Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Novo cepivo OMR

Novo cepivo OMR

Pozdravljeni,

zanima me cepljenje z novim cepivom OMR, ki štiti tudi pred vodenimi kozami (noricami). Zanima me sledeče (otrok še ni bil cepljen proti OMR zato tudi razmišljam o tej alternativi):
– kdaj nastopi zaščita tudi proti vodenim kozam …
– ali je cepivo po varnosti in stranskih učinkih primerjljivo s cepivom OMR, ki ne vsebuje zaščite proti noricam
– prebrala sem da bi naj to cepivo povzročalo več vročinskih krčev (ali to pomeni, da tudi pri otrocih, ki ob nastopu vročine ne doživijo vročinskega krča, ampak se vročina počasi dviguje in je prenašajo popolnoma normalno…
– ali bi vi raje cepili otroka posebej s cepivom OMR in posebej s cepivom proti vodenim kozam?

Najlepša hvala za vaše odgovore.

lp

Spoštovani, zaščita po cepljenju nastopi cca 4 tedne po cepljenju. Navedba o vročinskih krčih pomeni, da so v dveh skupinah otrok, enih, cepljenih z OMR-V, drugih pa z OMR + varicella, opazovali pogostnost vročinskih krčev po cepljenju. In v skupini cepljenih s kombiniranim cepivom pogosteje zaznali vročinske krče kot v drugi skupini.
Po varnosti in profilu stranskih učinkov sta cepivi OMR in OMR:V primerljivi, s tem, da so po kombinaciji nekoliko pogosteje zaznali vročinske krče po cepljenju in da so zelo blage znake noric v redkih primerih pač lahko zapazili le po cepljenju s cepivom, ki je vsebovalo oslabljen virus noric. Če se odločate za cepljenje proti noricam, se mi zdo cepljenje s kombinacijo bolj smiselno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

zahvaljujem se vam za odgovor….

Zanima me še sledeče:
– koliko je to več vročinskih krček (koliko %)
– in ali je možno sočasno cepiti OMR in varicelo (mislim pač vsako cepivo v svojo rokico), ter koliko odmerkov je potrebno…(otroka sta stara 3.5 in 2 leti)

Po študiji, izvedeni na 459.000 12-23 mesecev starih otrocih, ki so bili cepljeni ali s kombiniranim cepivom OMR-varicella ali pa posebej z OMR in posevej z Varicella cepivom, opazimo pri otrocih, cepljenih s kombiniranim cepivom 7 do 10. dan po cepljenju 1 primer vročinskih krčev več na 2300 cepljenih.

Možno je sočasno cepiti OMR in varičelo na 2 različni mesti, prav tako je potrebno 2x cepljenje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me še v kolikšnem časovnem obdobju je potrebno opraviti oba cepljenja proti noricam v mojem primeru (min in max razpon).

Že vnaprej hvala za vse vaše odgovore.

lp

Spoštovani, obe cepljenji proti noricam se izvede v najmanj 6-tedenskem razmiku, največji ni opredeljen, bi ga bilo pa smiselno opraviti pred vstopom v šolo.
Za obe cepivi: tako Priorix tetra kot Varilrix (samo norice) velja namreč isti najmanjši priporočeni razmik (če bi bilo hudo nujno, bi se ta razmik lahko še skrajšal na 4 tedne), pri večanju pa se prilagodita nacionalnim cepilnim sheham. Lep pozdrav1
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravleni,

Kot ste mi svetovali sem 1.4 cepila 2 in 3.5 letni hčerki za Omr in varilix (vsako cepivo v svojo ramo). Sedaj drugi dan po cepljenju sta obe dobili prehad. Zanima me ce je to v sklopu stranskih učinkov ceplenja ter če mi lahko poveste katere in kdaj ( v časovnem intervalu) lahko pričakujem kakčne str. Ucinke.

Pa se nekaj: pediatrinja in na zavodu za zdr varstvo mb so mi rekli, da je poptreben samo en odmerek cepiva varilix med tem ko ste vi zapisali da sta potrebna dva. Kaj sedaj?

Hvala

Spoštovani, pojav prehladnega obolenja dan po cepljenju je z veliko verjetnostjo neodvisen od same izvedbe cepljenja in sta se dogovdka zgodila sočasno. Stranski pojavi, povezani s samim cepljenjem (ki bi bili posledica delovanja živega cepilnega virusa, se najpogosteje pojavijo v 2. tednu po cepljenju. (izpuščaj, blagi respiratorni znaki, povišana temperatura ob tem).

Včasih se je za cepljenje proti noricam pri otrocih res priporočal le 1 odmerek cepiva, kasnejše študije pa so pokazale, da sta tako individualna kot kolektivna zaščita (ter njuno trajanje) značilno boljši po cepljenju z dvema odmerkoma cepiva. Zato so se priporočila spremenila, države, kjer že vrsto let cepijo majhne otroke (12-15 mesecev) proti noricam, pa so uvedle 2. odmerek (v starosti 4.-6 let).
V ZDA že 15 let rutinsko cepijo proti noricam, zato so tudi njihove izkušnje s cepljenjem in s preučevanjem trajanja imunosti po cepljenju proti noricam prinesla izjemno pomembna spoznanja o načinu cepljenja.
http://www.chop.edu/service/vaccine-education-center/a-look-at-each-vaccine/varicella-chickenpox-vaccine.html

Svetujem vam, da se pred vstopom v šolo pač dogovorite za 2. odmerek. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vaš odgovor. Zanima me ali sta hčerki sedaj zaščiteni pred noricami glede na to da ste prejeli samo 1 odmerek in bosta torej 2 odmerek prejeli ob vstopu v solo ( to je čez 2.5 leti)

Hvala

Spoštovani!
Zaščita po cepljenju proti noricam se bo pri deklici razvila v cca 4 tednih po cepljenju. Pričakovana učinkovitost cepljenja po enem odmerku cepiva je 88%, kar pomeni, da je po enem odmerku cepiva 88% cepljenih oseb zaščitenih pred noricami (z različno težkimi kliničnimi slikami).
To, da sta deklici prejeli prvi odmerek in bosta drugega pred vstopom v šolo, je o.k.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close