Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Ali je moj rak hormonsko odvisen?

Ali je moj rak hormonsko odvisen?

Vprašanje za Mladega zdravnika
Pozdravljeni!
v prilogi Vam pošiljam izvid biopsije,z prošnjo da mi poveste ali je moj rak hormonsko odvisen,oziroma ali je neodvisen.
Mikroskopski opis: Dojka,exc.:
DCIS(kribriformni,z 2.stopnjo jedrne anaplazije in žariščno komedonekrozo)ter kombinirani duktalni invazivni karcinom (duktalni invazivni karcinom in kribriformni invazivni karcinom),dobro diferencirani (BRE:1+2+1=4 točke),z mikrokalcifikacijami ,z elastozo,z zmerno količino strome,brez znakiov invazije v limfangij,brez perinevralne invazije,brez peritumorske limfocitne infiltracije,brez tumorske nekroze.
Ocena oblike karcinoma iz pregledanega ni možna,saj robovi karcinoma niso v pregledanem -karcinomski infiltrat je obrezan;prav zato ni moč izmeriti velikost karcinoma.
Estrogenski receptorji so negataivni.
Progesteronski receptorji so pozitivni v 5% celic. H rezultat je 10.
Prekomerna izraženost HER2 je negataivna (0)

Eno leto pozneje sem še enkrat zaprosila izvid biopsije, da bi zdravnik lažje in pravilno določil način zadravljena.

Mikroskopski opis je sleči:

Dojka,imunohistokemična določitev hormonskega statusa tumorja (kombiniranega duktalnega invazivnega karcinoma – glej biopsijo št. 7280 04):
Estrogenski receptorji so pozitivni v 5 % tumorskih celic.
H rezultat je 5.
Progesteronski receptorji so pozitivni v 5% tumorskih celic.
H rezultaat je 5.
Prekomerna izraženost Her2 neu je negativna (0)
Opomba: Imunohistokemična preiskava je bila opravljena na tkivnih rezinah iz drugega tkivnega bloka karcinoma (št.biopsije 7280/04).
Zelo lepo prosim za Vaše menje, kaj govorijo te analize in kakšna terapija,z katerimi zdravili bi bila učinkovita pri zasevkih v kosti.
Lepo Vas pozdravljam!

Spoštovana gospa!

Iz zapisanega lahko povem, da je tumor hormonsko pozitiven, se pravi hormonsko odvisen, vendar v zelo nizkem procentu. 5% pozitivnih jeder celic invazivnega raka dojke je nizko hormonsko odvisen karcinom. Po definiciji se šteje za hormonsko odvisen tumor dojke vsak tumor,ki ima 1% ali več ER ali PR izraženih receptorjev. Seveda pa potek bolezni in odgovor na zdravljenje (s hormonsko terapijo) korelirata z odstotkom izraženih receptorjev. Boljši potek opažamo pri tumorjih z visokimi ER, predvsem pa PR receptorji in nizkim MIB-1.
Pri vas bi v dopolnilnem zdravljenju vsekakor prisla v postev tudi hormonska terapija.
V primeru razsejane bolezni, ko so prisotni zasevki v skeletu, pa je dobrobit hormonske terapije v vasem primeru vprasljiva. Namreč odvisno je tudi,koliko je metastaz v skeletu, če sta dva zasevka, ki ne bolita, na primer v rebrih, kolku, potem je morda to se smiselno po predhodni opravljeni drill biopsiji, da se določi odstotek ER,PR v zasevku raka dojke (ki je lahko popolnoma drugačen od primarnega tumorja), če je zasevkov veliko, je pri vas morda bolj umestno kemoterapevtsko zdravljenje, ki je po drugi strani zopet netarčno zdravljenje, sploh v primeru nizko malignega tumorja, ki ponavadi slabo odreagirajo na citostatike, vendar se vedno je to terapija izbora v tem primeru.
Pri zasevkiv v skeletu se poslozujemo manj agresivnih zdravljenj, saj bolnica vitalno ni ogrozena, ponavadi zasevajo v kosti tumorji dojk ,ki po svoji bioloskem potencialu niso agresivni in odrazajo nek dolgotrajen potek bolezni, ni pa nujno, lahko je bolezen nekaj let v skeletu, nato pa pride do razsoja npr.v jetra, in je slednji lahko hitro usoden za bolnika.
Nekega pravila pri karcinomih dojk ni, zato je odgovor tudi bolj splosen.
Dejstvo pa je,da je hormonska terapija najboljsa tarčna terapija pri raku dojke, morda ne bi bilo slabo razmisliti tudi o odstranitvi ovarijev?!

Lep pozdrav.

MZ

Lepo pozdravljeni!
Najlepše se zahvaljujem za Vaš cenjeni odgovor.Za boljšo dijagnostiko, pa dodajam izvid od 24. januarja 2011:
Scintigram skeleta: v primerjavi z scintiramom z dne 9.2.2010 je na današenjem intenzivnejše kopičenje v posteriornih delih L 1 desno,komaj nakazano novo drobno povišano kopičenje je videti v zgornjem delu levega SIS-sumljivo za nove metastaze, nekoliko bolj lokalizirano kopičenje je videti v manubriju sternuma ob sternoklavikularnem sklepu -degenerativne spremembe?, metastaza?.
Nespremenjeno je kopičenje v 6. rebru desno lateralno, v 4.rebru levo na kostohondralnem stiku,v Th 7 in Th 8 desno,v Th 10 levo,nespremenjeno je tudi povišano kopičenje v prostali lumbalni hrptenici (najintenzivneje v osteofitu desno v L 4 / L 5).
Nekoliko intenzivnejše je kopičenje v obeh ramah,v malih sklepih nog in v obeh petnicah – napredovanje degenerativnih sprememb.Ostali skelet je bp.
Po tem izvidu sem dobila zdravlo aromasin,namesto Nolvadeksa,ki sem ga pila 2x na dan tri in pol leta, skupaj z bondronatom.
Zanima me,kaj naredi v mojem primeru aromasin in bondronat?Ali je to zdravilo ki bi lahko ustavilo napredovanje bolezni?Poskus z nolvadeksom ni bil uspešen klub trditvi dr.da ima bolezen pod kontrolom.Ali je katero drugo zdravilo zame bolj obetavno,razen kemoterapije ki me verjetno čaka na koncu,nje se najbolj bojim.
Veliko HVALA za Vaš odgovor! Lepo Vas pozdravljam!

Pozdravljeni!
Zdravilo Aromazin je steroidni inaktivator aromataze, encima, ki v telesu skrbi za pretvorbo androgenov v estrogene, torej namen zdravljenja je, preprečiti tvorbo estrogenov v perifernih tkivih. Zdravnik je zdravilo uvedel zaradi napredovanja skeletnih metastaz, ker je bolezen se vedno lokalizirana le v kosteh in je primarni tumor hormonsko odvisen, je vsekakor zdravilo na mestu. Poleg tega prejemate še bondronat, zdravilo, ki spada v skupino bisfosfonatov, to so zdravila,ki v primeru razsejane bolezni, kot je vaša, skrbijo ,da se kost dodatno ne razgraja.
Zadnje znane studije naj bi celo pokazale ,da je eno zdravilo izmed bisfosfonatov celo proti nastajanju zasevkov v skeletu, in celo v drugih tkivih.
Druga opcija bi bila uvedba nesteroidnega zaviralca aromataze letrozola ali anastrozola, vendar v primeru,da bolezen napreduje po Aromazinu, mislim,da bo le treba začeti s citostatskim zdravljenjem.
Vse je seveda odvisno tudi od splošne zmogljivosti oz. vašega performance statusa.

Lepo vas pozdravljam!

MZ

Pozdravljeni,

mene pa zanima, če bi lahko Mladi Zdravnik povedal za katere študije gre (bisfosfanat, ki naj bi preprečeval nastajanje zasevkov), bi rada prebrala omenjene študije.

Hvala in lep pozdrav vsem,
superlady

Spoštovani!

Poudarjam,da se v Sloveniji še ne izvaja zdravljenje z bisfosfonati z namenom preprečitve oddaljenih zasevkov raka dojke, celo študija AZURE je bila sedaj ocenjena kot negativna (čeprav je to treba jemati pazljivo, saj določena podgrupa bolnic le je imela korist od Zomete), sicer pa gre za študije AZURE in ZOFAST.
Lahko tudi vtipkate v googlu ključne besede,kot so:study of Zometa breast cancer.In dobili boste ogromno podatkov.Seveda je pomembno tudi,kako berete oz. razumete študije,Ljudje dostikrat napačno berejo razultate.
Pri vsakem bolniku je potrebno pretehtati korist in tveganje od zdravljenja.
Kot npr.pri kemoterapiji in hormonskem zdravljenju in biološkem zdravljenju.

LP MZ

Lepo pozdravljeni G.dr. Mladi zdravnik!

Prvo Vam se najlepše zahvaljujem za dragocene odgovore.Nisem Vam se oglasila prej, ker sem
čakala termin za ginekološki UZ. Ker ste omenili odstranitev ovarijev, sem želela imati izvid. Žal UZ ni pokazal mojih jajčnikov, da so baje zelo mali.Tako je v izvidu zapisano “jajčnikov ne prikažem”.

Prebrala sem da so nizozmski znanstveniki razvili nov postopek zdravljenja raka,ki naj bi bistveno povečal uspešnost zdravljenja in zmanjšal njegove stranske učinke.Novi pristop uporablja kemoterapijo v kombinaciji z magnetno resonanco in ultrazvokom.

Zanima me,ali je Slovenija pristopila k temu projektu Sonodrugs.eu. oziroma ali se bo ta metoda izvajala pri nas in gdaj? Ker omenjate da bo potrebno pri meni citostatsko zdravljenje,me zelo zanima nova metoda zdravljenja, ki bi naj bila med ostalim tudi manj škodljiva za zdrave celice.

Po kakšnem času uporabe aromazina se pokažejo rezultati, uspešnost ali neučinkovitost zdravljanja?

Želim Vam lep dan in Vas lepo pozdravljam!

Pozdravljeni!
O metodi,ki jo omenjate, žal ne vem ničesar,tako da vam teh informacij ne morem podati.Morda se oglasi na forumu kdo,ki je vešč teh podatkov.
Kar se tiče učinkovitosti Aromazina, je tako,da se le – ta pokaže po približno 12-ih tednih oz.3 mesecih jemanja zdravila, se pravi,ali je zdravilo pomagalo pri razsejani bolezni ali ne,je priporočljivo evaluirati/določiti po približno treh mesecih.Zgodi se namreč lahko,da zdravnik prehitro oceni, da zdravilo ni bilo učinkovito, in potem zamenja to zdravilo spet z drugim in tako dalje. V končni fazi zdravil zmanjka, ker dober zdravnik zna ločiti med pobiranjem zdravil s police in tehtnim premislekom,kaj in komu bo kaj predpisal.
Zato je odločitev o vseh teh hormonskih preparatoih v domeni dobrega internističnega onkologa, ki pozna tako efektivnost kot tudi neželene učinke omenjenih zdravil. O dolgoročnih morebitnih stranskih učinkih aromataznih zaviralcev kot je Aromazin pa zaenkrat zelo težko govorimo,kajti niso dovolj dolgo na tržišču.Se pa strinjam z nekaterimi onkologi po svetu, ki zagovarjajo čimdaljše hormonsko zdravljenje pri bolnicah v obdobju po operativnem posegu.
Drugo je postopanje , ko gre za metastatsko-torej nekurabilno bolezen!
Lep pozdrav in upam,da smo razjasnili dileme!
LP MZ

Spoštovani!
V tedniku Žurnal sem zasledila novico o novem ciljanem zdravljenju raka (kemoterapije), ki naj bi ga v Evropi razvili na Nizozemskem. Zanima me, ali je ta terapija že splošno dostopna in če je, kje jo je mogoče opraviti. Najlepša hvala za odgovor.
Darja

Spoštovana ga. Darja!
Veliko se govori o nanotehnologiji, tudi pri sistemskem zdravljenju raka, dejansko lahko rečem,da gremo v smeri te tehnologije, vendar da bi trenutno to potekalo v Sloveniji ali kjerkoli na svetu uradno , se pravi da bi bolnike izven kliničnih študij, v redni praksi , zdravili s to metodo, mi ni znano. Še vedno je premalo znanega o tem in menim, da še nekaj časa to ne bo v domeni onkologa internista, dokler se ne reši vseh ugank. Vedeti morate,da je za odobritev določene tehnike zdravljenja potrebno veliko študij, veliko let ponavadi, da se določena terapija odobri, in še takrat v bistvu , ko se kažejo učinki zdravljenja, se ne ve vsega.
Morda še to: laiki velikokrat mislijo, da v Sloveniji ne dobijo bolniki dobrega zdravljenja , vsaj onkoloskega. S tem se vsekakor ne morem strinjati, saj na OI delujemo strokovnjaki, ki se praktično vsak dan izobražujemo, vsake toliko časa predstavljamo case reporte na raznih srečanjih, tako kot strokovnjaki iz drugih držav in da so trenutne smernice za vsa sistemska zdrvaljenja raka,za vse organe, točno enaka kot po drugih evropskih državah in tudi v ZDA.
OI ima dobre zdravnike, tako glede strokovnosti kot tudi humanosti, žal ljudje dostikrat slab izid boolezni povežejo z neznanjem in pomoč poiščejo v tujini, so dostikrat razočarani. Drugo je poiskati sekundarno mnenje.
LPMZ

Spoštovani !
Tudi sama se soočam s ponovitvijo raka po 18 letih. Sedaj sem stara 61 let. MG je pokazala zdrobljeno vretence z vraščenim tumorjem in metastazo. Operacija je bila uspešna , a nadaljne preiskave s scintigrafijo okostja so pokazale zasevke po rebrih, vretencih na hrbtenici,prsna kost, mala medenica itd. Sumljiva so bila tudi pljuča, a na srečo tam bilo nič , a zaradi težav z dihanjem in močnim neobvladljivim kašljem, so bile opravljene dodatne preiskave, ki so pokazale malignost popljučnice. In da bi bila cela stvar še bolj popolna, se mi je že pred par leti na “ritnici” začele delati neke tvorbe, od katerih se je ena, ki je bila izrezana v tem času(druge še pač ne), pokazala, da je tudi maligna.
DIAGNOZA:
MALIGNA NEOPLAZMA-dojka neopredeljena
sek. maligna neoplazma kosti in kostnega mozga
sekundarna maligna neoplazma kože
sek. maligna neoplazma plevre
Danes sem dobila dodatni izvid, ki pravi:
hormonski status tumorja:
estrogenski receptorji so pozitivni (100% celic)
progesteronski receptorji so pozitvni (100%)
proliferacijski indeks( Ki67
imunoreaktivne celice) je 15%.
HER2 status tumorja :
prekomerna izraženost HER2 onkoproteina je negativna(0)
Mnenje: HER2 status tumorja je negativen.
Metode: progesteron,Ki67,HER2(4B5)
Prejemam kemoterapijo 5. ciklus, z dvakratnim odmerkom Zomete, . So tudi prisotni zapleti, a mislim in verjamem, da se bo stvar zaključila v mojo korist, saj sem sicer zelo pozitivno naravnana.
In zakaj vam sploh pišem? Ker črviček pa tu in tam in večkrat povrta v moje možgane in nastajajo vprašanja ,kdaj in kako dolgo ….
Že v naprej hvala za vaše spoštovano mnenje in vas v dobri veri, na odgovor lepo pozdravljam in želim vse dobro
Pogumna ribica

New Report

Close