Najdi forum

leva manj mleka

Pozdravljeni,

ker ste pomagali že toliko mamicam, vas za pomoč prosim še jaz. Rodila sem 17.8. deklico. Porodna teža 2600, odpuščeni 5. dan, teža 2520. 14 dni po rojstvu je tehtala 2950, pet dni kasneje (ta ponedeljek pa 3050. Pravijo, da lepo napreduje. Plenice so pokakane in polulane pogosto. Ne štejem, ker je skoraj vedno pri previjanju pokakana, polulana pa tudi. Dojiva se na tri ure, oziroma ko si pupa zaželi. nikoli ni razmak daljši kot 3 ure.

Težava: Zadnjih par dni opažam, da je v levi dojki manj mleka kot v desni. Čeprav sesa na levi dojki 10 minut, se nato začne “kregat” z dojko. Ponavadi jo še malo vzpodbudim, da še sesa vsaj malo naprej. Nikoli se ne naje do konca na levi dojki, vedno jo moram še pristaviti k desni. Medtem ko se na desni dojki vedno naje.

Vprašanje: Kaj lahko naredim, da vzpodbudim nastajanje mleka v levi dojki? Kolikor vem pomaga pogosto pristavljanje Bi bilo smiselno, da bi jo pri vsakem podoju najprej pristavila k levi dojki? -ne bi pa rada zmanjšala količine mleka v desni dojki.

Najlepša hvala za odgovor in prijazen dan.

Sama imam 2 meseca in teden dni starega sina in podobno težavo, ki se v zadnjih dneh stopnjuje. Tudi moja leva dojka nekaj “štrajka”, kreganje pa se zdaj stopnjuje do močnega joka, pri čemer zajame bradavico, 1x potegne in spusti, zdaj pa se joka že ko bradavico samo začuti. To se običajno začne po uvodnih 3-4 minutah intenzivnega sesanja na levi dojki. Mleka imam dovolj, tudi ko stisnem dojko, lepo teče, vedno dojim na obe dojki, saj je sicer doslej zelo pridno sesal in čez dan včasih ne je tudi po 5 ur, ponoči mi je spal že 8 ur v kosu brez dojenja. Ko ga prestavim na desno dojko, je vse OK, dostikrat pa po nekaj minutah joka na levi kar “odreže” in spet lepo sesa. Vmes mu dam dudo, da se malo pomiri in potem spet vleče minuto ali dve. Tudi če takoj zamenjam dojko – torej mu po joku na levi ponudim desno dojko – na desni lepo sesa in ko ga vrnem na levo, sesa normalno. Sicer je močan fant in se zelo lepo razvija. Zanimivo je, da ponoči in zjutraj, nimava tega problema. Takrat sesa prav šolsko, močno in 10 minut. Drugače pa ga tudi časovno ne priganjam.

Zadeva mi je postala tečna, kar nekako strah imam pred levo dojko, kaj se bo zgodilo, sploh pa mi je zoprno, kadar smo kje okoli in dojim sede (doma vedno dojim leže; položaj smo kar dobro naštudirali), pa izpušča bradavico in mu jo non stop popravljam, pri tem pa se joka, da mi je kar nerodno, da bi mimoidoči mislili, da nimam pojma o dojenju. Drugače v materinstvu po prvem napornem mesecu zdaj zelo uživam.

Tudi jaz se zahvaljujem za odgovor.

Pozdravljeni, vevericka123!

Vaša deklica je stara skoraj 1m, od najnižje teže je do starosti 19 dni pridobila prek 500g, kar je zelo lepo, njeno dobro napredovanje kažejo tudi polulane in skoraj vedno pokakane plenička. Dojite jo na njeno pobudo.

Normalno je, da tvorba mleka pri doječi mamici ni popolnoma uravnotežena med desno in levo, razlogov je več, pogosto tudi ta, da se otrok na eni strani doji morda malo laže ali malo bolj z veseljem, mamice morda v enem položaju laže držimo kot v drugem… Ni si treba prizadevati, da bi tvorbo mleka uravnotežili, kajti s tem deklica dobi pač malo več tam, kjer želi in kjer vama je nekoliko morda tudi laže, tam se tvori mleka malo več, kolikor se ga na drugi strani pač tvori malo manj. Večina dojenčkov si kdaj v času dojenja izbere priljubljeno stran, včasih pa levo in desno pri tem celo obrne, torej da postane ljubša tista, kjer se je prej dojil manj.

Težava: Zadnjih par dni opažam, da je v levi dojki manj mleka kot v desni. Čeprav sesa na levi dojki 10 minut, se nato začne “kregat” z dojko. Ponavadi jo še malo vzpodbudim, da še sesa vsaj malo naprej. Nikoli se ne naje do konca na levi dojki, vedno jo moram še pristaviti k desni. Medtem ko se na desni dojki vedno naje.

Kreganje na levi lahko še naprej preprečite tako, da ponudite desno. Če želite, jo lahko vedno najprej pristavite na levo, da popije tam večkrati in čim prej in spodbuja tvorbo mleka, pri tem pa ni treba preprečevati pogostega dojenja na desni, kjer se mleko tvori malo bolje.

Podrobnosti o vsem skupaj pa tukaj. Dojenček odklanja eno dojko:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4241143 (članek – možni razlogi)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4157515 (1m, manj mleka na eni)
http://med.over.net/forum5/pm.php?94,page=send,message_id=6334676 (1m, ena dojka slabša)

Vprašanje: Kaj lahko naredim, da vzpodbudim nastajanje mleka v levi dojki? Kolikor vem pomaga pogosto pristavljanje Bi bilo smiselno, da bi jo pri vsakem podoju najprej pristavila k levi dojki? -ne bi pa rada zmanjšala količine mleka v desni dojki.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni, Urška33!

Vaš fantek je star dobra 2m, vaš fantek se zadnje dni zelo krega na levi po uvodnih 3-4min sesanja. Se fantek odriva, krivi nazaj, izteguje? Ni verjetno, da bi bilo to povezano s tvorbo mleka na tej strani. Če je bilo doslej na levi dojenje vredu, potem je najbrž težava pri otroku. Morda bi znal biti nekoliko napet? Je kaj hiperton? Veliko dojenčkov ima to prehodno težavico, ki jo premagujemo s hendlingom. Poglejte prosim tole. Če boste imeli vprašanja, kar sporočite. Ekstenzijski vzorec – otrok je napet, se odriva, krivi nazaj, upira:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4187704,4481382#REPLY (2m)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1590779 (forum Pediatrija)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,5027042 (Zloženka o handlingu, IVZ)
http://www.youtube.com/watch?v=WfZDWtXDewA (slovenski video, prikaz handlinga)
http://med.over.net/forum5/read.php?11,515970,515970#msg-515970 (izkušnje mamic)

Priporočam, da ga ob znakih kreganja kar prestavite na desno, če je tam potem vse vredu. Poskusite ponuditi levo tedaj, ko se bo na desni umiril ali ko se bo umiril in delno uspaval, na katerikoli način že. Dojenčki se pogosto mirno dojijo na tisti strani, ki jo odklanjajo, če jih podojimo leže, v polsnu, takoj ob prvih znakih zbujanja, ko še delno dremajo, in za uspavanje, ko so se že umirili.

“Vmes mu dam dudo, da se malo pomiri in potem spet vleče minuto ali dve.”
***To je vredu, ali pač menjate stran in na levi poskusite v zgoraj opisanih situacijah. Vedno lahko morda tudi najprej ponudite levo in, ko ne gre več, desno. Pa potem spet levo, kot ste napisali, seveda če želi.

Nič ni narobe z vašo dojko, ni vas treba biti strah, da je kaj narobe s tvorbo mleka, dojenčki so pač muhasti, imajo svoje težavice in vedno ne vemo, kaj je zadaj, lahko jih moti morda le položaj. Znano je, da na levem boku prebava nekoliko laže deluje, tako da materam otrok s kolikami in polivanjem večkrat svetujemo polaganječe pa levi bok, ko dojimo na levi, pa otrok leži ravno obratno, kajne. Če preprosta menjava strani težavo odpravi, je to hiter, učinkovit ukrep, brez stresa za oba. Šolsko dojenje je bolj ali manj samo v kakšnih priročnikih. Ljudje pri majhnem dojenčku vedno pričakujemo tudi nekaj glasnega joka. Gotovo vam bo šlo samo še vsak dan bolje. Tudi če bo otrok siten, boste laže mirno ukrepali, kajne.

Aha, pa poglejte še članek o odklanjanju ene dojke, ki sem ga zgoraj že pripela veverički!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

spoštovana Mojca,
zahvaljujem se Vam za zelo dober odgovor. Res ste pravilno ugotovili,da sin zaklanja glavo. S pomocjo zelo dobrega videa o handlingu,na katerega ste posredovali link,smo uspeli v zadnjem mesecu res ze zelo lepo korigirati tezavo,tako da nam je ravno vceraj v razvojni na prvem obisku dejala,da dodatna fizioterapija ni potrebna,tako da super!
Bi pa dodala samo se to,kar sem sama ugotovila,zakaj se je jokal na levi dojki. Dejansko je res bilo manj mleka kot na desni in to razmerje se vedno velja. Vecinoma se je jokal,ko je bila dojka ze prazna in mi je hotel to povedati ;-). V zadnjem mesecu sva cas podoja zelo skrajsala,saj zelo intenzivno vlece in se tudi prej naje. Jaz pa sem v casu,ko je bil ocitno ta preskok iz bolj neznega sesanja na orng vlecenje,predolgo vztrajala na eni dojki. Zdaj,ko mi ‘pove’,zamenjam in nama gre super! Vcasih se malo pocakam,da kaj pritece,ali pa stisnem in vcasih se prav posteno spricne ven ;-).
Hvala za nasvet in se obilo dobrih nasvetov zelim!

Aha, fantek se je kregal, ko je želel, da bi mleko spet bolje teklo, morda pa je ekstenzija/napetost tudi nekoliko vplivala nanj. Povsem vredu je, da ga tedaj prestavite na drugo stran. Na levo pristavljajte morda večkrat, pa lahko za krajši čas, ali ga pustite tam dlje, če bo miren, npr. ko bo zadremal, da s pogostejšim in tudi z neprehranskim sesanjem to dojko bolje stimulirate.

Nekateri dojenčki so neučakani, želijo boljši tok mleka hitreje, to pa ne pomeni, da je vaša dojka prazna. Če bi vaš fantek imel še voljo in bi bil mirnejši, bi tudi na tej dojki še lahko dobival gosto kalorično, torej zelo polnovredno mleko, čeprav bi teklo počasneje, morda pa bi sprožil s sesanjem čez kratek čas že nov izcejalni refleks in bi se spet v njegova usteca sprostil nov vam mleka. Vendar dojenčki so pač različni, nekaterim ustreza bolj en način, drugim pa drugi. Ne mislite, da je z vašimi dojkami kaj narobe, kajti vse poteka po pričakovanjih. Dobro pa se bosta dojila tudi tedaj, če se boste lahko odzivali na njegove signale, se prilagodili temu, kar fantku trenutno bolj ustreza. Lahko da bo to vsak teden ali vsak mesec nekaj drugega. Pa tudi med dnevi so lahko včasih velike razlike, sploh ko imajo dojenčki poskok v rasti. Mamica ima dve dojki in pri dojenju enega otroka je ponavadi dokaj vseeno, kako intenzivno ponujamo eno ali drugo, kako menjamo, koliko časa je na kateri strani, dokler otrok dobro napreduje. Posebno pozornost moramo temu morda namenjati prve dneve in v kriznih situacijah z napredovanjem.

Torej drži, ni treba predolgo vztrajati na eni dojki, če otrok želi drugačen tempo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close