Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Magnezij-kalcij

Magnezij-kalcij

Pozdravljeni,

Sem mamica polletnega dojenčka, ki ga še skoraj polno dojim. Že skoraj od rojstva sem na dieti brez kravjega mleka in vseh izdelkov, ki ga vsebujejo. Da si malo obnovim zaloge kalcija in magnezija, pa tudi ker imam zadnje čase kar pogoste krče v nogah ter blage srčne aritmije, bi rada začela jemati kakšne prehranske dodatke z Mg ter Ca.
Vas pa prosim, če mi lahko svetujete katere, da se bosta minerala v kar največji meri absorbirala. Namreč pred tednom dni sem kupila neke Mullerjeve tablete s Ca, Mg ter D vitaminom, pa sem pa sem ugotovila, da se tablete sploh ne razgradijo, ker sem jo slučajno celo opazila v blatu. ;-D

Hvala lepa v naprej!

Spoštovani!

Med nosečnostjo in dojenjem se izrazito povečajo potrebe po folni kislini, vitaminih D in E, piridoksinu (vitamin B6), tiaminu (vitamin B1), železu, kalciju in magneziju.

Pojav mišičnih krčev, ki so zlasti pogosti v večernem in nočnem času ter tudi bage aritmije so dejansko lahko posledica pomanjkanja magnezija, lahko pa tudi kalcija.

Priporočam vam uživanje pripravkov, ki vsebujejo omenjena minerala v ustreznih, dobro topnih oblikah – gre za kalcijev in magnezijev citrat, glukonat, laktat ali laktoglukonat. Izogibajte se pripravkov, kjer sta prisotna v obliki karbonata. Poleg tega vam tudi bolj priporočam uživanje pripravkov v obliki vrečk, šumečih tablet ali tablet za žvečenje.

Priporočeni dnevni vnos kalcija za doječe matere je 1500 mg. Od tega s hrano zagotovo zaužijete okrog 500 mg, zato vam svetujem da dnevno zaužijete od 500-1000 mg kalcija v obliki prehranskih dopolnil. Kar se tiče magnezija, je priporočeni dnevni odmerek 300-350 mg. Priporočam, da s prehranskimi dopolnili dnevno vnesete od 250-350 mg.

Svetujem vam, da si poiščete prehranska dopolnila, ki poleg kalcija vsebujejo vsaj še vitamin D. Še bolj pa priporočam pripravke, ki imajo poleg vitamina D dodan še vitamin B6 in vitamin K.
Ustreznih pripravkov je na lekarniških policah kar nekaj, zato vam svetujem da se o izboru usterznega posvetujete v vaši lekarni.

Ker pa ste me že direktno vprašala vam lahko dam tudi dva konkretna primera:
1. Svetujem vam, da dnevno zaužijete 1-2 vrečki Kalcij 500 + D3, Lekarna Ljubljana in 2
žvežljivi tableti Magnezij + B, Lekarna Ljubljana (ali npr. 2 šumeči tableti Magnesol).
2. Svetujem vam, da dnevno zaužijete 1-2 šumeči tableti Kalcij + Magnezij + D3, Lekarna
Ljubljana in 1 žvečljivo tableto Magnezij + B, Lekarna Ljubljana (ali npr. 1 šumečo tableto
Magnesol).

Seveda je še kar nekaj drugih možnosti.

Ker je paleta izdelkov dovolj široka, vam svetujem tudi, da izbirate pripravke, ki ne vsebujejo umetnih barvil, sladil ter konzervansov.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close