Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina cepljenje proti steklini

cepljenje proti steklini

Pozdravljeni,
rabim nasvet: imam psičko, stara je 12 let.
Sama od doma ne hodi, peljemo jo na sprehod dvakrat dnevno, sicer je na dvorišču ali v hiši. Ker je imela že nekaj drugih težav in ji tudi nagaja srce, se trudimo, da bi ji organizem čimmanj obremenili.
Zanima me, če se lahko izognem cepljenju proti steklini, saj po mojem mnenju ni izpostavljena nevarnosti okužbe.
Živimo na podeželju, na sprehodu se včasih sprehajamo tudi po gozdu.
hvala za vse nasvete.

Ceplenju proti steklini se zakonsko ne morete izogniti.

Strinjam se sicer, da glede na to, da proizvajalec zagotavlja da cepivo zdrži 2 leti je vsakoletno cepljenje morda tudi nepotrebna obremenitev organizma (glede na to, da bi teoretično lahko cepili vsaki dve leti).

Čeprav je izpostavljenost majhna se še vedno lahko zgodi (na vrt recimo pride s steklino okužena miš ali polh, ki jo psica ujame ipd.).

Mogoče bi bilo najboljše pogovoriti se z veterinarjem, ki mu zaupate (če takšnega veterinarja nimate, malo pobrskajte po forumu, pa se gotovo kakšen najde). Vprašajte ga kako rizično je za vašo psico lahko cepljenje in pa, kaj meni sam, če ne upošteva zakonskega določila oz. če upošteva, da je s cepljenjem ogroženo zdravje psa (mogoče tu najdete luknjo). Nekateri veterinarji, sicer zelo redki, pridejo cepljenje opraviti tudi na dom in s tem zmanjšajo stres za žival.

Nasplošno pa (ločeno od vaše psice) cepljenje proti steklini ni iz trte zvita nujnost.
Mogoče bi ob tem opozorila tudi na cepljenje proti kužnim boleznim, ki zakonsko ni nujno je pa za “običajnega” psa veliko bolj preventivno od stekline (prej stakne kak virus, recimo kužni kašelj, kot steklino).

NikaT, pa je treba tudi za kužne cepiti vsako leto? Namreč, brala sem, da tudi to cepivo drži dve, tri leta. Moja psička je stara dve leti in je bila do zdaj dvakrat cepljena proti kužnim. Lahko morda letos to cepljenje spustim?

Cepivo pri kužnih zdrži najmanj 2 leti (razen če proizvajalec ne navaja drugače seveda). Meni veterinarka avtomatično preskoči eno leto, ko vpisuje datum naslednjega cepljenja. Dobro je cepiti redno, ampak upoštevajoč tudi zagotovila proizvajalca. Če cepivo “zdrži” vsaj dve leti, je psa nesmiselno že predčasno obremenjevati s ponovnim cepljenjem.

Dobro se je pogovoriti z veterinarjem, ga povprašati kako je s cepivom s katerim je cepil (če imaš občutek, da imaš koristoljubnega veterinarja povprašaj kakega drugega) in potem glede na to sestaviti nek program cepljenja.
Ga pa res priporočam. Lani smo v pasji šoli imeli “izbruh” kužnega kašlja. Cepljeni psi (na srečo večina) so krehali kak teden (ali pa celo sploh ne), pa še to ne prehudo, potem so bili pa kmalu OK. Dva, ki še nista bila cepljena, oz. je bil eden ravno teden pred “epidemijo” sta zbolela precej huje, doma cele noči niso spali, ker sta se boščka davila in kašljala …

Pravzaprav tudi cepivo za steklino zdrži vsaj 2 leti, samo država potem ne bi mogla vsako leto pobrat takse in moramo pse cepiti vsako leto, sicer nas lahko oglobijo. Če ne bi bilo obvezno, bi tudi za steklino raje vozila na vsaki 2 leti, pa četudi bi bilo recimo potem 2x dražje, ker mi je škoda psa tako pogosto obremenjevati …

Cepljenje je v vsakem primeru obremenitev za organizem in posledično je dobro cepiti sicer redno (nič ne pomaga, če čakamo med vmesnimi cepljenji predolgo, potem nismo naredili nič), ampak upoštevajoč tudi “moč” cepiva. Veterinar mora vedeti kako dolg je ta čas pri posameznem cepivu in naj glede na to določi naslednje cepljenje.

Oprosti, nisem ti odgovorila.

Posvetuj se sicer še z veterinarjem, vendar pa menim, da bi eno leto med cepljenji za kužne lahko preskočila, sploh če je bila do sedaj že cepljena 2x.

Priporočila za cepljenje psov so:
– dva ali 3 cepljnenja v razmiku 1 meseca
– ponovitev čez 1 leto
– če pes vakciniran po zgornji shemi, je dovolj cepljenje na 2-3 leta
– cepivo proti leptopirozi drži manj kot 1 leto, zato se svetuje ponovitev tega vsako leto
(kar konkretno pomeni, da s psom še vedno hodiš vsako leto, ni pa vsakič vse cepljen)

Hvala obema za odgovor. Za steklino vem, kako je po zakonu, zato se s tem niti ne obremenjujem. Tudi moja psička je bila lani izpostavljena množičnemu kužnemu kašlju na agilityju, a je očitno cepivo prijelo, tako da se ni nalezla ničesar. Se bom pa posvetovala še z veterinarjem.

New Report

Close