Najdi forum

7 letnik noče hoditi na stranišče

Pozdravljeni,
sin hodi v 2. razred in se še vedno polula v hlače. V šoli sploh noče na WC, zato je skoraj vsak dan polulan in se potem noče niti preoblečt, dokler ne pridem po njega. Ko pridem pa gre z mano brez problema na stranišče. Torej verjetno ni to, da bi se mu stranišče v šoli upiralo, ampak nekaj drugega. Veliko se pogovarjamo o tem in vsakič si izmisli nekaj drugega, enkrat pravi da ni tako kot doma in pri babicah, drugič da je pozabil… Poizkusili smo že vse mogoče od nagrajevanja do kazni, vendar nič ne pomaga. Sem že na robu obupa, ker ne vem več kako se naj lotim tega problema. Postaja vedno bolj mrzlo in me je groza, ko pomislim, da bo ves moker… Je pa zanimivo to, da se ponoči skoraj nikoli več ne polula. Zraven postelje ima kahlo in če se ponoči zbudi gre sam na kahlo. Čez dan mu tudi doma včasih uide, vendar ponavadi samo, če se kaj zaigra in se boji, da bo kaj zamudil, če bo šel na stranišče. Ali ima kdo podobne težave in kako jih rešujete?

Daj se pozanimaj, če ima s sošolci probleme…sigurn se norčujejo z njega, ker se polula…pa mogoče se nočjo z njim družit
Pa ne zdaj rečt, da ima velik prijateljev…njega vpraši kako je v šoli in kdo mu nagaja .

Prov tako mu postav vprašanje, ,…da si slišala, da mu nagajajop ,tebe pa zanima kdo…

Ali ste šli k zdravniku, da nima mogoče kakšnih težav z mehurjem?
Če ne se pa poskusite pogovoriti z razredničarko kaj bi lahko bilo vzrok. Ali je v vrtcu hodil na WC? Pa razmislite koliko pozornosti dobi, ko se polula v hlače.
Jaz sem sebe že dostikrat zalotila, da neprimernemu vedenju posvečam preveč pozornosti, ko sem začela ignorirati pa se je tudi vedenje izboljšalo.
Se pa spomnim, da jaz tudi nisem marala nikoli šolskega wc-ja. Moj 7letnik pa že odkar nima plenic ne opravlja velike potrebe v vrtcu oz. zdaj v šoli, vedno počaka do doma.

Mojčka,
potrebno je preveriti ali se vzroki skivajo v medicinskih težavah. Če ne, je stvar psihosomatska in bo potreben toaletni trening, skupaj s psihološko pomočjo.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Bili smo že na preiskavah mehurja in ledvic, vendar je vse vredu. Seveda se sošolci norčujejo glede tega iz njega, ampak ni videti, da bi se kaj sekiral zaradi tega. Ima svoj ozek krog prijateljev, ki bi mu celo radi pomagali in jim je učiteljica rekla naj probajo oni vplivati na njega, da bi skupaj šli na wc, vendar noče, celo agresiven postane, če silijo v njega.Tudi v vrtcu so bile težave in smo mislili, saj je še majhen, se bo že navadil, tudi pri 3 različnih pedopsihiatrih smo bili, vendar nič ne pomaga. Pravijo, da imajo fantki do 7 leta čas, da postanejo čisti, vendar nas že zelo skrbi, saj je sin star 7,5 let in nič ne kaže na to, da se bo uredilo. Vsi so nam predlagali sistem nagrajevanja, tako smo sprobali že več različnih sistemov, vendar brez uspeha. Ima status otroka s posebnimi potrebami, ker ima težave s finomotoriko, povišan mišični tonus, hodimo k logopedu. V kratkem imamo spet pregled pri pedopsihiatrinji in upam, da bomo našli kakšno rešitev, ker sem res že čisto obupana, saj bi sinu rada pomagala pa ne vem več kako.

pozdravljena

moji hodijo v šoli samo lulat pa še to težko
za kakat pa pravijo da ni miru ker kar naprej nekdo odpira vrata in hoče noter
zakleniti pa se ne da
mogoče bi šel vaš sine lulat po končanem odmoru ko je wc prazen in je mir če bi se dalo dogovoriti v šoli in da bi imel redne ure za lulati v miru

lp

Pozdravljeni!

Mi smo imeli enak problem, le da se hčerka ni polulala v hlače, je pa komaj zdržala do doma. In to je bilo najhuje, ko je potem sedela na školjki tudi po 15 minut in bolel jo je mehur in še vse ostalo ztraven. Zdržala pa je od pol sedmih zjutraj pa do štirih popoldan, s tem, da je bila še bolna na ledvicah in mora posledično veliko piti, česar pa se zelo drži.

Sama sem šla zaradi tega k učiteljici in se z njo pogovorila – povedala sem, kakšen je problem in potem smo ga že na začetku prvega razreda začeli reševati. Učiteljica jo je po končanem odmoru spomnila, da mora lulat in med tem, ko so bili drugi na kosilu, da je nikoli ni nihče motil, ji vrat odpiral in se delal norca iz nje, ker se težko obleče – imamo probleme na prstih s kožo.

tako smo prakticirali v prvem razredu, zdaj, ko smo v drugem, pa jo dam lulat, ko greve v šolo, med poukom vem, da gre enkrat in pote, ko prideve domov. Vendar pa jo vsako jutro, ko gre v razred spomnim, da mora lulat, ker drugače ne bo tega, ne bo onega, ne bo šla sem, ne bo šla tja, vzela ji bom to, pa ono…

Vsak dan je treba nekaj drugega se spomnit, drugač bomo spet na začetku.

Srečno!

Spoštovani,

prvi hip sem pomislila da mogoče nerad gre na stranišče v šoli, ker je tam v odmoru več otrok, mogoče kakšni večji fantje, kar je včasih mlajšim otrokom ovira. V nadaljevanju pa pravite, da se polula predvsem, kadar se dogaja kaj zanimivega – se boji, da bo nekaj prijetnega zamudil.
Ker tudi ponoči ni čisto sigurno ali se bo zbudil pravi čas, menim, da suhost (pravočasnost in ustrezna moč opozorila iz mehurja, ki nastane v možganih, da se bo mehur spraznil) še ni sto procentno utrjena.
Tako še otroku občasno uide premalo močna informacija, da je potrebno iti na WC, še posebej takrat, kadar je njegova pozornost intenzivno usmerjena drugam (igra, druga zabavna, privlačna dejavnost).

Me pa preseneti, da ga ne moti mokrota – pravite, da se noče preobleči. Mokrost je namreč neprijetna in bi ga usmerjala k temu, da »poskuša zadržati in steči na WC«. Sprašujem se ali del vode vendarle zadrži, kajti sicer ja morajo biti oblačila precej mokra. In v šoli bi zahtevali, da se preobleče v suha oblačila (zaradi njegovega zdravja, pa tudi zaradi higienskih pogojev za druge npr. ob skupnem sedenju na tleh …)

Sicer pa menim, da bo najbolj koristno in smiselno, da ga opozarjate, da gre na WC – tako doma, kot v šoli. V šoli se dogovorite z učiteljico, da ga »spomni« ali kar pošlje (na koncu ali na začetku ure), da gre na WC oz. nekaj časa prej preden se najpogosteje polula v šoli. Torej, če se najpogosteje polula v drugem odmoru, naj ga pošlje v drugi uri, pa v četrti, pa učiteljica v OPB po kosilu in podobno. To se natančno dogovorite ali z učiteljico ali s svetovalno delavko na šoli.
Enako naj bo doma – dogovorite se z njim, da ga boste spomnili – takrat le naj gre na stranišče, tudi če gre za nekaj kapljic.

Tako bo imel nekaj časa, (da nevrološka pot sporočila dozori) zunanji signal, da sprazni mehur. Enako naredite vedno pred spanjem – predenj gre v posteljo, še obvezno na WC (vzpostavite ta ritem). Več teh sporočil, vzpostavljenih ritmov (in izkušnja, da ni nekaj zamudil, da je dobro biti suh – vaša pohvala) mu bodo pomagale, da sporočilo (med vsemi mislimi) postane bolj jasno, da jo pravi čas zazna in upošteva.

S pozdravi.

Francka

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Spoštovani,

večinoma mu uide nekaj malega urina, toliko da so hlačke mokre, se pa je že zgodilo, da mu je konkretno ušlo in je bila prava lužica. Učiteljice seveda vztrajajo, da se mora preoblečt (od specialne pedagoginje, socialne delavke, razredničarke do učiteljice podaljšanega bivanja, ki ga je že tudi lovila po razredu). Vse učiteljice ga venomer opozarjajo naj gre na WC, saj ga vidijo da cepeta in ga tišči lulat, vendar on nikakor noče iti in pravi da ga ne tišči. Razen izjemoma, če mu zagrozijo, da ne bo smel z njimi npr. na pohod ali da bo moral domov.

Delamo vaje za prekinitev curka med lulanjem in to mu gre zelo dobro.
Pedopsihologinja nam je svetovala naj ga ne opozarjamo naj gre na stranišče, da se mora navaditi, da se bo sam spomnil. Seveda smo to upoštevali, vendar takrat ni šel na wc od jutra do poznega popoldneva, kar se mi pa absolutno ne zdi zdravo in smo ga ponovno začeli opozarjati. Sam, brez opozorila gre lulat pred igranjem igric, ker se takrat od veselja zelo napenja in mu če ima poln mehur sveda uide, zato je že navajen, da če ne bo šel lulat, ne bo smel igrati igric in mu je to samo po sebi umevno, da ko želi igrati igrice, gre lulat. Prav tako zvečer in zjutraj, včasih tudi čez dan, ko ga fejst tišči, sam teče na WC in takrat ga seveda pohvalimo in ga vzpodbujamo, da bi bilo super, če bi mu to še večkrat uspelo in da bi tako lahko tudi v šoli naredil, da ko začuti, naj hitro teče na wc. Vendar se mi zdi, da ga je sram rečti učiteljici, da mora na wc, je namreč zelo sramežljiv. Učiteljica mu je rekla, da lahko gre kadarkoli tudi med poukom, če bo treba, vendar nič ne pomaga. Ko mu je npr. ušlo na orientacijskem pohodu, je rekel, da ni šel zato, da ne bi zaradi njega bili zadnji, ker so razredi med seboj tekmovali. Vedno najde kak izgovor. Letošnje šolsko leto je šel samo dvakrat na stranišče v šoli, enkrat ko si je zelo želel neko igračo, ki smo mu jo obljubili, če bo šel na wc v šoli in enkrat, ko so mu učiteljice zagrozile, da ne bo smel zraven na pohod. Aprila bodo šli za 4 dni v šolo v naravi in prav groza me je če pomislim kako bo to izgledalo, če se do takrat ne bo navadil, da je treba redno prazniti mehur in da je stranišče namenjeno lulanju in ne hlače 🙁 Delali smo tudi že preizkuse, da bi videl kako deluje mehur, tako da smo napolnili vrečko in da je videl, da je treba prazniti mehur, če ne začne tečti preko, toda brez uspeha.

Lep pozdrav.

Mojca

Spoštovani,

kadar se nečesa zelo veseli, želi, je torej pripravljen opraviti potrebo pred dogodkom (pred igranjem igrice), zato bi se mi zdelo smiselno vnesti dnevni način spremljanja (saj veste veseli in manj veseli obrazčki …), ki prinese neko nagrado – nekaj (ne prevelikega), kar ima rad.
Skrbi v zvezi s šolo v naravi si ne nalagajte, vaš otrok je zelo senzibilen in občutljiv in bo zaskrbljen še sam.
Jaz bi ga kljub vsemu dnevno opozarjala (kot zunanji signal) in ne čakala, da to dela sam. Tako bi ga lahko večkrat pohvalila in spremljala napredek (npr. danes pa nisi bil spoh nič moker. Odlično.). Glede na to, da je zelo čustven, bo to zanj zagotovo v veliko spodbudo.
V šoli pa se nekako dogovorite za skupno opozarjanje. Ne vem, če gre za sramežljivost, ki naj bi bila ovira. Saj sošolci že poznajo njegovo težavo in najbrž sploh ne bodo pozorni na kratko navodilo učiteljice, ki je seveda lahko izrečeno čisto tiho, med njima (“Sedaj pa pojdi na stranišče”).
Iz vašega pisma bi sklepala, da vi lahko pomagate učiteljici (da jo vzame resno), tako, da res pridete ponj (mu zagrozi, da bo moral domov in to deluje).
Verjamem, da učiteljicam in drugim strokovnim delavcem na šoli ni nič kaj pri srcu, da morajo pogojevati fantov odhod na WC z nekimi grožnjami. Razumem, da kdaj ne more zadržati vode, ne pa, da se vi doma in sedaj tudi delavci šole vedno bolj zapletate v nepregledno stanje, ki počasi ne bo več učinkovalo. Fant bo namreč ugotovil, da se nič ne zgodi (domov še ne gre, na sprehod tudi gredo …), torej bo po njegovih željah (ne bo šel na WC).
Skupaj s šolo mu postavite preprosto mejo, da bo razumel, da mislite oboji resno in pojdite enkrat, dvakrat ponj. Na ta način boste tudi razbremenili situacijo “nenehnega opozarjanja vseh učiteljic”. Na ta opozorila bo vaš fant postal slej ko prej neobčutljiv in situacija se bo dodatno zapletla. Res bi bilo škoda, kajti iz vašega pisanja nekako slutim, da ne gre več samo za to, da vaš fant ne more zadržati vode pač pa tudi za to, da s tem vzbuja pozornost.
Upoštevajte vse njegove omejitve, vendar mu hkrati omogočite tudi vse tisto, kar pa že zmore. In če zmore ob opozorilu iti na WC ni izgovora, da tega ne opravi. Samo tako boste lahko obrnili vašo situacijo v pozitivno smer, torej v spodbujanje (veselje, manjše nagrade) in ne v razočaranja in skrbi.

Francka

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Spoštovani,

zahvaljujem se vam za vaše napotke, ki jih bomo z veseljem upoštevali in držimo pesti, da bo delovalo.

Lep pozdrav.

Mojca

New Report

Close