Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija zeleno, sluzasto blato

zeleno, sluzasto blato

Spoštovani!
2,5 meseca stara polno dojena dojenčica ima zadnji teden zeleno, sluzasto blato, krčkov nima. Prej je kakala normalno gorčično blato, 1x na dva dni obilno, sedaj kaka večkrat na dan.
Prehrane nisem kaj spremenila v tem času.
Naj omenim, da sta bila starejša sorojenca v dobi dojenčka oba obravnavana zaradi krvavih nitk v blatu, vendar alergija na KML ni bila potrjena pri nobenem, testi so bili negativni, tako kožni kot krvni.
Lepo vas prosim za nasvet. Hvala vam in lepo pozdravljeni!

Pa je vsako odvajanje blata zeleno in sluzasto?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Da, razlikuje se samo v odtenku zelene barve ter količini sluzi.

Poskusite z ukinitvijo kravjega mleka iz vaše prehrane. Če bi se stanje slabšalo, se posvetujte z vašim pediatrom.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!
Po ukinitvi kravjega mleka in za vsak slučaj še jajc se je blato res bistveno izboljšalo, večinoma je spet rumeno, z malo sluzi. Vprašala bi še rada, koliko časa se je dobro držati diete in kako je potem z uvajanjem mlečnih izdelkov v njeno prehrano, ko bo čas za to?
Hvala vam za nasvet in lepo pozdravljeni!

Dietna navodila upoštevajte mesec, dva, potem poskusite najprej uvesti jajce. Po 2-3 tednih še KML, če ne bo težav. Če bi se težave ponovile, bo potrebno testiranje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Pri našem skoraj 6 mesečnem sinčku se je pred 10 dnevi pojavilo zeleno blato, ker sem predvidevala, da je mogoče zaradi uvajanja gh (čeprav 1 teden ni bilo nobenih težav s prebavo in blatom) sem za par dni prekinila in samo dojila, blato je bilo čisto tekoče, zeleno, sluzasto in izrazitega vonja. Po nekaj dnevih sem ponovno pričela z gh, sedaj je blato še vedno zeleno v njem je vidna bela sluz, ni pa več tako izrazitega vonja, pri kakanju pa se močno napenja, enako prej, ko je bilo blato tekoče, kot sedaj ko je gostejše. Odvaja 1x dnevno. Klicala sem že k pediatrinji in mi je sestra omenila, da je sedaj veliko otrok z drisko in naj naredim tri tedensko kuro z biogaia kapljicami. Mislite, da je lahko kakšen virus ali je možno, da se šele pri 6 mesecu pojavi alergija na mleko in jajca, glede na to, da dojim.

Že vnaprej hvala za vaš odgovor.

Če je bil dojenček v stiku z nekom, ki bi ga lahko okužil (vrtčevski otroci, npr), potem je možna tudi infekcijska driska. Če stika ni bilo oz. ugotovimo negativno blato na bakterije in viruse, potem iščemo druge vzroke, tudi prehransko alergijo.
Kaj pa trenutno že uživa od goste hrane?
Alergija na KML se lahko pojavi tudi kasneje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
imam 7-mesečnega sina, ki je pri približno 3 mesecih začel kakati sluzasto blato. S svojega jedilnika sem ukinila najprej vse mlečne jedi, nato še jajca. Po dobrem mesecu dni se je stanje zelo popravilo, blato ni bilo več sluzasto in tudi barva se je spremenila v oranžno.
Diete sem se strogo držala več kot 3 mesece (do otrokovega 6 meseca), potem pa sem po predlogu pediatrinje počasi spet uvedla mlečne izdelke, z jajci pa je rekla, a naj še malo počakamo.
Pri 5 mesecih smo začeli z gosto hrano, ki jo otrok zelo lepo sprejema in poje praktično vse, kar mu damo. Razen tega, da je malce zaprt (ali pa se to samo meni zdi, glede na to, da je prej kakal 3x na dan, zdaj pa 1x na dan ali 1x na 2 dni), se mi zdi, da je vse ok.
Zdaj pa me zanima, kako se kaže alergija na kravje mleko pri otrocih, ki že uživajo gosto hrano?? Je možno, da bi blato spet postalo sluzasto? Na kaj moram biti pozorna?
Trenutno ima 2 obroka goste hrane, ostalo je dojen.
Pa še to – kaj mi priporočate kot nadomestek kravjega mleka? Zdaj mu včasih gres, polento, kosmiče skuham na mešanici riževega mleka in vode, vendar ne vem, koliko je riževo mleko dobro za otroka, saj ima kar precej sladkorja.
Upam, da nisem bila predolga. Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Samo sluz v blatu ni znak, pri katerem bi sumili na katerokoli prehransko alergijo. Sluz mora biti prisotna v blatu, deluje kot mazivo za črevesno vsebino, da se lažje premika po črevesnih ceveh.
Prevelika količina sluzi, morda s krvavimi nitkami, driska ali trdovratno zaprtje, smrdeče blato, krči, napenjanje, nepridobivanje na teži, pa so skupaj znaki (ni pa nujno, da so vsi prisotni), ki so zelo sumljivi za prehransko alergijo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Doma imamo 6 tednov starega dojenčka, ki se polno doji na 2-3 ure, ponoči spi eno rundo 6 ur. Zadnjih 10 dni ima večkrat malo bolj zeleno blato, vendar ne vedno. Zadnje par dni pa je blato občasno tudi sluzasto. Danes ponoči je bilo blato obilno in rumeno ( s sledjo zelene barve), po jutranjem podoju pa popolnoma zeleno in sluzasto. Prehrano imam ves cas isto in po večini jem vse( razen kakega fižola, agrumov, oreščkov). Zelo rada imam mlečne izdelke vendar pazim da jih pojem čim manj, pojem pa veliko kruha s semeni. Dojenček že od rojstva poliva, vendar lepo napreduje. Rodil se je s 4500g, odpustna teza je bila 4300g, na prvi posvetovalnici pred 14 dnevi pa 5200g. Sicer ne vem koliko je napredoval v zadnjih 14 dneh. S petronažno sestro sva zmenjeni za obisk nekje sredi decembra, da dojenčka stehtamo saj je naslednja posvetovalnica šele pri 3 mesecih. Ali mislite da bi jo zaradi blata poklicala že sedaj, ali pa pediatra? Ali je se vse ok, dokler blato ni ves cas zeleno in sluzasto? ali naj grem na kakšno dieto? Prosim za vaše mnenje.
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Blago sluzasto in občasno zeleno blato je lahko še povsem normalna nadjba, povezana s prehrano matere (zelena zelenjava), sluz pa mora biti normalno prisotna v črevesju, s čimer omogoča blatu mirno drsenje po črevesni cevi.
Če dojenček nima težav, nima krčev, ga ne napenja, nima driske in lepo pridobiva na teži, lahko čakate do naslednjega obiska v posvetovalnici.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dobro jutro.

Najprej hvala za vaš hiter odgovor. Vendar pa se je danes situacija poslabšala. Zjutraj je bilo blato rumeno- zeleno z veliko sluzi, ki je bila rjavo-roza barve. Ob bolj natančnem pogledu sem opazila v sluzi tudi nekaj krvavih nitk. Čeprav sem včeraj napisala da ne jem nič novega, sem se spomnila da zadnji teden pijem po eno skodelico turške črne kave na dan, ki je prej nisem. Včeraj sem pila in jedla tudi prekuhan sezam ( za vec mleka) in pa jajca v zeleni solati. Bi te krvave nitke lahko bile zaradi katere od naštetih stvari? Naj sedan takoj pokličem pediatra ali najprej poskusim z dieto brez kravjega mleka in jajc in vidim če se bo blato izboljšalo.Ali v tem primeru za začetek lahko opustim le mleko in mlečne izdelke ter jajca ali vse kar lahko vsebuje sledi le-teh ( kruh, testenine). Je možna tudi kakšna črevesna okužba, saj je imel partner včeraj po službi rahle prebavne težave in glavobol? Kako postopati v tem primeru? Several vem da bi bilo najboljše verjetno pokazat pediatru, vendar ne bi rada po nepotrebnem dojenčka vozila v ambulanto kjer lahko pokasira še kakšen drug virus.
Zato ponovno prosim za vaš nasvet.
Hvala za vaš hiter odgovor.

Črevesna okužba pri dojenčku običajno poteka burno, z bruhanjem, drisko, zavračanjem hranjenja, splošnim slabim počutjem. Tudi bi bilo nenavadno, da bi najprej zbolel otrok, potem pa domačpi stiki, saj se otrok nima od koga nalesti (če nimate starejšega sorojence, ki bi mu nosil okužbe).
Krvave nitke v blatu so pri dojenčku najpogostje posledica motenj prebavil, povezanih za alergijo na živilo, v tej starosti skoraj izključno kravje mleko (redkeje jajce),.
Če ste torej opazili krvave nitke in več sluzi, je prvi ukrep opustitev kravje mleka iin mlečnih izdelkov iz vaše prehrane, če v tednu, dveh ni izboljšanja, pa še jajca in izdelkov iz jajc.
Ob poslabšanju, večanju krvi v blatu, zavračanju hranjenja, slabšem pridobivanju na teži, morate na pregled ne glede na rezultate eliminacijske diete.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Še isti dan kot sem vam pisala sem potem poklicala pediatra, ki mi je povedal isto kot vi. Tako da sem se potem držala diete brez mleka in blato je bilo takoj včeraj že boljše( manj sluzi, bolj rumeno, brez vidnih krvavih nitk. Toda danes zjutraj se je situacija ponovila…blato bolj tekoče, sluzasto s kako mini nitko. Ne vem, da bi jedla kaj kar vsebuje mleko. Je možno da dokler se mleko ne izloči da blato lahko prehaja iz boljšega na slabšega? Prosim pa tudi da mi poveste ali je dovolj če ne jem izdelkov iz kravjega mleka in tistih, ki ga vsebujejo, lahko pa jem npr. krekerje, ki sicer niso narejena iz mleka, pise pa na deklaraciji da lahko vsebuje sledi mleka, zaradi obrata kjer so narejena. Ali je boljše da ne jem niti takih izdelkov z možnimi sledmi, čeprav ne vem kaj potem sploh lahko jem kupljenega, saj se mi zdi da to piše povsod. Na neki strani sem našla informacijo, da se lahko je Jelenov ali Martinov kruh, pa je prodajalka v trgovini prebrala deklaracijo, na kateri piše da lahko oba vsebujeta sledi… V primeru da se takih stvari ne sme jesti potem v upoštev pride le doma pečen kruh. Seveda se mi za zdravje mojega dojenčka ni problem držati stroge diete, vendar v koliko je dovoljeno jesti taka živila, ki lahko vsebujejo sledi, bi se rajši prehranjevala bolj pestro kot pa le z rižem, krompir jem, zelenjavo in sadjem.

Hvala za vaš nov odgovor!

Pozdravljena še enkrat,

Sedaj se je našemu dojenčku pojavilo še vnetje desnega očesa. Ali je to lahko povezano z alergijo? Ker dopoldan še ni bilo videti kakega hudega vnetja( le bela pika v koticku očesa) sva bila zunaj, kjer je spal v vozicku. Ko pa sva prisla notri se je zbudil in odprl oko, ki je bilo že polno rumenega izcedka. Oko sem mu obrisala s fiziolosko in namazala s kapljicami svojega mleka. Je to v redu? Glede na to da je vikend, ali lahko pocakam do ponedeljka kako bo z ocesom ali moram že prej na dežurno po kake kapljice? Naj povem še da je veka rahlo rdeča. Kako pa je s sprehodi v tem primeru?
Hvala in lep pozdrav

Zaenkrat opustite kravje mleko in izdelke. Tisti sledovi v nekaterih živilih običajno ne prispevajo k poslabšanju težav (razen pri otroku z dokazano hujšo alergijo na KML, kjer moramo biti prazljivi tudi na sledove). Če sami prirpavljate hrano, potem dieta ne okrni prav posebej jedilnika. Seveda pa predpripravljena živila lahko vsebujejo množico možnih alergenov.
Oko se lahko sozli ali vidimo izvcedek, povezan s prehladnim obolenjem, lahko ga vidimo zaradi vetrovnega, mrzlega vremena (povečano solzenje, vendar trenutno ni prave zime), lahko gre za relativno zožitev solzevodov in takšno oko se slabše čisti ter pogosteje vname. Če ni ravno zelen gnoj in otrok ne more odpreti očesa, to ni vzrok za obisk nujne službe.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena,

pri nas očitno še ni videti konca raznim težavam..
Še vedno sem na dieti KML in za enkrat še ni videti izboljšav. Blato je še vedno čisto tekoče in čisto zeleno( kot špinača), zelo pogosto( vsak podoj) in včasih tudi sluzasto..zato smo dobili napotnico za gastroenterologijo, za katero še čakamo datum prvega pregleda.
Sedaj ko smo pozdravili oko ( s kapljicami tobrex) pa smo že dobili vnetje lulčka.
Včeraj se je kar na enkrat lulček odebelil in bil zelo zatečen ( kot kakšna žogica), vendar nič rdeč, brez izcedka.
Ker naša pediatrinja ni vedela kaj bi to bilo so nas poslali v Ljubljano.
Tam so našega malčka pregledali in rekli da kaj takega še niso videli, da pa je verjetno cista, saj se je pri osvetlitvi z lučko videla brezbarvna tekočina. Poslali so nas še na UZ, kjer so tudi rekli da kaj takega še niso videli, da pa je verjetno nekaj zakrvavelo, ne vedo pa zakaj. Zdravnik, ki nas je prvi pregledal se s to ugotovitvijo ni strinjal in je ob ponovnem pregledu rekel da je prepričan da je tekočina brezbarvna, da je cista in naj nanjo dajemo obkladke ( mrzlo fiziološko). V kolikor se stanje ne bo popravilo pa bo treba punktirati.
Seveda smo potem dajali obkladke in že zvečer je iz lulčka začela teči najprej prozorna tekočina, nato že rahlo belo obarvana, na koncu pa malo gnojčka. Danes te tekočine ni več, lulček je veliko manj zatečen je pa rahlo rdeč. Zato sem zjutraj poklicala v Ljubljano, saj očitno ni cista, kjer so rekli naj se pridemo pokazat.S cevko so preverili in gnoja oz tekočine ni bilo več. Seveda je bil drug zdravnikin kot včeraj in rekel da njemu ne deluje nič drugega kot vnetje in naj še naprej dajemo le obkladke in pridemo v ponedeljek na kontrolo. Potem nas je vprašal še, če je imel dojenček kaj vročine. Povedala sem mu da sem mu včeraj zvečer namerila 37,5 stopinje, vendar da smo merili ko je bil razdražen in jokal ( oziroma takoj po tem). Na podlagi tega je potem predpisal še antibiotike amoksiklav.
Tukaj pa se postavlja moje vprašanje, ali mu glede na situcijo ki jo že imamo z njegovo prebavo to sploh lahko damo oziroma kako mu to lahko še bolj škodi. Zdravniku se je mudilo naprej zato mu nisem uspela razložiti situacije. Naj povem še da nam je recept potem dala druga zdravnica in njej sem povedala o naši situaciji, pa se mi je zdela kot da se ji zdi da ta antibiotik ni ravno dober za naše trenutno stanje v črevesju ( driska) in je rekla naj kupimo še kak probiotik da ublaži zadevo.
Zato prosim še za vaše mnenje. Ali naj mu dam antibiotik že danes ali rajši počakam, če se bo stanje izboljšalo le z obkladki. Glede na to, da je oteklina že veliko manjša od včeraj, da je lulček le rahlo rdeč, da se otrok počuti čisto v redu ( nič ne joka, ga ne boli, se smeji,lepo lula…) in če danes ne bi imel vročine ali mislite da lahko z antibiotiki še počakamo? Ne bi mu rada še bolj porušila njegove trenutno slabe prebave, prav tako pa me po drugi strani skrbi da v primeru nedejanja antibiotika lahko to vnetje napreduje naprej v kaj hujšega ( čeprav se na pogled stanje močno izboljšuje).
Se opravičujem za tako dolgo pisanje, vendar sem hotela čim bolje prikazati celo sliko, saj vem da je tako stanje težko komentirati brez dejanskega pregleda.
Že v naprej najlepša hvala za vaš hiter odgovor!

Težko je podati mnenje o potrebnosti antibiotika. Otroka je pregledal urolog in če je on ocenil, da zaradi blago povišane vročinetemperature in gnojnega izcedka, antibiotik je potreben, potem ne morem ugovarjati njegovi strokovni presoji, saj je le on otroka videl in pregledal.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena,

ponovno se obračam na vas v vezi z alergijo našega sina, ki je sedaj star že 4 mesece.
Kot sem že pisala sem na dieti brez KML in jajac in blato se je izboljšalo. 12.1.smo imeli tudi gastroenterologa, kjer niso ugotovili nič posebnega, izvid krvi za alergije je bil negativen tako na jajca kot kml, vendar imamo svetovano strogo dieto brez teh dveh živil tudi za naprej. Ponovni pregled imamo spet 5.4. Vendar pa se je sredi februarja stanje ponovno poslabšalo. in sicer je bilo blato še vedno rumene barve, vendar so se v njem začele pojavljati pikice rdeče ( predvidevam da sveže) krvi. To sem omenila pediatrinji v posvetovalnici in mnenje je bilo, da kaj hudega ne more biti, saj sin res lepo napreduje ( pri skoraj 4 mesecih je imel 8800g in 70cm) in da lahko brez skrbi čakamo na naslednji pregled. Bili smo tudi cepljeni. Vendar pa v zadnjih dnevih opažam dodatno poslabšanje…te krvave pike, ki sedaj niso več le pikice ampak večji trakci( kot na sliki) so prisotne vsak dan v vsaj eni pokakani plenici ( naj povem da sin še vedno odvaja pri skoraj vsakem obroku, razen ponoči), včeraj pa je bilo v eni plenici kar veliko tega. Občasno pa se pojavijo tudi takšne pikice po nogah, trebuščku in hrbtu. Pikice se selijo in hitro izginejo.Pošiljam vam tudi sliko blata ( ni od včeraj ko je bilo tega več) in pikic. Naj povem da se držim stroge diete brez KML in jajc ( ne jem niti stvari, ki lahko vsebujejo sledi tega). sem pa v zadnjem času pojedla veliko pirinega gresa ( prej predvsem polento) in sedaj razmišljam ali bi lahko bil alergičen tudi na žita . V soboto pa smo imeli tudi praznovanje, kjer sem jedla domačo divjačinsko salamo in salamo piščanjčja prsa. Še vedno pijem sezamov čaj za mleko. Bi lahko to vplivalo na tako blato? sicer so se pikice ( v blatu in telesu) pojavljale že prej, vendar je bilo ta teden občutno hujše! V tem zadnjem mesecu se tudi več zbuja ponoči ( na 3 ure) in se vedno doji, čeprav je prej že lepo prespal noč od cca 22h-5h zjutraj. Čez dan pa se lepo doji na 3 ure, poliva ne več ( razen ko se takoj po obroku začne valiti na trebuh), tudi napenja ga nič, čeprav zadnje čase pojem kar veliko kislega zelja. Sicer sem se odločila, da sedaj vsaj za en tedn izločim glutenske stvari, vse salame, konzerve ( sicer jih ne jem, le včasih sardince) in vidim ali se bo situacija popravila, potem pa bom postopoma začela jesti določeno stvar in videla kakšen ima vpliv. Vendar pa me glede na opisano in priložene slike zanima vaše mnenje, od česa bi lahko bila ta sveža kri in ali bi se bilo potrebno oglasiti na gastro pod nujno že pred naslednjim pregledom.

Hvala za vaš odgovor in lep dan!

New Report

Close