Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Uporabno dovoljenje za zasebno hišo?

Uporabno dovoljenje za zasebno hišo?

Ali kdo ve, ali se po izgradnji zasebne (večstanovanjske) hiše tudi pridobi uporabno dovoljenje? Oz. kako se lahko preveri, če ni slučajno črna gradnja? V zemljiško knjigo je normalno vpisana in ni zraven nobenih posebnih opomb.

normalno, da večstanovanjske zgradbe potrebujejo uporabno dovoljenje. ampak kako vezo ima s črno gradnjo? za črne gradnje je merodajno gradbeno dovoljenje, to pa je nekaj drugega.
in če je vpisano v ZK, načeloma mora štimat vse.

Uporabno dovoljenje je potrdilo, da je bila zgradba zgrajena skladno s pravnomočnim gradbenim dovoljenjem. Torej, če ima stavba uporabno dovoljenje, je to dokaz, da ni črna gradnja. Tu je povezava uporabno dovoljenje-črna gradnja.

Kar sem opisala velja za “javne” stavbe, npr. bloke, ki jih gradijo velika gradbena podjetja in potem stanovanja prodajajo fizičnim osebam itd. Ne vem pa, kako je pri majhnih privat hišah. Ali hiša, ki jo ata in mama zgradita zase en štuk in za otroke drug štuk, tudi rabi uporabno dovoljenje, preden se lahko vsi skupaj vselijo?

Če želiš hišo uporabljati, potrebuješ uporabno dovoljenje – tako piše v zakonu. Če pa se to dejansko izvaja, je pa druga pesem. 99% hiš uporabnega dovoljenja nima, ker pridobitev le-tega nekaj stane…

Če hiša nima uporabnega dovoljenja, se ti lahko zgodi, da boš leta in leta plačevala zavarovanje, ko pa se bo nekaj zgodilo (recimo,da pride do požara na električni napeljavi), ti pa zavarovalnica ne bo hotela izplačati ničesar. Ker v bistvu se ne ve, kako je bila hiša dejansko zgrajena. Ali je bila po predpisih ali ne.

Večina privatnih hiš nima uporabnega dovoljenja. Sama sem ga pridobila, ker je enostaven postopek, dala vlogi na UE, prišlli na ogled, morala sem dostaviti še eno potrdilo od dimnikarja, mater ti režo na vratih v kurilnico za dovod zraka in dobilo uporabno dovoljenje.

Najbolje je dobiti v roke mapo, ki je poštempljana od UE in potem načrte primerjaš z dejanskim stanjem. ZK ni 100% ziher, ker je bilo nekoč to precej bolj na približno kot je danes.

Mi imamo uporabno dovoljenje za hišo.

Tako kot pravijo, to je papirnati uradni dokaz, da je vse po predpisih, če se kaj zgodi.

Za Uporabno dovoljenje potrebuješ : Geodetski posnetek novega stanja; Gradbeno dovoljenje; Izjavo Nadzornika in projketanta.

Izjava : http://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-055-02336-OB~P005-0000.PDF

LP

Živjo,

Mene zanima podobno – odločam se za nakup stanovanja v 3 stanovanjski hiši. …stanovanjska hiša, ki ima tri stanovanja…vpisna v ZK, vzpostavljena etažna lastnina, narejena letos…. nima uporabnega dovoljenja. Glede na nov zakon imam pomisleke glede nakupa stanovanja, saj mora investitor zagotoviti uporabno dovoljenje.
Glede na številne različne prejete informacije me skrbi, da morda kaj ni OK, saj je uporabno dovoljenje samo potrditev gradbenega.
Kaj gre lahko narobe? Oziroma ali lahko potem lastniki sami prosimo za izdajo uporabnega dovoljenja.

Hvala vsem, ki mi boste v pomoč.

New Report

Close