mi boste lahko karkoli svetovali.

Pa oprostite, ker sem bila tako dolga.
LP

Draga Ulika,

hvala za vaše vprašanje. Kljub temu, da se je nespečnost pojavila kar nenadoma in da niti ne veste, od kako in zakaj, me zanima, če se je morda v tistem obdobju (tj. pred 3 meseci) zgodilo karkoli, kar bi lahko tako močno vplivalo na vas. Morda je šlo za kakšen majhen dogodek, ki pa vas je pretresel bolj, kot ste si predstavljali.

V tem trenutku vam uspaval ne priporočam, vsekakor pa bi bilo smiselno, da se “naučite” globlje sprostitve. Metoda body-mind (www.bodymind.si) ima s takšnimi in podobnimi težavami dobre rezultate. S tem pristopom boste lahko odkrili globlje vzorce za nastalo težavo in jih skozi voden proces odpravili. Bistvena prednost tega pristopa je ravno v tem, da povezuje naše miselne procese in vedenje s telesom (tj. če povem poenostavljeno, potem lahko rečem, da se vaši misli, strah in določena prepričanja odražajo na vašem telesu tako, da vas muči nespečnost – in potem ste v začaranem krogu utrujenosti, skrbi, strahu, poglobljene nespečnosti…).

Svetujem vam tudi, da zgodbe/izkušnje drugih v tem trenutku pustite ob strani, saj samo še poglabljate svoje strahove. Ko smo v negativnem stanju, se nas negativno še bolj dotakne in miselni procesi se sprožijo, tako da praviloma še poglobimo svoje negativno notranje stanje. V tem trenutku je pomembno, da se čim bolj sprostite.

Želim vam mirno noč in veliko spanja.
Javite se še kaj.
Mia

New Report

Close