Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija zdravila za tlak, da ali ne?

zdravila za tlak, da ali ne?

Pozdravljeni,

prihajam s celjskega, star sem 30 let, 170cm/65kg, rekreativen športnik (3x nateden plavam, poleti pa tečem tudi po 10km 3x tedensko), občasni kadilec (cigaret ali dva zvečer, nikoli čez dan – sedaj že en teden sploh brez), trudim se zdravo prehranjevati, dnevno pod stresom zaradi službe, študija, družine…
Že v srednji šoli sem zaradi stresa v šoli, družinske težave in načina življenja imel visok krvni tlak 145/95.
Na pregledu pred nekaj dnevi mi je bil izmerjen visok krvni tlak 160/100. Od takrat si ga merim vsak dan po navodilih: vrednosti so stalne: okoli 150/95.
Pojavljajo se mi pogoste ekstrasistole – po nekaj vsako uro – vse tudi ne začutim. Pred tremi leti sem zaradi teh ES že bil pri kardiologu. Izvidi UZ srca, ščitnice, krvi in hormonov so bili vsi normalni, takratni tlak 125/80 do 130/85.

Sedaj teden dni pijem čaj iz oljčnih listov, jem česen z olivnim oljem, veliko zelenjave, sadja, ne solim hrane itd.. – torej ukrepi iz domače lekarne – tlak ne pada.
Na pregledu pri kardiologu sem opravil EKG, bil je normalen, UZ še čakam, tudi krvne preiskave.
Prejel sem recept za polovičko Prenewela dnevno; kardiologa skrbi spodnji tlak.

Zanima me drugo mnenje: ali naj začnem z zdravili, ali naj počakam, ali sploh ne začnem z njimi in se držim “domače lekarne”. Ker se zavedam, da če jih začnem jemati, bo to dolgotrajno ali vseživljenjsko, nisem pa prepričan, če je to res prava pot.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Glede na rezultate številnih raziskav smo v zadnjem času prišli do zaključka, da vrednosti krvnega tlaka, tudi če so rahlo nad vrednostjo 140/90 mm Hg, škodljivo vplivajo na srce. Stopnja škodljivosti je odvisna od več dejavnikov, npr.višina tlaka, družinska obremenitev, kajenje, sladkorna bolezen, stresni vplivi itd. Ugotavljam, da živite, kolikor se da, prav zdrav način življenja. Napisali ste, da kardiologa skrbi spodnji tlak. Pri ugotavljanju stopnje bolezni sta pomembni višini obeh tlakov. Pri vprašanju ali naj se boilnik začne zdraviti z zdravili je pomembno izvedeti kakšne so vrednosti tlaka v jutranjih urah, ko je bolnik relaksiran in si pravilno meri tlak. V vašem dopisu je zabeleženih nekaj izvidov normalnega krvnega tlaka!

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Hvala za odgovor. Tlak si merim vedno zjutraj, na tešče, in pravilno, ter zvečer pred večerjo. Tlak zjutraj je vedno med 140-150/90-97, zvečer so vrednosti enake.

Mogoče bom vprašal drugače, če začnem z jemanje zdravila, ali to pomeni jemanje vse življenje. Ali je vendarle mogoče z opustitvijo razvad in izboljšanjem načina življenje znižati tlak?

Hvala za vaše mnenje in
lp.

Jure

Potem, ko zdravnik ugotovi, da bolnik boleha za visokim krvnim tlakom, opravi razne preiskave, da ugotovi če je tlak visok zaradi prisotnosti bolezni ledvic, ščitnice, itd. Ko ugotovi, da pri bolniku ni nobene bolezni pri kateri je prisoten tudi visok krvni tlak, sklene, da bolnik boleha za “primarno” arterijsko hipertenzijo, kar je v zelo visokem odstotku V takem primeru bolniku da navodila za zdravljenje z zdravim načinom življenja (vprašanje kajenja, uživanje alkohola in kave, uživanje mastne, obilne hrane, gibanje, itd.). Če tlak, po treh mesecih takega načina življenja, ne pade na normalne vrednosti, praviloma zdravnik predpiše zdravilo za znižanje tlaka, v nizkih odmerkih in bolnika naroči na kontrolni pregled, da ugotovi učinkovitost zdravila.. Včasih se pokaže potreba zvišati ali znižati odmerke zdravila. Pomembno je zadovoljivo sodelovanje bolnika. Pri blagih oblikah bolezni in skrbi za zdrav način življenja se več krat doseže padec tlaka na normalne vrednosti po daljšem času zdravega načina življenja, še predno bolnik začne jemati zdravila. Potrebno je opazovanje in sprotno odločanje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close