Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje PCP, depresija, splav…povezanost?

PCP, depresija, splav…povezanost?

Spoštovan,
rebrala sem veliko vaših odgovorov na tem forumu, vendar sem se vseeno odločila, da vas prosim za mnenje in nasvet. Imam PCOS, menstruacije zelo redke, 8 let sem jemala Diane 35, potem sem prenehala, ker sem začela razmišljati, da bi s partnerjem rada začela načrtovati družino. Stara sem 28 let. Diane so mi zelo lepo čistile kožo, brez težav sem vzrževala težo…

Situacija je sledeča (bom kronološko opisala, zaradi boljše predstave):

– lani marca sem šla prvič na pregled k novemu ginekologi (ker sem se preselila)
– povedala sem, da sem slabo leto nazaj prenehala s kontracepcijo
– potrdil je PCOS in dejal, da ni nič hudega, če pač nimam menstruacije tudi po leto dni (je to res ok?)
– predpisal mi je Klomifen in rekel, da naj začnem, ko se bom odločila, da želim znositi
– aprila sem potem začela s Klomifenom, vzela 5 tablet zapored, prišlo je do menstruacije (ker ni bilo zanositve)
– ker sem malo brala o Klomifenu in zasledila, da naj bi bilo treba pacientko, ki ga jemlje, spremljati z UZ, kako reagirajo jajčniki na zdravilo, sem poklicala ginekologa in mu to omenila, vendar mi je odvrnil, da to načeloma ni njegova praksa in da ni treba…
– zatem nisem več vzela klomifena, menstruacije ni bilo…..
– avgusta pa sem zanosila !!! (se pravi je bila ena sama ovulacija in se je “prijelo”)
– počutje se mi je hitro in zelo poslabšalo, predvsem psihično (padla sem v depresijo, za katero sem se pred tem sicer kar nekaj let zdravila, vendar sem bila vse do zanositve več kot zdrava, tudi AD-jev nisem več jemala, ker je psihiatrinja ocenila, da jih ne potrebujem več)
– začele so se tudi slabosti, slabo mi je bilo tako rekoč noč in dan, mogoče da sem imela mir nekje po 3 ure dnevno… bila sem na bolniški in ker nisem imela možnosti za pregled pri psihiatrinji, počutila pa sem se obupno, sem se odločila za splav (ne bom razlagala, kako grozno žal mi je bilo takoj za tem, ko so se hormoni umirili in sem bila spet v normalnem stanju)
– ker sem si otroka seveda vedno želela, sem upala, da bom kmalu spet zanosila
– decembra (pred točno mesecem dni) sem ponovno zanosila !!!
– to sem ponovno čutila isto kot prvič – utrujenost in slabo psihično razpoloženje (depresivnost)
– psihiatrinja je sklenila, da lahko brez skrbi jemljem cipralex, ker naj bi bil med nosečnostjo popolnoma varen
– pred tremi dnevi pa sem začela krvaveti, znaki nosečnosti so izginili čez noč (psihično stanje normalno, prsi niso boleče, nobene posebne utrujenosti…)
– danes sem imela pregled in diagnoza je spontani splav – odmrtje ploda v 6.tednu, abrazija

Lahko pa z zagotovostjo trdim, da se mi pojavi depresija v trenutku, ko zanosim in še tega sploh ne vem. Ampak to bom preživela, to me ne skrbi tako zelo, samo da bi rodila zdravo dete.

Veliko sem brala in mislim, da so zadeve med seboj precej povezane:

PCOS in depresija ter vse ostale težave, ki jih sami PCO povzročajo (povečan apetit – sami sladkarije bi jedla in posledično sem se zredila za celih 10 kg odkar ne jemljem več Diane35, zelo mastna koža, mozolji, mastni lasje…). Kolikor vem, je ključni problem v nepravilnem delovanju hormonov. In prepričana sem, da so vsi ti hormoni med sebolj povezani.

Moja vprašanja za Vas so sledeča:

– ali lahko PCOS vplivajo na to, da ovulacije (ki jih očitno tu in tam imam) niso kvalitetni oz. da plod odmre, ker hormoni ne delujejo kot bi morali? ali kaj podobnega?
– ali res mora ženska imeti 3 x SS, da jo dajo na preiskave, če bi lahko kakšne motnje vplivale na nedonositev otroka? jaz že zaradi psihe tega ne upam doživeti in mislim, da bi me morali dati na preiskave… kaj vi menite (če lahko za trenutek odmislimo državno birokracijo in varčevanje v zdravstvu)?
– imam še vseeno velike možnosti, da bom normalno donosila zdravega otroka?
– ali menite, da bi pri umetni oploditvi bilo več šans, da se ustvari kvaliteten in zdrav plod? (to me še najbolj zanima) – navsezadnje v telo ne vidimo, kaj se dogaja, ko naravno zanosimo; če delajo umetno oploditev, pa verjetno vidijo kvaliteto, ali ne? in če sem sicer zdrava, imam popolnoma normalno velikost in obliko maternice, pa če bi mi pomagali s hormoni… bi verjetno šlo?

Če mi lahko priporočate kakšne samoplačniške preiskave, mi prosim povejte. V kolikor je v mojih zmožnostih, sem pripravljena narediti marsikaj.

Močno upam na Vaš čimprejšnji odgovor, za katerega se vam že vnaprej iskreno zahvaljujem!!

Lp

Spoštovani!

PCOS vsekakor lahko povzroči motnje v menstrualnem ciklusu in odsotnost ovulacije. Spontani splavi so dokaj pogosti, tudi pri povsem zdravih ženskah. Genetske teste navadno naredijo po 3 SS. Morfološke spremembe maternice (pregrada..) je možno opredeliti pri vašem ginekologu. Vsekakor je veliko možnosti, da normalno donosite zdravega otroka. Če lahko spontano zanosite ne vidim razloga za postopke IVF.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close