Najdi forum

Sestra hoče, da ji pišem 2 sobi

Pred leti so starši na starejšo sestro napisali parcelo na kateri si je ob pomoči staršev (v denarju, delu in materialu) zgradila hišo in se odselila.
To se seveda, kot je navada na podeželju:S:S:S, ni nikjer ocenilo in ne zapisalo.

Hkrati so tedaj meni prepisali mansardo, ker bi naj z možem pomagala očetu pri kmetovanju (manjša kmetija, kljub temu hodimo še vsi v službo – za tistih par živali skrbi oče, ki je v penziji).
V mansardo sva morala kar precej vložiti, ker je bila v zelo slabem stanju – narediti sva morala vse – zdigniti mansardo, menjati streho, nova okna na celi hiši, nova fasada na celi hiši itd.
Delala sva itak za sebe, ker je bilo dogovorjeno, da bo hiša potem moja.

Sedaj ko sta oba starša že precej v letih je sestro očitno postalo strah, da bosta prepisala vse na mene (oz dala meni preko pogodbe o preužitku), zato hodi domov težit staršem, da ji naj pišeta 2 sobi v hiši, da bo lahko “hodila na dom” oz da ji jaz ne bom mogla “prepovedati priti na dom”.

To zame ne pride v poštem, ker bo s tem “kršila” nedotakljivost doma moje družine – navsezadnje tudi jaz nimam 1 sobe v njeni hiši, pa sta starša kar precej vložila vanjo.
To potem pomeni, da bo ona lahko kadarkoli hodila po naši hiši in se vmešavala v naše življenje, ko pa nas bo imela dovolj pa bo lepo šla domov…

Naj povem da “pride na dom” ravno 2x na leto za tavečje praznike …no dobro, pretiravam, ampak vsekakor ni 1x mesečno doma…no sedaj je res malo bolj pogosto, ker hodi masirat starša…pa nikoli ji nisem niti z besedami niti z dejanji preprečila oz oponesla, da pride domov. Še več – spodbujam jo, da naj pride čim večkrat, da malo spozna kakšno je življenje pri nas – ni samo služba do treh in noge v zrak…je še skrb za zemljo, za starše, navsezadnje za lastne otroke in moža…

Staršem je seveda hudo, ker imata rada obe hčeri in se ne bi rada zamerila nobeni in ju vsakodnevno gledam, kako ob tem “sporu” vedno bolj trpita, moja sestra pa trdi, da je to njena pravica.

Dvomim, da bi palilo ponujeno “izplačilo” teh dveh sob, ker se ji ne gre za denar – pač rada bi bila v naši hiši.

Kaj bi storile ve?

Ni problema. Začnite planirat (pa magari samo navidezno) večjo adaptacijo hiše. Obnovo fasade, menjavo strehe in oken,… nato sestro obvestite, da boste nanjo prepisali dve sobi, ona naj pa pripravi svoj procent denarja. Kot solastnica je namreč dolžna vlagat v bajto. Sem prepričana, da se bo hitro premislila.

Torej ona je dobila parcelo, pomoč (veliko) pri izgradnji svoje hiše pa še 2 sobi v hiši strašev (oz. tvoji bodoči) hiši bi rada imela?

No tale pa je malo požrešna.
V tem primeru naj kuha mulo, ne bi prepisala sob nanjo, ker je dobila svoje več kot fer je bilo razdeljeno.

Si sploh ne predstavljam, da bi se s sestro cufala za dediščino. Sploh vnaprej, pri živih starših. In ti zato tud ne znam svetovat. Vidim pa, da je to pri nas (glede na pisanje na tem forumu) precej pogost pojav.

(Aja, pa piše se npr. pismo ali knjiga ali kaj podobnega, sobe se ne da pisat … Sori, ena od tistih, ki ni alergična na pravopis, ampak na pravopisne napake :))

Pri nas pa je drugače. Svak se je odselil, se poročil, živi v oddaljenem kraju. Midva z možem sva uredila eno nadstropje hiše, prispevala za fasado in urejanje okolice. Sedaj pa vprašanje. Na naju ni napisano nič, kaj sledi. Je samo ustni dogovor, da za starša poskrbiva midva, ker sva pač doma, svak pa v drugem kraju. Kako najlepše speljati to zadevo, da ne bo na koncu kažin in huda kri. Kako urediti dedovanje, pred smrtjo enega ali obeh staršev, ker potem bo sigurno težje in večja problem. Pa ne mi govorit, da naj se odselimo, ker to že itak vem, da bi bilo najbolje storiti, ko sva se poročila, ampak saj veste MLADOST je NOROST. Zdaj je pa tako kot je. Prosim za nasvet.

Hišo sva zadaptirala, ker sva si s tem znižala stroške ogrevanja – tako da bo vedela, da samo blefiram.

Hkrati bi potem morala v to potegnit še starša, ki pa se ne bosta šla te igrice, ker najraje tiščita glavo v pesek.

Onadva namreč računata na scenarij “nič pisat na nikoga, ker bo itak starejša na koncu naredila dobro delo in se na zapuščinski odpovedala vsemu v korist tamlajše, nakar bosta živeli srečno in veselo v sestrski ljubezni do konca svojega življenja” – jaz žal na to ne računam….

Hm, torej vseeno pričakujete od sestre “dobro delo”…

Ne vem, kaj se sploh greste. Vrzite na papir denar za sestrino hišo in parcelo, torej ves denar, ki sta ga prispevala starša, vrzite na papir vrednost hiše in kmetije, vajin vložen denar, seštejte, odštejte in dobite znesek, ki pripada sestri ob delitvi. Najbolj pošteno in mirna vest!

Pri nas identična situacija – ko je bilo potrebno poskrbeti za očeta, umirajujočega za rakom in za dementno mamo, je brat prišel domov za veliko noč in prvi november toliko, da nam je položil na srce, da bi morali bolj aktivno skrbeti za mamo in kako bo enkrat prišel po njo in jo peljal tja in tja in tja (seveda se to ni nikoli zgodilo).

Po smrti staršev je seveda zahteval 1/2 vrednosti bajte po tržni ceni (ocenjeno na 130.000 – po njegovih ocenah (živi v lj in je vajen tamkajšnih cen) je bilo vredno najmanj 200.000 in je hotel itak na začetku 100.000), ker on “si je moral sam kupit stanovanje nam pa je bilo podarjeno”. In zakaj bi potem mi bili na “boljšem”??? Vse skupaj je bilo potencirano še s hujskanjem njegove žene.

Ker si 65.000eur ob tedaj moji brezposelnosti in 2 šoloboveznih otrocih nismo mogli privoščit smo dali vse skupaj na oglasno desko, po dolgem času (pač nismo na najbolj zanimivi lokaciji pa tudi bajta ni ne vem kak presežek) se je našel kupec, ki je ponujal 75.000.

Tako smo se zmenili na koncu, da damo bratu 35.000 in da ga ne vidim na vratih, dokler ne bo kredit odplačan :S:S:S:S…kar pa bo še kaj lep čas…

ŽAl tudi to se dogaja…

pri nas imamo tud probleme z dedovanjem, kako tipično slovensko…so pa tud prej vsi rinli glavo v pesek in upali, da se bodo eni dediči odpovedali v korist drugih. do tega itak ni prišlo, zdej je pa cela štala in špetir okoli tega. t

Hm, torej vseeno pričakujete od sestre “dobro delo”…

Ne vem, kaj se sploh greste. Vrzite na papir denar za sestrino hišo in parcelo, torej ves denar, ki sta ga prispevala starša, vrzite na papir vrednost hiše in kmetije, vajin vložen denar, seštejte, odštejte in dobite znesek, ki pripada sestri ob delitvi. Najbolj pošteno in mirna vest![/quote]

Še enkrat – sestri se ne gre za denar in za izplačilo.

Ona hoče 2 sobi v hiši, ker je od nekod prišla na idejo, da ji bom jaz prepovedala vstop v njen nekdanji dom.

To so res jajca. Svetujem obisk pri odvetniku, da se vse te kolobocije spišejo na papir. In to čimprej. Ker se šele ob podpisu običajno pokažejo pravi apetiti vseh vpletenih. Pri nas je bilo tudi vse logično in samoumevno, hiša do strehe enemu bratu, trisobno stanovanje drugemu, moj bo pa kao podedoval….aha, pa smo rekli, da bi vse to pa vseeno vrgli na papir, še preden začneva na veliko vlagar v staro bajto. Opa, to pa ne, kar naenkrat je bila hiša do strehe premalo, pa stanovanje premajhno, pa…..so pokazali zobe, ja. Tako, da danes zidava na svojem, delilo se bo pa, ko se bo delilo. Pa ne vprašat kdo skrbi za starše , pri tem, da smo vsi enako oddaljeni od njih.

Hm, samo takole od oka – sestra je dobila parcelo + vložek v hišo, kar sicer nanese nekaj denarja,
ti pa boš imela po smrti staršev ogromno obnovljeno nepremičnino, v katero si sicer nekaj vložila, ampak domnevam, da niti približno ne toliko, kot sestra v svojo.
Se samo meni zdi, da si ti tukaj požrešna? Valjda, da sob sestra ne bo dobila, izplačat jo pa menda misliš, ko bo zahtevala nujni delež? Ker ji pripada, tudi če starši prepišejo vse nate. če hočeš ta problem rešit, lepo preračunajte, koliko je dobila ona, ti preračunaj, koliko je vredna hiša, odštej znesek, ki si ga vložila ti, ostalo pa na pol. Pa boste videli, kje ste. Izplačaš jo lahko že zdaj in je potem vse tvoje.
Kar takole razdedinit je pa ne morete, pa če se je stokrat odselila in če enkrat ne pride domov.

Obisk pri odvetniku bo bolj težko izvedljiv, ker bi potem to morala urediti starša, ki pa (kot sem že napisala)
računata na scenarij “nič pisat na nikoga, ker bo itak starejša na koncu naredila dobro delo in se na zapuščinski odpovedala vsemu v korist tamlajše, nakar bosta živeli srečno in veselo v sestrski ljubezni do konca svojega življenja” – jaz žal na to ne računam….

in ki se ne želita zameriti sestri.

Čakaj malo, kljub vsemu ti je najbrž jasno, da zaradi tega ne more biti celotna hiša samo vajina? Po tvoje zaradi tega, ker živite v isti hiši in skrbita za tasta in taščo, pričakuješ, da svak ni upravičen do deleža? …..

No pri nas je bilo tako. Zelo velika parcela, 3 – je brati. Babica je živela z nami. Druga dva brata sta dobila levo in desno (mi smo na sredini) velik kos parcela, vsak si je postavil hišo. Postavili smo jo tudi mi. Ati je dobil malo večji kos. To je že bil problem. No, čez leta, leta, je babica začela pešati, no v tem času smo se zmenili, vse je pisala na atija, ampak on bo zanjo skrbel do smrti in želja je bila tui, da umre doma. Tako se je zogilo. Brata nista niti prav prišla pogledati umirjajoče matere, za nekaj malega več zemlje >(tisti kos je ati prodal) in mislili so kako smo obogateli zaradi tega ( 4.000 € je bilo). Barabe od sorodnikov!!! Mamca je skrbela za taščo, ati ni sem, ker je bil po infraktu… Glej svinjarije se dogajajo, največ v širiši družini.
Zmenite se za to pogobdo, da se obvežeš, da boš skrbela zanju do smrti, ne boš jih dala v dom in zato ti podeduješ celo hišo… Ne vem kako se temu reče, ampak obstaja, tako smo naredili mi.

Hm, torej vseeno pričakujete od sestre “dobro delo”…

Ne vem, kaj se sploh greste. Vrzite na papir denar za sestrino hišo in parcelo, torej ves denar, ki sta ga prispevala starša, vrzite na papir vrednost hiše in kmetije, vajin vložen denar, seštejte, odštejte in dobite znesek, ki pripada sestri ob delitvi. Najbolj pošteno in mirna vest![/quote]

Še enkrat – sestri se ne gre za denar in za izplačilo.

Ona hoče 2 sobi v hiši, ker je od nekod prišla na idejo, da ji bom jaz prepovedala vstop v njen nekdanji dom.[/quote]

Verjetno je hiša vsaj dvostanovanjska, če živite vi v mansardi, starši verjetno spodaj. Zakaj si pa ne bi sestra uredila sobico, kuhinjo in kopalnico v hiši? In seveda svoje stroške.
Ne vem, no, ampak jaz sestri tega ne bi odrekla.

Žnjtič ponavljam, da sestra noče denarja ampak 2 sobi v hiši, kar zame ne pride v poštev, ker ne želim, da mi nekdo drug bivakira v bajti…pa kaj če bom potem enkrat dala spodnji štuk lastnim otrokom? Se bodo stiskali v dnevni, ker bosta 2 sobi morale biti fraj?

Pa težava ni v denarju ampak v tem, da sestra hodi težit staršem, in ju spravlja v slabo voljo in depresijo, pobirat in sestavljat po njenem odhodu, pa ju moram jaz…

Usedita se s sestro sami in se lepo ob kavi pomenita ter ji povej, da niti slučajno to, da bi bila hiša pisana nate, ne pomeni, da to ni njen nekdanji dom in da bo na obiskih vedno dobrodošla tako ona kot njena družina.
Da pa mora razumeti, da tako kot ti prideš k njej na obisk, bo potem ona hodila k tebi.

Imam pa občutek (morda se motim), da se sestra že zdaj ne počuti več dobrodošla pri tebi in si normalno želi, da bi še vedno lahko svojim otrokom pokazala, kje je včasih živela.

Skratka, ob kavi, samo vidve, mirno, vsaka naj pokaže nekaj dobre volje … pa se bosta lahko presenetljivo veliko dogovorili.

Ali pa stršem razloži, da se njuna sanjarjenaja ne bodo uresničila in da na koncu boš ti brez vsega ostala, če se jima zdi to fer.

Žnjtič ponavljam, da sestra noče denarja ampak 2 sobi v hiši, kar zame ne pride v poštev, ker ne želim, da mi nekdo drug bivakira v bajti…pa kaj če bom potem enkrat dala spodnji štuk lastnim otrokom? Se bodo stiskali v dnevni, ker bosta 2 sobi morale biti fraj?

Pa težava ni v denarju ampak v tem, da sestra hodi težit staršem, in ju spravlja v slabo voljo in depresijo, pobirat in sestavljat po njenem odhodu, pa ju moram jaz…[/quote]

Preprosto: naj ti še ona v svoji lastni hiši nameni dva prostora – zate. Mislim, da bo potem razumela, kaj zahteva.

New Report

Close