Najdi forum

strah pred vožnjo

Pozdravljeni!

Imam vozniški izpit, vozim pa zelo redko. Pravzaprav samo takrat, ko ne gre drugače. Zaradi svojega strahu se že leta bolj ali manj uspešno organiziram, da me vozijo drugi ali pa pač ne grem nikamor, če nimam prevoza.
Sedaj živim na deželi, kjer sem nujno vezana na svoj avto. Jeseni moram v službo (konec porodniške) in se bom morala vsak dan peljati sama. Povrh vsega me je strah peljati otroka kam s seboj z avtom, ker nisem prepričana, da bom zmogla in se počutim preveč nesigurno. Skratka, sama si že kar lep čas kratim svobodo, družbo, aktivnosti…ker me je strah voziti.
Ko se vsedem za volan, se odpeljem, a me ob kaki nepredvideni oviri (saj si vso pot že vnaprej začrtam) prime panika.
Do sedaj še nisem imela nobene nesreče in nikoli nisem avta niti opraskala a me je vsakič znova strah in hodim na wc preden se moram nekam odpeljati.
Kaj naj naredim, da bom premagala to svojo nerodno težavo?

Hvala lepa za vaše nasvete že vnaprej,
Lp slamica

Pozdravljeni,

pravi odgovor na vaše težave je izpostavljanje. In to redno. Začnete lahko tako, da se vsak dan vsedete v avto za nekaj časa. Če vam že to povzroči tesnobo, potem morate vztrajati toliko časa, da se vam tesnoba poleže. Naslednji korak je, da začnete voziti v mislih in nato v resnici. Najprej kratke razdalje, morda samo okoli hiše ali preparkirati avto. Potem razdalje podaljšate.
ko boste tesnobni se osredotočite na svoje misli, da boste vedeli kakšne so. Kasneje se boste skušali tem mislim izogniti, ker so te tiste, ki v vas sprožijo tesnobo.
Pomagalo bo, če se boste znali sprostiti.

Sliši se enostavno, vem. Dala sam vam navodila, vi pa se morate s tem spopasti. Če rečem, da se morate sprostiti mislim, da si morate izbrati eno izmed tehnik sproščanja in jo redno vaditi, da jo boste znali v svoj prid izkoristiti. Da jo obvladate boste vedeli, ko se boste znali tesnobni sprostiti. Preusmerjanje misli je tudi veščina, ki zahteva vajo (štetje, računanje…o tem sem na forumu že pisala).
Žal pa brez izpostavljanja ne gre. Ni zaman pregovor, da je pogumen tisti, ki strahu pogleda v oči in da je ta od znotraj votel.

lp

Pomagalo bo le to, da boš čim pogosteje vozila. Ne verjameš, ampak sigurno bo strah zvodenel.

Zdravo,

jaz imam enak problem, kljub temu, da zadnjih 9 mesecev dnevno prevozim cca. 100km, je ta strah še vedno enak. Če res ni nujno, ne vozim. Raje prepustim to, nekomu, ki uživa v vožnji.

Lp

zarja.

New Report

Close