Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja kakšno malico imajo otroci v šoli

kakšno malico imajo otroci v šoli

pri naših so danes imeli krompirjevo juho :o…zadnjič makarone z makom…a ni za malico ponavadi kruh, namazi, salama itd.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Don't cry, just say "f°ck you" and smile ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

Naši imajo včasih govejo juho z zakuho in žemljo.

lp

Kosmiče s pretečenim rokom

Pojma nimam. Vem le to, da ji je vse dobro. :))

Malo poglej po spletnih straneh šol, jih ima kar nekaj gor jedilnike.

Pri nas je v glavnem kar v redu, tudi šolarja: starejši kar pohvali, tamak zbičnež pa tudi kar je.

Imajo pa od štručk, različnih namazov (mlečni, ribji, zelenjavni…), na različne variante kruha, paštete, hot dog, burek, pizzo, 1x v tednu običajno mlečno (riž, kosmiči, gres…).

sej pritožuje se ne, itak vse poje…samo včasih ni bilo takšnih malic…kajne :):)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Don't cry, just say "f°ck you" and smile ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

* Parkelj iz kvašenega testa, kakao, sadje
* Kisla smetana, ovseni kruh, planinski caj z limono, sadje
* Sadni jogurt EGO, bela žemlja, sadje
* Pizza obložena s šunko in sirom, sadni caj, sadje
* Mlecni zdrob, kakavov posip, bel kruh, sadje

HRUSTLJAVI MUSLI, MLEKO, KAKI

POLBELI KRUH, MASLO, MARMELADA, ČOKOLADNO MLEKO, JABOLKO

BELA ŽEMLJA, PIŠČANČJE PRSI, SIR, SOLATA, JAGODNI SOK

KROF, SADNI ČAJ, SUHE SLIVE

AJDOV KRUH Z OREHI, SIR, JABOLČNI SOK (100%)

Opomba: piščančje prsi in sir pomenijo ena rezina, solata 1 list. Suhe slive pomenijo 2 suhi slivi in 100% jabočni sok je ta iz tetrapaka. Tko, btw.

Na vegovi v lj. imako kar šes različnih menijev- trije kuhani in trije na sendvič varianto. Otroci se tedensko naročajo in si zberejo svoj meni in tisto dobijo. Dobro in dovolj količinsko. Na ledini pa majo ravno tako kuhane malice. Pohvalno!

Pri nas ne pomnim, da bi kdaj imeli kuhano malico… Povprečno tedensko pofirbcam na spletno stran šole njihov jedilnik…
Ne vem, Yo_? Predvidevam, da je ta sredina malica neke vrste sendvič?

Ja, mala žemlja, rezina slame, rezina sira in list solate.

No ja, mojemu sedemletniku, ki itak je kot ptička, je to ravno dovolj… 🙂 Predvidevam pa, da se tam en starejši od tega ravno ne naje…

Ja, mislim, da je res razlika med 7-letnikom in 13, 14-letniki…

Itak… Jaz, če gledam iz stališča mojega 7-letnika, je ta jedilnik kar ok in njemu količinsko zadostuje. Ampak tam večjim se pa po mojem bolj splača konkretno malico s sabo nositi!
Ej, čisto tako iz firbca- a tili večji (recimo 13, 14 let) dobijo večje kosilo ali isto porcijo kot “tamali”?

Nekatere šole imajo poleg hladne malice možnost tudi tople malice.

pri nas: osnovna šola, nižji razredi:
Dostikrat se zgodi, da otroci ne pojedo šolske malice, ker ne jedo npr. kisle smetane na kruhu, ne paštet, ne mrzle pice in mastnih krofov, ker tega ne jemo doma, ker je to žal za naše pojmovanje nezdrava hrana. je pač cenejša in lažje dostopnejša. in dostikrat se zgodi, da so otroci lačni, ker kosilo med 12 in pol eno uro “pade” skozi želodec po takšnih in drugačnih aktivnostih izjemno hitro – in potem popoldan jesta npr. sadje, ki je vedno na voljo po vseh učilnicah in hodnikih v šoli….Sedaj pa razmišljam, da bi jih odjavila od šolske malice, da bi jedli samo kosila, prihranilla tako vsaj 100 eur mesečno in jih namenila za zdravo malico, ki bi jo z veseljem nosili od odma ( se strinjajo).

Res je, da malica, ki jo jedo sedaj naši otroci v OŠ , nikakor ni primerljiva z malico, ki smo jo jedli mi pred 30-imi in več leti. Po mojih izkušnjah in skromnem mnenju pice in težki namazi, kot so kisla smetana, paštete, ter premastni krofi in flancati iz manj kvalitetne proizvodjne linije, nebi smeli biti na jedilniku tako majhnih želodcev! To je izjemno nekvalitetna, premastna in nezdrava hrana! Je že bolje, če otroci dobijo čisto navaden jogurt, ali pa kuhan mlečni gres ali pa mlečni riž, ali pa kos kruha in rezino kakršnekoli sveže zelenjave ( npr. korenje, paprika!) in sadje.
Pri nas je bilo lani veliko primerov bruhanja po mastnih malicah ( mrzli kosi pice z mrzlimi gobami, namazi s kislo smetano, ter sama kisla smetana s kosom kruha), ker pač taka malica vsebuje ogromno težkih maščob za želodec in je izjemno nekvalitetna! So se starši tudi pritožili, tako da je letos malica bolj uravnotežena-večji podarek na sadju in bolj zdravemu kruhu-ržen, polnozrnat. Je pa res, da za tisto malo denarja res ne moreš pričakovati tako kvalitetnih prehrambenih izdelkov za malico, kot smo jih imeli mi za malico v OŠ.

Opažam pa, da imajo šole na periferiji to bistveno bolje urejeno, kot šole v večjih mestih in velemestih. Verjetno to izvira tudi od tega, kako so otroci vzgojeni doma in kakšno spoštovanje in odnos imajo privzgojen do hranein kakšno hrano jedo tudi doma – mi živimo sicer v mestu, vendar pri hrani nikakor nimamo navad hitrega načina življenja in “fast fooda” v stilu pic za malico v šoli – vsaj pri osnovnošolcih nižjih razredov še ne!, Raje zagrizemo v dober domač kruh ( dostikrat spečen kar doma), z dobro vsebino (sir,domača solata, no, pa tudi kakšna dobra salama) brez majonez in podobnih navlak in nepotrebnih “umetnih” namazov, zraven pa domače redkvice ali pa papriko z vrta 😉

Jaz resno razmišljam, da bi otrokom začela dajati malico od doma, kot to nekateri starši že prakticirajo – sicer z dovoljenjem šole in pa da malica ne vsebuje pač hrane, ki bi bila preveč vzbujajoča pozornosti( ne sme torej vsebovati sladkarij, bombonov, ampak res hrano, ki jo je sicer otrok navajen jesti). Mi ne predstavlja to nikakršnega problema zjutraj glede priprave, ker vem, da otroci radi jedo zelenjavo ( npr. surovo korenje, redkvice, papriko, paradižnik), pa corn flakes, pa jogurte, morda kakšno namazano domačo palačinko, domač kruh z doma spečenim mesom, ipd.)
Jesti zravo hrano je pravica vsakega človeka in če nekaj ne jemo ne doma ( npr, paštet, kisle smetane na kruhu, pa mrzle pice,mastnih flancatov in krofov-tega naši otroci preprosto ne marajo), potem je potrebno omogočiti/dovoliti drugo možnost, da otrok je normalno 5 obrokov na dan, od tega 3 v šoli ( zajtrk in večerja je pa doma)….

Glej, tole žal ni čisto OK malica -morda za tvoj prehranjevalni ritem in tvoj želodec kot odraslega človeka, ne pa za želodec osnovnošolca…
– Kisla smetana: ponavadi 35-40% maščobe= neprimerno živilo za šolsko malico! Pa tudi če uporabljajo takozvenečo “light” kislo smetano, je pa “nabutana” s karageni, gostili in homogenizatorji, da je lepo čvrsta in mazljiva. Dodatna kemija za otroške želodce, ki oteži in “zapaca” normalno prebavo. Me ne bo nihče prepričal, da homogenizacijo (torej tipa V/M =voda v maščobi, kar smetana z reduciranim odstotkom maščobe tudi je), dosežejo brez dodatka umetnih stvari, hehehe..
-Pica z gobami- preden iz kuhinje pride do razreda, se pošteno ohladi, prepotuje kar nekaj stopnic in če je ne pokrijejo oz. idividualno zavijejo v folijo, kot to že počnejo v nekaterih šolah, je to to živilo lahko takoj “idealno gojišče” za kasnejše želodčne težave…..

Glej, tole žal ni čisto OK malica -morda za tvoj prehranjevalni ritem in tvoj želodec kot odraslega človeka, ne pa za želodec osnovnošolca…
– Kisla smetana: ponavadi 35-40% maščobe= neprimerno živilo za šolsko malico! Pa tudi če uporabljajo takozvenečo “light” kislo smetano, je pa “nabutana” s karageni, gostili in homogenizatorji, da je lepo čvrsta in mazljiva. Dodatna kemija za otroške želodce, ki oteži in “zapaca” normalno prebavo. Me ne bo nihče prepričal, da homogenizacijo (torej tipa V/M =voda v maščobi, kar smetana z reduciranim odstotkom maščobe tudi je), dosežejo brez dodatka umetnih stvari, hehehe..
-Pica z gobami- preden iz kuhinje pride do razreda, se pošteno ohladi, prepotuje kar nekaj stopnic in če je ne pokrijejo oz. idividualno zavijejo v folijo, kot to že počnejo v nekaterih šolah, je to to živilo lahko takoj “idealno gojišče” za kasnejše želodčne težave…..[/quote]

Kje ti vidiš gobe, če je na pici samo šunka in sir in je v bistvu sveže pečen kruh+kečap+šunka+sir?

Ojla,

Malice za razredno stopnjo na naši šoli ta teden so:
– parkelj, mandarine, bela kava
– koruzna bombeta, sir, napitek
– čokoladni krof, mleko
– hot dog, napitek
– flancat, mleko
Morda niso najbolj zdrave, a neizbirčni otroci so zadovoljni in s polnimi želodčki počakajo na kosilo.

Glede pic ima hčerka dve prijateljici, pri katerih jedo doma samo zdravo hrano brez čipsev, smokijev, pic in podobnih nevrednih živil. Ko sta tisti dve punci pri nas na obisku v trenutku zmažeta pico, uživata ob smokijih in čipsu, ker jima doma to primanjkuje.

Ja za večino sem neodgovorna mama, ker svoja otroka kdaj odpeljem tudi v McDonalds na Happy Meal in priznam, da tudi midva z možem vsaj 1xtedensko jeva v McDonaldsu.

Naša šola je EKO. Hčerki vedno pohvalita malico in kosilo. Je pa odvisno kako so otroci navajeni od doma, ker imajo za kosilo velikokrat enolončnice in še nekaj za zraven, skratka jedi na žlico. Prva hčerka, ki je sedaj prvi letnik še posebno pogreša osnovnošolsko hrano in šele sedaj vidi, kako je bilo dobro.

New Report

Close