Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje 16 mesečnik zavrača gosto hrano

16 mesečnik zavrača gosto hrano

Pozdravljeni,

sin je star 16 mesecev in se kljub pravilnem uvajanju goste hrane po 6. mesecu, še vedno skoraj izključno doji. Običajno v celem dnevu, če seštejem vse obroke skupaj, ne poje niti za en obrok. Naj povem, da mu pripravljam izključno domačo hrano in ne tiste industrijske v lončkih (čeprav tudi tiste ne mara, smo poskusili enkrat na potovanju). Je enako hrano, kot ostala družina. Ker meni to kaj pojemo, pomeni veliko, je hrana res zelo raznovrstna, zdrava in okusna. Na obrok poje tam nekje od 3 -5 žličk, včasih nič in samo obrne glavo stran. Naj povem, da ga nikoli ne silimo z nobeno hrano ter da je skupaj z ostalimi člani družine. Doji se redno, včasih na uro, včasih na 3 ure, kakšno noč tudi po 5 x na noč, vedno pa vsaj 2 x. Dojenje nama je obema v veselje in ne želiva prekiniti, skrbi me predvsem to, ker zavrača ostalo hrano. Sicer je zelo zdrav in živahen fantič. Pri zadnjem obisku pediatra pri enem letu je imel hemoglobin primerno visok, pa tudi teža in višina sta bili v mejah normale (77 cm, 11 kg). Naj še povem, da sta bila starejša otroka glede hranjenja tudi precej podobna. Oba sta se dojila do 3. leta starosti (tudi v tandemu), vendar pa sta tam nekje po prvem letu začela kazati več zanimanja za gosto hrano. Poskusila sem že, da bi kak obrok dojenja izpustila, pa je zelo vztrajen pri tem in tudi na lep način, ne dosežem kaj dosti. Delam po 4 ure na dan in ko me ni in ga čuva mož, pravi, da običajno ne je nič in čaka, kdaj se vrnem.

Ker imate kot svetovalke za dojenje s tem verjetno veliko izkušenj, me zanima vaše mnenje. Najlepša hvala za odgovor.

Pozdravljeni, Sara78!

Če je otrok zdrav, dobro hranjen na materinem mleku, lepo napreduje, se primerno razvija, potem lahko otrok gosto hrano sprejema na svojo pobudo. Temu načinu, za katerega se odloča kar nekaj staršev (seveda vedno odvisno od konkretnih okoliščin), pravimo Baby Led Weaning oz. Odstavljanje na pobudo otroka. Poglejte, ali vam je to blizu, kajti s tem načinom ni nič narobe, če je z otrokom vse vredu.
Baby Led Weaning – uvajanje goste hrane in odstavljanje od dojenja na pobudo otroka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4674712 (več odličnih tujih povezav)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6063483 (izmenjava mnenj o BLW)

Ob tem morda v informacijo še nekaj podatkov. Nekoč zdravniki niso priporočali, kdaj mora otrok začeti uživati gosto hrano. Pravzaprav so celo zelo pazili, da se otroku zaradi odstavitve od dojenja godilo slabo. Ponekod so priporočali dojenje leto dni, nekateri tudi pretežno dojenje dve leti, drugi spet drugače. Vse te različne prakse so zanimive in ne moremo posploševati, kaj je pravi način. Pravi način je:
– kulturno pogojen (v nekaterih kulturah uvajajo povsem drugače kot pri nas in je to vsekakor tudi primerno),
– odvisen tudi od tega, kaj otrok dobi v zameno za dojenje – ponekod so najbolj ogroženi prav dojenčki, ki opuščajo dojenje in dobijo (pretežno ogljikohidratno in v smislu maščob, beljakovin, mineralov in vitaminov manjvredno hrano). To se včasih dogaja tudi pri nas, kadar matere uvajajo gosto hrano zgodaj in je ta hrana omejena bolj ali manj na žita.
– odvisen od zdravstvene situacije v družini, npr. družine z alergijami ali občutljivi dojenčki so včasih nagnjeni k podaljšanemu polnemu dojenju

Današnji priporočeni standardi zdravnikov so priporočila, večinoma veljajo, so pa tudi nekateri otroci, ki jim tak način nikakor ne bo ustrezal.

Posadite otroka v svoje naročje vedno, ko jeste, naj mu bo zabavno, da se nekaj dogaja, tudi če samo opazuje druge, prej ali slej se bo pridružil. Morda boditi tudi pozorni, da mu namesto dojenja, ne ponujate visoko-kalorične in po prehranski vrednosti revne hrane (npr. kruh, piškoti, kuhano sadje, industrijski sadni sok), ampak mu ponujajte tisto, kar je po sestavi blizu mleku (torej beljakovine, maščobe, encime v surovi hrani, vitamine, minerale, naravne sladkorje, kot je npr. domači med ipd.)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close