Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Gosta hrana in dojenje

Gosta hrana in dojenje

Spoštovani!
Vem, da je bilo na temo goste hrane napisanega že ogromno, najbrž sem večino tudi že prebrala a še vedno ne znam rešiti naše situacije. To vprašanje sem postavila tudi na pediatriji, ker res ne vem več na koga naj se obrnem.
Dojenčici, ki je stara že 8 mesecev in še malo, sem začela gh uvajati pri cca 5,5 mesecih (prej polno dojena, vse bp). Šlo je počasi a vseeno smo vztrajali. Tako je še danes, navadili sva se sicer praktično na vso hrano, zdaj tudi že le pretlačeno, nič več miksano, a še vedno poje le par žličk in nič več niti pod razno. Kar koli poskušam, ne uspem, da bi pojedla pol obroka, kaj šele celega.
Gh ji dajem pri vseh obrokih, vmes sem en teden le dojila, pa dajala le kosilo, zdaj smo spet pri vseh obrokih, ker noben ukrep ne zaleže, da bi bilo boljše (sem mislila, da se ji je gh uprla in sva malo prekinili).
Hrano pripravljam okusno, ne le kuhano, tudi popečeno, zelenjavo ima sicer raje kot sadje (ki ga je zdaj tudi surovega, na začetku je bilo kuhano). Zjutraj in zvečer je mlečne kašice, malice so sadne, kosila so taka kot naša a brez soli in kakšnih močnih začimb: zelenjava, meso, krompir, polenta …
Za žejo ji dajem nesladkan baby čaj in občasno sadni sok (100%).
Po vsakem »obroku« gh se seveda še podoji, po mojem kar na »polno« saj od gh ne dobi kaj dosti. Zdaj se doji še pogosteje, urnika nimava, čeprav sem ga skušala uvesti, težko jo pustim lačno »med obroki« in jo dojim. Tako nikoli ne vem, kdaj bo jedla.
Popolna zmešnjava torej. Tudi ponoči se doji pogosteje kot se je do 6.meseca – prej se je le enkrat ali nobenkrat, zdaj 3x, 4x, 5x, posledično je tudi nenaspana, dopoldan manj lačna.
Poskušam držati vsaj rutino dopoldanskega in popoldanskega spanca, občasno rabi tudi pozno popoldanskega, tudi to ne uspeva vedno.
Opravičujem se za tole dolgo razlago ampak ne vem več kaj naj storim. Morda naj ji pustim, da poje tako malo gh in bo več, ko bo? Ni mi problem dojiti, le skrbi me, da bi se že morala navaditi na gh in da bodo zaradi tega kasneje težave s prehrano.
Aja, zobki ji še niso izrasli (noben).
Prosim vas za nasvet kako naprej. Najlepša hvala!
Marjana

Pri nas smo se tudi še ogromno dojili, zobke smo dočakali šele pri 9 mesecih. Zaradi dojenja tudi jaz nisem vedela, kako naj tempiram obroke. Znašla sem se tako, da sem kosilo pripravila eno uro po dojenju, tako da je bilo okrog 12h ali 13h. Ne morem reči, da so bili obroki veliki, včasih po en dl, včasih dobesedno par žličk. Pa se nisem sekirala, je pač pri naslednjem obroku več pojedel.

Skratka za vsak obrok sem poskušala uganiti, kdaj bo dojenjček lačen – ponavadi je kar uspevalo, da je ravno začel postajati siten zaradi lakote. Okrog enega leta je že uspel počakati 5 min, tako majčkenega pa nisem nikoli pustila čakati lačnega. Če nisem prav uganila, se je pač dojil, pa je bil obrok potem čez eno uro.

Pijača: NIKOLI 100% sok, tudi odraslemu pokvari občutek za lakoto. Vedno voda, pa notri soka toliko, da je dalo okus. Dokler se je še veliko dojil, med obroki skoraj nikoli ni pil, pri obroku in po obroku pa samo vodo. Pa še tako se je razvadil na sok, da ga včasih kar kakšen dan skrijem.

Popečena hrana – to sem začela šele po enem letu. Je bolj nasitna, mogoče bi kakšen dan spustili, pa bi videli, če je lakota kaj drugačna.

Precej časa sva se dojila še po obroku, ne spomnim se, kdaj sva nehala, mogoče okrog 10 meseca.

Dojenje ponoči se je nehalo pri 15 mesecih, je bilo pa vsaj 2x ali 3x vsako noč. Potem se je obdobje spanca podaljševalo (na 5, 6 ur).

Našemu sem, glede na to, da smo dolgo čakali zobke, kosila pripravljala tako, da sem zelenjavni del zmiksala, riž/kvinojo/ajdovo kašo in podobno pa ne. Opazila sem, da ima zelo rad zelenjavno-krompirjev pire, tega je pojedel večjo količino, pa sem si mislila, da se bo želodček malo povečal, če nekaj časa bolj pogosto naredim pire. In je delovalo. Grize zelo rad, ni videti, da bi se razvadil na zmiksano. Količina hrane se je zlagoma povečevala. Zdaj včasih poje toliko, da se čudim, kam daje.

Vedno sem se spraševala, ali se preveč doji. Nakar se je pri 15 mesecih sam odstavil. Zdaj imam pa druge skrbi …

Tako da … po moje dojenim otrokom drugače dela želodček – mlekec gre dol po požirkih, tekoče je, ne obremeni želodčka. Gosta hrana pa gre dol v večjih “paketkih” in želodček mora najbrž imeti svoj čas, da se prilagodi.

Važno, da otrok rad odpira usta, da ga hrana zanima in da rad poskusi.

Tako, ena izkušnja, če bo kaj v spodbudo.

Zdravo.

Nič skrbet. Naš je zahteval dojenje po vsakem obroku še pri 9 mesecih, pa je imel takrat že 4 obroke goste hrane. Včasih je pojedel cel obrok, včasih pa le 2 žlički in vedno je potem še pri meni jedel. Potem pa se je pa kr naenkrat odstavil po obrokih GH. Če lepo teža napreduje, dosti lula in normalno kaka ni panike. Ko bo pripravljena bo tudi gosto hrano sprejela. Jaz našega nisem hotela nič siliti, da se mu ne bi uprla GH. Sem pa opazila, da veliko lepše je, če je pred obrokom na svežem zraku. Tako ga sedaj odnesem ven, pa tudi če je samo za pol urce preden jeva.

Vse pogostejše nočno zbujanje po 6 mesecu je čisto normalno. Otročkom se v drugem delu prvega leta ogromno dogaja in vse to morajo čez noč “predelati”.Mi smo super spali prvih 5 mesecev (zbujal se je 1-2x), naslednjih 6 nič (dojil se je tudi po 20x na noč), sedaj pa je spet boljše. Pri 1 letu se zbudi 2-3x na noč in doji.

Da povem še svojo izkušnjo.

Naš fant je star 8 mesecev, počasi gremo proti devetem. Gosta hrana je pri njemu nekaj najhujšega, če ga hranim jaz. Če ga hrani ati ali babi je količina hrane, ki jo poje, večja (skoraj vse, kar je pripravljeno). Torej se ve, kje je problem – pri mami, ima mleko. :))

Včasih sem že skoraj čisto na koncu z živci. Vsi me mirijo, da bo bolje in da fantek izgleda dobro rejen in je zelo živahen. No, to tudi mene miri. Ne vem pa, kako ga naj animiram s hrano.

Po hranjenju sem sama skoraj že fizično izmučena od vsega tega kriljenja in pačenja, on ostaja pri svojem – trdno stisnjena usteca. Po nekem času se začne celo kregati in glasno protestira – takrat pač popustim.

Če poje 5 žličk hrane (pa ne polnih) je to zame uspeh. Ponavadi sta samo dve in konec. Kuham mu (vsaj po mojem okusu) dobro.

Doji se rad – vsaj to.

Mogoče sem tako razočarana ravno zaradi tega, ker je moja prvorojenka zelo pridno odpirala usta.

Vprašala sem tudi našo zdravnico, kaj naj storim, pa me je tudi ona malo potolažila – rekla je, da so nekatere mamice, ki svoje malčke izključno dojijo do 1. leta. Sicer so otročki anemični , a drugače je vse OK.

Sedaj mi je malo lažje, ker vidim, da nisem osamljen primer in da je še upanje za nas. :))

Marjana, pozdravljena!

Vaša 8m deklica je spoznala veliko živil in ob dojenju sprejema gosto hrano, vendar poje le malo. Ja, brez dvoma deklica ne spoštuje kaj dosti uradnih medicinskih standardov uvajanja, kajne, včasih bi rekli, da pač ni po jusu, ampak ima nek svoj sistem. Je zdrava, živahna in se lepo razvija? V tem primeru je lahko tudi njen način povsem vredu, pomislili bi, da ji tako ustreza. Je morda kaj hipertona?

Ni tako malo dojenčkov, ki sprejmeno gosto hrano bolj zares šele proti koncu prvega leta ali na začetku drugega leta. Pomembno je, da ponujamo, ne izgubimo volje in da je otrok zdrav in vredu napreduje.

Ustrezno je, da jo vsakič posadite za mizo, ko jeste. Poskusite, ko bo manj lačna ali bolj lačna, to ste gotovo že poskusili. Morda bo večkrat po malo dobila kar nekaj. Poskusite lahko tudi, da deklico nahrani kdo drug, ko boste vi zunaj njenega vidnega polja.

Ne vidim razloga, da bi jo puščali lačno, to največkrat sploh ne deluje. Urnik GH naj bo eno, torej sistem družinskih obrokov, dojenje pa pač po potrebi. Večinoma izkušene doječe mamice sploh ne ravnajo tako, da dojijo pri obrokih, ampak ko otrok rabi, to pa je lahko po obroku ali kasneje, za uspavanje in zadovoljitev drugih potreb. Dojenje je za otroka ena zgodba, uvajanje goste hrane pa druga. O tem sem več pisala tukaj. http://med.over.net/forum5/read.php?94,4645267 (kako zamenjevati dojenje z obroki)

Mislim, da vam gre povsem normalno, pričakovano in vredu. Le kdo vam je rekel, da je to zmešnjava. Najlepše je dojenje na otrokovo pobudo in prav tako tudi uvajanje goste hrane na otrokovo pobudo, ko ga opazujete, kako gleda, sega in raziskuje, a morda to ne bo počel takrat, ko to velevajo nekaj pravila. Konec koncev so otroci različni in tista pravila so v resnici samo priporočila.

Več težav je lahko, če otroka silimo, kot če ga opazujemo in spodbujamo. Torej spodbujajte in ponujajte v raznih situacijah, tudi zunaj v vozičku ali med igro, ponujajte z žličko ali s prsti, morda ji bo to drugo bolj zanimivo. Pustite, da sama mečka kakšno hrano in jo poskuša nesti v usta, vi pa zraven asistirajte po svoje, če bo sprejela. Ah, saj vem, to ste že vse poskusili!!!

Dojenček počasi sprejema ali zavrača gosto hrano:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981913,1981960#msg-1981960 (8m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979890 (9m, poje zelo malo)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4932792 (8,5m, izkušnje mamic, skrbi pred službo)

Hvala vsem za zanimive izkušnje! Naj dodam še našo četrto. Kaj je obrok goste hrane? Sploh ne vem, naš fantek, ki bo kmalu enoletnik, rad veliko je in se rad tudi doji. Skoraj ni hrane, ki bi jo zavrnil, vendar pa le redko poje kakšno konkretno količino, tudi če je lačen in se že dolgo ni podojil. Preprosto zapre ustka in pokaže, da noče več. Napreduje super, je zdrav in živahen. Zelo rad pa se zadnje tedne hrani sam. Danes je pospravil čisto samostojno dva datlja. Še sama ne morem verjet, kako je postal spreten s prstki in štirimi zobki, še pred nekaj dnevi bi se s tako hrano prav davil?! Če pomislim nekaj let nazaj, je drugi fantek sodeloval pri vseh obrokih pri 9m in kar veliko pojedel, je pa pozno začel jesti, šele po 7. mesecu. Prvi je začel zgodaj in ujel ritem obrokov okoli 11 mesecev, tretji pa je začel tudi zgodaj, hudo ga je mikalo, sesal je vse, od paprike naprej pri šestih mesecih, ampak nato je pa do prvega leta predvsem eksperimentiral. Kako različni, kajne.

Morda vas bo zanimalo tudi to – ne nujno, da prakticirate ta način. Baby Led Weaning – uvajanje goste hrane in odstavljanje od dojenja na pobudo otroka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4674712 (več odličnih tujih povezav)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6063483 (izmenjava mnenj o BLW)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Najlepša hvala vsem za nasvete! Ni kaj, bomo vztrajali naprej 🙂
Lep pozdrav!
Marjana

Še eno stvar vam moram povedati – naš mali je danes (pri meni seveda) ponovno protestiral. Za zajtrk sem mu pripravila dve kašici – nobena ni bila dovolj dobra.

Za kosilo sem mu na olivnem olju prepražila bučko, dodala malo česna in špinačo in vodo. Vse skupaj se je počasi kuhalo. Kasneje sem dodala bolj redko polento in malo kisle smetane. Bilo je res okusno. No, ko je bilo potrebno jesti, pa smo spet bili tam!!! Samo eno majhno žličko, potem so se usteca trdno stisnila in s hrano je bilo konec … vsaj tako sem si mislila. Pa sem mu za hec dala malo hrane na moj prst in v njegova usta – pa je pojedel in tako sem nadaljevala (še sedaj ne morem verjeti) do konca!!! Vse je pojedel – sicer ne z žličko, ampak z mojim prstom :))

Kaj naj torej storim? Dajem hrano s prstom? Kako pa z juhico? 🙂

Nekako mu ne gre v glavo ta povezava MAMA – ŽLIČKA.

Lahko dajete s prstom, otroku pa kakšne žličke za igranje v roko. Morda se bo hranil v vašem naročju ali med igro bolje kot za mizo. Morda bo za mizo potreboval kakšno aktivnost, npr. premetavanje žličke ali hrane, ki je mehka in jo lahko sam pobira, se uči, kako se nosi v usta. Vi pa med tem z žličko poskusite še s kakšno juhico sčasoma.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Lep pozdrav!

Vem, da je bilo na to temo že ogromno napisanega, ampak še vedno ne vem, kako postopati v našem primeru… Gaja je stara 7,5 mesecev, še vedno je dojena, uvajava pa tudi gosto hrano. Pri 5,5 m sva začeli z zelenjavo, ki jo je kar zadovoljivo sprejela, potem sva pa prešli na sadje. Zvečer vedno poje še žitno kašico ali polento.
Problem je nastal, ko sva uvedli sadje, namreč od takrat naprej noče več zelenjave. Nikakor je ne morem pripraviti, da bi pojedla kosilo. Poskusila sem že s soljo, kislo smetano, začimbami, mojim in adaptiranim mlekom pa ni uspeha. Prva žlička še gre, nato pa jok. In zdaj ne vem, kako naj postopam… Ali naj ji vsak dan ponudim drugačno kosilo, ali naj nekaj dni vztrajam z enakim, da se navadi okusa? Naj ponovno začnem uvajati po eno zelenjavo nekaj dni-kot na začetku? Res sem že obupana. Vsak dan se trudim, da je okusno, nabavila sem si tudi knjigo paparica, ampak nama ne gre in ne gre…
Sem pa tudi jaz opazila, da če ji dam košček kakšne hrane z roko v usta, nekako raje poje. Npr. danes je tako pojedla malo artičok s pice (upam, da nisem naredila kake oslarije…).

Hvala že vnaprej,

Katarina

Pozdravljeni, Katarina!

Vaša 7,7m stara deklica Gaja se bo zagotovo počasi vključila tudi pri kosilu. Ne skrbite, to, kar opažate, je popolnoma normalno. Otrok ima biološko prirojeno preferenco do sladkega. Zelenjave ji niste priskutili, ker ste ji dali sadje, to je človekov naravni mehanizem preživetja. V prazgodovini smo po tem vedeli, kaj je užitno (večina strupenih rastlin je namreč grenkih).

Priporočam, da ji ne pripravljate posebej, ampak jo vključite, ko jeste kosilo vi sami in družina, jo pustite, da opazuje in pokaže interes, nato pa ji lahko z roko ponujate določena živila, ki so primerna zanjo. Vztrajnost, spodbudno okolje, da bo zabavno, brez siljenja, to je običajen recept. Če se otrok doji, je zdrav in lepo napreduje, v tej starosti ne bo nič narobe, če gre po tempu, kot ustreza otroku.

Katero zelenjavo ste pa imeli v mislih? Korenček npr. lahko zamešamo v sano kašo, bučko prav tako, zelo nevtralna je, je v bistvu sadež, le da ni sladek…

Zelo vredu vama gre, saj ni treba, da ima otrok že hitro vse obroke, enim gre hitro, enim pa počasneje, pomembno je, da ne silimo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Hvala za nasvet!

Moram povedat (mogoče bo kateri pomagala naša izkušnja…), da naša pupa zdaj tudi že zelo lepo je zelenjavo, ampak ji moram vmešat sladki krompir :). Samo, da je sladko… Pa tudi recepti v paparici so ji všeč! Sem presrečna! Rada pa je tudi koščke mesa, navadnega krompirja, ampak še ne na žličko, tako da ji dam kar z roko pri našem kosilu. Juhu 🙂

Pozdravljeni,

Mi imamo 7 mesečnega korenjaka.
Nekje pri 6 mesecih smo pričeli z uvajanjem goste hrane in od takrat skoraj ne pijemo več mleka.
Ravno zato, ker mali noče sploh več piti mleka po steklenički me zanima če delamo prav.
Pije pa kompot ( 2 litra vode, 1 jabolko, 1 hruška), in spije tudi do litra ( povprečno 3 polne stekleničke … tiste do 260ml ) dnevno.

Njegov jedilnik zgleda nekako takole:

Zajtrk (okrog 8 zjutraj):
– milupa kašica na osnovi vode ( 150ml vode + 45g) – pohamsa vse, še šalco bi polizu.

Malica (okrog 11 dopoldne)
– iz kompota vzameva jabolko in hruško, včasih dodava malce banane, sedaj mu dodava tudi malo žličko skute in pretlačiva z vilico. Tudi to pohamsa v isti količini kot zajtrk.

Kosilo (okrog 13 ure)
– kuhana zelenjava (krompir, brokoli, bučke, cvetača, korenček, grah, špinača, pesa … različne kombinacije, vsakih nekaj dni mu dodava tudi košček dušenega mesa (puran, piščanec ali teletina). Sicer mu ni všeč tako kot sadje in kašice a recimo, da poje okrog 100ml dnevno.

Malica (okrog 16 ure)
– Ponavadi kakšen frutek (hipp) … se mi zdi, da mu je všeč prav vsak okus, saj kar “orgazmira” ko papca. Ker so te sadne kašice kar sladke, mu ponavadi ne dajeva velike količine … max tja do 100ml – Polovica velikega kozarčka ali pa 3/4 malega.

Večerja (okrog 20 ure)
– milupa kašica na osnovi adaptiranega mleka (aptamil adc). Riževa, zdrobova, 7žit … tudi to ima zelo rad in pohamsa kašico (200ml adaptiranega mleka + 20g).

Spi celo noč, od 20h do 6 zjutraj, na noč hoče recimo 2x piti kompot. Mleka ne rabi več, saj nikoli ne joka pač pa samo malce pojamra in ko naredi par požirkov kompota zaspi nazaj.

Mali je kr velik in težak. Pri zadnjem pregledu pred mesecem smo imeli cca. 8,5 kg in malo čez 70cm. Sedaj je še večji in težji, tako da predvidevam da ima že okoli 10kg. Sicer ni debel, je zalit prisrčen dojenček. Kravice pase že od drugega meseca dalje, če ga položiš na hrbet se v nekaj sekundah obrne na trebuh in se veselo igra. Imava ga izključno na tleh (na blazini), saj meniva, da “flosanje” na kavču škoduje razvoju. Mali že skoraj samostojno sedi, občasno ga še malce “taufa”, dugače je pa najbol vesel v sedečem položaju. Po rojstvu smo imeli hude krče, ki so se vlekli tja do 3.5 meseca, ob prehodu na gosto hrano so krči izginili, prav tako je kakec izgubil vojaško zeleno barvo in sedaj kakamo lepo rumeno rjavkasto. Aja … kaka tudi 2x dnevno … včasih celo 3x…

No sedaj pa vprašanja:

– ali ga preveč futrava? Sicer ga nikoli ne siliva, sam poje toliko kolikor mu paše (ponavadi vse :)). Je prov smešen, ko še predno zajamem z žličko me čaka z široko odprtimi usti 🙂
– ali mu dajeva premalo mleka? Prebral sem, da mora dojenček spiti vsaj 500ml mleka dnevno, da dobi nujne količine železa …
– zgleda da ne mara mesa, saj ko mu narediva zelenjavno kašico z mesom se pritožuje. Ali lahko meso nadomeščam … in s čim?

No upam, da nisem preveč naložu, bi me pa veselilo, če mi kdo odgovori na tale moj esej.

ponosni očka.

Zdravo.
Čestitke za vašega sončka.
Jaz bi zamenjala popoldanski Frutek z navadnim jogurtom (polnomasni seveda), kislim mlekom ali mogoče koščkom sira (ne vem ali že ima zobke in kako je spreten z grizenjem). Predvsem zato, da bi dobil več kalcija. Kot jaz razumem vaše pismo ni dojen.
Za kosilo mu lahko naredite tudi piščančjo rižoto, naš jo je imel od vsega začetka zelo rad. Meso tudi našemu ni dišalo, pa ga je počasi sprejel in sedaj ga kr prime v roko in je. Je pravi mali mesojedec. 😉 Star je 16 mesecev.
Jaz bi te kupljene kašice zamenjala za doma pripravljen obrok. Grisek, polenta, proso, vse to lahko skuhate kr na vodi, dodate svežo jabolko ali hruško, vse pretlačite ali spasirate. Predvsem zato, ker je okus svežih živil drugačen, kot že pripravljenih. Lahko mu ponudite košček jabolka, naj ga sesa, avokado, lubenica, marelice,… Naj eksperimentira z okusi in različnimi strukturami jedi. Ko bo malo večji in bolj spreten, mu ponudite tudi suho sadje (datelji, rozine, brusnice). Počasi bo lahko poskusil jajčni rumenjak (veliko železa). Komot mu pripravite masne morske ribe (pazit na koščice).
Tekočino mu lahko ponudite po lončku ali plastičnem kozarčku, žlički (nesladkano).
Imate zelo lepo razporejene obroke, pri našem še sedaj 5 obrokov ne zadostuje, ampak čez cel dan po malem gizlja (je pa tudi dojen, tako da tehnike obrokov nikoli niti ni imel).

Veliko veselja še naprej.

Pozdravljeni, ponosni očka!

Vaš 7m dojenček pije le malo mleka in odlično sprejema gosto hrano. Ima blizu 10kg, spi vso noč, je dobre volje, blato odvaja nekajkrat na dan, razvija se dobro. Zanima vas, kaj je zanj kar najboljša prehrana, to pozdravljam, saj se je včasih zelo težko znajti ob tako različnih nasvetih, vplivih oglaševanja in drugih vplivih na prehrano otrok.

V mleku je idealno razmerje hranil. Kadar otrok mleka iz katerega koli razloga ne pije, ga pije zelo malo (npr. zaradi alergij, odklanjanja in drugih razlogov), lahko to nadomestimo z ustrezno polnovredno uravnoteženo prehrano. Tu pa nastane težava, ker moramo vedeti, kaj to sploh je.

Idealno bi bilo, da bi otrok v prvih letih, ko je razvoj najhitrejši, dobival razmerja hranilnih snovi pri gosti hrani čim bliže temu, kot so v že naravno v mleku, vendar je to včasih težko doseči iz več razlogov. Materino mleko je surovo, doma pripravljena hrana pa ne vsa. Če otrok pije prilagojeno mleko, ki je že toplotno obdelano, industrijski predelano in ima umetno dodane snovi, pa morda lahko s prehodom na kakovostno gosto hrano prehransko situacijo otroka celo izboljšamo. Zato dojenčki, ki pijejo prilagojeno mleko, včasih žena pobudo staršev nekoliko hitreje prehajajo na gosto hrano.

Ključna osnova je razmerje hranilnih snovi v mleku: beljakovine, prek katerih otrok zadovolji kakih 25 odstotkov prehranskih potreb, in maščobe, ki so zelo bistvene ra razvoj možganov, kosti, zobovja, itd. in zadovoljijo prek 50 odstotkov otrokovih prehranskih potreb. V mleku je dovolj sladkorja, torej ogljikovih hidratov, vendar iz razmerij hranil v mleku nedvoumno razberemo, da je poudarek na kombinaciji maščob in beljakovin. Torej vemo, da bi morala to vsebovati pretežno tudi gosta hrana in da gosta hrana, v kateri prevladujejo ogljikovi hidrati, ni idealna za zdravje, rast in razvoj otroka. Idealno je tudi, da je hrana v naravnem stanju ali čim bliže temu, saj se tako ohranijo naravni minerali in vitamini v najboljši obliki in se kar najbolje uporabijo.

Če je otrok žejen za tri polne stekleničke kompota dnevno, temu ne bi nasprotovala. V tem je nekaj ogljikovih hidratov in ne dosti drugega, a otrok lahko to rabi tudi za umiritev, sesanje, ker je še zelo majhen. Pri pijači je pomembno, da vanjo ne dodajamo sladkorja, saj s tem ne le pokvarimo občutek za žejo (otrok pije, ker je sladko, sploh ne ve in tudi mi ne vemo, kdaj je zares žejen), ampak poslabšamo tudi sestavo telesnih tekočin in negativno vplivamo na slabši razvoj skeleta in zobovja (umivanje zob nujno vedno ne spremeni situacije, saj telesne tekočine hranijo zobovje od znotraj).

Ali imate v družini običajno, ne pretirano začinjeno, primerno prehrano, v kakršno bi se lahko čim prej vključil tudi vaš dojenček? Je dojenček občutljiv na gostejše koščke, jih izriva, ga zelo motijo, npr. če mu date v usta majhen košček banane, mehke hruške ipd.? Opazujte ga, ali je izgubil refleks izplazenja jezička in bi se lahko vključil k obrokom z odraslimi, tedaj pa bi dobil nekaj od hrane, ki jo pripravite in ki bi bila primerna zanj.

Industrijske kaše praviloma vsebujejo preveč ogljikovih hidratov, premalo zdravih maščob in beljakovin, predvsem pa jim zaradi procesiranja manjka naravnih vitaminov. Odvisno seveda s kakšno hrano bi vse to primerjali, običajno pa je bolje, da otrok dobi kašo, ki se jo pripravi kar doma iz svežega sadja in polnomastne skute in smetane npr.. Če je doslej pil materino mleko in ga je možno vmešati zraven, naredimo tako. Če je pil prilagojeno mleko in ga dobro prenašal, bo zelo verjetno lahko sprejemal kar fermentirane mlečne izdelke in mlečne maščobe in se jih lahko takoj začne uvajati za zajtrke in malice (razen pri alergičnih otrocih seveda). To je za razvoj otroka praviloma bolje.

Priporočam, da otroku sadje začnete ponujati tudi neskuhano, počasi, eno po eno, čim bolj domače in sezonsko, kolikor pač je mogoče.

Lahko uvajate tudi ribe, seveda zelo pazite na koščice. Ribe vsebujejo boljša razmerja hranil od mesa in so zelo koristna za otrokov mentalni razvoj. Količina kosila je čisto vredu, je še majhen. Kadar je za kosilo kaj takega, da počaka, lahko morda to jed ponudite dvakrat, še za večerjo, npr. enolončnica. Morda tudi pri kosilu ponudite kaj neskuhanega, recimo v juho pretlačite na koncu malo surovega avokada (vitamini, maščobe), olivno olje dodajate na koncu, da ostane hladno stisnjeno, mehko bučko nastrgate v rižoto ali testenine na koncu, da ostane neskuhana ipd.. Tako povečate vnos neprocesiranih vitaminov in mineralov.

Boljše malice so tudi beljakovinsko-maščobne, ne le ogljikohidratne, torej da ni čez cel dan preveč ogljikovih hidratov, primer npr. skuta, sir in jogurt so zelo vredu. Ali sadje in malo sira, sploh ko ga bo lahko glodal sam.

Če je v kupljenih kašicah sladkor, se jih na daleč izognite, zaradi že opisanega učinka delovanja ogljikohidratne procesirane prečiščene hrane, kot je sladkor, na cel organizem. Otrok sčasoma od tega postane odvisen, slinavka je preobremenjena, hormonski sistem nezravnotežen, otrok postane lahko tudi nervozen, razdražljiv, nespečen, telo počasi degenerira zaradi take hrane.

Debelost ni posledica le prevelike količine, ampak preveč prečiščene ogljikohidratne hrane, premalo beljakovin in zdravih maščob. Zdrave maščobe za otroke so nasičene in nenasičene hladno pridelane oz. neprocesirane maščobe oz. obsotjne maščobe, od katerih se ne kadi pri kuhanju in ki ne oksidirajo prehitro, to pa so nasičene maščobe. Te otroka hitro nasitijo, da nima potrebe po ogromnih količinah ogljikovih hidratov, sploh denimo sladkarij med obroki. Nezdrava so rastlinska rafinirana olja, transmaščobne kisline npr. v umetnih juhah, margarinah, mnogih sladkarijah, tega naj bi se otrok čim dlje izogibal.

Dojenčki določeno maščobo zelo potrebujejo predvsem za razvoj možganov, zato so okrogli in zaliti. Ne obremenjujte se z njegovo težo samo po sebi. Pomembno je, kaj poje, ne pa to, koliko poje in kako okrogel le (zaradi fobij pred maščobami, ki so del sodobne družbe, smo starši nenehno pod pritiski zaradi bolj okroglih otrok).

Mirno mu ponudite toliko, kot želi, če veste, da je ta hrana zanj vredu. Če ne ponujamo raznih sladkarij, industrijskih pundingov ipd. hrane, otroku ne bomo pokvarili apetita in občutkov za okušanje naravne hrane.

Železo je pomembno. Slabokrvni so največkrat nedonošeni otroci. Priporočam v branje tudi tole.
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979571 (7m, anemičnost in počasno uvajanje GH)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4510445,4604302 (9m, kakšna hrana za več železa)

Mleko se ne priporoča zaradi železa, bolj zaradi razmerij prehranskih snovi. Železa je več drugje. V naravni domači hrani je tudi dovolj svežega C vitamina, ki je pomemben pri vsrkanju in uporabi železa. Otroku lahko dodate v hladen kompot denimo malo limone npr., kmalu pa mu boste lahko dodali tudi žlico medu.

Ponujajte različno zdravo hrano, da se mu izoblikuje okus. To lahko traja mesece, otrok je šele na začetku. Lahko, da mesa še ne more zgristi in mečkati, prezgodaj je reči, ali bo imel rad meso ali ne, boste videli. Živalske beljakovine lahko dobi v jajcah, mleku in mlečnih izdelkih. Ne priporočam sojinih nadomestkov mesa.

Morda vas bo zanimalo tudi…
Kdaj in kako začeti:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5887364 (prvi recepti, tudi za alergike)
Koliko mleka otroku po koncu dojenja & kje dobiti nemlečni kalcij v primeru alergij na KML:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980415 (nemlečni kalcij)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6263426 (8m, noče se dojiti, koliko mleka potrebuje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4586202 (pomen mleka)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Hvala lepa za odgovore.

Naj povem, da smo dopoldansko in popoldansko malico nadomestili s svežim sadjem (ko se skuha kompot tudi iz prekuhanim sadjem) in skuto ali jogurtom. Včasih samo sadje, drugič pa z jogurtom ali skuto.

Za kosilo jemo vse. Zelenjavo, krompir, polento, riž, meso, ribe … ni nobenih problemov.

Vendar me begajo predvsem “žitno mlečne” in “žitno sadne” kašice.
Kako naj to sam pripravim, saj poznam samo te kupljene.

Za zajtrk mu še vedno dajem “žitno mlečne” (pripravjene z Aptamil ADC mlekom), zvečer pa “žitno mlečne” (pripravljene z vodo). Skrbim tudi, da je vsaj ena dnevno z gludenom druga pa brez.

Opisali ste pomembnost maščob in beljakovin. Ali je zadostna količina tega če otrok poje 1 jogurt na dan, če mu v polento dam nekaj olivnega olja ali pa če mu v pire dodam košček surovega masla?

lep pozdrav!

Pravite, da te kaše vsebujejo preveč ogljikovih hidratov … kaj mi svetujete, da mu dajemo za zajtrk in večerjo?

Priporočam polnomastne mlečne izdelke. Pri kosilu naj bo v otrokovi hrani dovolj maščob, npr. maslo, olivno olje, kisla smetana, bučno, laneno olje ipd.. Pri vsakem obroku lahko pazimo, da vsebujejo tudi zdrave maščobe, pri malici se lahko doda malo smetane v skuto, npr., sploh če skuta ne bi bila polnomastna. Ribe in morska hrana vsebujejo zelo pomembne maščobne kisline, priporočam. V pire lahko date tudi več kot košček masa. Otroci maščobe zelo potrebujejo za svoj razvoj, nikakor ne le nenasičene, tudi nasičene, seveda kakovostne, čim bolj surove. Izogibamo se še posebej pregretim maščobam, cvrtju in drugim rastlinskim segretim in rafiniranim oljem, vnaprej pripravljeni hrani, margarinam in drugim živilom, ki vsebujejo hidroginirane in transmaščobe.

Za večerjo priporočam kakšne podobne jedi kot pri kosilu, lahko tudi, če ostanejo od kosila kakšne bogate juhe ali enolončnice. Ne gre toliko za to, kaj ponudite, katera živila so primerna, to je bolj stvar navad v družini. Ključno je, da izberemo kakovostne vire hrane in da so živila čim bolj v stanju, kot so v naravi, razen pri smenih, žitih, stročnicah, kjer je bistveno, da se pripravijo z vnaprejšnjim namakanjem, da lahko iz njih sploh dobimo hranilne snovi, ki so nam sicer nedostopne, dražijo prebavila in tudi vlečejo minerale iz telesa, namesto obratno. S tem naredimo sami kar največ za razvoj otroka, zdravje in odpornost. Nekaj stvari sem opisala tukaj: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978731,5879256#msg-5879256 (kako pripraviti kaše po starih tradicionalnih receptih)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Naš fantek je bo čez tri dni star 7 mesecev. Gosto hrano smo mu začeli uvajti v četrtem mesecu, kajti meni je že zmanjkalo mleka zelo hitro in je bil na flaški. Moram rečti, da nismo imeli nikakršnih problemov z vrsto hrane ne s hranjenjem. Skratka je vse.Predkratkim,pa se je ob hranjenju začel dreti,jok brez solz. Malo me skrbi,ker ne vem kaj je narobe.Najprej sem mislila, da mu najverjetneje hrana ni všeč, potlej da mogoče ni lačen, ali da je samo žejen, vendar ko se hraniva ( ni glih ob vsakem hranjenju ), se dere potlej pa umiri in odpira usta ter poje. Po parih žlicah pa zpet ista pesem. Mislim pa, da se je začelo po drugem cepljenju, kakšen mesec nazaj. Ali je to možno zaradi tega, mogoče ga bolijo dlesni, ali pa samo izsiljuje, ali nisem dovolj hitra pri hranjenju…ne vem. Upam, da mi lahko date kakšen nasvet, da mi ga bo lažje razumeti?

Hvala in lp

Pozdravljeni, mulana!

Težko bi ocenila, kaj roji po glavi vašemu 7m fantku, ko se začne med obrokom goste hrane kregati, a nato vendarle začne jesti. Možnosti je veliko, od tega, da bi bil hud, če ste ga npr. posadili v stolček (in se ne more gibati) do težav z zobenjem, ki jih potem vendarle premaga lakota in želja po hrani, do kakšnih izpuščajev v ustih ali, kot ste navedli, poslabšanja imunske situacije oz. neke bolečine, bolezni… Se to vedenje opaža le pri hranjenju ali je otrok tudi sicer razdražljiv? V drugem primeru vam priporočam, da se o tem pogovorite s pediatrom, posebej če je imel tudi kakšne reakcije na cepivo. Prepričana sem, da ne gre za izsiljevanje, dojenček preprosto ne zna izsiljevati, on s tem sporoča, da nekaj ni povsem vredu. Dvomim tudi, da gre za hitrost, lačen zadovoljen otrok daje drugačne znake ponavadi, npr. velike oči, neučakanost, odpiranje ust, gledanje mamice, stegovanje rokic… Ste poskusili, da mu date žličko v roke, z drugo pa ga hranite vi? Ali da mu hrano ponudite na mizo, nekaj koščkov nečesa, kar lahko sam poskusi prijeti, da mu bo zanimivo in da ga s tem tudi malo zamotite?

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close