Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Izvid RTG preiskave

Izvid RTG preiskave

Spoštovani

Zaradi bolečin pri prijemanju predmetov z levo roko (bolečina me “useka” od kazalca navzdol v roko, ni se mi zdelo da je to sklepna bolečina sploh, kot bi me živec zabolel) in občasnih vnetij levega zapestja, kroničnih bolečin v sredincu leve roke (tisti sklep ki gre v roko) ter bolečin desnega kolena in mišice nad kolenom zadaj, kar vse traja in se nadgrajuje že leto dni in več, sem bil poslan na RTG slikati medenico (zaradi desne noge) in zapestij ter dlani.

Izvid je “čuden”, saj so našli stvari tam, kjer me NE boli, tisto, kar pa me in sem zgoraj naštel, pa kot vidim niso nič našli.

Privzeto je vse OK, razen:

1. RTG medenice in kolkov: v projekciji spodnjega dela levega SIS so neravne konture kortikalisa s strani črevnice, nakazana je subhondralna skleroza, v spodnjem delu je suspektna erozivna sprememba.

2. Nakazano zadebeljena ovojnica III. PIP sklepa desno in levo ter nakazano zadebeljena sklepna ovojnica PIP IV- prsta desno.

Sum na RA :-((( oz. na ankilozantni spondilitis.

Jaz sem sicer si dal pred letom ali dvema že pregledati kri na RA faktor pa je bil negativen.

Če prav razumem so težave v levem delu medenice? Toda boli me pa desna noga koleno in višje mišica.

Če prav razumem so našli zadebeljene sklepe sredincev ampak ta srednji sklep, mene pa boli spodnji sklep levega sredinca, ne srednji.

In če prav razumem naj bi bilo nekaj s prstancem desne roke, ta me sploh ne boli.

RTG zapestja ni pokazal sprememb, čeprav me oba ta sklepa pogosto bolita, levi se mi vname za kakšnih par dni vsaka 2 meseca, nič ni rdeče samo boli me na tistem delu pod palcem, tudi na pritisk s prstom, čez par dni bolečina mine.

Kaj me pa to prešine da ne morem s palcem nič prijeti ali s kazalcem pritisniti pa RTG ne pojasnjuje?

Mi lahko morda vi razložite diagnozo, sklepam prav?

Hvala za pomoč

Jernej

Spoštovani!

Imate cel spekter težav, ki jim jih je rtg samo še dodal, ni pa pojasnil, kar že imate. Opisane težave bi bolje preverila EMG preiskava, ki bi lahko pokazala, če imate na katerem mestu utesnjen živec.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Hvala za odgovor. Iz navedenega izvida RTG ni 100% jasno, da imam RA? Hočem vprašati, je lahko erozivna sprememba tudi zaradi česa drugega, degenerativna motnja itd.? Že ortoped je ugotovil da se postrani držim, da imam levo nogo malce krajšo od desne, čeprav s podlaganjem ni dosegel izboljšanja konture.

Me mora zdaj skrbeti še RA? Res je, da ko dolgo ležim, denimo spim do jutra, me boli cela hrbtenica, težko ležim na hrbtu, predvsem v prsnem delu (ki ni bil slikan). To verjetno nima veze s črevnico in erozijo?

Zadebeljene sklepne ovojnice prstov pa pomenijo kaj? Lahko tudi nič posebnega in so od vedno tam? Ti sklepi roke me nič ne bolijo.

Hvala!

Kako zdaj preverim, če imam RA ali ne?

Spoštovani!

Oprostite za zapoznel odgovor.

Za diagnozo RA je poleg rtg sprememb potrebna tudi prisotnost pospešene sedimentacije, povečanega revma faktorja v krvi in določenih protiteles. Slednje lahko naroči le revmatolog, prejšnji dve tudi zdravnik družinske medicine. Diagnostika je pogosto zamudna, ker se največkrat ne najde vseh pozitivnih testov. Določenih oblik revmatizma pa niti ni mogoče potrditi z laboratorijskimi testi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Torej če prav razumem je lahko revmatizem težko določiti. Glede na izvid ne zgleda še 100% da bi imel revmatizem? Lahko tudi pri kakšni drugi bolezni pride do zadebeljene sklepne ovojnice prstov? Kaj sploh pomeni zadebeljena ovojnica, je to enako kot oteklina?

Spoštovani!

Zadebeljena je tudi pri artrozi, ki tudi nima kakšnega jasnega razloga…

Veliko primerov revmatičnih bolezni se diagnosticira šele po letih in letih težav.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close