Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Vpliv hrane na dojenje

Vpliv hrane na dojenje

Pozdravljeni!

Zanima me, kako sladka hrana (sladkarije) doječe matere vpliva na dojenčka. Vem, da se odsvetuje, sploh večje količine, ampak zanima me, kako sladka hrana skozi mleko prehaja na dojenčka in kakšne probleme povzroča.
Hvala lepa za odgovor!

Pozdravljeni, Fifa!

Hvala za zelo zanimivo vprašanje, ki popestri namen tega foruma, z veseljem pojasnim!

Sladka hrana ni enaka sladki hrani. Uporabite naraven nesegret domač med (pazite, ker je na trgu vrsta ponaredkov in ker med v marketih večinoma ni ustrezne kakovosti) in na otroka to ne bi smelo imeti negativnega vpliva. Naravna sladica je sadje, željo po sladkem lahko potešimo z banano, zdajle sezonsko npr. s kakijem, z ananasom, melono, lubenico, jagodami, češnjami, ko je čas zanje…

Pri uporabi industrijskega procesiranega sladkorja (govorim o belem, rjavem sladkorju in vseh drugih procesiranih, na visokih temperaturah pridobljenih sladkornih sirupih, fruktozi, visoko-fuktoznem koruznem sirupu v vnaprej pripravljeni hrani ipd.), so pogosti negativni vplivi na matere in prek mleka tudi na dojene otroke. Večinoma se pojavi razdražljivost, nervoznost, nespečnost, driska oz. zeleno blato in druge prebavne težave.

Industrijski sladkor slabša preskrbljenost matere s kalcijem in nasploh s ključnimi minerali v telesu, kar lahko škoduje materi in otroku.

Procesirani sladkor lahko povzroči pri otroku tudi kolike, posebej če gre za kombinacijo s kofeiniziranimi pijačami, kot so kava in kole. Nekateri dojenčki se odzivajo že na majhne količine procesiranega industrijskega sladkorja v materinem telesu, več jokajo, so razdražljivi in količni. Običajno bo občutljiv otrok kazal take znake že 1-4 ure po materinem zaužitju sladkorja.

Matere po porodu pogosto iščemo sladko hrano, saj v njej zaznavamo energijo, ki jo močno potrebujemo. S pravo naravno sladko hrano, kot je domač nesegret med, resnično dobimo najhitrejšo možno energijo in hkrati obilno zalogo mineralov, zaradi česar bolje delujejo naši organi, ne poškodujemo si zobovja, ampak ga krepimo, med je protivneten, antibiotičen, protiglivičen in tudi laktogen, kar pomeni, da spodbuja tvorbo mleka. Ko naravno sladko hrano nadomestimo s procesirano, dobimo nasprotne razidralne učinke za zdravje pri materi in otroku, počutje obeh se ponavadi poslabša.

Procesirani sladkor, posebej v kombinaciji z moko, torej v močnatih sladkih jedeh, pecivu in slaščicah, je eden od pomembnejših vzrokov, da imajo doječe matere veliko težav z glivicami in da se tudi pri dojenčkih pogosto pojavlja soor, torej glivično vnetje ustne votiline, ali glivično vnetje v predelu pleničk.

Matere, ki zaužujejo več tovrstne hrane, imajo morda pogostejša glivična vnetja, so večkrat utrujene, več je pojavov poporodne kronične utrujenosti in depresije. Počutje matere in otroka po porodu je namreč v veliki meri odvisno od hrane, ki jo mati uživa. Matere, ki ta živila uspešno izločijo, zaužijejo običajno več beljakovin in maščob ter sadja in zelenjave in se počutijo bolje kot matere na dietah s pretežnim vnosom procesiranih ogljikohidratnih živil.

Da bi se mati lahko znebila uničujočih učinkov procesiranih sladkorjev, je dobro, da poleg uporabe naravnega domačega nesegretega medu poskuša okrepiti tudi vnos zdravih maščob, kajti nuja po nečem sladkem je pravzaprav nuja po energiji, ki bi jo morali izvorno dobiti z zdravimi nasičenimi in nenasičenimi maščobami, npr. z maslom, smetano, jajci, ribami… Zelo pomembne so omega tri maščobne kisline v morski hrani, tako za mamico kot za razvoj otroka, posebej za razvoj otrokovih možganov. Sladkor neustrezno nadomešča in zapolnjuje praznino, ki jo ima telo zaradi manka tovrstnih maščob (sploh, ker naša družba maščobe napačno zavrača kot nezdrave in redilne – redijo prav sladkorji in procesirani oglikovi hidrati, ki jih mora telo hitro umikati iz krvi v maščobne celice, postopek nalaganja maščobnih oblog je kar 3-krat hitrejši kot pri uživanju zdravih maščob). Sladkor nam res lahko daje občutek sitosti in trenutnega ugodja, a vodi v t. i. inzulinsko gugalnico, padci počutja so lahko zelo hudi. V telesu taka hrana deluje razdiralno, posebej oropa telo izjemno pomembnih mineralov, vleče jih iz kosti, da se ta ne-hrana lahko ustrezno prebavi, povzroča demineralizacije skeleta in osteoporozo.

Procesirani sladkorji in tudi vsi drugi ogljikovi hidrati iz industrijske pridelave ne podpirajo tvorbe mleka in materinega ter otrokovega fizičnega in mentalnega zdravja, sprožajo emocionalno napetost, razdražljivost, izčrpanost in depresivne občutke. Enako ali še v večji meri velja za umetna sladila, ki so dodatno sporna tudi kot kemikalije z verjetnimi rakotvornimi posledicami.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Ga. Mojca, vi ste pa res prava zakladnica informacij in znanja!
Hvala za zelo izčrpen in kar malo šokanten odgovor.
Ob tem se mi poraja še eno vprašanje: bi bilo torej bolje za otroka, če doječa mamica, ki uživa veliko procesiranega sladkorja, neha dojiti in raje da otroku mlečno formulo?
Najlepša hvala!

Ne, ne bi bilo bolje za otroka, da daje mamica mlečno formulo. Mlečna formula, ker je to mleko procesirano, torej toplotno obdelano, lahko bistveno spremeni ugodno črevesno floro otroka, ga zapira, poslabšuje odpornost, lahko otežuje delovanje nekaterih organov. Obstajajo eksperimentalni dokazi in študije, da prilagojeno mleko povečuje tveganje za obolenje žleze slinavke pri otroku, torej za pojav otroškega diabetesa, visoko je tveganje za pojav zobne gnilobe in vrste drugih obolenj ter alergij., po nekaterih laboratorijskih testih je celo več kariesa in diabetesa ob uživanju procesiranega mleka kot procesiranega sladkorja, kar pa je res šokantno.

Materino mleko neguje črevesno floro in pomaga otroku, celo v primeru, ko materina prehrana ni idealna oz. je v njej veliko procesirane hrane. Absolutno ne bi priporočila, da mati zato, ker se težko odreče sladicam, preneha dojiti. Vse to sem napisala zgolj zato, da bi matere lahko povezale vzroke in posledice in laže razumele svojega otroka.

Nihče ni idealen in v današnjem času se nihče ne more odreči vsem skušnjavam in slabim stvarem, ki nas obdajajo. Zato ne skrbite preveč in zmerno naprej, ne da bi radikalno posegli v jedilnik, saj se boste tako kvečjemu še slabše počutili.

Otrok v družini pa je odlična priložnost, da postopoma, v tempu, ki ga zmoremo, izboljšujemo prehrano cele družine. Tako delamo vsi starši. Najboljše, kot v nekem trenutku zmoremo.

Morda vas bo zanimalo še tole: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4326988 (materino ali prilagojeno mleko, alergije).

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close