Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje zamašen nos

zamašen nos

Pozdravljeni.

Imam en problem. 15 decembra se mi je zamašil nos, bila sem prehlajena, tudi kašljala sem. Sedaj se je kašelj umiril, prehlajena nisem več,nos pa se še vedno maši. En teden sem uporabljala Operil kapljice, ker se dlje baje ne smejo uporabljat, sem šla v lekarno po Olynth spray. Ko ga dam notri začne takoj učinkovat, brez njega ponoči ne bi mogla spat. Ko se useknem gre ven še vedno gosta sluz, včasih je izcedek malce zelen. Kaj naj naredim, da se bo nos popolnoma odmašil?

Hvala.

Pozdravljeni!

Svetujem vam uporabo tablet oz. tekočine Sinupret.

Sinupret zaužijemo trikrat dnevno po 2 tableti oziroma 50 kapljic (3,1 ml). Pri nahodu ga uporabljamo vsaj 7-10 dni, pri vnetju obnosnih votlin tudi dalj, odvisno od trajanja obolenja in spremljajočih simptomov.

Sinupret je zdravilo rastlinskega izvora, namenjeno uporabi pri nahodu, zamašenem nosu in vnetih sinusih (sinuzitis) oziroma za preprečitev zamašitve, ko nam prične teči redek izcedek iz nosu. Zdravilo vsebuje uprašene zdravilne rastline: rumeni svišč, cvet jegliča s čašico, zel kislice, cvet črnega bezga in zel navadnega sporiša.

Sinupret na naraven in sluznici prijazen način pomaga odmašiti nos. Zmanjša oteklino vnete nosne sluznice, razredči sluz in tako olajša njeno izločanje.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Ja hvala. Koliko časa pa traja, da začne učinkovati Sinupret? Olynth spreja verjetno ne smem uporabljati več, kajti uporabljala sem ga že šest dni, pred tem pa operil. Ali ga še lahko? Najhuje je ponoči, ker brez tega ne morem zaspati. Pa še to me zanima, kaj pomeni, če imam ves čas mrzle noge? Kar naprej menjam nogavice, ker se mi zdijo malce vlažne, pa nič ne pomaga.

Hvala za odg.

Pri nahodu je priporočljivo, da Sinupret jemljete najmanj 7 dni oziroma še 2-3 dni po prenehanju simptomov. Učinki navadno nastopijo zelo kmalu, običajno že po 3-4 odmerkih. Olynth sprej lahko uporabljate še kakšen dan, dokler Sinupret ne doseže svojega polnega učinka, nato pa sprej postopoma opustite.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni.

Naj vam povem, da imam še vedno zamašen nos, tudi Sinupret mi ne pomaga. Zdi se mi da je nos še bolj zamašen. Prenehala sem uporabljati kapljice Olynth, uporabljati sem zopet začela Operil. Kaj se dogaja z mojim nosom, kaj naj sploh še naredim? Bojim se, da ne bi nos postal kronično zamašen, je to možno?

Hvala

Pozdravljeni!

Če se nazalni dekongestivi uporabljajo daljše odbobje, se nosna sluznica nanje nekoliko navadi, zato je za pričakovati, da bo ob odtegnitvi nazalnega dekongestiva (Olyntha ali Operila) stanje kakšen dan ali dva še slabše kot je bilo pred samim začetkom uporabe kapljic.

Svetujem vam, da nadaljujete z jemanjem Sinupreta in namesto Operila raje uporabite fiziološko raztopino. Potrebno je obilno spiranje s fiziološko raztopino.

Če v dnevu ali dveh ne bo bolje vam svetujem obisk zdravnika.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni.

Naj vam povem, da sem bila pri osebni zdravnici. Priporočila mi je, naj si zjutraj dobro spiram nos s fiziološko raztopino, potem pa uporabim Nasonex (1-2 vpiha), čez dan spiranje s fiziloško, zvečer zopet čiščenje in kapljica Operila.
Danes zjutraj sem si res dobro očistila nos, potem pa 2 krat vpihnila v nos Nasonex. Po nekaj urah mi je “izginil okus in vonj”, nič ne okušam in vonjam. Prebrala sem, da se lahko pojavijo stranski učinki in tudi ta dva sta omenjena. Bi morala prekiniti s tem pršilom?

Hvala.

Pozdravljeni!

Pri uporabi Nasonex pršila so dejansko znani primeri izgube vonja in okusa. Omenjeni neželeni učinek se sicer pojavi precej redko, vendar je ta občutek dejansko zelo moteč.
Če časovno povezujete izgubo vonja in okusa ravno z uporabo Nasonex pršila vam svetujem, da ga opustite in greste nazaj do zdravnice, da vam predpiše drugo zdravilo s podobnim delovanjem.
Izguba občutkov vonja in okusa po uporabi Nasonex pršila je lahko precej dolgotrajna, včasih (predvsem pri daljši uporabi pršila) lahko mine tudi kakšen mesec ali celo več predno se vam popolnoma povrne občutek.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštovani.

Pršilo Nasonex sem nehala uporabljati, okus in vonj sta se povrnila. Čez dan si delam inhalacije, nos si pogosto čistim s fiziološko. Ne razumem pa tega, zakaj mi je osebna zdravnica še vedno priporočila jemanje Operila zvečer, če se ga ne sme uporabljati tako dolgo? Skrbi me, da bi se sluznica navadila na ta Operil in da se nos ne bo nikoli odmašil. Lahko bolezen postane kronična?

Hvala vam za odg.lp

Spoštovani!

Najpogostejši neželeni učinek nosnih dekongestivov je tako imenovana reakcijska kongestija nosne sluznice. Ko se nosni dekongestivi uporabijo več kot 5 do 7 dni skupaj, postopoma postanejo manj učinkoviti – za enak učinek, kot je imelo zdravilo na začetku uporabe, je potrebno povečati število dnevnih vpihov. Dolgotrajna uporaba tako ustvarja neke vrste »odvisnost« nosne sluznice in dejansko samo še stopnjuje kongestijo (zaporo) in na ta način dodatno otežujejo dihanje.
Reakcijska kongestija nosne sluznice običajno izzveni sama, potem ko nekaj dni ne uporabljamo zdravila. Če brez prekinitve nadaljujemo z uporabo dekongestivov, lahko to povzroči trajne poškodbe sinusnih membran. V tem primeru lahko pride do kronične odvisnosti.
Zato se nosne dekongestive neprekinjeno (3 x dnevno) lahko uporablja največ 3 tedne. Če se jih ne uporablja redno, se pravi 3 x dnevno, potem je čas uporabe po posvetu z zdravnikom lahko tudi daljši.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!

Že od leta 1986 imam postavljeno diagnozo Vazomotorni rinitis in alergijski rinitis, torej preko vsega leta težave z zamašenostjo nosu, zlasti ponoči ter pogostimi nahodi.
Jemljem zdravila claritine in Nasonex prišilo. Oboje po potrebi oz. Nasonex redno. Če prekinem uporabo Nasonexa, se že po parih dneh stanje poslabša, prične se kihanje, nahodi in posledično popolnoma zamašen nos. Takrat pa uporabim pršilo Olynth in sicer otroško, ker menim, da je manj škodljivo. Le-tega moram večkrat uporabljati tudi ponoči, ker drugače ne morem dihati. Vendar ga nikoli ne uporabljam več kot 2-3 dni zaporedema, pač pa že vrsto let po potrebi. Ali je tudi takšna uporaba škodljiva?
Zadnje leto pa opažam nenehne težave z očmi, diagnoza: Atopični konjuktivitis, zdravila: Lotemax in Zaditen. Okulist mi je rekel, da bodo težave več ali manj ves čas.

Sprašujem naslednje: enkrat sem prebrala, da dalj časa trajajoča uporaba Nasonexa povzroča težave s očmi. Ni pa pisalo, kakšne vrste težave. Ali je v tem kaj resnice?

Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.

Spoštovani!

Nazalna pršila s kortikosteroidi (npr. Nasonex) načeloma veljajo za relativno varna zdravila, kljub dolgotrajni uporabi. Omenjena pršila ne povzročajo tako imenovanega »rebound« učinka ob prekinitvi uporabe, kot je to značilna za nazalne dekongestive (Operil, Olynt, Nasic, Benil,…). Povratni ali »rebound« učinek pomeni poslabšanje bolezenskih znakov ob prenehanju uporabe. Kljub temu, da pršila s kortikosteroidi veljajo za varna, pa lahko pri določenih posameznikih vseeno povzročajo nekatere neprijetne neželene učinke, npr.: draženje, srbenje, pekoč občutek ali suhost v notranjosti nosu in grla, glavobol, kihanje, težave z želodcem, možne so tudi krvavitve iz nosu. Včasih se lahko pojavi tudi slabost, bruhanje, omotičnost, solzenje oči, kašelj, vnetje grla ter virusne okužbe zgornjih dihal.
Nosna steroidna pršila zavrejo delovanje imunskega sistema ter povečajo verjetnost razvoja raznih okužb.

Intranazalni kortikosteroidi lahko povzročajo tudi nekatere resne neželene učinke na očeh: suhost in razdraženost, zamegljen vid, sivo mreno, glavkom, zvišan očesni tlak in tudi konjunktivitis.

Svetujem vam, da se o omenjenih neželenih učinkih nazalnih kortikosteroidih temeljito pogovorite s svojim zdravnikom, saj možnost povezave nikakor ni izključena.
Svetujem vam tudi, da poleg klasične terapije, ki se je že poslužujete poskusite sočasno z uporabo hipertoničnih pršil NaCl, ki podobno kot dekongestivi odstranjujejo odvečno tekočino, zmanjšujejo oteklost in olajšujejo dihanje. Verjetno mi ni potrebno omenjati, da le-ti ne povzročajo vseh prej omenjenih neprijetnih, včasih celo nevarnih neželenih učinkov. Z uporabo hipertoničnih pršil poskusite čimbolj omejiti vsaj uporabo dekongestivov, morda pa bo tudi uporabo nazalnih kortikosteroidov s časoma lahko manjša.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!

Tudi sam imam izredno dolgo zamašen nos. Jemal sem kaljice Operil. Zvedel sem, da jih ne bi smel tako dolgo. Dobil sem zdravila in sedaj bomo videli kako bo.
Zanima me ali je res da Operil povzroči povečanje prostate? Je to nevarno?

Lp

Spoštovani!

Uporaba Operila ali drugih nosnih dekongestivov zaradi svojega mehanizma delovanja povzroča konstrikcijo urinarnega sfinktra kar navadno poslabša simptome pri bolnikih z že prisotno benigno hiperplazijo prostate (povečanje prostate). Pri bolnikih z benigno hiperplazijo prostate, uporaba Operila ali drugih nazalnih dekongestivov zaradi tega ni priporočljiva. Uporablja se lahko le po predhodnem posvetu z zdravnikom.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close