Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje povečan bilirubin in citalon

povečan bilirubin in citalon

pozdravljeni
Zanima me ali je možno da bi zaradi zdravil-citalona,ki ga jemljem cca 3 tedne imeli jetrni testi previsoke vrednosti in sicer
S-AST =0,37 (DO 0,52)
S-ALT= 0,61 (DO 0,56)
S-GAMA GT =0,17 (DO 0,63)
S-BILIRUBIN CEL. = 38 ( 0-17)
oktobra sem en mesec jedla tudi ultop.
hvala za odgovor

Spoštovani!

Težko je karkoli zagotovo reči zgolj na osnovi podanih podatkov. Vzrokov za povišanje vrednosti jetrnih encimov je namreč lahko veliko.

Kljub temu vam lahko odgovorim, da je povišanje vrednosti jetrnih testov, pri jemanju citaloprama sicer zelo redko, je pa možno. Na osnovi postmarketinških študij (poročanje o neželenih učinkih po uvedbi zdravila na trgu) je znano, da se pri približno 0,5 % bolnikov, ki prejemajo citalopram, lahko pojavi zmerno do močno povišanje serumske celokupne koncentracije bilirubina in blago povišanje serumske koncentracije alanin aminotransferaze (S-ALT).

Kot poročajo študije, povišanje serumske celokupne koncentracije bilirubina najpogosteje nastopi nekako po 3-4 tednih jemanja citaloprama – v več kot 50 % vseh primerov ugotovljenih povišanih vrednosti v povezavi z citalopramom. Kot sem že napisal je to kljub temu zelo redko, študije pa značilno kažejo večjo verjetnost pojava povišanih vrednosti jetrnih testov pri ženskah (64 % v primerjavi z 36 % pri moških). Je pa to seveda lahko tudi posledica razlik v pogostosti jemanja SSRI pri ženskah in moških. Lahko pa je tudi posledica dejstva, da ženske bolje skrbijo za svoje zdravje in so veliko bolj disciplinirane pri izvajanju preventivnih zdravstvenih pregledov.

Torej, možnost vsekakor obstaja, je pa relativno malo verjetno. Pogovorite se s svojim zdravnikom, da izključita morebitne ostale vzroke – prehrana, način življenja, prejemanje ostalih zdravil ali prehranskih dopolnil,…

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close