Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Izvid ultrazvoka

Izvid ultrazvoka

Pozdravljeni,

lepo bi vas prosila za razlago izvida ultrazvoka:

Levi prekat je normalnih dimenzij, IVS je blago zadebeljen, ostale stene so primerne, globalna sistolna funkcija je dobra, segmentnih motenj krčenja ni videti. Diastolna disfunkcija levega prekata 1. stopnje. Oba preddvora sta normalno velika. Aorta je bulbarno primerno široka. Aortna zaklopka je morfološko in funkcijsko b.p. Mitralna zaklopka – blaga do zmerna insuficienca, hemodinamsko ni pomembna. Trikuspidalna zaklopka – blaga do zmerna insuficienca. Ocenjen sistolni pritisk v desnem prekatu je 28mmHg+CVP. Perikard – orientacijsko je bp.

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Pri Uz pregledu srca je zdravnik ugotovil samo manjšo, nepomembno napako na mitralni in triuspidalni zaklopki, ki nista potrebni zdravljenja. Morda vam je priporočil kontrolni UZ pregled srca čez dve leti

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pROSIM,ČE MI LAHKO RAZLOŽITE NASLEDNJI IZVID UZ SRCA

LVEDD 5,5 AR(CFM) 0 MR(CFM) 1
Vmax 1,0 E 0,74
LVEDS 3,6 TR(CFM) 0 A 0,55
LVEF 64
AO BULB 2,9
LA A4C 3,7X4,3 Em 14 DT 206
LA PLAX 3,5
DA A4C 3,8X4,2
VTI 24
S mitralni obr. 9 AM 9

Predstavljam si, da je kardiolog, ki vas je pregledal napisal mnenje. Mislim, da so glavni parametri (EF, AOBULB) za oba spola v mejah norme. Ostali se nekoliko razlikujejo glede na spol, vendar mislim, da že imate želeno informacijo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Kardiologinja mi je samo rekla,da imam povečano srce in nič drugega.Glede na izvid uz srca bi vas prosila,če je kaj hujšega.Stara sem 41 let in me je zelo strah,ker ne vem kaj pomeni povečano oz.razširjeno srce.Jemljem tablete concor 5mg,ampak mi znižujejo pritisk,ki ga imam 96 55. Ali 113 65 Za odgovore se vam lepo zahvaljujem.

Lp Judita

Velikost levega prekata je blago nad normalno mejo ( zgornja normalna meja 5,3), kar kaže na možnost, da ste telesno redno aktivni (fizično delo, športna aktivnost) ali, da je srce blago povečano zaradi visokega krvnega tlaka. Mislim, da ste lahko brez skrbi. Ali se zadihate že pri manjših telesnih obremenitvah?
Nekoliko nizke vrednosti krvnega tlaka so znak uspešnega delovanja Concorja, kar je razveseljivo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Za odgovore se vam lepo zahvaljujem.Zanima me pa še,zakaj kljub concorju imam vsak dan še vedno sploh zjutraj,ko se zbudim zelo hitro bitje srca in preskakuje mi.Sem pa kadilka in počasi se bom verjetno morala kar odvaditi te razvade.Kardiologinja mi je pa napisala naslednje mnenje:
levi prekat je blago dilatiran,stene niso zadebeljene,globalna sistolna funkcija je dobra(VTI je 24),segmentnih motenj krčenja ni videti.Diastolna funkcija levega prekata je normalna.Oba preddvora sta normalno velika.Aorta je bulbarno primerno široka.
Aortna zaklopka je trilistna,morfološko in funkcijsko normalna.Regurgitacije ni.
Mitralna zaklopka je morfološko normalna,nakazan prolapssprednjega lističa,minimalna mitralna regurgitacija.Trikuspidalna zakllopka morfološko in funkcijsko normalna.Regurgitacije ni.
Ocena sistolni pritisk v desnem prekatu ni možna.
Perikard je b.p.

To je mnenje kardiologinje Dr.Bogdane Suhadolnik šla sem samoplačniško.
Vprašali ste me,če se zadiham pri manjših telesnih obremenitvah? Ne vedno.včasih je dosti samo pomivanje tal doma ali pometanje.Včasih je pa vredu.Se mi pa rahlo vrti,verjetno zaradi nizkega pritiska.Še vedno sem v strahu,da ni kaj hujšega.Po pravici vam povem,da tudi z možem ne upam imeti spolnih odnosov zaradi razbijanja srca.Upam,da se bo vse uredilo,da me ne bo infarkt.Še enkrat se opravičujem,ker vas morim,ampak sem res prestrašena,čeprav ste me vi malo že potolažil,ko ste napisal,das em lahko brez skrbi.Hvala lepa za nadaljne odgovore.Lepo pozdravljeni.Judita

Kot ste sami ugotovili je pri vas prisotna blaga pomanjkljivost srčne zaklopke, ki je na meji med levim preddvorom in levim prekatom. Tako “lepotno” napako imajo mnogi ljudje, zlasti ženske. Mislim, da še ni znano zakaj tako velika razlika v pogostosti napake med moškimi in ženskami. Napaka je prirojena in pri velikem številu “bolnikov” ne povzroča nobene motnje, tudi do visoke starosti. Pri nekaj odstotkih “bolnikov” se “napaka” občasno oglaša z blagimi neprijetnimi senzacijami pri srcu, z nerednim utripanjem srca zlasti pri spremembah vremena, pri duševnih obremenitvah, itd. Kadar so motnje prehude bolnicam zdravniki predpisujejo ustrezna zdravila, ki jih bolniki jemljejo po potrebi. Včasih zadostujejo blaga pomirjevala ali redni dnevi sprehodi z živahno hojo. Odmislite “bolezen” in uživajte lepote življenja.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
Prosila bi za razlago UZ srca

mejno povečana preddvora
diastolna disfunkcija levega prekata 1. stopnje
blaga aortna regurgitacija
blaga mitralna regurgitacija
blaga še fiziološka trikuspidalna regurgitacija

Ali se moram kaj posebno paziti ali je vse v redu.
Hvala za odgovor

Odgovarjam z veliko zamudo (zaradi odsotnosti). Pri UZ pregledu srca je zdravnik ugotovil blage spremembe v preddvorih (blago povečanje), blago oslabelo delovanje levega prekata (zaradi visokega krvnega tlaka, sladkorne bolezni?), blage spremembe v obliki treh zaklopk. Mislim, da so vse navedene spremembe zelo blage in, da ni potrebno nobeno zdravljenje. Imate kakšne motnje? Hitra zadihanost pri obremenitvah)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close