Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva nosečniški diabetes druga nosečnost

nosečniški diabetes druga nosečnost

Pozdravljeni,

v prvi nosečnosti sem imela MTG, očitno na koncu tudi nediagnosticirani ND (kot so mi rekli na diabetološki – glede na porodno težo otroka 4420g).

Zdaj sem drugič noseča – in sicer približno 11 tednov. Na prvem ultrazvoku je ginekologinja ugotovila, da je otrok za 4 dni prevelik (imela sem tudi močno glivično infekcijo, ker je lahko znak ND), zato me je dala na 50 g glukozni test test. Rezultat je bil 7,2, kar je ok, je pa dejstvo, da sem se pred testiranjem že vsaj 14 dni držala diabetične diete, z rednimi meritvami sladkorja.

Ker sem pred dnevi malo krvavela, so mi naredili še drugi ultrazvok, ki je pokazal, da je glede krvavitve vse ok – hkrati pa tudi to, da je otrok zdaj prevelik že za 6 dni. Glede na to, da se strogo držim diete in da si redno merim vrednosti v krvi mi ni jasno od kod? Vse vrednosti po obroku so ok, razen občasna meritev na tešče, ki je 5.3 (kar je mejno).

Ker sem sedaj v drugi nosečnosti malo bolj samoiniciativna glede nadziranja poteka bolezni, sem klicala na diabetološko na PK, kjer mi je sestra rekla, da me ne morejo vzeti v obravnavo, če ne naredim še 75 gramskega testa – mislim, da zaradi zavarovalnice. Bila sem kar malo jezna, saj je očitno (glede na prejšnjo nosečnost in vse skupaj), da bi me pač lahko obravnavali – in to brez testa.

V zvezi s testiranjem me skrbi predvsem to, da ves ta sladkor, ki ga spiješ gotovo škodi otroku!? Če moraš biti celotno nosečnost na strogi brez sladkorni dieti, se mi zdi ponavljanje testa po 14 dnevih samo zato, da bo to za zavarovalnico ok, precej krivično do mene in mojega otroka. Zato sem v dilemi ali naj na test sploh grem. Kaj menite vi? Ali naj počakam do 20 tedna in takrat naredim test (s tem da se strogo držim diete) ali naj vseeno grem na 75 g test in s tem izpostavim otroka škodljivi količini sladkorja? Obravnava pri diabetologinji ne bo nič drugačna od diete, ki se jo že držim doma. Ali pač?

Bila sem dolga, se opravičujem. Običajno sem zelo neproblematična pacientka, ki ne želi obremenjevati zdravnika z vprašanji. A glede na izkušnje v prvi nosečnosti (vsaj kar se tiče tega, da je ginekologinja spregledala diabetes) sem se odločila, da tokrat ne bom v pasivni vlogi.

Hvala vnaprej!

LP

Spoštovani,

hm…najprej bova pritisnila tipko RESET. OK? Zdaj sva torej vse v tej nosečnosti razen tistega iz prejšnje “zbrisala iz spomina”. Prav? Zakaj? Zato, ker pišete kot bi bili poznavalka v ND, pa očitno niste. Izkušnja iz prejšnje nosečnosti je sicer naredila svoje, ampak medicine se ne da naučiti na hitrem, 2 urnem tečaju ali z branjem člankov in mnenj na spletu.
Ad 1.: velikost ploda v prvi polovici nosečnosti, še bolje prvi dve tretjini nosečnosti ni pod vplivom DM, tudi, če bi ga imeli. Štiri, oziroma 6 dnevno odstopanje v velikosti ploda v pozitivno smer namreč ni posledica DM ampak kvečjemu biološke variabilnosti ter omejitev v natančnosti UZ diagnostike trajanja nosečnosti. Med 11 in 14 tedni npr. kot povsem normalno razumemo UZ odstopanje od pričakovane velikosti do 7 polnih dni, okrog 20. tedna do 10 dni in okrog 24. tedna do 14 dni.
Ad 2.: čeprav se zdi, da je v zdravstvu vse brez reda, ni tako. Indikacije za obravnavo in pravica do obravnave so dokaj natančno regulirane in dokler je presejalni test za ND negativen, ni razloga za obravnavo pri diabetologih. Delamo po indikacijah, ki so strokovne narave in ne na željo in zardi strahu pacientov. Dobrodošla pa je iniciativnost pacientov, da česa ne pozabimo, vendar ne v slogu: “Plod je večji, zato rabim napotnico za diabetologa itd….ampak morda v slogu: “v prejšnji nosečnosti je bilo to in to. Kaj mislite, bi morda bilo vredno kaj testirati v smeri ND in kdaj je za to najprimernejši čas? 🙂
Ad 3.: obremenitveni testi plodu ne škodijo, vsaj tistih 2x ali 3x, kolikor se običajno lahko primerijo in dieta pred tem ne vpliva na toleranco za glukozo, saj ta ne zdravi osnovne motnje temveč le posledice motnje, ki so pravzaprav škodljive za plod. za plod torej ni škodljiva zmanjšana toleranca za glukozo temveč visoke vrednosti glukoze v krvi pri nosečnici. Odločitev za dieto kot preventivni ukrep gre torej podpreti, ne vpliva pa na sposobnost diagnostike ugotoviti prisotno motnjo v toleranci za glukozo.
Ad 4.: če bo ugotovljena hujša motnja v toleranci za glukozo in posledično zvišana povprečna vrednost krvnega sladkorja preko A1cHb, bodo poleg diete morda morali uvesti še insulin. ampak pustimo to za čas, ko boste morda pod skrbjo diabetologa.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani dr. Pušenjak,

hvala za hiter in tudi humoren odgovor :o) Me je pomiril.

Če sem vas prav razumela, se vam ne zdi smisleno iti na 75 g. OGG pred testom v 20. tednu (če bo ta pozitiven)?

Sama ne doživljam zdravstva kot neurejenega, kar ste zapisali zgoraj. Spoštujem zdravnike – po mojem ste čisto upravičeno na vrhu hierarhije poklicev. Me pa zadnje čase moti to, da imam, ko pridem zdravniku, enostavno občutek, da ne smem preveč spraševat. Malo je prostora za dialog, očesni kontakt, morebitna vprašanja. Ko zapustim ordinacijo, nimam občutka, da sem se pogovorila ampak bolj občutek, da sem bila servisirana. Zavedam se, da so zdravniki pod časovnimi pritiski, a vseeno… Konkretno sem jezna, da me v prejšnji nosečnosti niso opozorili, da si je fino merit sladkor tudi če imaš “le” MTG, pazit na hrano že na začetku nosečnosti (če imaš policistične jajčnike) ipd. Vse to sem zvedela na net-u…

Postmoderne družbe so družbe dialoga. Ta je seveda naporen, a brez dialoga ni soobstoja…

Hvala, da ste vi pripravljeni dialog. Verjamem, da vam ga je (ob kdaj za vas tudi smešnih vprašanjih) težko vzdrževati že toliko let :o)

Lep dan!

spoštovani,

v marsičem se strinjam z vami, zlasti v tem, da smo prepogosto potisnjeni v situacijo, v kateri komaj uspemo “servisirati” svoje paciente. Tudi zato sem aktiven na MON, ker je to odličen medij za dialog, ki ni vezan na hkratno bivanje v istem prostoru pod pritiskom polne čakalnice in morda še drugih službenih obveznosti, temveč poveš oziroma zapišeš svoje mnenje, vprašanje, skrbi in greš naprej po svojih opravkih, potem pa te v predalu počaka odgovor. Za vse to v ordinaciji preprosto ni dovolj časa in v vsesplošnem pomanjkanju, si mnoge pacientke še dodatno vzamejo časa več, kot ga potrebujejo, včasih iz gole “sestradanosti” od komunikacije.
Sicer pa je modremu delu materinske knjižice priložen še beli del, v katerem je tekst namenjen nosečnici in med drugim so tudi priporočila o načinu življenja, preiskavah v nosečnosti, prehrani, življenjskem slogu. Na zadnjih straneh modrega dela MK je nekaj kratkih vprašalnikov oziroma pripomočkov za oceno dejavnikov tveganja za različna pogostejša stanja v nosečnosti in ogroženosti. Že v tem viru bi povprečna nosečnica našla mnoge odgovore na svoja vprašanja, ki bi jih sicer postavila zdravniku.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,

Noseča sem 30 tednova, v 28.tedenu sem bila na 50g OGTT testu in vrednost po 1 uri je bila 7,13.
Ko sem isti dan sem klicala v ordinacijo, da povprašam po izvidih, so mi rekli, da je vse v redu. Danes pa pri ginekologu izvem, da izvid ni OK, saj naj bi bila vrednost povišana (meja naj bi bila 6,8 -10) in da moram na 100g test.
Glede na to, da naj bi bile tudi mere otroka ustrezne – merjeno pred 2 dnevi – (BPD: 7,54, HC: 27,48, HC*: 27,45, AC: 24,08, FL: 5,56), plodovnice pa primerno, me je tole danes kar malo šokiralo.

Me pa malo preseneča tudi dejstvo, da je imela zgoraj gospa višjo vrednost – in celo na začetku nosečnosti-, pa so ji rekli, da je vse v redu.
Saj ni problem, bom že preživela tisti test, čeprav res ni prijeten, pa tudi dieta me ne skrbi. Me pa vseeno zanima Vaše mnenje – mislite, da je možno, da 100g test pokaže bistveno odstopanje od normativov in da se potem po nosečnosti sladkorna nadaljuje?
Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani,

očitno zaradi menjave testov za diabetes prihaja do zmede. 50g OGTT je pozitiven, če je vrednost po 1 uri 7,8 mmol/L, 75 g OGTT pa je dvostopenjski in je pozitiven, če po eni uri vrednost 10,0 mmol/L ali več, po 2h urah pa vsaj 8,5 mmol/l ali več. Vaš test je v obeh primerih negativen. V Lj. UKC 100g testa menda sploh več ne delajo in so se preusmerili samo še v 75 gramskega.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani dr. Pušenjak,

noseča sem z dvojčki v 22. tednu.
Vrednost sladkorja na tešče je bila 4,3, 0GTT 50 pa 7,5.
OGTT 50 vrednost v prvi nosečnosti je bila precej nižja( 5,1).
Zanima me katere vrednosti sladkorja kažejo na moteno toleranco za glukozo in ali je potrebno OGTT test do konca nosečnosti glede na vrednost 7,5 še ponoviti?

Vnaprej najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

pri trenutno opravljenem testu OGTT lahko rečemo, da nimate motene tolerance, kar pač ne dosegate praga za takšno ugotovitev. Nerodno pri NSB je to, da njena verjetnost s trajanjem nosečnosti narašča, ne pada, čeprav je največja verjetnost, da se pokaže nekje med 24. in 28. tednom nosečnosti. Zakaj so vam test opravili že pri 22 tednih, ne vem. Vsekakor obstaja možnost, da se NSB pri vas še pokaže, ali se bo res in kdaj, pa ne more napovedati nihče. Glede testiranja se torej običajno orientiramo po kliniki in dejavnikih tveganja, ki jih je kar nekaj in so našteti tudi na eni od zadnjih strani materinske knjižice.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani!

Sem drugič noseča, stara 25let, v 16 tednu. Ginekologinja oz. v diabetološki ambulanti so me v 11 tednu poslala na 100g ogtt. DG: gastacijski diabetes.
Seveda sem dobila navodila za dieto in glukomer. Vrednosti so do danes v večini v normalnih mejah.
Naj povem, da sem v prvi nosečnosti imela MTG (test v 26 tednu) kasneje GD z minimalnim odmerkon inzulina, od 2 do 8E. Porod brez zapletov, zdrav fantek, 3030g in 50cm.
Sicer sem zgoraj prebrala, da plod prvi dve tretini nosečnosti ni pod vplivom GD. Pa me še vseeno enkrat zanima; oz. zelo skrbi saj je GD odkrit tako zgodaj. Je večje tveganje za plod kot npr. v prvi nosečnosti?

Hvala za odgovor! (pregled imam “komaj” čez slaba dva tedna, zato sprašujem vas)

spoštovani,

vpliva GD na plod ni ampak ob GD na plod zelo zgodaj že lahko vplivajo zvišane vrednosti krvnega sladkorja, zato je zelo pomembno, da imate urejeno glikemijo (raven KS). Posledice vpliva visoke ponudbe sladkorja plodu se sicer res lahko opazijo in merijo šele v drugi polovici oziroma 3. tretjini ampak takrat je običajno za uspešno zdravljenje že prepozno. Takrat lahko kvečjemu gasimo požar in zmanjšujemo škodo, saj pod vplivom prevelike ponudbe plodova trebušna slinavka hipertrofira že zgodaj in nato nemoteno izloča visoke odmerke insulina, ta pa kot rastni hormon pospešuje plodovo rast, ki jo kasneje težko ustavimo. Če boste raven KS dobro nadzirali, se vam ni treba bati posledic.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

V prvi nosečnosti (rodila sem maja 2008) me je G poslala v laboratorij tudi na test za nosečniško sladkorno – ali kakorkoli se že temu reče (sladka voda, ki jo moraš spiti). Takrat sem razumela, da je to standardni postopek. Rezultati so bili OK.

Ko sem na zadnjem pregledu (ob polnih 24t) svojo novo G (prejšnja se je upokojila) vprašala, kdaj sledi pa test za sladkorno, je rekla, da saj se to ne dela pri vsaki in da ga jaz ne bom delala. Je rekla, da bi me poslala na test,če bi imela trebuh namesto 22 (kolikor je izmerila) npr. 27, iz česar bi sklepala, da je otrok prevelik (UZ po morfologiji v 20. tednu več ni delala). Ko sem ji omenila moje naraščenje teže, ki je res hitrejše kot v 1. nosečnosti, je rekla “oh, pa saj se niste zredili toliko” (pri 8t/0d sem imela 65,5 kg, pri 24t/0d pa 72,4 kg) in da bi sumila, da je kaj narobe, če bi se npr. v enem tednu zredila za 5 kg (je to sploh mogoče??). Je to vse res?
Ko sem jo še vprašala, ali je prehitro naraščanje TT vzrok ali posledica za nastanek nosečniške sladkorne, je rekla, da tega ne vemo in da je to simptom (ali simptomatsko?). Mogoče je bilo moje vprašanje res malo nerodno, vendar mi je malo neverjetno, da se ne bi vedelo to. Stara bom 34.

Hvala za odgovor

Spoštovani,

priporočam, da si na eni od zadnjih strani materinske knjižice poiščete seznama dejavnikov tveganja za diabetes v nosečnosti (prvi je seznam dejavnikov pred nosečnostjo, drugi je v nosečnosti) in če nista prisotna vsaj dva poljubna iz enega ali obeh seznamov, test OGTT ni poreben. se sicer strinjam, da je nosečnostna sladkorna bolezen lahko prisotna tudi ob popolni odsotnosti vseh dejavnikov tveganja ampak se to zgodi tako redko, da zato vseeno lahko tvegamo in testa ne delamo pri vsakomur. Vaši našteti simptomi za zdaj res ne zadoščajo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,

lepo prosim za odgovor še meni, ki sem zdajle ob branju vsega tega kar malo zmedena…Kolikor gledam vprašalnik v Materinski knjižici, razen SS v 7. tednu prejšnje nosečnosti nimam prisotnih dejavnikov tveganja.
G me je preventivno (tega mi sicer prej ni omenila, ampak so me s testom presenetili, ko sem šla na redni laboratorijski pregled) dala na 50 g test in rezultat je bil 4,1. Ni mi pa jasno, zakaj me je dala tako zelo zgodaj, in sicer že v 16. tednu!
Zdaj sem 24. teden in ker sem zgoraj prebrala, da se test dela praviloma med 24. in 28. tednom, me zdaj kar malo skrbi, če ne bi bilo pametno, da svojo G povprašam o ponovnem testu, glede na to, da je bil prejšnji opravljen tako zgodaj.

In še eno neumno vprašanje…Lahko uživanje sladkorja (veliko sadja, kakšne sladkarije, marmelade ipd.) izzove nosečniški diabetes?!

Najlepša hvala za pojasnitev!!!

Lep dan

Spoštovani,

uživanje sladkorja ne povzroča diabetesa ali motnje v toleranci za glukozo ampak jo le razgali. Motnja je ali pa je ni, odvisno od presnove organizma. Vsekakor je pri zdravi, nizkorizični nosečnici testiranje za doabetes pri 16 tednih nesmiseln. O ponavljanju testa med 24. in 28. tednom pa naj ginekologinja ponovno razmisli glede na trenutne dejavnike tveganja.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

pozdravljeni

da se navežem na gest. diabetes….danes sem imela pregled in mi ginek. pravi, da če se vidimo 2.6. (1.6. imam rok) me pošlje v porodnišnico na sprožitev poroda…in mi ni bilo jasno zakaj, ker že od 28. tedna govori, da ima otrok zastoj rasti…pa pravi, da je to običajna praksa in, da bi za vse nosečnice z gest.diab. najraje videli, da rodijo ob roku. moje dete je 19.5. imelo 2730g, bpd 891, hc 322, fl 69, ac 312 za ne vem katero stvar je rekla, da je primerno 35. tednu…zaradi diab. sem samo na dieti. torej čemu potem sprožitev poroda? Vem, da so mere ploda ok, čisto v meji normale, to ste mi potrdili na morfologiji in 1x tukaj, ko sem vam napisala mere…

LP

ne bi vedel. Dobro vodene nosečnice z NSB oziroma z moteno toleranco za glukozo lahko glede poroda obravnavamo povsem enako kot zdrave nosečnice. NSB je namreč le “potencial”, ki se izrazi, če stanja ne vodimo primerno.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Lepo pozdravjeni!
Jaz imam nosečniški diabetes od 26 tedna nosečnosti in sem zdaj 34 teden, ampak imam samo dieto in sem brez inzulina. Sedaj me pa zanima kaj lahko ta diabetes škoduje otroku, če se kdaj pregrešim in pojem kakšno čokoladico, ker mi to nezna nihče povedat upam, da dobim odgovor od vas, vsi mi pravijo, da otroku to ne škodi nič, ker je normalne velikosti edino plodovnice je malo več. In res ne vem več kaj naj si mislim, če od zdravnikov ne dobim konkretnega odgovora!

Najlepša hvala za odgovor

Spoštovani,

vaše vprašanje je približno takšno kot bi policaja vprašali, kako pozno ponoči, ko je malo prometa, še lahko zavijete levo preko dvojne polne črte !? Tega ne smete spraševati policista in tudi ne zdravnika, koliko čokoladic lahko pojeste brez škode, če imate gestacijski diabetes. Odgovor je namreč lahko le: sploh ne smete! Diabetes pomeni, da vaše telo ni sposobno dovolj hitro znižati ravni krvnega sladkorja, če se ta poviša in zato zvišana raven vztraja dalj, kot je zdravo za otroka. Dejstvo, da ste le na dieti pomeni le to, da dieta zadostuje za nadzor na krvni msladkorjem in ne ,da si zato lahko privoščite več. Če mislite, da bo otrok od nekaj čokoladic eksplodiral, se seveda motite, ampak to ne pomeni, da je to zanj zdravo. Vse hude kronične bolezni so žal plazeče in je zelo težko reči, kje je meja, ko zagotovo povzroča škodo in kolikšna ta škoda je. Skratka, pustite čokoladice za nekaj časa pri miru, kar bo najbolje za vašega otroka.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Tudi sama sem v prvi nosečnosti imela MTG, uspešno vzdrževano z dieto. Porod induciran pri 38 3/7 in končan s CR (otrok s 4230g, 56cm). Sedaj sem v drugi nosečnosti imela v dopolnjenem 26-tem tednu 75g OGTT test, ki je bil negativen (vrednosti: 4,1 tešč; 8,7 po 1 uri; 7,5 po 2 urah). Glede na prvo nosečnost in sedanji negativni test, ali priporočate ponovitev testa in kdaj (v katerem tednu)?
Kolikšne so mejne vrednosti krvnega sladkorja 90 min po obroku (vem, da je jutranja, tešč vrednost do 5,1 mmol/l)?

spoštovani,

vrednosti KS uro in pol po jedi ne poznam, 2 uri po jedi pa je 6,1 mmol/L. Sicer pa je z NSB tako, da je težko postavljati ostre meje in kjerkoli jo postavimo, zgrešimo, kajti nekdo se odziva kot da ima NSB, kljub negativnim testom, drugi pa ne, kljub pozitivnim. Sam zagovarjam mnenje, da diabetična dieta ne more škoditi nobeni nosečnici, zlasti pa ne takšni, pri kateri se skozi celo nosečnost sprašujemo, če ima ali nima NSB oziroma motene tolerance v glukozi. Ne lgede na negtivne teste, bi vam torej že zaradi zgodovine iz prejšnje nosečnosti predpisal prilagojeno prehrano in ustrezno telesno aktivnost.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close